Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון גבוה במיוחד לפציעות. אימוני שיווי משקל באמצעות "לוח מתנועע" עוזרים במניעת פציעות בענפי הספורט עם  סיכון גבוה לפציעות.

מחקר שנערך בקנדה שם לו למטרה לבדוק את היעילות של הוספת תרגילי שיווי משקל ושגרת האימונים של שחקני הכדור סל בבתי הספר כדי לצמצם או אף למנוע פציעות ספורט בקרב תלמידים המשחקים כדורסל בבתי ספר תיכון בקנדה. מסקנות המחקר היו שאימוני שיווי משקל מורידים את סיכוני הפציעה של פרקי הברך והקרסול אצל שחקני כדור-סל בבתי ספר תיכוניים.

שיווי משקל מונע פציעות ספורט - רקע

באופן מסורתי אימוני שיווי משקל היוו חלק חשוב מתוכנית שיקום של קרסול לאחר פציעה. בשנים האחרונות החלו רבים לשלב אימוני שיווי משקל כדי לשקם ו/או למנוע פציעות בחלקי גוף אחרים במהלך משחקים ואימוני ספורט כולל פציעות ברכיים, פציעות ירכיים, פציעות גב עליון ואף פציעות צוואר. מחקרים רבים (Sports Med. 2007;37(6):547-56) מצאו שיכולת נמוכה בכול מה שקשור לשיווי משקל מעלה את הסיכון לפציעות קרסול וברכיים בפעילויות שונות.

חלק ניכר מהמחקרים הללו מצאו ששיפור יכולת זאת של שיווי המשקל יחד עם קפיצות, נחיתות ואימוני זריזות מובילה להפחתתה נכרת בשיעור פציעות הברכיים והקרסול בספורט קבוצתי כגון כדור יד, כדור עף ופעילות אתלטית אחרת. השפעת אימוני שיווי המשקל בלבד על מניעת פציעות ספורט לא הייתה אחידה. רק בחלק מהמחקרים נמצאה הפחתה משמעותית בשיעור פציעות הקרסול והברכיים חוזרות בקרב שחקני כדורגל, שחקני כדור סל ואתלטים שונים.

במחקר אחר (Br J Sports Med 2014;48:871-877) שהתבסס על 25 מחקרים וכלל 26,610 משתתפים ו - 3464 פציעות נמצא שאימוני שיווי משקל שתוכננו לייצב את המפרקים הפחיתו את שיעור פציעות הספורט ב52%. יחד עם זאת באותו מחקר נמצא שאימוני כוח היו יעילים יותר בכול הנוגע להפחתת פציעות ספורט וספורטאים העוסקים במקביל באימוני כוח מפחיתים את הסיכון שלהם להיפצע ב68%. עוד בהקשר הזה נציין שאימוני מתיחות לא הצליחו להפחית משמעותית את שיעור פציעות הספורט.

המחקר

שפרו שיווי משקל להפחתת פציעות ספורטהמחקר: במחקר שלפנינו נבדקו 920 שחקני כדור סל בגילאים 12-18 ב25 בתי ספר תיכוניים בקנדה שנחלקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת הוסיפה להתחמם באותו האופן לפני תחילת כול משחק כדורסל ואילו הקבוצה השנייה התחממה באותו אופן לפני תחילת כול משחק כדורסל אך הוסיפה גם תרגילי שיווי משקל באמצעות לוח לא יציב (Wobble board).

ממצאי המחקר: הקבוצה שהוסיפה אימוני שיווי משקל לפני תחילת כול משחק כדורסל הפחיתה את רמת הסיכון להיפצע באופן כללי ובפרט הפחיתה את הסיכון לפציעות בגפה התחתונה במהלך המשחק באופן משמעותי.

מסקנות החוקרים: תרגילי שיווי משקל עם לוח לא יציב עבוד שחקני כדור סל עשויים להפחית באופן משמעותי את מספר פציעות הספורט השכיחות בקרב ספורטאים אלו כולל פציעות של רגל תחתונה ונקיעות קרסול. שילוב אימוני שיווי משקל לפני כול משחק או אימון כדורסל או בענפי ספורט אחרים בעלי סיכון גבוה לפציעות גפיים תחתונות עשוי להועיל במניעת הפציעות.

Clin J Sport Med. 2007 Jan;17(1):17-24

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לשפר שיווי משקל

לשפר שיווי משקל יועיל למניעת נפילות בגיל המבוגר. נפילה בגיל המבוגר היא סיבה שכיחה לפציעות, נכויות ומוות. פעילות גופנית עשויה לשפר בין היתר את שיווי המשקל ולהפחית את הסיכון למעוד ולהיפצע. לשיפור שיווי המשקל יש תוצאות מידיות ותוצאות ארוכות טווח.

לשפר שיווי משקל
שיקום שיווי משקל מונע נפילות

שיקום שיווי משקל מונע נפילות! נפילות, בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים ולמוות. סדרה של תרגילים פשוטים המחזקים את השרירים המפעילים את הקרסול וכף הרגל יכולים לשפר את שיווי המשקל בקרב אנשים מבוגרים ולמנוע נפילות.

שיקום שיווי משקל מונע נפילות
ורטיגו טיפול

ורטיגו? טיפול המתבסס על אבחון אמין עשוי לקצר את עוגמת הנפש ולמנוע נזקים משמעותיים. מדובר למעשה בתחושה מפחידה שבהאתה ו/או הסביבה שלך חשים שאתם זזים ו/או מסתובבים. לרוב יהיו אלה אפיזודות קצרות שחולפות תוך שניות עד דקות ונמשכות עד מספר ימים גם בלי טיפול. 

ורטיגו טיפול
סחרחורת טיפול

סחרחורת? טיפול המתבסס על אבחון מדויק יצמצם את הסבל של החולה ולעתים אף ימנע נזק בלתי הפיך. תחושת סחרור היא עניין שכיח. אנשים שונים מתארים את התחושה הזאת באופן שונה כולל ראש קל, ראש מרחף ועוד. לרוב מדובר בתסמין מציק לבעיה שולית אך לעתים מדובר ביותר מכך. 

סחרחורת טיפול
סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול

סחרחורת ורטיגו צוואריים? טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש כעת כדי למנוע נזק פוטנציאלי קשה יותר. כאשר תסמינים קיצוניים אלה מתפתחים בגלל נזק כזה או אחר בעמוד השדרה הצווארי הם עלולים לגרום בין היתר לנפילות, תאונות דרכים, עוגמת נפש מרובה והוצאות כלכליות אדירות. 

סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול
אימונים בבריכה לשיפור היציבות

אימונים בבריכה לשיפור היציבות עשויים למנוע שברים וחבלות אחרות בקרב נשים לאחר גיל הפריון. נשים לאחר גיל הפריון שעברו 6 חודשי אימונים בבריכת השחייה שיפרו את כושרם הגופני כולל כוח, סיבולת לב ריאה וגם את היציבות ושיווי המשקל. 

אימונים בבריכה לשיפור היציבות
סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט! סחרחורת מהווה בעיה קשה הפוגעת באיכות הלחיים של כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת. חוקרים שחקרו רקדניות בלט הגיעו למסקנה שיתכן וניתן להתגבר על סחרחורת על ידי דיכוי האותות המדווחים עליו שמקורם במוח.

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט
כוח ושיווי משקל מונעים פציעות

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות! עיסוק בספורט נושא עמו גם צד מכוער - פציעות ספורט. לא כול הפציעות מדווחות ולכן קשה לאמוד במדויק את כמות הפציעות אך מדובר בתופעה אדירת מימדים. במחקר הנוכחי נמצא שאימוני כוח ושיווי משקל יעילים למניעת פציעות ספורט. 

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות
יכולים לעמוד על רגל אחת?

יכולים לעמוד על רגל אחת? היכולת לעמוד על רגל אחת למשך 20 שניות ויותר מהווה אמת מידה לבריאות המוח וכלי הדם ולא רק לשיווי המשקל. חוסר היכולת לבצע את הפעולה הזאת לפרק הזמן הזה עלולה להעיד על נזקים לכלי דם במוח בגלל שבץ או דימום מוחי מזערי.

יכולים לעמוד על רגל אחת?
נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות

נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות אורבת לכם. אחד מגורמי המוות המרכזיים בקרב מבוגרים הוא אובדן שיווי המשקל ונפילה. הגורם לנפילות ולמוות בקרב מבוגרים הוא בעיקר ניוון במערכות שיווי המשקל והקואורדינציה, תזונה דלה, פגיעות קוגניטיביות ומחלות כמו סוכרת. 

נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)