Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סיבוכים לאחר ניתוח ירך כוללים לעתים הפרעות נפשיות, הפרעות שינה, דלקות פרקים מחלות כלי דם ועוד. לנוכח הממצאים המעידים על שכיחות של מחלות והפרעות בריאותיות המתפתחות לאחר ניתוח ירך ארטרוסקופי המנתחים והחולים צריכים להיות בטוחים בחשיבותם.

רופאים וחולים צריכים יש לשאול את עצמם האם אכן אין תחליף לניתוח הזה והאם טיפול שמרני, לכול הפחות בשלב הראשוני, היא לא הדרך הנכונה לצעוד בה. על פי המחקר המסוקר כאן במהלך השנתיים הראשונות שלאחר ניתוח ירך ארטרוסקופי יזום (elective arthroscopic hip surgery) יש סיכוי גדול יותר שהחולה יפתח מחלות וההפרעות הבריאותיות שונות כולל בין היתר הפרעות שינה, דלקות פרקים ומחלות לב וכלי דם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

החוקרים מציינים שהסיבוכים וההפרעות הבריאותיות הללו אינם קשורים להצלחה או אי הצלחה של הניתוח והם מופיעים גם כאשר הניתוח מוגדר כמוצלח וטווחי התנועה של מפרק הירך חוזרים להיות תקינים. לאור התגלית הזאת החוקרים ממליצים לחולים ולמנתחים להיות ערים לאפשרות שהסיבוכים הללו יופיעו לאחר הניתוח ולטפל בהם בהקדם.

סיבוכים לאחר ניתוח ירך - רקע

כאבים שמקורם מפרקי הירך מהווים תלונה שכיחה. מפרק זה שהוא מפרק נושא משקל מצוי לעתים קרובות תחת עומסים חוזרניים חריגים ונוטה על ציר הזמן להיפגע. בין הדוגמאות לסוג זה של עומסים על מפרק הירך נמנה פעילויות נושאות משקל כגון ריצה, קפיצה, משחקי כדור ועוד. עוד נציין שמפרק זה חשוף לנזקים טראומטיים על רקע תאונות, נפילות, פציעות ספורט ועוד. כמון שאין לשכוח את המחלות שנוטות לפגוע במפרק הזה ובכלל זה מחלות פרקים, נמק בראש עצם הירך, דלקות זיהומיות ועוד.

ככול שאנו מתבגרים כך גם גדל הסיכוי להתפתחות פגיעה במפרק הירך, גם ליקויים מבניים ונרכשים של המפרק הזה, השמנה ואורח חיים יושבני עלולים לעלות את הסיכון להתפתחות הפגיעה בו. הטיפול הרצוי בכאבי ירך הוא שמרני. טיפול מסוג זה כולל, מתמקד בהפחתת התסמינים ובשיפור התפקוד של המפרק ובכלל זה החזרת האיזון של השרירים המניעים אותו. יש לעתים שמסיבות מוצדקות או מוצדקות פחות מוצע לחולים הללו פתרון כירורגי. המחקר הנוכחי מצביע על ריבוי יחסית של סיבוכים המתרחשים לאחר ניתוח ירך ארטרוסקופי וזאת למרות היות ניתוח מסוג זה מצומצם יותר בכול הנוגע לגרימת נזקים משניים. חשוב גם לחולים וגם לרופאים להיות מודעים לממצאים הללו ולוודא שניתוח אכן מתבצע רק במקרים שאין להם תחליף.

המחקר

המחקר התמקד ברישומי מערכת הבריאות הצבאית של 1,870 אנשי צבא ושוטרים לשעבר בגילאי 18-50 שעברו ניתוח ארטרוסקופי במפרק הירך בין השנים 2004-2013. החוקרים השוו את הרישומים הרפואיים של החולים הללו 12 חודשים טרם נותחו ו24 חודשים לאחר הניתוח.

ממצאי המחקר

מחלות שעלולות להופיע לאחר ניתוח ירךעל פי המחקר חלה עליה דרמטי בתחלואה לאחר ביצוע הניתוח. כך למשל הפרעות בתחום בריאות הנפש גדלו ב- 84% ; הפרעות בריאותיות הכרוכות בכאבים כרוניים גדלו ב- 166%; המנותחים העלו את הסיכון שלהם להתמכרות לסמים ב -57%; מספר ההפרעות הבריאותיות שפגעו בלב ובכלי דם בקרב קבוצה זאת עלו ב- 71%; הסיכוי לחלות בתסמונת מטבולית בקרב קבוצה זאת עלה ב -86%; הסיכוי שלהם לחלות בדלקת פרקים עלה ב -132%; וקבוצת מנותחים זאת סבלה גם מ- 111% יותר הפרעות שינה.

מסקנות החוקרים

ניתוח ירך ארטרוסקופי נעשה הליך שכיח גם בקרב צעירים ויכול להיות מוצלח למדי בטיפול בליקויים כרוניים ותסמונות כאב במפרק הזה. עם זאת מספר ההפרעות הבריאותיות שהתפתחו בקרב קבוצת המנותחים במחקר הנוכחי מחייב את הקלינאים לתהליך התאוששות ארוך. החוקרים מצביעים על כך שניתוחים אלו מחייבים תקופת ארוכה בת מספר שבועות שבה אסור להפעיל עומס על המפרק המנותח ועקב כך החולים אינם יכולים להתאמן, אינם יכולים לישון וממשיכים לסבול מכאב.

בלי שינה ראויה רמת הכאב עולה, המצב הרוח יורד והחולה מפתח לעתים קרובות מידי דיכאון ומחלות נוספות. המחקר, טוענים החוקרים, מצביע על שכיחות ההפרעות הבריאותיות המופיעות לאחר ניתוח ארטרוסקופי בירך. הידע הזה עשוי להועיל במניעת חלק מהבעיות הללו ובטיפול מוקדם בהם.

British Journal of Sports Medicine, September 2018

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרלגיה פרסטטיקה

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

מרלגיה פרסטטיקה
דלקת ניוונית במפרק הירך

דלקת ניוונית במפרק הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע ניתוח להחלפת הפרק. דלקת זאת הבאה לידי ביטוי בין היתר באמצעות שחיקת הסחוס התוך מפרקי ובלאי היקפי היא נחלתם של מבוגרים רבים שחצו את גיל 60. הגורמים כוללים גיל, טראומה, עומס יתר ועוד.

דלקת ניוונית במפרק הירך
בדיקת מפרקי הירך של התינוק

בדיקת מפרקי הירך של התינוק הנולד חשובה! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה ותפקוד, דלקת פרקים ניוונית וניתוחים להחלפת הפרק. בדיקה יסודית ואבחון מוקדמים עשויים למנוע את הנזקים הללו. 

בדיקת מפרקי הירך של התינוק
כאבים במפרק הירך גורמים

כאבים במפרק הירך? גורמים ותסמינים עשויים להעניק מידע על הגורם ובכך להועיל לאבחון. לרוב מקור המיחושים מצוי בנזק לרקמה מקומית במפרק עצמו, לעתים המקור הוא פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר על העצב הסיאטי ומשליך את המיחושים שאנו חשים.

כאבים במפרק הירך גורמים
בורסיטיס בירך

בורסיטיס בירך או דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) היא בעיה שכיחה. מדובר בדלקת שק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

בורסיטיס בירך
דלקת במפרק הירך

דלקת במפרק הירך? גורמים אפשריים כוללים נזק או חולי של אחת הרקמות המרכיבות של המפרק עצמו. סימנים ותסמינים מאזור זה מהווים תלונה שכיחה שיכולה להיגרם מפציעה או חולי. לרוב מדובר במיחושים קלים וזמניים אך לעתים יהיה צורך להיעזר בגורם מקצועי.

דלקת במפרק הירך
נוירופתיה של עצב הירך

נוירופתיה של עצב הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושים באזור הזה ולעתים גם שינויים תחושתיים בקדמת הירך ואף חולשה של השריר הארבע ראשי עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב הזה. לאבחון חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

נוירופתיה של עצב הירך
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
איחוי מהיר של שבר בירך

איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על ידי פעילות גופנית רציפה. שבר בירך או באגן בקרב מבוגרים היא תופעה שכיחה הגורמת בחלק ניכר מהמקרים לנכות ומוות.

איחוי מהיר של שבר בירך
כאבים בירך בקרב רקדנים

כאבים בירך בקרב רקדנים הם עניין שכיח. העומס האדיר המוטל על הגפה התחתונה במהלך ריקוד חורגים לעתים מיכולות הספיגה של הפרק הזה וגורמים לפציעתו. פציעות ריקוד נגרמות בגלל הדרישה לשלמות, אימונים אינטנסיביים וחוזרניים.

כאבים בירך בקרב רקדנים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)