Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בחזה? אבחון מהיר עשוי להפחית את הסיכון לנזקים בלתי הפיכים. מודעות למגוון הגורמים והתסמינים האפשריים  יעזור לכול קלינאי לדעת האם החולה שלפניו נמצא בסכנת חיים. הגורמים לכאבים עלולים לכלול החל ממתיחת שריר וכלה באוטם שריר הלב.  

מיחושים בחזה גורמים לנו לחשוש בעיקר מפני האפשרות שהם נובעים מבעיה בלב שעלולה לסכן את חיינו. ברוב המקרים הגורם להם הוא נזק שולי והמיחושים הללו עתידים לחלוף תוך ימים ספורים, למרות זאת חשוב לאבחן את מקורם. הדרך הנכונה לבחון תלונה על כאבי חזה באופן ראוי ובהקדם האפשרי היא באמצעות הליך בזק של לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך בדיקות מעבדה. אלו עשויים לעזור לנו להחליט באופן המהיר ביותר האפשרי מה הגורם לבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בחזה אבחון - רקע

מודעות למיחושים בחזה, הכרת הגורמים אפשריים ואבחונם חשובים לכול קלינאי. כאבים בחזה עלולים להתפתח כתוצאה מפגיעה בעור, שרירים, חוליות, סחוסים, גידים, עצבים, צלעות ויתר הרקמות המרכיבות את בית החזה. מיחושים בחזה עלולים גם להתרחש בעקבות פגיעה באברים הפנימיים המצויים בתוך בית החזה ובכללם לב, ריאות וושט. לעיתים יכולה גם פגיעה בחלקי גוף מרוחקים להקרין כאב לחזה. כך למשל בעיות בכיס המרה או בעמוד השדרה הצווארי עלולות לגרום להופעת מיחושים גם בחזה. אבחון שמטרתו זיהוי מקור הבעיה צריך לקחת בחשבון את כול הגורמים ולסנן את הלא רלוונטיים. 

פגיעת לב או בכלי הדם

אוטם שריר הלב

אם עברתם את גיל 40 הסיכוי לכך שהכאבים בחזה שלכם נגרמים על רקע פגיעה לבבית גדל. עם זאת, ברוב המקרים החששות הללו צפויים להתבדות. רק בחלק קטן מאוד מהמקרים הלב הוא אכן הגורם לסימנים והתסמינים שלכם בחזה ומעבר לו. כאבי חזה יכולים לנבוע מפגיעה בכלי הדם המספקים חמצן ללב ולגרום לתעוקת חזה או לאוטם שריר הלב. כאבי חזה עלולים להתפתח גם בגלל פגיעה באב העורקים (Aortic dissection) או דלקת בקרום שעוטף את הלב - פריקרדיטיס (Pericarditis). מלבד גיל גורמים הסיכון לפגיעה לבבית כוללים השמנה, לחץ דם, יתר שומנים בדם, עישון, מחלת סוכרת וחוסר פעילות גופנית.

תסמינים שמקורם בפגיעה לבבית

במקרה של פגיעה לבבית  ובכלל זה תעוקת לב או אוטם שריר הלב על רקע תופעה איסכמית חלקית של אחד או יותר מהעורקים הכליליים אנו עלולים לחוש ולזהות חלק או את כול הסימנים והתסמינים הבאים: תחושת לחץ על בית החזה ו/או כאב מוחץ ו/או קורע בחזה. התסמין שעשוי להימשך דקות ארוכות מחמיר בעת ביצוע מאמצים. עלול להקרין לגב, צוואר, לסת, שיניים, כתפיים וגפה עליונה ובעיקר לגפה השמאלית. עשוי להופיע לסירוגין ברמות חומרה שונות. מלבד זה החולה צפוי לדווח גם על קוצר נשימה, הזעות קרות, עור קר, בחילות והקאות.

לא בכול התקף לב מופיעים כאבים בחזה!

הפרעות במערכת העיכול

כאבים בחזה יכולים להופיע גם בגלל הפרעות וליקויים במערכת העיכול. הפרעות בריאותיות של הוושט, קיבה, כיס המרה ושל הלבלב עלולים בין יתר הסימנים והתסמינים לגרום גם להקרנת כאב לחזה.

תסמינים שמקורם במערכת העיכול

רפלוקס של תוכן הקיבה לוושט בגלל תפקוד לקוי של הסוגר התחתון של הוושט עלול לגרום לתחושת חומציות המטפסת מהקיבה לוושט, לתחושת צרבת ושריפה (Heartburn) מאחורי עצם החזה ולכאבים בחזה. אבנים בכיס המרה או דלקת בכיס המרה או של הלבלב עלולים לגרום לכאבים מקומיים בבטן שמקרינים לחזה.  

פגיעה במערכות שריר ושלד

 דלקת סחוס הצלע

מגוון רחב של פתולוגיות בקיר של החזה - כלומר עצם החזה, חוליות, צלעות, רצועות, דיסקים בין חולייתיים, גידים, שרירים, עצבים, סחוסים ועוד עלולים לגרום מיחושים מקומיים. הרקמות הללו בחזה עלולים להיפגע על ידי חבלה (שבר, שבר מאמץ, פריקה, קרע, מתיחה), בלאי מצטבר או מחלות. סימנים ותסמינים הנובעים מפגיעה באזורים אלו כוללים מלבד המיחושים גם קושי להניע את הפלג הגוף העליון, קושי בנשימות עמוקות, קושי במנחי שינה מסוימים ועוד.

תסמינים שמקורם קיר החזה 

מחלות ופגיעות הגורמות למיחושים מקומיים כוללים פיברומיאלגיה, שלבקת חוגרת, פגיעה פיזית טראומטית או דלקתית בכלוב הצלעות, דלקת בסחוס הצלע (Costochondritis), "תסמונת טיצה" (Tietze's Syndrome), גמישות יתר ופריקה של אחת מהצלעות התחתונות (Slipping rib syndrome), דלקות פרקים כמו דלקת פרקים שגרונית או דלקת חוליות מקשת הפוגע במפרקים בין הצלעות ועצם הבריח לסטרנום, גידול סרטני, דלקת זיהומית, מתחים נפשיים ופניקה ועוד.

תסמינים שמקורם פירומיאלגיה

הסימנים והתסמינים הרבים והכרוניים שנגרמים בגלל פיברומיאלגיה יסייעו לנו לזהות את המחלה הזאת ולשלול מחלות אחרות. מלבד המיחושים במקום חולי פיברומיאלגיה יתלוננו גם על עייפות, מכאובים בראש, הפרעות שינה, סחרחורות, ורטיגו, תסמינים של מערכת העיכול, אלרגיות, דיכאון, חרדות, הפרעות במחזור החודשי, מיחושים במגוון רחב של מקומות אחרים בגוף ועוד. לא אמורים להיות סימנים ותסמינים מערכתיים כגון חום.

תסמינים שמקורם שלבקת חוגרת 

שלבקת חוגרתשלבקת חוגרת (Herpes Zoster) עלולה לתקוף עצבים בכול אזור בגוף ובכלל זה בבית החזה ולגרום עקב כך למיחושים מקומיים. סימנים ותסמינים נוספים כוללים חום, מכאובים בראש והפרעות תחושתיות לאורך האזור המעוצבב על ידי העצב הנגוע. בשלב מאוחר יותר לאחר ימים ולעיתים שבועות מתחילת הארוע יופיעו התפתחו סימנים ותסמינים נוספים כולל תחושות גירוד, דיגדוג וצריבה וככמובן שלפוחיות לאורך אותה רצועת העור.

השלפוחיות הללו חולפות תוך שבועות ספורים ויחד עימן נעלמים לרוב גם התסמינים אך לעתים הן עלולות לשרוד זמן ארוך יותר. המיחושים במקום הפגיעה שעלולים להיות חריפים יופיעו ימים ספורים לפני התפתחות השלפוחיות במקום. הסימנים והתסמינים הללו הם ייחודיים לשלבקת חוגרת. יש לשלול גירוי עצבי של שורש עצב גבי במקרים של מיחושים ותחושות נימול בחזה. 

תסמינים שמקורם עמוד השדרה הצווארי

כאבי צווארכאבי חזה עלולים להיגרם גם כתוצאה מפגיעה בעמוד השדרה הצווארי. תסמונות כאב שונות בצוואר עלולות לגרום לסימנים ותסמינים בצוואר שכוללים בין היתר גם הקרנות כאב לחזה. 

כאבי בחזה שמופיעים בעקבות נזק לצוואר יכללו לרוב גם כאבים בצוואר, פגיעה בטווחי התנועה של הצוואר ולפעמים גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול, חולשה בשרירי הגפה העליונה ועוד. לא אמורים להיות סימנים ותסמינים מערכתיים כמו חום או  קשיי נשימה. 

פגיעה במערכת הנשימה

גם פגיעה בריאות ו/או בקרום שעוטף אותן עלולה לגרום בין היתר לכאבי חזה. סימנים ותסמינים הנובעים מפגיעה במערכת הנשימה כוללים כמובן קשיי נשימה כאלה ואחרים המושפעים מתהליך הנשימה.

תסמינים של דלקת קרום הריאה

תסמינים של דלקת בקרום הריאה (Pleurisy) כוללים כאב בחזה שעלול להיות חריף ולהחמיר בעת נשימה. לעיתים בגלל הכאב העז יתכן גם קוצר נשימה.

תסמינים של דלקת ריאות זיהומית

תסמינים של דלקת זיהומית בריאות (Pneumonia) כוללים כאבים חריפים בחזה שעלולים להחמיר בגלל ביצוע נשימות. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כוללים חום, צמרמורת, שיעול, קשיי נשימה, יצירה מוגברת של ליחה, תחושת חולי ועוד.

תסמינים של סחיף דם ריאתי

תסמינים של סחיף דם ריאתי (Pulmonary embolism) עלולים לכלול כאבים בחזה, קוצר נשימה, שיעול עם דם, הזעה ואפילו עילפון.

אבחון ואבחנה מבדלת

חשוב לציין שאם ניתן להפחית את הכאבים בחזה באמצעות שינוי במנח של הגוף אז סביר להניח שמקורו אינו לבבי. כך גם לגבי הכאבים בחזה שמחמירים או פוחתים כאשר אנו נושמים נשימות עמוקות. סימנים והתסמינים נוספים שעשויים להצביע על בעיה מערכת העיכול ולא בלב כוללים חמיצות של מזון שעולה שוב לפה, קושי לבלוע וכאבים בעת מישוש או הפעלת לחץ פיזי על האזור הכואב.  עם זאת חשוב לזכור שתחושת השריפה שמופיעה אחרי עצם החזה עלה לנבוע גם מפגיעה לבבית וגם מפגיעה בוושט.

תחושת השריפה בחזה עלולה להופיע גם במחלות לב וגם במצב דלקתי של הוושט. במקרה של תחושת שריפה בגלל גורמים במערכת העיכול נוכל לאבחין שהסימנים ותסמינים הכוללים תחושת שריפה בחזה, חומציות בפה ועוד מופיעים בסמוך לאכילה ובהקשר לסוג המזון (מתובל, אלכוהול, קפאין, מטוגן) ובתלות למנח של הגוף לאחר האכילה (כפיפה, שכיבה). אכילה של מזון נכון ושהייה בזווית נכונה של הגוף תקל על התסמינים. מישוש לא יגרום לתחושות אלה,  לא אמורים להיות סימנים ותסמינים מערכתיים כגון חום או קשיי נשימה ועוד.

תסמינים שנובעים מקיר החזה יהיו ממוקדים לחזה עלולים להחריף במצב של נשימה ובעיקר נשימה עמוקה, שיעול, צחוק או התעטשות שמן הסתם גורמים לתזוזה של האזור הפגוע. גם תנועות ומאמצים הנעשים על ידי הגפה העליונה עלולים לגרום לתנועות בבית החזה ובכך להחמיר את התחושות בחזה. ניתן לזהות את מוקד הכאב ואף להשפיע על עוצמתו באמצעות מישוש ולחיצה על האזור.  

יש להסתמך עם סימנים ותסמינים אחרים האופייניים למערכת שמייצרת אותם וכן לסימנים ותסמינים מערכתיים כגון חום על מנת להעריך איזו מערכת נפגעה.

המשיכו לקרוא אודות פציעות שרירים וכן אודותופציעות בגב העליון. שני תסמונות אלה עלולים  לגרום להתפתחות מיחושים ומכאובים גם בחזה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת סחוס הצלע

דלקת סחוס הצלע היא תסמונת כאב שכיחה בבית החזה העליון שנגרמת בגלל גירוי דלקתי באחד או יותר מהסחוסים המצויים במפרקים שבין הצלעות לעצם החזה (Sternum). התסמינים בגלל בעיה זאת עלולים להיות דומים בחלקם לתסמינים של אוטם שריר הלב.

דלקת סחוס הצלע
כאבים בצלעות גורמים

כאבים בצלעות? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. הצלעות תומכות בפלג גוף העליון ומגנות על איברים פנימיים, לצלעות תפקיד חשוב בתהליך הנשימה. רוב הפציעות והדלקות שמתפתחות בצלעות והרקמות הסובבות אותן אינן משמעותיות. 

כאבים בצלעות גורמים
הרפס בגב

הרפס בגב? הכאבים שאתם חשים בגב עלולים להתפתח גם בגלל הרפס זוסטר (Herpes Zoster). שלבקת חוגרת, הידועה גם כשינגלס או הרפס זוסטר, היא התעוררות דלקתית נגיפית הנגרמת על ידי נגיפי ההרפס ה-Varicella Zoster Virus  המדביקים עצבי חישה וגורמים בין היתר לכאבים חריפים.

הרפס בגב
כאב בחזה, לרוב חסר משמעות

כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים כאבים בחזה אל חדרי המיון בבתי החולים. מחקר חדש שבדק את הנושא מצא שרק למיעוט מהחולים הללו יש סיבה לדאגה.

כאב בחזה, לרוב חסר משמעות
כאבים בצלעות אבחון וטיפול

כאבים בצלעות? אבחון וטיפול מהירים יקצרו את הסבל. הצלעות שלנו עלולות להוות מקור לסימנים ותסמינים כולל מיחושים, קושי לנשום וקושי להניע את פלג הגוף העליון. הגורמים לרוב יהיו חבלה מקומית בעקבות נפילה, תאונה, פציעת ספורט ועוד. 

כאבים בצלעות אבחון וטיפול
תסמונות שכיחות בחזה

תסמונות שכיחות בחזה כוללות פגיעה במערכת שריר ושלד, מחלת לב ו/או בכלי הדם, ליקוי במערכת העיכול ועוד. סימנים תסמינים שמקורם באזור האנטומי הזה עלולים להיות חריפים, חודרניים, מוחצים, שורפים, קלים, קהים וטורדניים בלבד. יש לאבחן את מקורם.

תסמונות שכיחות בחזה
כאבים בחזה

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)