בלט דיסק מותני אבחון וטיפול
בלט דיסק מותני אבחון וטיפול

בלט דיסק מותני אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


בלט דיסק מותני – אבחון וטיפול מהירים יועילו במניעת נזקים כרוניים, כאבים כרוניים ועגמת נפש. אם אתם חשים כאבים בגב התחתון עם השלכות כאב לרגל ישנה סבירות גדולה שהגורם לתסמינים הללו הוא בלט דיסק מותני היוצר לחץ על שורש עצב מותני. מהו דיסק? ומה ההבדל בין בלט, בקע או פריצה של הדיסק?

הנזקים הראשוניים לדיסקים הבין חולייתיים מתחילים לרוב בשנות העשרים לחיינו אך בדרך כלל רק בשנות השלושים נתחיל לראות נזקים קשים ואפילו פריצות דיסק. למרבה הצער ניתן היום לראות גם ילדים הסובלים מנזקים לדיסקים. הסיבות עשויות לכלול אורח חיים יושבני, חוסר פעילות גופנית או במקרים אחרים פעילות יתר ועומסי יתר בגלל השתתפות בספורט הישגי. בכל מקרה שבו אתם חושדים בקיומו של בלט דיסק מותני אבחון וטיפול מהירים משרתים את הצרכים שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןבלט דיסק מותני אבחון וטיפול – רקע

כאבים או תסמינים אחרים בגב התחתון ולעתים גם לאורך הרגל על רקע של בלט דיסק (Bulging disc), בקע דיסק (Disc protrusion) או פריצת דיסק (Herniated disc) מהווים עניין שכיח ביותר. עם זאת חשוב לזכור ש ישנם אנשים רבים (כ30%) שחיים ומתפקדים עם דיסקים בין חולייתיים שניזוקו מבלי שהם סובלים מכאב כלשהו ובחלק מהמקרים אפילו בלי לדעת מכך. חשוב על כן לדעת שניתן לחיות עם דיסקים פגועים ללא כאב.

פתולוגיות של הדיסק הבין חולייתי שכיחות בעיקר בשני אזורים אנטומיים: חוליות המותן בעיקר הדיסקים שבין חוליות L5/S1 וחוליות L4/5 וחוליות הצוואר בעיקר הדיסקים שבין חוליות C4/5, C5/6 ,C6/7. היציבות היחסית של עמוד השדרה החזי מגינה על הדיסקים הבין חולייתיים מפני עומסים חריגים ועל כן בליטה של הדיסק או פריצה של תוכן הדיסק בין חוליות T1-T12 אינם שכיחים.

בלט, בקע או פריצת דיסק?

בלט דיסק מותני אבחון וטיפול
בלט דיסק מותני אבחון וטיפול

מתיחה חוזרת ונשנית וקריעה של הטבעות הסחוסיות בתוך הדיסק הבין חולייתי הוא לרוב מנגנון הנזק הראשוני. כאשר הטבעות הסחוסיות הללו נמתחות ונחלשות הן נדחפות באמצעות הליבה הצמיגה המצויה בתוך הדיסק הבין חולייתי. הדחיפה הזאת גורמת לדיסק לבלוט אל מעבר לקו החוליות ואל תוך תעלת חוט השדרה או לכיוון שורשי העצבים. למצב זה אנו קוראים בלט דיסק.

השלב שבו הטבעות בתוך הדיסק הבין חולייתי נבקעו נקרא בקע דיסק ואילו השלב שבו כלל הטבעות נבקעו וקיימת זליגה של הליבה הצמיגה המצויה במרכז הדיסק החוצה נקרא פריצת דיסק. במצב של פריצה דיסק עלולה הליבה שפורצת החוצה לגרות או ללחוץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים ובכך לשבש את תפקודם לגרום למגוון תסמינים רחב.

ברוב המקרים, מבחינה קלינית, עדיפה לנו בליטה קטנה של הדיסק הבין חולייתי על פני פריצת דיסק. יחד עם זאת יש לזכור שמלבד גודלו של הנזק (בליטה קטנה, בליטה גדולה או פריצה) ישנם הרבה נתונים נוספים שמשפיעים על חומרת הבעיה. ישנם אנשים עם פריצת דיסק שאינם חשים בשום תסמין שכן הליבה הצמיגה שפרצה אצלם אינה לוחצת על רקמה עצבית בעוד שאנשים אחרים עם בלט דיסק קטנטן עם מיקום לא טוב ותעלת עמוד שדרה צרה יסבלו מלחץ חזק או גירוי ישיר על הרקמה העצבית הסמוכה וכתוצאה מכך יחשפו למגוון תסמינים וחסרים נוירולוגיים קשים.

בלט דיסק מותני – גורמים אפשריים

הגורם העיקרי לנזקים בדיסקים הבין חולייתיים הוא עומסים מצטברים. כך למשל ישיבה לא נכונה או ישיבה ממושכת עלולים לגרום באופן הדרגתי למתיחתן וקריעתן של הטבעות הסחוסיות בדיסק הבין חולייתי. יחד עם זאת, חשוב לזכור, בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק אינם חייבים להתפתח באופן הדרגתי. כאשר הנזק לדיסק הוא על רקע חבלה חדה הבליטה או אפילו הפריצה של הדיסק עלולים להתפתח באופן מיידי.

לעיתים הנזקים לדיסקים עלולים לשלב את שני סוגי הנזקים: נזק מעומסים מצטברים כמו למשל מישיבה, התכופפות, הרמות חוזרות ונשנות וכיוצא בזה אשר גורמים לניוונו של הדיסק ובשלב השני פורץ הדיסק כתוצאה מעומס חד פעמי גדול כמו למשל מנפילה, פציעת ספורט, תאונת דרכים, הרמת משקל כבד מידי ועוד. יתכן מצב שבו במהלך תאונה או נפילה, נוצר בדיסק הבין חולייתי נזק ראשוני ורק לאחר שבועות, חודשים או שנים בגלל התכופפות תמימה להרים נייר ונפרוץ את הדיסק באופן מלא.

אנטומיה של הדיסק הבין חולייתי

בלט דיסק מותני אבחון וטיפול
בלט דיסק מותני אבחון וטיפול

עמוד השדרה מהווה תעלה גמישה וארוכה הנמשכת מעצם הזנב ועד לבסיס הגולגולת ובנויה מחוליות ודיסקים בין חולייתיים. תעלת עמוד השדרה מכילה את חוט השדרה ואת עשרות העצבים הבוקעים ממנו. חוט השדרה ושורשי העצבים מעבירים מידע מהמוח אל חלקי הגוף ושונים וחזרה. חוליות עמוד השדרה מופרדות על ידי דיסק סחוסי קשוח – הדיסק הבין חולייתי.

הדיסק הבין חולייתי מורכב מסדרה של טבעות סיביות (Annular fibrosus) ובמרכזן ליבה צמיגה (Nucleus pulposus). כאשר הדיסק הבין חולייתי נתון לעומס החומר הצמיגי נפחס ונלחץ אל הטבעות הסיביות ההיקפיות אשר תוחמות אותו. הפחתת הלחץ גורמת לטבעות הסחוסיות ההיקפיות לחזור למצבן הקודם בעודן דוחפות את הליבה הצמיגה חזרה למרכז.

בין תפקידיו של הדיסק הבין חולייתי ניתן למנות את בלימת הזעזועים אליהם נחשף עמוד השדרה וכן הענקת גמישות ויכולת תנועה לעמוד השדרה. המבנה המתוחכם של הדיסק הבין חולייתי מאפשר לו לבצע את תפקידיו אלו באופן יעיל ומרשים. יחד עם זאת כמו כול רקמה אחרת בגופנו גם יכולתו של הדיסק הבין חולייתי לספוג זעזועים מוגבלת ואנו בגלל אורח החיים הפסיביים שלנו אנו נוטים לחצות את המגבלות הללו.

סימנים ותסמינים

בלט דיסק או פריצת דיסק עלולים לגרום לגירוי וללחץ על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה ולגרום כאבי גב תחתון או כאבי צוואר, נוקשות ומגבלות תנועה של האזור המעורב, ו/או תסמינים נוספים אשר עלולים לכלול הקרנות כאב לרגליים ונימול (דיסק מותני-סכיאטיקה) או לידיים (דיסק צווארי), הירדמות וחולשת גפיים. כך למשל בלט דיסק או פריצת דיסק צוואריים עלולים לגרום לגירוי של חוט השדרה הצווארי ו/או אחד משורשי העצבים הצוואריים הבוקעים מחוט השדרה הצווארי בין חוליות הצוואר ולגרום לתסמינים באזור הצוואר והידיים ובלט דיסק או פריצת דיסק בגב התחתון עלולים לגרום לגירוי של חוט השדרה המותני ו/או של שורשי העצבים הבוקעים בין חוליות המותן ולגרום לתסמינים בגב התחתון וברגליים.

דגל אדום דגל צהוב
דגל אדום דגל צהוב

במקרים חמורים עלולים הבליטה של הדיסק או הפריצה של הדיסק לגרום ללחץ על עצבים ולחסרים נוירולוגיים. בין החסרים הנירולוגיים שעלולים להתפתח נמנה חולשה או אפילו שיתוק חלקי של שרירי הגפיים שהעצבוב שלהם מגיע מהעצב או מהעצבים שנפגעו, אובדן שליטה על הסוגרים, אובדן תחושות ועוד. אובדן שליטה על הסוגרים מהווה דגל אדום המחייב פנייה מידית לניתוח גב. תסמינים נוספים הנלווים לכאבי הגב ומהווים דגל אדום כוללים חום (דלקת זיהומית?), חבלה קשה (שבר?) ואובדן משקל בלתי מוסבר (סרטן?). דיכאון ולחצים נפשיים חריגים מהווים דגל צהוב. תסמינים מסוג זה עלולים להאט את תהליך הריפוי.

בלט דיסק מותני אבחון

ראשית יש לזכור שאין צורך לאבחן בליטה של הדיסק אלא אם כן היא גורם לתסמינים. אבחון הבעיה מתחיל מלקיחת היסטוריה רפואית. ההיסטוריה הרפואית תעזור לנו לאסוף מידע אודות מיקום הכאב או התסמינים האחרים, הזמן בו הם החלו וכיצד החלו. מה סוג הכאב?, מה מקל על הכאב? מה מחמיר את הכאב?.

במהלך הבדיקה הפיזית שבאה מיד לאחר לקיחת ההיסטוריה ננסה להפיק מידע נוסף לצוררך ההגעה לאבחון. נצפה באופן בו אתם עומדים והולכים, נבדוק את טווחי התנועה של עמוד השדרה, נבצע בדיקות אורתופדיות, נירולוגיות וכירופרקטיות. באמצעות בדיקת יכולת התנועה ובדיקות אחרות ננסה למעשה לשחזר את הכאב שלכם, לזהות את הרקמה הפגועה ומידת הפגיעה. ברוב המקרים בדיקות אלו יעזרו לנו לאבחן בדיוק גבוה יחסי אם מקור הכאבים שלכם הוא נזק לדיסק בין חולייתי.

בכול מקרה שבו קיים ספק בנוגע לדיוק האבחון, או שהכאבים אינם מגיבים לטיפול נפנה את החולה לבדיקות באמצעי הדמיה. האמצעי הכי רגיש, הכי מדויק והכי בטוח לצורך זיהוי בליטה של הדיסק או נזקים רבים אחרים בעמוד השדרה הוא MRI אך עלות השימוש בו גבוהה. גם CT נחשב למכשיר אמין לאבחון נזקי עמוד שדרה אך יחסית למכשיר MRI מידת הדיוק שלו מופחתת והשימוש בו כרוך בקרינה גדולה. צילומי רנטגן עשויים להועיל באיתור שינויים ניווניים ורווחים מוצרים שרומזים על נזקים לדיסק הבין חולייתי.

בלט דיסק מותני טיפול עצמי

במקרה של כאבים קלים בגב או בצוואר עם תסמינים קלים לאורך הגפיים אפשר לנסות ולטפל בזה באופן עצמאי. יש להקפיד על אורח חיים אקטיבי ולהימנע ממנוחה ממושכת בשכיבה. הכלל הוא יהיו פעילים מבלי להחמיר את הכאבים שלכם. מנוחה ממושכת במיטה עלולה לגרום לניוון ולהאטה בהחלמה. הקפידו על התנהגות ארגונומית נכונה, בעיקר בשלב הראשוני של ההתקף. מצאו תנוחה שינה נוחה (לא על הבטן), צמצמו את הישיבה למינימום אפשרי, שבו נכון והפסיקו את משך הישיבה שלכם לעיתים קרובות על ידי הליכות.

נסו לצמצם את השימוש בתרופות להורדת כאב. נסו לשלוט ברמת הכאב על ידי שינויי התנהגות ולא באמצעות כימיקלים. גם לאחר שהכאב פוחת המשיכו להקפיד על התנהגות שאינה מגרה את האזור הבעייתי. יש להתמיד בהתנהגות עם מודעות גבוהה עוד מספר שבועות על מנת לאפשר לרקמה הדלוקה החלמה מלאה.

את החזרה לפעילות גופנית יש לבצע באורח זהיר והדרגתי. אם צעידה אינה גורמת לכאב עדיף לבצע צעידות מידי יום. בשלב מאוחר יותר נסו לשלב בסדר היום שלכם שחייה ולאחר פרק זמן גם רכיבת אופניים. חיזרו לפעילות בחדר כושר רק לאחר שהרגישות שהחלה בגלל הבלט או פריצת הדיסק נעלמת. זכרו, פעילות גופנית נכונה תעזור לנו להחלים מהר יותר. פעילות גופנית לקויה תדרדר את מצבכם הרפואי. במהלך ההתאוששות מהתסמינים שלכם הדיסק הימנעו מסוגי פעילות גופנית כגון ריצה או משחקי כדור הכרוכים בשינויי כיוון מהירים של הגוף.

טיפול כירופרקטי

תסמינים הנובעים מפגיעה בדיסק בין חולייתי יכולים להימשך זמן ארוך לעיתים אפילו חודשים. עם זאת ברוב המקרים ניתן להשיג הקלה משמעותית בתסמינים וזאת למרות שהנזק לדיסק הבין חולייתי הוא בלתי הפיך. אם אחד או יותר מהתסמינים הבאים מחמיר או אינו מגיב לטיפול עצמי יש לשקול פניה לאיש מקצוע: כאבים מקומיים עם או בלי הקרנות כאב לגפיים, נימול או הירדמות של חלקים מהגפיים, חולשת שרירים או שיתוק חלקי של שריר, אובדן שליטה על הסוגרים.

לרוב המקרים של תסמינים על רקע של פגיעה בדיסק בין חולייתי יש רקע מכאני וראוי לנסות ולטפל בהם, לפחות בשלב הראשון, באופן שמרני ללא התערבות כירורגית או שימוש בתרופות. כירופרקטיקה עשויה להוות מענה למגוון בעיות מכניות בעמוד שדרה מכאניות ובכללן בעיות הנובעות מבלט או מפריצת דיסק. יחד עם זאת ראוי לזכור שאין הכירופרקט “מחזיר את הדיסק למקום”. הדיסק נותר במקומו והכירופרקטים באמצעים מרפאי דלקת (לייזר רך, אולטרה סאונד ועוד), בשימוש בטכניקות ריפוי ידניות ובתרגילי שיקום מפחיתים את הלחץ מעל העצבים ומאפשרים את החלמתו. ניהול וטיפול נכון עשויים לאפשר ספיגת דיסק ובכך להפחית את הלחץ או פוטנציאל הלחץ על העצבים באופן משמעותי.

שיקום הגב

מיד עם הירידה בעוצמת התסמינים יש להקפיד לעבור תהליך שיקומי של עמוד השדרה ושל האגן. תכנית שיקום טובה צריכה להיות מותאמת לבעיה שלכם, לחומרתה ומיקומה. התכנית צריכה לכלול תרגילים להגדלת או שיפור טווח התנועה של האזור הנפגע (מותן, צוואר), תרגילי חיזוק והגמשה של השרירים הפועלים על האזור המעורב או בסמיכות לו ותרגילי שיווי משקל. טיפול תרופתי מתקדם או טיפול כירורגי נשקלים רק כאשר הטיפול השמרני אינו נושא פירות או במידה וחלה החמרה בלתי צפויה.

ארגונומיה ויציבה

במרפאתנו נתחקר את החולה לגבי האפשרות שיציבה לקויה ו/או התנהלות ארגונומית לקויים הם הבסיס לבעייתו. הכירופרקט ילמד כל שניתן על יציבתו של החולה במצבים השונים ועל ההתנהלות הארגונומית של החולה בבית, בעבודה ומקומות הבילוי שלו. במידת הצורך ידריך וינחה הכירופרקט את המטופל לגבי היציבה הרצויה בעת ישיבה, עמידה, הליכה, התכופפות ועוד וכמובן האופן הנכון שבו יש לבצע את מגוון המטלות היומיות שלו ובכלל זה בעבודה, בבית ובכול מקום אחר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן