Skip to main content

פעילות גופנית ותזונה

פעילות גופנית ותזונה

פעילות גופנית ותזונה מהווים צמד רכיבים הכרחיים בפאזל הבריאותי שלנו. שילוב נכון של השניים יאפשר לנו לשמור על הבריאות שלנו ועל איכות החיים. הקפדה על כמות נכונה של תנועה ומאמצים גופניים יחד עם אכילה שקולה ומדודה הכוללת את כול רכיבי המזון ישמרו על משקל גוף תקין, איזון נפשי וימנעו מחלות משמעותיות כגון לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, סוכרת, מחלות לב, שבץ מוחי, סרטן ועוד. רכיבי המזון שלנו כוללים חלבונים שנדרשים בין היתר לבנייה ותחזוקה של רקמות, שומנים שבין היתר מספק אנרגיה, פחמימות שנדרשות כמקור אנרגיה, מים להחלפת המים שאנו מאבדים וויטמינים ומינרלים לתפקוד תקין של מערכות הגוף השונות. 

אורח חיים ספורטיבי והימנעות מאורח חיים יושבני שומרים על משקל הגוף מאוזן ובכך מנטרלים גורם סיכון משמעותי להתפתחות דלקות פרקים ניווניות במפרקי נושאי המשקל של גופנו כולל כפות רגליים, קרסוליים, ברכיים, ירכיים, אגן, וגב תחתון. ניהול מאוזן של המתחים הנפשיים ומצב רוח טוב תורמים גם הם לבריאות הטובה ולא פחות חשוב שומרים אתכם צעירים. ריכזתי כאן מבחר מאמרים שכתבתי במהלך השנים שעוסקים בהרחבה בספורט, בתזונה ובסגנון חיים. האתר האתר הזה מספק גם מידע מעניין ומועיל על משקל עודף והשמנה ומגוון רחב של נושאים קשורים לזה.

פעילות גופנית ותזונה בעידן המודרני

רבים מאתנו מנהלים חיים יושבניים בעידן השפע. לא צריך לצוד כדי לאכול, לא צריך ללכת ולרוץ עם החברים כדי ללקט מזון הכול כאן ונגיש. אנו פותחים את המקרר והאוכל נשפך ממנו אנו יושבים מול מסך הטלוויזיה ומקבלים את כול הריגושים שאנחנו צריכים. אז אנחנו מעדיפים לשלב. גם לצפות בטלוויזיה עד שהעיניים נעצמות וגם לאכול והרבה. התוצאה עלייה דרמטית במשקל של האוכלוסייה ובעיות עודף משקל והשמנה. בארצות הברית אחד מכול שלושה מבוגרים ואחד מכול שישה ילדים מוגדר כשמן. בסקר שנערך באוסטרליה נמצא ש56% מהבוגרים מעל גיל 18 סבלו מעודף משקל כאשר 19% מתוכם הוגדרו כשמנים.

לעודד משקל מאוזן

השמנה מהווה גורם סיכון משמעותי למחלות רבות כולל מחלות לב, סוכרת, שבץ מוחי ועוד. מדובר במחלות קטלניות שמקצרות את החיים. השמנה ועודף משקל גורמים גם להוצאות כלכליות אישיות ולאומיות עצומות. הטיפול במחלות, אובדן ימי עבודה, הפיצויים ועוד יוצרים הפסדים הנאמדים בארצות הברית בביליונים של דולרים כול שנה. אחת המטרות שאנו מציבים לעצמנו היא עידוד לשמירה על משקל גוף מאוזן למבוגרים ולילדים. שמירה על משקל גוף מאוזן במהלך הילדות והנערות הם קריטיים לבריאותו הפיזית והנפשית של הילד או הנער. למרות שמשקלו של הילד נגזרים גם מגנטיקה, חילוף חומרים, גובה, התנהלות וסביבה עדיין אכילה נכונה ואורח חיים ספורטיבי עשויים "להתגבר" על נטיות כאלה ואחרות ולשמור את הילדים שלנו רזים ובריאים. 

פעילות גופנית ותזונה. מידע כללי העוסק בחשיבות שלהם לבריאות שלנו מובא במאמר הזה. תזונה מאוזנת חשובה לכולם אך לאנשים שעוסקים בספורט, היא חשובה במיוחד. תזונה לקויה היא אחד הגורמים המשמעותיים לפגיעה ביכולות ובהתפתחות פציעות ספורט. 

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

פעילות גופנית? המלצות וסכנות נלוות צריכות לשבת אצלכם במודעות. ספורט מחזק אותנו, שומר על משקל גוף מאוזן, מפחית את הסיכון ללקות במחלות שונות כולל מחלות לב, כלי דם, סרטן, פריצת דיסק בגב ועוד אבל הוא עלול גם לפצוע אותנו. זהירות.

רמת הכושר הגופני נמדדת על פי היכולת של האדם לעמוד בביצוע מטלות גופניות קשות מבלי להתעייף. מטלות גופניות קשות מצריכות כושר גופני גבוה כדי להתמודד איתן. כושר גופני לקוי הוא אחד הגורמים העיקריים לפציעות ספורט.

מתיחות, למתוח או לא למתוח? זאת שאלה ששואלים עצמם רבים. המתיחות פשוטות לביצוע, מרגישות נכון ויותר מכך, לדעת רבים, הן משפיעות לטובה על הביצועים, מגנות מפני פגיעות ספורט ומונעות את התסמינים שלאחר האימון. האמנם?

הספר "נולדנו לרוץ" שנכתב על ידי כריסטופר מקדוגל (בהוצאת אחוזת בית), מחזק מגמה גוברת של לרוץ יחף או עם נעלי ריצה מינימאליות. תסכוליו של כריסטופר מקדוגל, ש"אסף" עוד ועוד פציעות ריצה, הם שהובילו אותו לכתיבת הספר.

ריצה נכונה עשויה למנוע נזקי גוף שכיחים. הסיבה לשכיחות התופעה היא הפופולאריות של הריצה והזמינות שלה. כמו רוב פגיעות הספורט גם נזקי ריצה ניתן למנוע, בין היתר על ידי הקפדה על כללי אימון נכונים ושיפור סגנון ריצה.

אם הספורט שלכם הוא ריצה סביר ששמתם לב לכך שישנם מספר שינויים בתחום. יותר ויותר רצים עוברים לרוץ בסגנון ריצה יחף עם נעלי ריצה מינימליסטיות, שטוחות עקב או אפילו לרוץ יחפים. כדי למנוע פציעות כמו שברי מאמץ יש לעשות זאת לאט.

בחירת נעלי ריצה טובות תצמצם את ת הסיכון לנזקי ריצה. ריצה הוא ספורט בריא אך בעל סיכויי פגיעה גבוהים במיחוד. במהלך הריצה הגפיים התחתונות נושאות בעיקר העומס ובהן גם רוב הנזקים מתרחשים. נעלי ריצה לא מתאימות מעלות את הסיכון.

התאוששות (Recovery) לאחר פעילות גופנית חייבת להיות חלק מתכנית האימונים ולא משנה אם אתם ספורטאים מקצועיים או חובבים. ללא הקפדה על התאוששות גופנית לאחר מאמץ אתם פוגמים בביצועים שלכם ומעלים את הסיכון לפציעות ספורט.

ריצה על הליכון היא פתרון נהדר לימים של גשם ובשימוש נכון גם לשיקום, אבל לא הכול וורוד. חוסר הגיוון במשטח הריצה אינו מאפשר לשמר תכונות ויכולות גופניות חשובות. ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן ש סיכוי גבוה יותר לפציעות?

מתיחות? עקרונות ושיטות שונות מאפשרות לכם לבחור את הדרך הנכונה והמתאימה ביותר למתוח את השריר שלכם. לתפקוד מיטבי זקוקים השרירים בגופנו לאיזון בכול הקשור לגמישות ולכוח. מתיחה וחיזוק מהווים את כלי הביצוע לכך. 

תזונה ובריאות מעסיקים אותנו רבות. בדומה לחוסר בתנועה ובמאמצים של הגוף גם תזונה לקויה עלולה לגרום למחלות כרוניות ואף למוות. לספורט ולהרגלי תזונה נכונים יש את היכולת לאזן את המשקל שלכם ולמנוע מחלות קטלניות כולל השמנה, סוכרת, סרטן ועוד.

לשרוף שומנים ביעילות היא שאיפה לגיטימית. יש מטרות שונות לעיסוק בספורט. ספורט שמטרתו הפחתת משקל קלה אינה דומה לספורט שמתבצע לצורך שריפת שומנים ולהצרת היקפים. פעילות זו חייבת להיות אינטנסיבית יותר בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

ספורט לא שוחק סחוס. כך חד וחלק. הסברה המקובלת שספורט שוחקת סחוסים עלולה להיות נכונה עם אתם מגזימים. במידה ואתם מקפידים על כללי האימון הנכונים הכוללים מתינות והדרגתיות לא זו בלבד שלא תשחקו את הסחוסים אלא אף תחזקו אותם.

נוגדי דלקת לפני פעילות גופנית לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף למוות.

לצפיפות העצם חשיבות רבה לבריאותנו. צריכה מוגברת של סידן ומינרלים אחרים אינה מספיקה לבניית מסת עצם. למניעת מחלת דלדול העצמות צריך לשלב פעילות גופנית כדי להמריץ את תהליכי בניית העצם והגברת צפיפות העצם. 

חדשות - מחקרים רפואיים

 • מחשבים כמכשול

  העובדה שמחשבים גורמים לפציעות בבית או במשרד אינה חדשה. עכשיו מתברר שהם מהווים גורם לפציעות אפילו חמורות ולא רק בגלל השימוש. מסכים או מחשבים שנופלים עלולים לגרום לפציעות, כך גם חיווט מתוח במעברים שעלול לגרום לנפילות.

   
 • ספורט למניעת סרטן השד

  ספורט למניעת סרטן השד היא אסטרטגיה נהדרת. לפעילות גופנית ישנה השפעה מטיבה על הבריאות שלנו ועל כך הרחבנו גם באתר שלנו. לפעילות גופנית יש השפעה מיטיבה על כול אחת ואחת ממערכות הגוף שלנו ובכלל זה על הבריאות הנפשית והגופנית.

   
 • ילקוט מתאים לילד

  ילקוט מתאים לילד הוא קריטי למניעת נזקים והתפתחות תקינה של עמוד השדרה. בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר ילדים ובני נוער המתלוננים על כאבי גב. כאבי גב בגיל צעיר נובעים ממספר סיבות ובכללן ילקוט בית ספר שאינו מותאם לילד.