לגדל ילד ללא סוכרת
לגדל ילד ללא סוכרת

לגדל ילד ללא סוכרת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


לגדל ילד ללא סוכרת אינו עניין מורכב מידי ולמרות זאת השכיחות של המחלה רק מטפסת מעלה. למחלת סוכרת יש השפעות בריאותיות ניכרות ובכלל זה השפעה על תוחלת החיים של החולים בה. פעילות גופנית אירובית מפחיתה את הסיכון לחלות במחלה זאת גם בקרב נשים בהריון. המשמעות היא שילד פעיל גופנית מפחית את הסיכון שלו ללקות בסוכרת.

המחקר הנוכחי מצא שגם מינימום של פעילות גופנית מידי יום יעיל לשם כך. מתברר גם 20 דקות של פעילות גופנית מידי יום משפרת משמעותית את תנגודת האינסולין בקרב ילדים בעלי משקל עודף ועשויה להועיל במלחמה במחלת הסוכרת. חשוב גם לשים לב לתזונה של הילד. ארוחת בוקר עם שומן וחלבונים עשויה לעכב ואף למנוע סוכרת. לגדל ילד ללא סוכרת אינה משימה בלתי אפשרית.

לגדל ילד ללא סוכרת – רקע

השמנה בקרב ילדים ומשקל עודף מהווים מגפה חמורה ביותר בעולם המערבי ופוטנציאל אדיר לחולי ומוות מוקדם. בארצות הברית קרוב ל33% מילדי בית הספר היסודי מוגדרים כשמנים או בעלי משקל עודף. על פי דו”ח של ארגון הבריאות העולמי שפורסם בשנת 2016 28.8% מהילדים בישראל בגילים 2- 18 סובלים מעודף משקל והשמנה. בארצות הברית 12.9% מילדי בית הספר מוגדרים שמנים ובישראל 12.6% מילדי בית הספר מוגדרים כשמנים. באירופה חשוב לציין עומד המספר של הילדים השמנים על 7.4% בלבד. עוד טוען ארגון הבריאות העולמי שבמדינת ישראל חיים כיום יותר 500,000 ילדים שמנים או כאלה שהם בעלי עודף משקל ובעוד כשמונה שנים בלבד המספר צפוי לקפוץ ל- 750,000 ילדים שמנים או בעלי עודף משקל. מספר אדיר זה מציב את ישראל בראשות טבלת ההשמנה בקרב ילדים ביחס ליתר המדינות ביבשת אירופה.

השמנה משמעותה מחלות

השמנה בקרב ילדים קשורה במגוון מחלות בעלות השלכות קשות על עתידו הבריאותי ואורך חייו של הילד השמן. עוד חשוב לדעת שלילד שמן סיכוי גדול הרבה יותר להפוך למבוגר שמן. בעוד שבצעירותו יודע הגוף להתמודד עם המשקל העודף וההשמנה בצורה יעילה יחסית עם התבגרותנו חלה האצה בקצב הנזקים הבריאותיים המצטברים. בין יתר המחלות נמנה כמובן את הסוכרת סוג 2, טרשת עורקים (Atherosclerosis), פגיעה במפרקי הגוף, פגיעה בהערכה עצמית, דיכאונות, קשיים חברתיים ועוד. גורמי סיכון להתפתחות סוכרת סוג 2 כוללים משקל עודף או השמנה, רקע משפחתי של חולי במחלה זאת ועוד. המשמעות של לגדל ילד ללא סוכרת היא איכות חיים אדירה.

מניעת השמנה וסוכרת

שינוי של הרגלי התזונה כולל אכילה גדולה יותר של ירקות ופירות והימנעות ממשקאות ממותקים ומזון מהיר ובמקביל הגדלת כמות הפעילות הגופנית האירובית עשויים להועיל בהפחתת המשקל והחזרת השליטה על הבריאות של הילדים. המחקר המסוקר כאן הדגים כיצד באמצעות פעילות אירובית בלבד של 40 דקות כול יום הצליחו החוקרים להפחית את כול המדדים המרכזיים של מחלת הסוכרת.

לגדל ילד ללא סוכרת – המחקר

לגדל ילד ללא סוכרת
לגדל ילד ללא סוכרת

היתרונות של פעילות גופנית אירובית למניעת תסמונת מטבולית הוכחו כבר במספר מחקרים. השאלה שנותרה היא כמה פעילות מנדרשת כדי לגדל ילד ללא סוכרת.

מטרת המחקר: החוקרים יצאו לדרך על מנת לבדוק מה הן ההשפעות של מינון שונה של פעילות גופנית אירובית על תנגודת אינסולין, על השמנה, על שומן בטני ועל כושר גופני בקרב ילדים בעלי עודף משקל והשמנה המנהלים אורח חיים יושבני. לצורך המחקר שנמשך בין שנת 2003 – 2007 ובוצע כניסוי אקראי מבוקר (randomized controlled trial) גויסו קבוצות של ילדים מ15 בתי ספר יסודיים בארצות הברית. בסך הכול גויסו 222 ילדים בעלי עודף משקל או שמנים שגילם הממוצע היה 9.4 שנים כאשר 42% מהם היו בנים ו- 58% בנות. כול הילדים ניהלו אורח חיים יושבני.

הילדים חולקו באופן אקראי לשלוש קבוצות: קבוצה אחת התבקשה לבצע פעילות אירובית 40 דקות מידי יום, קבוצה שנייה התבקשה לבצע פעילות אירובית 20 דקות מידי יום וקבוצה שלישית היוותה את קבוצת הביקורות. תכנית האימונים נמשכה 13 שבועות. לפני ואחרי המחקר נבדקה תנגודת האינסולין, הכושר האירובי (V. O2), אחוז השומן בגוף (Dual energy X-ray absorptiometry), ושומן בטני (MRI).

ממצאי המחקר

85% מהילדים שנבדקו היו שמנים. מדד מסת הגוף ממוצעת עמדה על 26. ירידה גדולה יותר בכמות האינסולין נראתה בקרב הקבוצה שערכה אימונים אירוביים לפרקי זמן ארוכים יותר ביחס לקבוצה שערכה אימונים קצרים יותר וביחס לקבוצת הביקורת. ירידה גדולה יותר ברמת האינסולין נראתה בקרב הקבוצה שהתאמנה באופן קל לעומת קבוצת הביקורת. גם אחוז השומן והשומן הבטני היה נמוך יותר בקרב הקבוצה שערכה אימונים אירוביים ממושכים יותר בהשוואה לשתי הקבוצות האחרות. בכול הנוגע לכושר גופני שתי הקבוצות שעסקו בפעילות גופנית נהנו משיפור דומה בכושר הגופני.

מסקנות החוקרים

כול שנדרש עבור ילדים בעלי עודף משקל או השמנה המנהלים אורח חיים יושבני כדי לשפר ממצאים שונים הכרוכים בסיכון לחלות בסוכרת ובכלל זה תנגודת אינסולין, אחוזי שומן, שומן בטני וכושר גופני, הוא 13 שבועות של אימונים אירוביים בני 20-40 דקות ליום. כמובן שפעילות גופנית אירובית המשולבת עם שינויים בהרגלי התזונה עשויה לשפר עוד יותר את מצב הילדים.

JAMA. September 2012;308(11):1103-1112

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • ילד חזק הוא ילד בריא

  ילד חזק הוא ילד בריא! גם המחקר הנוכחי מצביע על התרומה האדירה של פעילות גופנית לבריאות שלנו ושל ילדינו ובמיוחד…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • סוכרת בקרב ילדים היא מגפה

  ארוחת בוקר והסיכון לסוכרת העסיקו את החוקרים במחקר המסוקר כאן. מסקנת החוקרים הייתה שארוחת בוקר מפחיתה את הסיכון לחלות בסוכרת.…

 • ספורט עוזר למנוע סוכרת היריון

  ספורט למניעת סוכרת היריון היא אסטרטגיה נבונה שחייבת להיות משולבת עם שמירה על משקל גוף עוד לפני הכניסה להיריון ועל…

 • כאב בגב התחתון טיפול ללא תרופות תחילה

  כאב גב תחתון? נסו בלי תרופות. על פי קווים מנחים חדשים על האנשים שסובלים מכאבים בגב התחתון לחפש מזור לכאביהם…

 • דאגה לבריאות גורמת לבעיות בריאות

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר…

 • לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…