Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה לקויה פוגעת בבריאות! ההשפעה של יציבה לקויה על הבריאות שלנו עלולה להיות נרחבת ואת התסמינים לכך תחושו ברבות השנים. יציבה לקויה במצבים השונים ישיבה, עמידה, הליכה, ריצה, שכיבה, כפיפה, הרמה ועוד נושאים תג מחיר בריאותי.

ליציבה טובה תפקיד חשוב בתפקוד גופני תקין ובמניעת נזקים כגון פריצת דיסק, כאבי גב תחתון ועוד. היציבה היא חלון דרכו נשקפת בריאותו של עמוד השדרה בפרט ובריאות הגוף בכלל. קלינאי טוב יכול, באמצעות התבוננות על היציבה בלבד, לזהות את אותם אזורים אנטומיים בגוף החולה שמועדים לעומסים חריגים, לנזקים ולהתפתחות דלקות וכאבים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה לקויה פוגעת בבריאות - רקע

יציבה לקויה היא יציבה שבה קימורי עמוד השדרה אינם נשמרים במנח הטבעי שלהם. המפרקים בגוף אינם שוהים או פועלים בתחומי טווחי התנועה הנוחים. יש עומס מוגבר על חלק אחד או על מספר מצומצם של חלקים בגוף. הגוף אינו חסכוני בכול הנוגע לצריכת אנרגיה ומצוי בסיכון מוגבר להתפתחות נזקים במערכות עצב, שריר ושלד. למעשה כול מנח שאינו אופטימאלי של אחד או יותר מחלקי הגוף יכול להיות מוגדר כיציבה לקויה.

יציבה לקויה אינה משפיעה רק על אברי הגוף השונים. ליציבה, כך מתברר, ישנה גם השפעה פסיכולוגית משמעותית. מחקר שפורסם בשנת European Journal of Social Psychology Eur. J. Soc. Psychol. 39, 1053–1064) 2009) מצא שיציבה נכונה מעצימה את הביטחון העצמי של האדם במחשבותיו. 

דוגמאות שכיחות ליציבה לקויה:

- גב עגול וראש שלוח לפנים

ישיבה שבה הגב עליון מעוגל ושחוח והראש שלוח לפנים היא דוגמא ליציבה לקויה נפוצה. במנח הזה זרימת הדם והנוזל הלימפאטי משתבשת והעומס על חוליות הצוואר והדיסקים הבין חולייתיים גדל. התוצאה ארוכת הטווח לעומס הזה היא שחיקה, דלקות פרקים מוקדמת, כאב ואיכות חיים ירודה. בין הגורמים לסוג הזה של לקות יציבה הם הרגלי ישיבה, תאונות דרכים ופציעות, עבודה עם מחשב ואובדן צפיפות עצם.

כך למשל חלק גדול מהאנשים שמעורבים בתאונות דרכים שבהן נפגע הצוואר מאבדים את הקשת הטבעית של הצוואר. אבדן זה של הקשת הצווארית ושינוי מרכז הכובד גורם להסטה של משקל הראש ולעומס גדול על חוליות עמוד השדרה הצווארי הדיסקים והשרירים ולבלאי מואץ.

- לורדוזיס מותני מוגבר

דוגמה נוספת ליציבה לקויה שכיחה היא כאשר האגן מוטה לפנים והלורדוזה של עמוד השדרה המותני מוגברת. העומס הנוסף שנופל על החוליות המותניות בגין שינוי מרכז הכובד יכול להוביל לדלקות פרקים, שחיקה ובלאי מואצים וכמובן לכאבי גב כרוניים. 

עוד לקויות יציבה שכיחות:

  • - לורדוזיס צווארי מופחת (Cervical hypolordosis)

  • - לורדוזיס מותני מופחת (Lumbar hypolordosis)

  • - כתפיים מורמות (Elevated Shoulder)

  • - כתפיים מעוגלות (Rounded shoulders)

  • - שכמה מרחפת (Winging Scapula)

  • - קמר גבי מוגבר - עקשת (Postural thoracic Kyphosis)

  • - כפות רגליים פונות החוצה (Externally rotated feet)

  • - כפות רגליים פונות פנימה (Pigeon toes)   

יציבה טובה המשמעות

יציבה טובהיציבה נכונה היא יציבה המשמרת את הקימורים (kyphotic) והשקעים הטבעיים (lordotic) של העמוד השדרה ומותירה את המפרקים בגופנו "מסודרים" באופן ניטראלי כך שהעומס המוטל על חלקי הגוף השונים מתפזר ונמנע ריכוז עומסים נקודתי מזיק. יציבה טובה היא על כן, בין היתר, גם ערובה למניעת נזקים במערכות שריר ושלד.  

יציבה טובה משמעותה להחזיק נכון את חלקי הגוף השונים נגד כוח המשיכה בעודך עומד, יושב, שוכב או מצוי בכול תנוחה אחרת. יציבה טובה נקנית באמצעות אימון ופיתוח תודעה של שימוש נכון בגוף בעת שהייה במנחים שונים ובעת ביצוע מטלות שונות באופן שאינו יוצר עומסים מיותרים על רקמות הגוף השונות. יציבה טובה בעמידה היא מצב שבו אתם מצליחים להעביר קו ישר שמחבר בין האוזן, כתפיים, ירך, ברך ומרכז הקרסול. בעמידה הגב ישר, כתפיים מיושרות, סנטר מורם, חזה בולט קמעה ובטן מוכנסת.

כאשר היציבה שלנו טובה העומס על העצמות, על המפרקים ועל השרירים התומכים הוא מינימאלי. התוצאות עקב כך יהיו צריכת אנרגיה מופחתת, סיכון מופחת לפציעה של מערכות עצב שריר ושלד כולל כאבי גב וכאבי מפרקים אחרים, סיכון קטן יותר לשחיקת סחוסים ולפתח דלקת פרקים ניוונית. מלבד היתרונות הבריאותיים שיש ליציבה נכונה ניתן למנות שני יתרונות נוספים ובעיני חשובים לא פחות. יתרון אחד הוא אסטטי והיתרון השני הוא פסיכולוגי. יציבה טובה היא גם יציבה יפה יציבה טובה משדרת ביטחון ואמינות. 

המשך לקרוא אודות כיצד ישיבה נכונה משפיעה על בריאותכם. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

עקמת בגב

עקמת בגב? אבחון וטיפול המתבצעים מהר ימנעו החמרה והתפתחות סימנים ותסמינים כרוניים. עקמת או סקוליוזיס היא פתולוגיה הכוללת עקמומיות צידית ורוטציה של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כאות S או C ולא כקו ישר. לרוב אין לה משמעות קלינית.

עקמת בגב
יציבה אבחון וטיפול

יציבה? אבחון וטיפול ביציבה לקויה הניתנים בשלבים מוקדמים של החיים יאפשרו את שיפורה. האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה היא לא! הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ארוך מכדי לתקנו.

יציבה אבחון וטיפול
יציבה לקויה גורמים

יציבה לקויה? גורמים אפשריים כוללים גנטיקה, פציעות קודמות, חולשה ועוד. ליקויים באופן שבו אנו מחזיקים את הגוף שלנו חושפים אותנו בין היתר לעומסים חריגים, פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים. עומסי יתר אלו הם תוצאה של תפקוד ביומכני לקוי. 

יציבה לקויה גורמים
יציבה מהי

יציבה מהי? מקור המושג במילה הלאטינית שמשמעותה "להניח" (Ponere). להניח מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת מגוון רחב של פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו ופגיעה בתפקוד של חלקי גוף פנימיים.

יציבה מהי
שיפור ותיקון יציבה לקויה

שיפור ותיקון יציבה לקויה הוא תהליך ארוך שרק המתמידים מגיעים בו לתוצאות. סביר להניח שכמו אצל רובנו גם מנח הגוף שבו אתה מצוי כרגע לקוי ודורש שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. מנח נכון משמעותו פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות. 

שיפור ותיקון יציבה לקויה
מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון ותסמינים כרוניים. מדובר בנטייה להושיט קדימה, באופן מוגזם, ראש וצוואר ובמקביל לפשוט לאחור את החלק העליון של עמוד השדרה הצווארי ואת הראש לצורך המבט לפנים. 

 מנח ראש קדמי
כתפיים מעוגלות

כתפיים מעוגלות או מתעגלות לפנים מהוות ליקוי שכיח. ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומסים חריגים על הגב העליון, על עמוד שדרה הצווארי ועל חגורת הכתפיים. התוצאה לעיתים היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

כתפיים מעוגלות
כתפיים מורמות

כתפיים מורמות באופן בלתי רצוני במשך שעות ארוכות מידי יום היא תופעה שכיחה. הלחצים הנלווים לאורח החיים שלנו מהווים את אחת הסיבות השכיחות לכך. כתוצאה מלקוי יציבתי זה אנו עלולים לחשוף את הצוואר והכתפיים למצב של עומס יתר, כאבים בצוואר, כאבי ראש ועוד. 

כתפיים מורמות
קיפוזיס עקשת

קיפוזיס עקשת או קימור גבי מוגבר הם שמות שונים המתארים את אותו ליקוי במנח של הגב העליון. ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לחלק מהאנשים לפתח קימור גבי מוגבר - קיפוזיס. בעידן המודרני, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק מחמירה. 

קיפוזיס עקשת
היפר לורדוזיס מותני טיפול

היפר לורדוזיס מותני? טיפול עשוי לצמצם נזקים. מדובר בליקוי במנח חוליות עמוד השדרה התחתון הנושא משמעות ביומכנית. בליקוי זה יש קער יתר בעמוד השדרה המותני ונלווים לו גם בטן בולטת ורפויה, עכוז בולט וכפיצוי גם היפר לורדוזיס של עמוד השדרה הצווארי. 

היפר לורדוזיס מותני טיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)