Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מדרסים יקרים לדורבן? לא חובה! חולים הסובלים מכאבים בכף הרגל ובעיקר בעקב בגלל תופעה הקרויה דורבן פונים כדי להקל על התסמינים בין היתר גם ליצרני מדרסים על פי מידה. עלותם של מדרסים מותאמים אישית היא גבוהה משמעותית לעומת מדרסים אחידים.

מדרסים אחידים או רפידות שאינן מותאמות לכף הרגל ניתנים לרכישה בעשרות שקלים בודדים. על פי המחקר המסוקר כאן מדרסים מותאמים אישית לא יעילים יותר ממדרסים אחידים שאינם מותאמים אישית או משיטות טיפול אחרות כדי לטפל בכאב ובקשיי התפקוד הנובעים מדורבן בעקב. בסיכום טוענים החוקרים כול הרוכש מדרסים מותאמים אישית כדי להקל או לטפל בסימנים ותסמינים של דורבן בעקב זורק את כספו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מדרסים יקרים לדורבן? לא חובה - רקע

כאבים כרוניים בכף הרגל בגלל דלקת ברקמה הפלנטרית או כפי שבעיה זו מכונה דורבן עקב או דורבן בכף הרגל מהווים תופעה נרחבת ביותר. דורבן בעקב מהווה 11% - 15% מכלל התסמינים ברגליים המחייבים טיפול מכלל המבוגרים ו 8% - 10% מכלל הפציעות הקשורות לריצה. בניסיון להשיג מזור לכאביהם ושיפור באיכות חייהם פונים החולים לעתים קרובות גם ליצרני מדרסים. העדויות הדלות והלא מספקות ליעילות של מדרסים ובעיקר למדרסים מותאמים אישית לטיפול או בדורבן הובילו למחקר הנוכחי.

החוקרים שערכו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים איכותיים שנערכו בנושא הגיעו למסקנה שאין משמעות לסוג המדרס שאתם בוחרים כדי לטפל בכאבים בכף הרגל הנובעים מדורבן. מלבד מדרסים הטיפולים הנפוצים עבור דורבן בעקב כוללים נעליים מתאימות יותר, תרגילי מתיחה וחיזוק לכף הרגל ולשרירי השוק, תרופות נוגדות דלקת והזרקות של קורטיזון וכמובן טיפול בגלי הלם.

מה זה דורבן?

heel spur painדלקת ברקמת החיבור בכף הרגל הקרויה חיתולית הכפית (Plantar fascia) גורמת לבעיה הידועה יותר בשם "דורבן". דורבן בעקב או דורבן ברגל היא מבעיות כף הרגל השכיחות ביותר לאדם. השם דורבן ניתן לבעיה הזאת בגלל שלעתים מתפתח זיז גרמי בחלק התחתון של עצם העקב בכף הרגל שניתן לראותו בצילום רנטגן.

התופעה כרוכה בכאבים משמעותיים המגיעים לשיאם בבוקר לאחר שנת לילה או לאחר ישיבה ממושכת. תיתכן גם צליעה. הגורם העיקרי להתפתחות דורבן בעקב היא פגיעה מכנית ברקמות באזור העקב הנובעת מעומסים חוזרניים כמו למשל עומסים הנוצרים בגלל עמידה, הליכה וריצה. הטיפול המועדף בדורבן בעקב הוא שימוש בגלי הלם.

המחקר

החוקרים ריכזו מחקרים שנערכו בנושא עד ינואר 2017 שאותם אתרו במגוון מרכזי מידע ידועים כולל - MEDLINE, EMBASE, ב- Cochrane Central Register of Controlled Trials, Web of Science, CINAHL ו- Google Scholar. המחקרים שנבחרו היו מסוג אקראי מבוקר שהשוו את היעילות של מדרסים השונים ושל אמצעי טיפול אחרים בטיפול בכאבים מדורבן באמצעות דיווחים של החולים עצמם על הכאב, תפקוד והתאוששות רצויה. בסיכומו של דבר נבחרו 20 מחקרים שחקרו 8 סוגים של מדרסים ואת השפעתם על דורבן בכף הרגל של 1,756 בני אדם ללא מגבלות גיל, מין, או משך התלונה שסבלו מהתופעה.

ממצאי המחקר

לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין היכולת של מדרסים אחידים שאינם מותאמים אישית לבין מדרסים מותאמים אישית בכול הנוגע להפחתת הכאבים בכף הרגל ושיפור התפקוד. לא נמצא יתרון לטיפול בסימנים ותסמינים של דורבן באמצעות מדרסים לעומת אמצעי טיפול אחרים.

מסקנות החוקרים

מדרסים מותאמים אישית אינם טובים יותר ממדרסים רגילים לשיפור הכאב והתפקוד של כף הרגל בגלל דורבן. מדרסים מותאמים אישית אינם יעילים יותר מצורות טיפול אחרות בבעיה זאת.

British Journal of Sports Medicine 2018

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה
דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל תסמינים
מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם כדי למנוע נזק כרוני ועוגמת נפש רבה. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל
נעלי עקב? עדיף לוותר

נעלי עקב? עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב? עדיף לוותר
כאבים בקרסול טיפול

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

כאבים בקרסול טיפול
דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה. 

 דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים
נקע בקרסול סיבות

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

נקע בקרסול סיבות
דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

דלקת בגיד אכילס
כף רגל נפוחה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

כף רגל נפוחה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)