Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קיפוזיס עקשת או קימור גבי מוגבר הם שמות שונים המתארים את אותו ליקוי במנח של הגב העליון. ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לחלק מהאנשים לפתח קימור גבי מוגבר - קיפוזיס. בעידן המודרני, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק מחמירה. 

בעקבות ישיבה שפופה וממושכת מול מסך המחשב או הטלוויזיה יותר ויותר צעירים סובלים גם הם מהיציבה הלקויה הזאת. ברוב המקרים מדובר בכיפוף קל של עמוד השדרה העליון ואין צורך לטפל בזה במקרים מועטים עלול קיפוזיס (Postural Kyphosis) מוקצן לגרום לנזקים, כאבים הפרעות נשימה, הפרעות עיכול, הפרעות למערכת הלב וכלי הדם ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קיפוזיס עקשת - רקע

הסובלים מתופעה זו ניכרים בקימור המוגבר באזור עמוד השדרה החזי וכן בראש וכתפיים המושטים קדימה. בבדיקה נגלה ששרירי החזה שלהם חזקים יחסית וקצרים ולעומת זאת שרירי גב עליון ומקרבי השכמות ארוכים וחלשים. ברוב המקרים נוכל לזהות גם תהליכי פיצוי של עמוד השדרה שבאים לידי ביטוי על ידי הגדלת הקיעור המותני והצווארי. במקרים קיצוניים אנשים עם קימור מוגבר ינשמו באופן קצר ושטחי. 

הגורם ללקות:

קיפוזיס, עקשת ישנם סוגים שונים של עקשת ובכללם עקשת על רקע גנטי (Congenital kyphosis), עקשת בגלל מחלת שוירמן (Scheuermann's kyphosis) ועקשת על רקע של חסרים תזונתיים (Nutritional Kyphosis) אך העקשת היציבתית (Postural kyphosis) היא העקשת השכיחה ביותר. הגורמים לעקשת יציבתית כוללים בעיות פסיכולוגיות, ביו מכניקה לקויה, פיצוי על קיעור מותני מוגבר, הרגלי ישיבה קלוקלים וחוסר האיזון השרירי בין שרירי החזה הקצרים והחזקים יחסית לבין החולשה והתארכות של שרירי הגב העליון ומקרבי השכמות.

נזק אפשרי :

עומס יתר שנגרם עקב עקשת על עמוד השדרה בכלל ועל עמוד השדרה הגבי עלול במקרים מסוימים לגרום לנזקים מצטברים ולכאבים בצוואר, כאבי גב עליון וכאבי גב תחתון. במצב של עומסים מתמשכים עלול גם להיגרם נזק לדיסקים הבין חולייתיים כגון בלט דיסק או פריצת דיסק והתסמינים עלולים אז להופיע גם בגפיים. עקשת עלולה לפגוע בתפקוד מערכת הנשימה ולגרום לנטייה כרונית להתפתחות דלקת ריאות. בקרב מבוגרים הסובלים ממחלת דלדול העצם עלולה העקשת לגרום גם לשברים בחוליות הנמצאות במוקד העומס.

פתרון מוצע:

הארכת שרירי חזה, חיזוק וקיצור שרירי הגב העליון, ושיפור טווחי התנועה של חוליות הגב העליון.

תרגיל I: מתיחת שרירי החזה

מנח מוצא: עמדו לפני משקוף הדלת (Doorway Chest Stretch).

אופן ביצוע: יש להרים את היד לצד עד לגובה הכתפיים, לכופף את המרפק באותו צד ל90 מעלות להניח את המרפק כנגד המשקוף ולהישען קדימה עד לתחושה של מתיחה בחזה. שהו 10 שניות במנח והרפו. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע 3 סדרות מידי יום.

הערות:חממו את מפרקי הכתף לפני העבודה וזאת כדי למנוע מתיחה של גידים או כול נזק אחר.

תרגיל II: חיזוק שרירי גב עליון

את הגב העליון ניתן לחזק במגוון דרכים.  ניתן להשתמש בציוד בחדר הכושר (למשל על ידי אימון במכונת חתירה - Cable Row) או לחילופין ניתן לבצע תרגילי חיזוק בבית.

מנח מוצא: שכבו על הרצפה או על המיטה כאשר הפנים מופנות מטה. הידיים מונחות משני צידי הראש.

אופן ביצוע: התרוממות קלה של פלג הגוף העליון תוך הצמדת השכמות מאחור. (ניתן לפשוט ידיים לצדדים - תרגיל אווירון). שהו במנח 10 שניות והרפו. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע 3 סדרות כאלה מידי יום.

הערות: יש להקפיד שהראש והצוואר מצויים בהמשך לעמוד השדרה לאורך כול התרגיל.

תרגיל 3: "ריכוך" הגב העליון ושיפור טווחי תנועה

מנח מוצא: שכבו כאשר גבכם מונח על ספוג גלילי נוקשה, הברכיים כפופות וכפות הרגליים מונחות על הקרקע.

אופן ביצוע: הרימו מעט את האגן וגלגלו את גבכם באיטיות מעלה ומטה במשך דקה או עד שאתם מרגישים שהנוקשות פחתה. נוחו 10 שניות וחזרו על התרגיל. חזרו על התרגיל 5 פעמים  ובצעו 3 סדרות מידי יום.

הערות: הימנעו מעומס יתר על הצוואר והקפידו לשמור עליו ניטרלי.

טיפול בעקשת

במקרים עקשניים יותר יש צורך להיעזר בכירופרקט כדי לשפר את היציבה ולשקם את עמוד השדרה. הטיפול הכירופרקטי כולל בין היתר שימוש בטכניקות ידניות כדי להניע את החוליות ולשפר את המנח של עמוד השדרה. במקרים קשים במיוחד ונדירים כאשר העקשת גורמת למחלות ריאות חוזרות ונשנות או כאשר יש חששות כבדים אחרים יופנה החולה לייעוץ כירורגי.

מגוון בעיות היציבה הוא נרחב. לעתים אתם או יקירכם עלולים לסבול מיותר מליקוי יציבה אחד. המשיכו לקרוא אודות בעיות יציבה נוספות ועל דרכי ההתמודדות אתן. קראו על קער מותני מוגבר ועל הבעיה ההפוכה, קער מותני מפחת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה לקויה פוגעת בבריאות

יציבה לקויה פוגעת בבריאות! ההשפעה של יציבה לקויה על הבריאות שלנו עלולה להיות נרחבת ואת התסמינים לכך תחושו ברבות השנים. יציבה לקויה במצבים השונים ישיבה, עמידה, הליכה, ריצה, שכיבה, כפיפה, הרמה ועוד נושאים תג מחיר בריאותי.

יציבה לקויה פוגעת בבריאות
עקמת בגב

עקמת בגב? אבחון וטיפול המתבצעים מהר ימנעו החמרה והתפתחות סימנים ותסמינים כרוניים. עקמת או סקוליוזיס היא פתולוגיה הכוללת עקמומיות צידית ורוטציה של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כאות S או C ולא כקו ישר. לרוב אין לה משמעות קלינית.

עקמת בגב
יציבה אבחון וטיפול

יציבה? אבחון וטיפול ביציבה לקויה הניתנים בשלבים מוקדמים של החיים יאפשרו את שיפורה. האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה היא לא! הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ארוך מכדי לתקנו.

יציבה אבחון וטיפול
יציבה לקויה גורמים

יציבה לקויה? גורמים אפשריים כוללים גנטיקה, פציעות קודמות, חולשה ועוד. ליקויים באופן שבו אנו מחזיקים את הגוף שלנו חושפים אותנו בין היתר לעומסים חריגים, פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים. עומסי יתר אלו הם תוצאה של תפקוד ביומכני לקוי. 

יציבה לקויה גורמים
יציבה מהי

יציבה מהי? מקור המושג במילה הלאטינית שמשמעותה "להניח" (Ponere). להניח מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת מגוון רחב של פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו ופגיעה בתפקוד של חלקי גוף פנימיים.

יציבה מהי
שיפור ותיקון יציבה לקויה

שיפור ותיקון יציבה לקויה הוא תהליך ארוך שרק המתמידים מגיעים בו לתוצאות. סביר להניח שכמו אצל רובנו גם מנח הגוף שבו אתה מצוי כרגע לקוי ודורש שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. מנח נכון משמעותו פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות. 

שיפור ותיקון יציבה לקויה
מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון ותסמינים כרוניים. מדובר בנטייה להושיט קדימה, באופן מוגזם, ראש וצוואר ובמקביל לפשוט לאחור את החלק העליון של עמוד השדרה הצווארי ואת הראש לצורך המבט לפנים. 

 מנח ראש קדמי
כתפיים מעוגלות

כתפיים מעוגלות או מתעגלות לפנים מהוות ליקוי שכיח. ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומסים חריגים על הגב העליון, על עמוד שדרה הצווארי ועל חגורת הכתפיים. התוצאה לעיתים היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

כתפיים מעוגלות
כתפיים מורמות

כתפיים מורמות באופן בלתי רצוני במשך שעות ארוכות מידי יום היא תופעה שכיחה. הלחצים הנלווים לאורח החיים שלנו מהווים את אחת הסיבות השכיחות לכך. כתוצאה מלקוי יציבתי זה אנו עלולים לחשוף את הצוואר והכתפיים למצב של עומס יתר, כאבים בצוואר, כאבי ראש ועוד. 

כתפיים מורמות
היפר לורדוזיס מותני טיפול

היפר לורדוזיס מותני? טיפול עשוי לצמצם נזקים. מדובר בליקוי במנח חוליות עמוד השדרה התחתון הנושא משמעות ביומכנית. בליקוי זה יש קער יתר בעמוד השדרה המותני ונלווים לו גם בטן בולטת ורפויה, עכוז בולט וכפיצוי גם היפר לורדוזיס של עמוד השדרה הצווארי. 

היפר לורדוזיס מותני טיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)