Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נוירופתיה של עצב התווך בעקבות לכידה של העצב היא תופעה שכיחה. עצב התווך יוצא ממקלעת הזרוע בצוואר ודרך מרכז הגפה נע אל כף היד כדי לעצבב את רוב השרירים הכופפים של האמה וחלק מהשרירים בכף היד. במהלך מסלולו חשוף העצב ללחצים ופציעות. 

אחד הגורמים לכאבים בידיים עלול להיות לכידה של עצב פריפרי הקרוי עצב התווך (Median nerve). חשוב לקחת בחשבון את האפשרות הזאת על מנת לאבחן ולטפל במהירות בחולה המתלונן על סימנים ותסמינים אופייניים. התבוששות בהסרת הלחץ מעל העצב הלכוד עלולה להוביל לנזקים בלתי הפיכים על כול המשתמע מכך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נוירופתיה של עצב התווך - רקע אנטומי

עצב התווך הוא אחד מסיבי העצב המרכזיים של היד. מקרו של העצב במקלעת הזרוע (Brachial plexus) משורשי עצבים C5-T1. במהלך מסלולו אל כף היד מעניק עצב התווך שלוחות מוטוריות ושלוחות תחושתיות. השלוחות המוטוריות של עצב התווך מעצבבות את השרירים הכופפים באמה מלבד השריר כופף שורש היד הגומדי (Flexor carpi ulnaris) ומחצית השריר כופף האצבעות העמוק (Flexor digitorum profundus) המעוצבבים על ידי עצב הגומד (Ulnar nerve).

בין היתר מעצבב עצב התווך את השריר הדו ראשי (Biceps), שריר הכפן העגול (Pronator teres) ואת שריר כופף אצבעות רדוד (Flexor digitorum superficialis) . בכף היד מעניק עצב התווך שלוחות מוטוריות לשרירים בבליטת האגודל (Thenar muscles) כולל כופף אגודל ארוך (Flexor pollicis longus) ושני השרירים התולעיים (lumbricals) החיצוניים (בצד של האגודל). שלוחות תחושתיים של עצב התווך אחראיות להעניק תחושה לחלק החיצוני של כף היד כולל לשלוש וחצי האצבעות כולל האגודל.

איפה יכול להילכד עצב התווך?

נזק לעצב פריפריהמיקומים השכיחים ללכידה של עצב התווך הנם במרפק, ברוב המקרים על ידי שריר הכפן העגול (Pronator) אך גם בגלל גורמים אחרים. לכידה של עצב התווך במרפק עלולה להוביל להתפתחות תסמונת שריר הכפן העגול (Pronator syndrome) או תסמונת העצב הבין גרמי הקדמי (Anterior interosseous nerve syndrome). לכידה של עצב התווך בשורש כף היד עלולה להוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome). טיבם ועוצמתם של הסימנים והתסמינים הנובעים מהלכידה תלויים במקום הנזק ושלוחת העצב המעורבת ובחומרת הנזק.

תסמונת שריר הכפן העגול

לכידה ולחץ הנוצר על עצב התווך במרפק מוביל להתפתחות תסמונת שריר הכפן העגול (Pronator syndrome).

גורמים

בתסמונת זאת נלכד עצב התווך (Median nerve) במרפק לרוב במהלך המעבר שלו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול (Pronator teres). נקודות לכידה נוספות כוללות: מתחת לרצועה ע"ש סטרוטר (Struthers) בחלק המרוחק של עצם הזרוע, מתחת לאלל הדו-ראשי (Biceps aponeurosis) - הרקמה המחברת את שני הראשים של השריר הדו ראשי באזור חיבורם למרפק או מתחת לשריר כופף האצבעות השטחי (Flexor digitorum superficialis) הממוקם במדור הקדמי של האמה.

גורמי סיכון

עומסי יתר שנוצרים על המרפק והאמה, בגלל ביצוע תנועות סיבוביות חוזרניות ומאמצים חוזרניים. עומסים אלו עלולים לגרום להיפרטרופיה של שריר הכפן העגול ובכך להוביל להתפתחות הלכידה. גולף או טניס, אימוני משקולות, סקווש ועוד או הברגה ממושכת, עבודה עם פטיש, הקלדה מהווים דוגמאות לסוג זה של עומסים. גם טראומה מקומית במרפק כגון שבר עלולה להוביל להתפתחות שינויים מבניים ולהתפתחות לחץ מקומי על העצב.

סימנים ותסמינים

כאבים מקומיים במרפק, כאבים ונימול בחלק הפנימי של אמת היד ושל שלוש וחצי אצבעות החל מהאגודל. תיתכן חולשה ואף שיתוק של כף היד שתתבטא בצורת חולשה באחיזה. התוצאה עלולה להיות: אובדן יכולת כפיפה ופרונציה של השרירים באמה מלבד כמובן של השריר כופף שורש היד הגומדי (Flexor carpi ulnaris) והשריר כופף האצבעות העמוק (Flexor digitorum profundus) המעוצבבים על ידי עצב הגומד (Ulnar nerve). האמה וכף היד נותרים עם נטייה לסופינציה ובגלל המשיכה של השריר כופף שורש היד הגמדי גם עם נטייה לכפיפה פנימה של כף היד (Adduction). תתרחש פגיעה בכפיפת האגודל ובכפיפה ומתיחה של מפרקי אצבע אינדקס והאצבע המרכזית עם עצמות המסרק.

תסמונת העצב הבין גרמי הקדמי

העצב הבין גרמי הקדמי (Anterior interosseous nerve) הוא ענף המתפצל מעצב התווך (Median nerve) כ5 ס"מ מתחת למרפק ומהווה ענף מוטורי סופי שלו. תפקידו של העצב הבין גרמי לעצבב את השרירים הכופפים העמוקים בקדמת האמה כולל את הצד החיצוני (האצבע מורה ואצבע אמה) של השריר כופף האצבעות העמוק (Flexor digitorum profundus) שחלקו האחר מעוצבב על ידי עצב הגומד (Ulnar), השריר כופף האגודל הארוך (Flexor pollicis longus) ושריר הכפן המרובע (Pronator quadratus). גירוי דלקתי של העצב המוטורי הזה יוביל להתפתחות תסמונת העצב הבין גרמי הקדמי (Anterior interosseous nerve syndrome) ולסימנים ותסמינים מוטוריים בלבד.

גורמים

תסמונת זאת מתרחשת ברוב המקרים בגלל לחץ המופעל על העצב על ידי הגיד של הראש העמוק של שריר הכפן העגול (Pronator teres). גורמים אפשריים נוספים כוללים אמתחת מוגדלת של גיד השריר הדו ראשי, פקקת של ענף העורק הרדיאלי (Thrombosed radial artery branch) או של העורק האולנארי (Thrombosed ulnar artery) ועוד. גורמי סיכון כוללים נזקי חבלה במרפק ושימוש אינטנסיבי במרפק.

גורמי סיכון

חשיפת המרפק והאמה לעומסי יתר עקב ביצוע פעולות חוזרניות עלולים לגרום בין היתר לשינויים מבניים בשריר הכפן העגול ולהתפתחות הלכידה של העצב. עומסי יתר עלולים להתפתח במהלך פעילות ספורט (גולף או טניס, אימוני משקולות, סקווש ועוד) או בעבודה (פעולת הברגה, עבודה עם פטיש, הקלדה ועוד). גם חבלה במרפק עלולה להוביל להתפתחות תסמונת לכידת העצב.

סימנים ותסמינים

היות והעצב הזה אינו מכיל סיבים תחושתיים פגיעה בו תוביל לסימנים ותסמינים מוטוריים בלבד. למרות זאת רוב החולים בתסמונת זאת ידווחו גם על כאבים באמה. חולשה מוטורית של השרירים בכף היד יקשו על ביצוע הסימן OK.

תסמונת התעלה הקרפלית

לחץ על עצב התווך בשורש כף היד נקראת תסמונת התעלה הקרפלית או תסמונת מנהרת שורש כף היד (Carpal tunnel syndrome). מדובר בתסמונת לכידת עצב השכיחה ביותר וששכיחותה כפולה בקרב נשים. התעלה הקרפלית היא מתחם צר סגור מעל על ידי הרצועה הקרפלית ומהצדדים על ידי עצמות שורש כף היד. יחד עם העצב עוברים בתוך התעלה הקרפלית גם הגידים כופפי אצבעות כף היד וכלי דם.

גורמים 

לחץ הנבנה בתוך התעלה הקרפלית באופן הדרגתי או חד גורמים להיצרות התעלה וללחץ הולך וגובר על הרקמות בתוכו כולל על עצב התווך.

גורמי סיכון

הגורם השכיח ביותר להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית הוא עומס יתר על הרצועות ועל שרוולי הגידים (Tendon sheaths) המצויים בתוך מנהרת שורש כף היד לרוב על רקע ביצוע תנועות חוזרניים (הקלדה, שימוש בכלי עבודה). עומס יתר על הרקמות הללו עלול לגרום להן לפציעה, התפתחות דלקתית ובצקות ובכך להצר את התעלה הקרפלית וללחוץ על עצב התווך. גורמים נוספים לתסמונת זאת כוללים טראומה לשורש כף היד, שינויים מבניים מולדים או נרכשים במנהרת שורש כף היד או בתכולתה (גידים, כלי דם, עצב), סוכרת ומחלות נוספות ועוד.

סימנים ותסמינים

החולה יתלונן לרוב על כאב, הירדמות וחולשת שרירים בשורש כף היד באגודל ובשתיים וחצי האצבעות הסמוכות לו. הכאב עלול להקרין לעבר האמה ולהפריע בעוצמתו את מהלך השינה. גם הכאבים בבוקר עלולים להיות קשים יותר. במצבים קשים חולשה מלאה ואף שיתוק של השרירים בכרית האגודל (Thenar muscles).

המשיכו לקרוא אודות גורמי כאב נוספים בידיים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טריגר פינגר אצבע הדק

טריגר פינגר אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע ניתוח. מדובר בהפרעה הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

טריגר פינגר אצבע הדק
תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה.

תסמונת התעלה הקרפלית
תסמונת התעלה הקרפלית מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

 תסמונת התעלה הקרפלית מגפה
כאבים בכף היד גורמים

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד גורמים
כאבים ביד תסמינים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

כאבים ביד תסמינים
תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה היא אוסף סימנים ותסמינים הכולל מיחושי צוואר ויד וחסר נוירולוגי שנוצרים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הגורמים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. לתופעה יש רוב נשי בגיל 50-20.

תסמונת מוצא בית החזה
דלקת באמה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

דלקת באמה
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל על התסמינים הנובעים מהתסמונת. אלא שמדובר בהשפעה זמנית בלבד ולכן עדיף להתחיל בטיפול שמרני.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד אבחון
כאבים ביד אבחון

כאבים ביד? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל. מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר המקרין לגפה.

כאבים ביד אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)