Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מחלת שוירמן פוגעת בחוליות עמוד השדרה הגבי בקרב ילדים ובני נוער. ברוב המקרים המחלה אינה כרוכה בסימנים ותסמינים משמעותיים. בחלק קטן מהמקרים היא עלולה לגרום לכאבי גב, לעקשת קשה ובמשך הזמן גם לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים.

ברוב המקרים מחלת שוירמן (Scheuermann's disease) פוגעת בחוליות הגביות. בחלק קטן של המקרים עלולה המחלה לפגוע גם בעמוד השדרה הגבי מותני או בעמוד השדרה הצווארי. מחלת שוירמן גורמת לחוליות בצורת טריז ובעקבות זאת להתפתחות עקשת גבית מוגברת (Hyper kyphosis) ופרוגרסיבית. הילדים ובני הנוער החולים במחלת שוירמן סובלים מיציבה לקויה ולעיתים קרובות גם מכאבי גב עליון. סיבוכים שכיחים בקרב חולים במחלה זאת כוללים חולי של הדיסק הבין חולייתי, עקמת, ספונדילוליזיס מותני או ספונדילוליסטזיס מותני.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מחלת שוירמן - רקע

מחלת שוירמן שתוארה לראשונה ב1920 על ידי דוקטור שוירמן היא למעשה מחלה אחת מתוך קבוצת מחלות הקרויה אוסטאוכונדרוסס (Osteochondroses). המאפיינים של קבוצת מחלות זאת ובכלל זה של מחלת שוירמן היא השינויים מבניים המתרחשים בחלקים שונים בגופם של ילדים ובני נוער עקב פגיעה באספקת הדם, נמק מקומי ומוות של תאים.

הסוגים השונים של אוסטאוכונדרוסס מסווגים על פי מיקום הנזק: קבוצת הנזק המפרקי, קבוצת הנזק בעמוד השדרה וקבוצה שבה הנזק אינו במפרקים. קבוצת המחלות שבהן נגרם נזק למפרקים כוללת בין היתר את מחלת לג-קלבה-פרטס (Legg-Calve'-Perthes Disease) הפוגעת במפרק הירך, מחלת פנר (Panner’s disease) הפוגעת במפרק המרפק, מחלת פריברג (Freiberg’s Disease) הפוגעת בעצם המסרק השנייה בכף הרגל ומחלת קולר (Köhler’s disease) הפוגעת בעצם הסירה בכף הרגל. 

מחלת שוירמן היא המחלה העיקרים שבה הנזק מתרחש בעמוד השדרה, בלוחית הצמיחה (Physeal disease) של החוליה הממוקמת בחלק העליון והחלק התחתון של החוליה. קבוצת הנזק החוץ מפרקי כוללת את מחלת אוסגוד שלאטר הפוגעת בלוחית הצמיחה המצויה בזיז של עצם השוק (Tibial tuberosity), מחלת סבר (Sever’s disease) שפוגעת בלוחית הגדילה בעצם העקב וכמובן אוסטאוכונדריטיס דיסקנס (Osteochondritis dissecans)  הגורמת לשחרור חתיכות קטנות של סחוס ועצמות לתוך המפרק. התופעה יכולה להתרחש בכול מפרק אך שכיחה בעיקר בברכיים.

מהלך המחלה 

פגיעה באספקת הדם של לוחיות הצמיחה העליונות והתחתונות של החוליות גורם בשלב הראשוני לנמק ומוות של תאי עצם ותאי סחוס בלוחיות אלה ולאחר מכן מתחיל השלב שבו אותם תאים סחוס ועצם מתחילים לצמוח שוב. מחלת שוירמן פוגעת בעיקר (75%) בחוליות עמוד השדרה הגבי (Thoracic spine). לעיתים רחוקות בלבד היא עלולה לפגוע גם בעמוד השדרה הגבי-מותני ובעמוד השדרה הצווארי.

הפגיעה באספקת הדם של לוחיות הגדילה העליונות והתחתונות של החוליות, הנמק והתחייה של התאים יוצרים אי סדירות של לוחיות הגדילה וקשרים "על שם שמורל" (Schmorl's nodes). קשרי שמורל נוצרים עקב חדירה של חומר מהדיסק הבין חולייתי מבעד ללוחיות הגדילה אל גוף החוליה.

גורמים למחלה

הגורם למחלת שוירמן אינו ידוע. יתכן ומדובר בשילוב של מספר גורמים כולל גורמים גנטיים, נתונים מורפולוגיים כגון גובה, משקל ומדד מסת הגוף, רמה גבוהה של הורמון גדילה, טראומה, פציעות ספורט ועוד. ילדים ובני נוער נמצאים בקבוצת הסיכון לחלות במחלת שוירמן. בעיקר נכונים הדברים לגבי נערים העוסקים בפעילות גופנית. 

שכיחות

מחלת שוירמן שכיחה בעיקר בקרב ילדים ובני נוער בגילאים 13-16 עם דומיננטיות קלה לבנים. מחקרים שונים מצבעים על שכיחות שונה של המחלה החל 05% ועד 8% אך בכול מקרה מחלת שוירמן היא הגורם השכיח ביותר לעקשת מבנית בקרב בני נוער וילדים. סוג העקשת השכיח יותר הוא עקשת על רקע יציבה לקויה.

אבחון

- היסטוריה רפואית

מחלת שוירמןאבחון מחלת שוירמן מתחיל מלקיחת היסטוריה רפואית. החולה יתלונן על עקשת מוגברת ולעיתים גם על כאבי גב עמומים הממוקמים לרוב סביב שיא העקשת. חומרת הכאבים מושפעת לרוב מחומרת העקשת ומביצוע מאמצים ממושכים עם הידיים או שהייה ממושכת במנחים כגון עמידה או ישיבה. ברוב המקרים החולה לא יתלונן על הקרנות כאב במורד הגפיים או על פגיעה נוירולוגית.

לעיתים קרובות היוזמה להגיע לבדיקה מגיעה מההורים המוטרדים מהתפחות יציבה לקויה אצל ילדם. כשליש מהחולים במחלת שוירמן סובלים גם מעקמת, ספונדילוליזיס מותני או ספונדילוליסטזיס מותני. ההיסטוריה הרפואית והבדיקה הגופנית צריכה להתייחס גם לפתולוגיות אלה.

- בדיקה גופנית

הבדיקה הגופנית של הילד או בן הנוער תכלול תצפית שבה נבחן את עמוד השדרה. בין היתר נתבונן בילד במצב של כפיפה לפנים. במצב הזה עקשת מוגברת (מעל 40 מעלות) ו/או עקמת נראים באופן הכי ברור. נמשש את הגב לכול אורכו בניסיון לחפש אזורים כואבים. בדרך כלל סביב השיא של העקשת נגלה נקודות הדק, שרירים מכווצים ורגישות למגע.

תיתכן פגיעה בטווחי התנועה של עמוד השדרה אצל החולים במחלת שוירמן. ברוב המקרים בדיקות נוירולוגיות אינן מעלות ממצאים משמעותיים. יחד עם זאת יש לזכור שמחלת שוירמן מעלה את השכיחות עם השנים לנזקים ניווניים בעמוד השדרה כולל נזקים לדיסקים הבין חולייתיים כגון בלט דיסק ופריצת דיסק. נזקים אלו עלולים לגרום לחסרים נוירולוגיים.

- בדיקות מתקדמות

במידת הצורך נבצע בדיקות נוספות כולל בדיקות מעבדה ובדיקות דימות. בצילום רנטגן של חולים במחלת שוירמן נוכל לראות ולמדוד את העקשת. כמו כן נחפש את הסימנים הקלאסיים של מחלת שוירמן:

  • צורת הטריז שמאפיינת את גוף החוליות (לפחות 3 חוליות). החלק הקדמי של החוליה צר ב5 מעלות לפחות מהצד האחורי.

  • היצרות במרווח הבין חולייתי בין החוליות המעורבות

  • מבנה חוליות מוארך

  • אי סדירות בלוחיות הגדילה העליונות והתחתונות של החוליות וכמובן "קשרים על שם שמורל" (Schmorl's nodes).

קשרי שמורל נוצרים כאשר החומר מהדיסק הבין חולייתי חודר דרך לוחיות הגדילה אל גוף החוליה. צילום הרנטגן גם יועיל כדי לזהות פתולוגיות שכיחות נוספות בקרב חולי שוירמן כולל עקמת, ספונדילוליזיס מותני או ספונדילוליסטזיס מותני.

אבחנה מבדלת

כאשר אנו מאבחנים עקשת יש לקחת בחשבון שהיא עלולה להיגרם גם מסיבות נוספות ולא רק ממחלת שוירמן. גורם שכיח לעקשת הוא יציבה לקויה. עקשת על רקע של יציבה לקויה (Postural kyphosis) תתאפיין בגב וכתפיים מעוגלות. גב עליון כפוף. האגן מוטה לפנים. שרירי הגב העליון ארוכים וחלשים. שרירי החזה קצרים וחזקים.

במצב שבו החולה שוכב על בטנו העקשת על רקע ליקוי יציבה תיעלם או תיפחת באופן משמעותי. לחץ על החוליות באזור שיא העקשת יגלה יכולת תנועתית וגמישות תקינים. גורמים נוספים לעקשת כוללים דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis) ופתלוגיות נוספות שאינן שכיחות.

טיפול

חולים במחלת שוירמן ברמת חומרה קלה או אפילו בינונית אינם זקוקים לטיפול משמעותי. טיפול מוקדם בחולים במחלת שוירמן ברמת חומרה גבוהה עשוי להועיל בבלימת התפתחות העקשת ואת הסיבוכים שעלולים להתלוות לה כולל שיבושי יציבה קשים, מחלה ניוונית של החוליות ושל הדיסקים הבין חולייתיים ועוד.

הטיפול כולל מנוחה מפעילות הגורמת להחמרת הכאבים בגב, שימוש בעזרים חשמליים כגון לייזר רך כדי להפחית את הדלקת ואת הכאבים הנלווים לה. פעילות גופנית משקמת על מנת להחזיר את האיזון השרירי בכול הנוגע לכוח וגמישות. יש להקפיד הקפדה יתרה על התנהלות ארגונומית תקינה ועל יציבה זקופה ככול האפשר וזאת כדי למנוע החמרה בעקשת.

במקרים של עקשת חמורה יש לשקול שימוש במחוך ייעודי. לתוצאות טובות יש להקפיד להישתמש במחוך לאורך שנה ואפילו שנתיים. במקרים נדירים שבהם מחלת שוירמן הובילה להתפתחות כאבים מתמשכים ובלתי נסבלים או להתפתחות חסרים נוירולוגיים יש לשקול טיפול כירורגי.

המשיכו לקרוא אודות פציעות חבלה בקרב ילדים שעלולות לגרום בין היתר גם לאוסטאונכרוסיס וכן אודות בעיות יציבה שעלולות לגרום בין היתר לכאבים בגב העליון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות

כאבי גב עליון? הרקמות שנפגעות הן לרוב שרירים. החולה מתלונן לרוב על מתיחת שריר מקומית או תחושת של שרירים "תפוסים" הנובעים מעומס יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. זאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות
דלקת בגב העליון תסמינים

דלקת בגב העליון? תסמינים וסימנים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה שנפצעה ובהערכת חומרת הנזק. כאבים בגב העליון הם תלונה שכיחה. בארצות הברית ובעולם המערבי כאבי גב ובעיקר בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לקבלת עזרה רפואית. 

דלקת בגב העליון תסמינים
כאבי גב עליון טיפול

כאבי גב עליון? טיפול עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עלול גם לכלול דרכי טיפול מורכבות. הכול תלוי בחומרת הנזקים. ברוב המקרים התסמינים באזור זה נגרמים מנזק שרירי קל והקלה צפויה תוך זמן קצר עם טיפול עצמי, הקפדה על יציבה נכונה והתנהלות ארגונומית תקינה.

כאבי גב עליון טיפול
פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. היציבות היחסית של עמוד השדרה באזור הזה מצמצם את העומסים המוטלים עליו ואת הנזקים לדיסקים הבין חולייתיים. המשמעות הקלינית של פריצת דיסק תלויה בלחץ שהיא יוצרת על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים. 

פריצת דיסק בגב העליון
כאבי גב עליון אבחון

כאבי גב עליון? אבחון מהיר יועיל במניעת נזקים כרוניים. מיחושים בחלק העליון של הגב על רקע משמעותי שכיחים פחות ממיחושים בגב התחתון או בצוואר. ברוב המקרים מיחושים אלה התרחשו על רקע "מתיחה של שריר". לעיתים הגורם לכאבים אלו עלול להיות פתולוגיה מסוכנת.

כאבי גב עליון אבחון
כאבים בשכמות

כאבים בשכמות מהווים בעיה שכיחה ביותר. למרות שברוב המקרים הגורם להם הוא נזק שרירי קל עדיין חשוב להיות מודע לכך שישנם גם גורמים אחרים רציניים יותר שעלולים לגרום לתסמינים דומים. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי.

כאבים בשכמות
כאבים בשכמות טיפול

כאבים בשכמות? טיפול מהיר עשוי, במידת הצורך, למנוע נזקים משמעותיים. לרוב, כאב בגב העליון ובשכמות נגרם בגלל "תנועה לא טובה" ונזק שרירי בר חלוף. לעתים הכאב עלול להצביע על פגיעה משמעותית יותר כמו פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב.

כאבים בשכמות טיפול
כאבי גב עליון גורמי סיכון

כאבי גב עליון? גורמי סיכון לבעיה זאת כוללים כאלה הנתונים לשליטת שלנו כמו למשל אורח החיים שאנו מנהלים, סוג פעילות גופנית שאנו בוחרים לעשות ועוד וגורמים אחרים כמו גיל וליקויים המבניים המולדים בעמוד השדרה שאינם נתונים לשליטה שלנו. 

כאבי גב עליון גורמי סיכון
כאבי גב עליון מניעה

כאבי גב עליון? מניעה היא הדרך הנכונה לצעוד בה. כמעט כולם חשו, חשים או יחושו סימנים ותסמינים בגב העליון ובשכמות. ברוב המקרים מדובר במיחושים זמניים שנובעים מנזק שרירי קל בחלק העליון של הגב. לפעמים הגורם לתסמינים הללו הוא משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון מניעה
כאבי גב עליון גורמים

כאבי גב עליון? גורמים לכך כוללים בעיקר עומסי יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. המקור יהיה לרוב פגיעה שולית ןחולפת בשרירים ותחושה של שרירים "תפוסים" וזאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)