Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נוירופתיה של העצב השוקיתי? אבחון וטיפול הניתנים מהר וביעילות עשויים למנוע נזק כרוני בעצב. סימנים ותסמינים בשוק וברגל ובכללם כאב, אובדן תחושה, קושי לבצע כפיפה גבית (מעלה) של כף הרגל ועוד עלולים להעיד על בעיה בגב התחתון או על פגיעה בעצב השוקיתי.

פציעה של העצב השוקיתי (Fibular nerve) היא למעשה נוירופתיה פריפרית שיכולה לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו המתפתחים בגלל נזק לשורש עצב מותני בגב התחתון (L4/L5) ובכלל  אלו שמיטת כף רגל (Footdrop). נזק לשורש עצב מותני בגב התחתון מתרחש לרוב המקרים בגלל בלט, בקע או פריצת דיסק מותנית אשר יוצרת לחץ על שורש העצב. על הקלינאי להיות ערני לאפשרות הזאת כדי למנוע נזק בלתי הפיך בעצב. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נוירופתיה של העצב השוקיתי - רקע

מקורו של עצב השוקיתי המשותף הקרוי גם עצב בית הברך הצדי או החיצוני ( external or lateral popliteal nerve) הוא מהעצב הגדול ביותר בגוף האדם - עצב השת (Sciatic nerve). עצב השת מתחיל את מסלולו במקלעת המותניים והעצה יורד מטה אל גומץ בית הברך (Popliteal fossa) ונחלק שם לשני ענפים: עצב השוקה (Tibial nerve) והעצב השוקיתי המשותף (Common fibular nerve).

העצב השוקיתי המשותף שניזון משורשי העצבים L4 – S3 מסתובב בנקודה הזאת סביב צוואר השוקית (Fibula) ובכך ממקם עצמו בעמדה שטוחה ובלתי מוגנת, חשוף למכה חיצונית. העצב ממשיך מטה ומתחלק לשני ענפים: עצב שוקיתי עמוק (Deep fibular nerve) ועצב שוקיתי רדוד (Superficial fibular nerve). שני ענפים אלו מתחלקים גם הם לסעיפי משנה מוטורים ותחושתיים.

תפקידיו של העצב השוקיתי המשותף

מוטורית: העצב השוקיתי המשותף מעניק ישירות יכולת מוטורית לשריר הדו ראשי בירך (Biceps femoris) המהווה חלק משרירי המיתר (Hamstring muscles) שתפקידו כפיפת הברך. 
תחושתית: שני ענפים תחושתיים מתפצלים מהעצב השוקיתי המשותף בהיותו מעל הראש החיצוני של שריר התאומים (Gastrocnemius): "העצב הסורלי המקשר" יחד עם ענף מעצב השוקה (Tibial nerve) יוצרים את העצב הסורלי המעניק תחושה לעור בחלק החיצוני אחורי של השוק. "עצב עורי סורלי צדדי" הוא ענף נוסף של העצב השוקיתי המשותף המעניק תחושה לחלק החיצוני עליון של השוק.

תפקידיו של העצב השוקיתי הרדוד

מוטורית: עצב שוקיתי רדוד (Superficial fibular nerve) מעצבב את השרירים בצד החיצוני של השוק כולל את השריר השוקיתי הארוך (Fibularis longus) ואת השריר השוקיתי הקצר (Fibularis brevis) שתפקידם סיבוב החוצה של כפות הרגליים (Eversion). 
תחושתית: מעניק תחושה לעור בחלק הקדמי צדדי של השוק ולגב כף הרגל מלבד לעור בין האצבעות הראשנה והשנייה.

תפקידיו של העצב השוקיתי העמוק

מוטורית: העצב השוקיתי העמוק (Deep fibular nerve) מעצבב את השרירים בחלק הקדמי של השוק כולל השריר השוקתי הקדמי (Tibialis anterior), פושט אצבעות ארוך (Extensor digitorum longus), פושט אגודל ארוך (Extensor hallucius longus) ושרירים נוספים שתפקידם הרמת כף הרגל ופשיטת האצבעות בכף הרגל. 
תחושתית: מעניק תחושה לעור בין האצבעות הראשונה והשנייה.

גורמי נזק אפשריים לעצב השוקיתי

נזק לעצב השוקיתיהעצב השוקיתי בדומה לסיבי עצב אחרים יכול להינזק ממגוון רחב של גורמים. עצב זה עושה מסלול ארוך מאזור הברך ועד לכף הרגל. בחלק מהמסלול מצוי העצב קרוב לפני העור ועל כן חשוף לכוחות חיצוניים כולל טראומה. גם כול פתולוגיה פנימית היוצרת כוחות לחץ או מתיחה של העצב עלולה להוביל להתפתחות נזקים בעצב. גורם אפשרי נוסף הוא נזקים מפרוצדורות רפואיות. 

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות נזקים בעצב השוקיתי ובשלוחותיו השונות שלו כוללות לחץ המופעל על העצב על ידי רקמה סמוכה או על ידי פתולוגיה המתפתחת בסמיכות לעצב כולל גידול סרטני שפירי או ממאיר. מחלות הפוגעות באספקת הדם אל סיב העצב או מחלות עצבים (טרשת נפוצה) וניוון שרירים (ALS) עלולות להוביל לנזק. דלקת זיהומית בברך או בסמיכות לעצב עלולה להוביל להתפתחות נזק לעצב.

נזקים טראומטיים לברך כולל מכה ישירה, פריקה או שבר בברך (עצם השוקית) או אפילו ישיבה עם רגליים משוכלות מהווים גורם סיכון מרכזי ועלולים לגרום נזק ישיר או נזק מתפתח לעצב. גם עומסי יתר על הרגליים האופייניים לאתלטים ורקדנים מעלים את הסיכוי להתפתחות נזק בעצב הזה ולכן מהווים גורם סיכון. גם פרוצדורות רפואיות מורכבות כגון החלפת מפרק הברך או הירך או פרוצדורות רפואיות פשוטות כמו גיבוס הדוק מידי של הרגל עלולים לעלות את הסיכון לנזק לעצב.

סימנים ותסמינים

נזק לעצב השוקיתי המשותף (Common Fibular Nerve) באזור הברך היא תופעה שכיחה יחסית ולמעשה מהווה את הנוירופתיה השכיחה ביותר ברגל. הסיבה העיקרית לכך היא כאמור  קרבתו של העצב למפרק הברך והיותו באזור הברך בעמדה אנטומית לא מוגנת. הסימנים והתסמינים בגין נזק לעצב הזה כוללים כאבים בשוקאובדן תחושה או ירידה בחדות התחושה ברגל באותם אזורים המעוצבבים על ידי העצב השוקיתי המשותף ו/או שלוחותיו ובכללם העור בצד השוק ובגב כף הרגל. בחלק הפנימי של השוק העור מעוצבב על ידי העצב הצפון (Saphenous nerve) ועל כן תיוותר בו יכולת תחושה תקינה.

תיתכן גם חולשה של השרירים ברגליים שתפקידם לבצע כפיפה גבית של כף הרגל והאצבעות (הרמה מעלה של כף הרגל והאצבעות). במצבים שבהם הנזק לעצב משמעותי יותר התוצאה עלולה להיות שמיטה מלאה של כף רגל (Footdrop) וכמובן צליעה אופיינית (High-stepping walk) הנובעת מחוסר יכולת להרים את כף הרגל בעת הליכה וכן חוסר יכולת לסובב את כף הרגל החוצה ולמתוח את אצבעות כף הרגל. 

אבחון

כמו כול בעיה עצבית יש חשיבות גדולה לזמן שבו העצב נותר ניזוק. כדי למנוע נזק בלתי הפיך יש לאבחן ולטפל בנזק עצבי במהירות האפשרית. לצורך האבחון ניעזר בהיסטוריה רפואית שתכלול בין היתר שאלות אודות התפתחות הבעיה והרקע הבריאותי של החולה. הבדיקה הגופנית של החולה תכלול כמובן גם בדיקה עצבית. נפנה את החולה לבדיקות הולכת עצבית כדי לאמוד את מידת הנזק. שימוש באמצעי הדמיה כגון X-rays או MRI יעשה רק במידה ואלו יועילו בשלילת פתולוגיות שונות ו/או אישור האבחון (אם קיים ספק לגביו).

טיפול

הטיפול בעצב השוקיתי שניזוק השתנה בהתאם לגורם לבעיה ולחומרת הנזק. במידה וחומרת הנזק מותירה זאת נעדיף להתחיל עם הטיפול השמרני. הסרת הגורם ללחץ או נזק לעצב על ידי שינוי התנהלותי ארגונומי, טיפול במיכשור לריפוי דלקות (לייזר רך), החזרת האיזון השרירי לרגל, תומך כף רגל, מדרסים אם צריך ועוד. במצב של נזק משמעותי לעצב יש לשקול טיפול כירורגי בבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליעה בקרב ילדים

צליעה בקרב ילדים? אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים. ילדים בגיל 3 - 10 שנים הסובלים צליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה. יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי.

צליעה בקרב ילדים
צליעה אבחון וטיפול

צליעה? אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים ארוכי טווח. הליכה היא דרכו של הגוף לנוע. אחד מגורמי הסיכון לצליעה היא גיל. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול ובחלק אחר הסיבה עלולה להיות הפרעות בריאותיות קשות.

צליעה אבחון וטיפול
התכווצות שרירים בלילה גורמים

התכווצות שרירים בלילה? גורמים אפשריים לכך כוללים גיל, פעילות גופנית מאומצת, היריון, מחלות מסוימות, תרופות מסוימות ועוד. עווית השרירים המתוארת כאן מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך יכולות להתרחש בכול זמן אחר. התסמין העיקרי הוא כאב חריף. 

התכווצות שרירים בלילה גורמים
תסמונת המדור אבחון וטיפול

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
רגל קצרה יותר

רגל קצרה יותר היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים ההבדלים באורך הרגליים הם מילמטריים ספורים ואינם משמעותיים קלינית. לעתים ההבדלים גדולים יותר ועלולים לגרום לפגיעות בגב, בירך,בברכיים ועוד. למניעת נזקים עתידיים חשוב לאבחן בעיה זאת בזמן. 

רגל קצרה יותר
קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים? נזק בשריר הזה עלול להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שאתם חשים. תסמינים אלו מתפתחים לרוב במהלך פעילות גופנית ונגרמים בגלל מתיחה או קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו. 

קרע בשריר התאומים
מכתב: כאבי רגליים

כאבי רגליים

ד"ר בכר שלום רב 

אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים ארוכים, כתוצאה מדלקת חמורה. כל עמידה ממושכת הייתה מלווה בייסורים

כאבי רגליים
שין ספלינט בגלל שרירי ירך

שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים בעוד אחרים ממשיכים לרוץ ללא כול כאב ברגליים? ישנן מספר סיבות לכך, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.

שין ספלינט בגלל שרירי ירך
כאבים ברגליים גורמים

כאבים ברגליים? גורמים ותסמינים שכיחים יעזרו לנו לזהות את הרקמה שניזוקה ואת חומרת הנזק. אנו נוטים ליצור עומסים קיצוניים על הגפה התחתונה במצבים רבים ולאורך זמן, אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבים ברגליים גורמים
שין ספלינט גורמים

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

שין ספלינט גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)