Skip to main content

פעילות גופנית ותזונה

פעילות גופנית ותזונה

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

פעילות גופנית ותזונה מהווים צמד רכיבים הכרחיים בפאזל הבריאותי שלנו. שילוב נכון של השניים יאפשר לנו לשמור על הבריאות שלנו ועל איכות החיים. הקפדה על כמות נכונה של תנועה ומאמצים גופניים יחד עם אכילה שקולה ומדודה הכוללת את כול רכיבי המזון ישמרו על משקל גוף תקין, איזון נפשי וימנעו מחלות משמעותיות כגון לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, סוכרת, מחלות לב, שבץ מוחי, סרטן ועוד. רכיבי המזון שלנו כוללים חלבונים שנדרשים בין היתר לבנייה ותחזוקה של רקמות, שומנים שבין היתר מספק אנרגיה, פחמימות שנדרשות כמקור אנרגיה, מים להחלפת המים שאנו מאבדים וויטמינים ומינרלים לתפקוד תקין של מערכות הגוף השונות. 

אורח חיים ספורטיבי והימנעות מאורח חיים יושבני שומרים על משקל הגוף מאוזן ובכך מנטרלים גורם סיכון משמעותי להתפתחות דלקות פרקים ניווניות במפרקי נושאי המשקל של גופנו כולל כפות רגליים, קרסוליים, ברכיים, ירכיים, אגן, וגב תחתון. ניהול מאוזן של המתחים הנפשיים ומצב רוח טוב תורמים גם הם לבריאות הטובה ולא פחות חשוב שומרים אתכם צעירים. ריכזתי כאן מבחר מאמרים שכתבתי במהלך השנים שעוסקים בהרחבה בספורט, במזון שאנו אוכלים ובסגנון חיים. האתר האתר הזה מספק גם מידע מעניין ומועיל על משקל עודף והשמנה ומגוון רחב של נושאים קשורים לזה.

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

פעילות גופנית ותזונה בעידן המודרני

רבים מאתנו מנהלים חיים יושבניים בעידן השפע. לא צריך לצוד כדי לאכול, לא צריך ללכת ולרוץ עם החברים כדי ללקט מזון הכול כאן ונגיש. אנו פותחים את המקרר והאוכל נשפך ממנו אנו יושבים מול מסך הטלוויזיה ומקבלים את כול הריגושים שאנחנו צריכים. אז אנחנו מעדיפים לשלב. גם לצפות בטלוויזיה עד שהעיניים נעצמות וגם לאכול והרבה. התוצאה עלייה דרמטית במשקל של האוכלוסייה ובעיות עודף משקל והשמנה. בארצות הברית אחד מכול שלושה מבוגרים ואחד מכול שישה ילדים מוגדר כשמן. בסקר שנערך באוסטרליה נמצא ש56% מהבוגרים מעל גיל 18 סבלו מעודף משקל כאשר 19% מתוכם הוגדרו כשמנים.

לעודד משקל מאוזן

השמנה מהווה גורם סיכון משמעותי למחלות רבות כולל מחלות לב, סוכרת, שבץ מוחי ועוד. מדובר במחלות קטלניות שמקצרות את החיים. השמנה ועודף משקל גורמים גם להוצאות כלכליות אישיות ולאומיות עצומות. הטיפול במחלות, אובדן ימי עבודה, הפיצויים ועוד יוצרים הפסדים הנאמדים בארצות הברית בביליונים של דולרים כול שנה. אחת המטרות שאנו מציבים לעצמנו היא עידוד לשמירה על משקל גוף מאוזן למבוגרים ולילדים. שמירה על משקל גוף מאוזן במהלך הילדות והנערות הם קריטיים לבריאותו הפיזית והנפשית של הילד או הנער. למרות שמשקלו של הילד נגזרים גם מגנטיקה, חילוף חומרים, גובה, התנהלות וסביבה עדיין אכילה נכונה ואורח חיים ספורטיבי עשויים "להתגבר" על נטיות כאלה ואחרות ולשמור את הילדים שלנו רזים ובריאים. 

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

מה לאכול לפני ואחרי אימון? את השאלה הזאת שואלים רבים וטובים. תזונה מאוזנת חשובה במיוחד לאנשים שעוסקים בספורט. תזונה לקויה היא אחד הגורמים המשמעותיים לפגיעה ביכולות ובהתפתחות פציעות ספורט ואילו תזונה מאוזנת תשפר ביצועים. 

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

ספורט? המלצות וסיכונים אפשריים צריכים לשבת אצלכם בתודעה. ספורט מחזק אותנו, שומר על משקל גוף מאוזן, מפחית את הסיכון ללקות במחלות שונות כולל מחלות לב, כלי דם, סרטן, פריצת דיסק בגב ועוד אבל הוא עלול גם לפצוע אותנו. זהירות.

הכושר הגופני נמדד על פי היכולת של האדם לעמוד בביצוע מטלות גופניות קשות מבלי להתעייף. כדי להתמודד עם מטלות גופניות קשות האדם זקוק לכושר גופני גבוה יותר. החשיבות של כושר גופני לבריאות היא אדירה. כושר גופני לקוי הוא אחד מגורמי הסיכון לפציעות ספורט.

מתיחות, למתוח או לא למתוח? זאת שאלה ששואלים עצמם רבים. תרגילי ההמתיחות פשוטים לביצוע, מרגישיםת נכון ויותר מכך, לדעת רבים, הן משפיעים לטובה על הביצועים, מגנות עלינו מפני פגיעות ספורט ומונעות את התסמינים האופייניים שלאחר האימון. האמנם?

נולדנו לרוץ יחפים אך ברבות השנים משהו השתבש! הספר "נולדנו לרוץ" שנכתב על ידי כריסטופר מקדוגל (בהוצאת אחוזת בית) מחזק מגמה הולכת וגדלה לרוץ יחף או לרוץ עם נעלי ריצה מינימאליות. תסכוליו של הסופר ש"אסף" עוד ועוד פציעות ריצה, הם שהובילו אותו לכתיבת הספר.

ריצה נכונה עשויה למנוע נזקי גוף שכיחים. הסיבה לשכיחות נזקי הגוף בקרב הרצים היא הפופולאריות של הריצה והזמינות שלה. כמו רוב פגיעות הספורט גם את אלה הנובעות מריצה ניתן למנוע על ידי הקפדה על מספר כללי אימון נכונים ושיפור סגנון ריצה.

להתחיל לרוץ יחף זה תהליך שבסופו תמנעו פציעות רבות. אם הספורט שלכם הוא ריצה אז שמתם לב שרצים רבים עוברים לרוץ בסגנון ריצה יחף עם נעלי ריצה מינימליסטיות, שטוחות עקב או אפילו לרוץ יחפים. כדי למנוע פציעות כמו שברי מאמץ יש לעשות זאת לאט.

בחירת נעלי ריצה טובות ומתאימות תצמצם את הסיכון האדיר שקיים להיפצע מריצה. ריצה הוא ספורט בריא אך בעל סיכויי פגיעה גבוהים במיוחד. במהלך הריצה הגפיים התחתונות נושאות בעיקר העומס ובהן מתרחשים גם רוב הנזקים. נעלי ריצה לא מתאימות מעלות את הסיכון.

התאוששות לאחר פעילות גופנית חייבת להיות חלק מתכנית האימונים ולא משנה אם אתם ספורטאים מקצועיים או חובבים. ללא הקפדה על התאוששות גופנית לאחר מאמץ אתם אינכם מחדשים את מאגרי האנרגיה, פוגמים בביצועים  ומעלים את הסיכון לפציעות ספורט.

ריצה על הליכון היא פתרון נהדר לימים גשומים ובשימוש נכון ומפוקח גם לצורך שיקום פציעות במערכת שריר ושלד. אבל לא הכול וורוד. חוסר הגיוון במשטח הריצה אינו מאפשר לשמר תכונות ויכולות גופניות חשובות. ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן ש סיכוי גבוה יותר לפציעות?

מתיחות? עקרונות ושיטות שונות מאפשרות לכם לבחור את הדרך הנכונה והמתאימה ביותר לבצע מתיחות. לתפקוד מיטבי זקוקים השרירים בגופנו לאיזון בכול הקשור לגמישות ולכוח. מתיחה וחיזוק מהווים את כלי הביצוע לכך. חשוב גם לזכור שישנם חוקרים היוצאים נגד מתיחות.

תזונה ובריאות מעסיקים אותנו רבות. בדומה לחוסר בתנועה ובמאמצים של הגוף גם תזונה לקויה עלולה לגרום למחלות כרוניות ואף למוות. לספורט ולהרגלי תזונה נכונים יש את היכולת לאזן את המשקל שלכם ולמנוע מחלות קטלניות כולל השמנה, סוכרת, סרטן ועוד.

לשרוף שומנים ביעילות זה עניין פשוט כאשר יודעים איך. יש מטרות שונות לעיסוק בספורט. ספורט שמטרתו הפחתת משקל קלה אינו דומה לספורט שממטרתו שריפת שומנים והצרת היקפים. פעילות זו חייבת להיות אינטנסיבית יותר בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

ספורט לא שוחק סחוס. כך חד וחלק. הסברה המקובלת שספורט שוחקת סחוסים עלולה להיות נכונה עם אתם מגזימים. במידה ואתם מקפידים על כללי האימון הנכונים הכוללים מתינות והדרגתיות לא זו בלבד שלא תשחקו את הסחוסים אלא אף תחזקו אותם.

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

התעמלות בונה עצם עשויה למנוע את דלדולה. לצפיפות העצם חשיבות רבה וצריכה מוגברת של סידן ומינרלים אחרים אינה מספיקה לבנייתה. למניעת מחלת דלדול העצמות צריך לשלב פעילות גופנית כדי להמריץ את תהליכי בניית העצם והגברת צפיפות העצם. 

מחקרים רפואיים - חדשות

 • ריצה במינון נכון מאריכה חיים

  ריצה במינון נכון מאריכה חיים! המחקר הנוכחי מצא שאנשים שנוהגים לרוץ חיים יותר שנים כול עוד הם אינם מגזימים. בהשוואה לאנשים המנהלים אורח חיים יושבני ואינם עוסקים בפעילות גופנית, אלה הרצים ריצה קלה ובינונית ברמות הקושי שלה מאריכים חיים. 

   
 • יוגה מורידה לחץ דם

  יוגה מורידה לחץ דם. לחץ דם גבוה מהווה גורם סיכון מרכזי לחלות במחלות קטלניות כולל מחלות לב, שבץ מוחי וכשל לבבי. מלבד היתרונות הידועים, אנשים שמתרגלים יוגה ומנהלים אורח חיים בריא ייהנו גם מהפחתת לחץ הדם ומבריאות טובה יותר. 

   
 • כושר גופני לשיפור הקוגניציה

  כושר גופני לשיפור הקוגניציה היא אסטרטגיה נכונה! פעילות גופנית קבועה מעניקה יתרונות בריאותיים רבים. על פי המחקר מבוגרים שמצויים בכושר גופני טוב שומרים על יכולות חשיבה וזיכרון טוב יותר ממבוגרים שאינם עוסקים בפעילות גופנית ואינם בכושר גופני טוב. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)