Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעות ספורט בקרב נשים מהוות תלונה שכיחה ביותר. לנשים אתלטיות יש סיכויים גבוהים יותר להיפצע מפעילות גופנית בהשוואה לגברים בתחום. הברכיים ובעיקר הרצועה הצולבת הקדמית הם נקודות התורפה של הנשים שעוסקות בפעילות גופנית משמעותית.

מסיבות שונות שאינן מצויות בתחומי הידע של כותב מאמר זה החלו נשים לעסוק בספורט באופן משמעותי במאה שנים האחרונות בלבד. רק ב1972 עבר התיקון לחוק האמריקאי שאסר על הפלייה על רקע של מין במתן תקציבים לספורט. קצב הגידול של מספר הנשים העוסקות בספורט גדול פי כמה משל גברים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעות ספורט בקרב נשים - רקע

פציעות ספורט בקרב נשיםהיתרונות של עשייה ספורטיבית אצל נשים הם ענקיים. על פי מחקרים רבים נשים העוסקות בספורט פחות חשופות ליחסי ניצול. יש להן פחות סיכוי להיכנס להריון בגיל העשרה. נשים העוסקות בספורט נוטות פחות להשתמש בסמים ולצרוך כימיקלים אחרים. לספורטאיות ישנה נטייה פחותה להשמנה ולמחלות לב וסרטן השד. לנשים ספורטאיות מסת עצם טובה יותר, דימוי גוף בריא יותר וביטחון עצמי גבוה. 

מחקרים אחרים מוצאים שלנשים ספורטאיות יש סיכוי גדול יותר לסיים את לימודי התיכון ולהמשיך לקולג', לנשים ספורטאיות יש יכולת משופרת להציב מטרות ולחתור להשגתן וכמובן את היכולת לעבוד בצוות.

 שכיחות

למרבה הצער ישנם הרבה מחקרים המעידים על כך שנשים ספורטאיות חשופות באופן משמעותי יותר מגברים לפציעות ספורט בעיקר לפציעות ברכיים.

פציעות ברכיים בקרב נשים

פציעת הברך השכיחה ביותר בקרב נשים היא פגיעה ברצועה הצולבת הקדמית של הברך. לרוב נשים וגברים העוסקים באותו ספורט יסבלו מאותם פציעות ספורט. אלא שהשוני הייחודי במבנה האנטומי והפיזיולוגי של האישה חושף נקודות תורפה וכאמור סיכון מוגבר לפציעות ברכיים. מחקר חדש שנעשה על מדגם גדול של 6100 סטודנטים מצא שסיכויי הנשים להיפצע גבוה ב %14 מזה של גברים העוסקים באותו סוג ספורט (כדורגל אמריקאי, כדור סל). אזורי הגוף הפגיעים ביותר הינם על פי המחקר הזה הברכיים והקרסוליים. עיקר רגישותן של נשים (פי 3 -8 מגברים) הינה לפציעה של הרצועה הצולבת הקדמית של הברך. 

מחקרים אחרים מוצאים שהאישה הספורטאית מצויה ברמת סיכון של פי 4 עד פי 10 לסבול מפציעת ברך בהשוואה לגבר הספורטאי. גם אלו זיהו את הרצועה הצולבת הקדמית כנקודת התורפה העיקרית. קרע ברצועה הצולבת הקדמית מצריך טיפול כירורגי ושיקום מפרך. לפציעה הזאת ולטיפול הכירורגי הנלווה יש משמעות כלכלית ואישית כבדה וכן משמעות ארוכת טווח לגבי תפקוד הברך ברבות השנים. 

הגורמים וגורמי הסיכון

למה נשים פגיעות יותר מגברים לפציעות בכלל ולפציעה ברצועה הצולבת הקדמית של הברך בפרט? תאוריות רבות ומחקרים אין סוף מיחסים פגיעות זו לשוני במבנה האנטומי, לתפקוד העצבי שרירי של האישה ולחיישני ההורמון אסטרוגן המצויים ברצועות התומכות בברכי האישה. להלן הסיבות העיקריות לפגיעות ברכיים בקרב נשים:

הרצועה הצולבת הקדמית

הרצועה הצולבת הקדמית מחברת את עצם הירך עם עצם השוק ומקנה את היציבות לברך. לרצועה זו יש תפקיד במניעת עצם השוק קדימה ולהסתובב פנימה. בגלל מבנה הברך הייחודי של האישה לרצועה הצולבת הקדמית יש טווח תנועה מוגבל. הגבלה זו מעלה את הסיכון לפגיעה ברצועה על ידי צביטה פנימית בעיקר בעת סיבוב ו/או נעילת יתר של הברך .

השפעה הורמונאלית

להורמונים אסטרוגן, פרוגסטרון ורלקסין יש חיישנים על הרצועה הצולבת הקדמית. לתכונה פיזיולוגית זו יש השלכות לגבי גמישות היתר של הרצועה ועל השוני המבני של התאים המרכיבים את הרצועה. רצועה גמישה מידי משמעותה תמיכה מופחת וסיכון מוגבר לפציעות. מחקרים שונים מצאו שאכן לפני הביוץ הסיכון לפציעה של הרצועה הזאת גדול יותר.

גודלה של זווית Q

זווית Q זווית Q היא הזווית הנוצרת כאשר אנו מותחים קו מהזיז הקדמי העליון של האגן (ASIS) למרכז פיקת הברך וקו שני ממרכז הפיקה לזיז עצם השוק (tibial tubercle) . זווית זו נקבעת על ידי רוחבו של האגן. לנשים לרוב יש אגן רחב יותר משל גברים ועל כן זווית Q גדולה יותר. זווית Q גדולה משמעותה עומס גדול יותר על הרצועה ועל תפקוד המפרק הפטלופמורלי הברך. לזווית מוגדלת יש גם השפעה על מידת הפרונציה של כף הרגל ועל כן ללחץ נוסף על הברכיים.

חוסר איזון שרירי של הרגליים

האיזון בכוח השרירי וביכולת גיוס השריר לביצוע עבודה הוא חיוני ליציבות ולתפקוד הברך. מחקרים מראים חוסר איזון בקרב נשים בין השריר הארבע ראשי הקדמי ולשרירי המיתר מאחור. השריר הארבע ראשי חזק יותר אצל נשים ומהווה מקור עיקרי לתמיכה בברך. אצל גברים קיים איזון טוב יותר ועל כן יציבות והגנה טובה יותר על הברך.

אופן ביצוע תנועות

במהלך פעילות גופנית ומאמצים הכרוכים בניתורים, נחיתות ושינויי כיוון נחשפת הברך והרצועה הצולבת הקדמית לעומסים מוגברים. דבר זה נכון בעיקר לגבי נשים שנוטות לבצע את הפעולות הללו עם ברכיים ישרות בהשוואה לאופן הביצוע אצל גברים. התנהלות זאת גורמת לעומס גבוה יותר על הברכיים (הגדול פי ארבע ממשקל הגוף) וגם מעודד נעילת יתר של הברך. נעילת יתר של הברך הוא אחד המנגנונים השכיחים לפציעה של הרצועה הצולבת הקדמית.

שרירי ליבה

לנשים שרירי ליבה חלשים יותר משל גברים. שרירי ליבה חזקים תומכים בגוף ומונעים ביצוע תנועות "לא נכונות" הכרוכות בביומכניקה לקויה וברמת סיכון מוגברת לפציעה. לנוכח עובדה זו גברים חסינים יותר לפציעות הנגרמות בגין אובדן שליטה על המיקום היחסי של חלקי הגוף השונים בעת פעילות ספורט.

מניעה 

לא ניתן לשנות את המבנה האנטומי. יש להשקיע בשינוי אופן ביצוע מוטורי נכון של פעולות. בתוכנית מחקרית בשם ספורטמטריק פותחה בארצות הברית נלקחו 366 אתלטיות ועברו אימוני חיזוק ושיפור סנסו מוטורי של שרירי המיתר ואימון מוטורי נכון של קפיצות ונחיתות על החלק הקדמי של כף הרגל עם ברכיים כפופות קמעה. בנות אלו הפחיתו באופן משמעותי את סיכויי הפציעות שלהן בהשוואה לקבוצת הביקורת. 

על פי סברתם של החוקרים נטייתן של נשים להיפצע יותר מגברים כתוצאה מעיסוק בספורט קשורה לשוני המובנה של גוף האישה. האם מדובר בשוני של הזוויות השונות בין חלקי הפרק או שמא שינויים באלסטיות של רקמות החיבור התומכות על שאלות אלו ואחרות נדרשים מחקרים נוספים. חשיבותו של מחקר זה הינו ביכולתו להתריע על הפגיעות הנשית ובכך להדגיש את הצורך של הספורטאית לבחור נכון את הספורט בו היא עוסקת ולהכין את עצמה בצורה יסודית יותר (חימום, הדרגתיות, אמצעי הגנה ועוד). 

המשיכו לקרוא אודות גורמי כאב נוספים לברכיים ובכללם: קרע במיניסקוס, שחיקת סחוס בברך, כמו כן קראו אודות ההשפעות של  ביומכניקה לקויה על התפתחות דלקת פרקים ניוונית וכאבים בברכיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)