פעילות גופנית ותזונה

ספורט ומזון

בעמוד הזה ריכזתי מאמרים שכתבתי במהלך השנים שעוסקים בפעילות גופנית, בתזונה ובסגנון חיים. תזונה נכונה, פעילות גופנית ואיזון נפשי הם הבסיס לבריאות טובה. תזונה לקויה נקשרת שוב ושוב למגוון מחלות כולל מחלות לב, סוכרת, ואפילו סרטן, פעילות גופנית וצמצום אורח החיים היושבני שומרים על משקל הגוף ומונעים מגוון רחב של מחלות כולל כאבי גב וצוואר, ניהול מתחים הנפשיים משמרים בריאות טובה, מצב רוח טוב ושומרים אתכם צעירים.

תזונה מאוזנת חשובה לכולם אך לאנשים שעוסקים בפעילות גופנית, היא חשובה במיוחד. תזונה לקויה היא אחד הגורמים לפציעות ספורט. תזונה נכונה משפרת את היכולת ואת קצב ההתאוששות של הספורטאים ומפחיתה את הסיכוי "להיתקל בקיר". 

פעילות גופנית משפרת את הבריאות ומעלה את איכות החיים. פעילות גופנית עשויה אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, פעילות גופנית עלולה לגרום לפציעות ספורט ואפילו להרוג אותנו. היבדקו לפני התחלת הפעילות.

פעילות גופנית חשובה לבריאות שלנו. היא שומרת  על משקל גוף מאוזן, מפחיתה את הסיכון ללקות במחלות שונות כולל מחלות לב, מחלות כלי דם וסרטן והיא כמובן מחזק את גופנו. פעילות גופנית מתאימה מונעת גם כאבי גב ותסמונות כאב אחרות.

רמת הכושר הגופני נמדדת על פי היכולת של האדם לעמוד בביצוע מטלות גופניות קשות מבלי להתעייף. מטלות גופניות קשות מצריכות כושר גופני גבוה כדי להתמודד איתן. כושר גופני לקוי הוא אחד הגורמים העיקריים לפציעות ספורט.

 ספורטאים רבים מבצעים מתיחות לפני ואחרי פעילות גופנית. המתיחות פשוטות לביצוע, מרגישות נכון ויותר מכך, לדעת רבים, הן משפיעות לטובה על הביצועים, מגנות מפציעות ספורט ומונעות את הופעת הכאבים שלאחר אימון. האמנם?

הספר "נולדנו לרוץ" שנכתב על ידי כריסטופר מקדוגל (בהוצאת אחוזת בית), מחזק מגמה גוברת של לרוץ יחף או עם נעלי ריצה מינימאליות. תסכוליו של כריסטופר מקדוגל, ש"אסף" עוד ועוד פציעות ריצה, הם שהובילו אותו לכתיבת הספר.

פציעות מריצה לקויה הן פציעות שכיחות. הסיבה לגודל התופעה הזאת היא הפופולאריות של הריצה והזמינות שלה. כמו רוב פציעות הספורט גם פציעות ריצה ניתן למנוע, בין היתר על ידי הקפדה על כללי אימון נכונים ושיפור סגנון ריצה.

אם הספורט שלכם הוא ריצה סביר ששמתם לב לכך שישנם מספר שינויים בתחום. יותר ויותר רצים עוברים לרוץ בסגנון ריצה יחף עם נעלי ריצה מינימליסטיות, שטוחות עקב או אפילו לרוץ יחפים. כדי למנוע פציעות כמו שברי מאמץ יש לעשות זאת לאט.

ריצה הוא ספורט בריא אך בעל סיכויי פציעה גבוהים. הגפיים התחתונות נושאות בעיקר העומס של הריצה ובהן גם רוב הפציעות מתרחשות. אחת הסיבות לריבוי הפציעות מריצה היא האיכות הירודה ו\או אי ההתאמה של נעלי הריצה.

התאוששות (Recovery) לאחר פעילות גופנית חייבת להיות חלק מתכנית האימונים ולא משנה אם אתם ספורטאים מקצועיים או חובבים. ללא הקפדה על התאוששות גופנית לאחר מאמץ אתם פוגמים בביצועים שלכם ומעלים את הסיכון לפציעות ספורט.

רוב פציעות ספורט נגרמות מדרישות לא ריאליות מהגוף שלנו אשר יוצרות עומס יתר, נזקים מצטברים ודלקות. מהר מידי, חזק מידי, גבוה מידי. ומה לגבי ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן ש סיכוי גבוה יותר לפציעות? מה אומרת הסטטיסטיקה.

לתפקוד מיטבי זקוקים השרירים בגופנו לאיזון בכול הקשור לגמישות ולכוח.  שרירים שאינם מאוזנים עלולים להפחית מהאיכות של הביצוע הביומכני ולגרום לפציעות, כאבים ודלקות. כמובן שהדברים נכונים גם לגבי רקמות רכות אחרות. 

בדומה לחוסר בפעילות גופנית גם תזונה לקויה עלולה לגרום למחלות כרוניות ואף למוות. לשיפור בהרגלי התזונה, רצוי יחד עם פעילות גופנית, יש את היכולת לאזן את המשקל שלכם ולמנוע מגוון מחלות קטלניות כולל השמנה, סוכרת, סרטן וכמובן מחלות כלי דם.

ישנן רמות שונות של פעילות גופנית. פעילות גופנית שמטרתה הפחתת משקל קלה אינה דומה לפעילות שמתבצעת לצורך שריפת שומנים ולהצרת היקפים. פעילות זו חייבת להיות אינטנסיבית יותר. בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

הסברה המקובלת שפעילות גופנית שוחקת סחוסים אינה נכונה. פעילות גופנית מתונה והדרגתית, לא זו בלבד שאינה שוחקת היא אף מחזקת את הסחוסים בתוך המפרקים. אך פעילות גופנית פרועה עלולה לגרום לפציעות, כאבים ודלקות.

שימוש בתרופות אנטי דלקתיות לפני פעילות גופנית לא  מפחיתה את הנזקים והכאבים האופייניים ליום שאחרי הפעילות ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף למוות.

לצפיפות העצם חשיבות רבה לבריאותנו. צריכה מוגברת של סידן ומינרלים אחרים אינה מספיקה לבניית מסת עצם. למניעת מחלת דלדול העצמות צריך לשלב פעילות גופנית כדי להמריץ את תהליכי בניית העצם והגברת צפיפות העצם.