Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת התפס במפרק הירך היא אחת הסיבות להתפתחות נזקים וכאבים מקומיים במפשעה וברקמות סביב לה. על פניו פרק זה בגלל היותו סינוביאלי כדורי אמור היה לאפשר לנו תנועה חלקה ונרחבת ביותר וברוב המכריע של המקרים הוא אכן עושה זאת.

טווח התנועה המרהיב של מפרק הירך נותר גדול למרות העובדה שמעל 50% מהראש של עצם ראש הירך הכדורי (העלי) נמצאים בתוך המכתש (המרחשת). עם זאת כאשר קיים ליקוי הגורם לחוסר התאמה בין המכתש והעלי נוצרת צביטה חוזרנית של רקמות וכתוצאה מכך נזקים, מגבלות תנועה וכאבים בירך ובמפשעה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת התפס במפרק הירך - רקע

תסמונת התפס או הצביטה במפרק הירך מתפתחת כאשר רקמה בתוך המפרק או מחוץ לו נתפסת או נצבטת, משבשת את מהלך התנועה התקין של המפרק ופוגעת באופן הדרגתי ברקמה הנצבטת. תחושה של תפס בירך עלולה להגרם בגלל תסמונת הירך הנוקשת (Snapping hip syndrome) שבה גידים הנמצאים מחוץ למפרק כמו הגיד של שריר הכסל והמותניים (Iliopsoas) או הגיד של שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) מקפצים מעל זיז גרמי בירך וגם בגלל (Femoroacetabular-impingement-syndrome) שבה שינויים מבניים ו/או ניווניים בראש עצם הירך הכדורי (Femoral head) ו/או במרחשת (Acetabulum) גורמים לצביטה חוזרנית ונזק של רקמות בתוך המפרק. מאמר זה מתמקד בתסמונת האחרונה הזאת

אנטומיה בסיסית של הירך

מפרק הירך המחבר את האגן לגפה התחתונה הוא מפרק סינוביאלי המסווג כמפרק כדורי דמוי מכתש ועלי. מבנה זה כאשר הוא תקין מעניק לו מחד יכולת תנועה רחבה אך אינו פוגע ביכולת של המפרק לעמוד בעומסים המושתים עליו בעמידה ריצה קפיצה ועוד. נקודות המפגש בין העלי למכתש של המפרק מכוסים בשכבת סחוס עבה המגנה על העצמות ומאפשרת לתנועה להיות חלקה יותר. סביב המכתש ממוקם לברום (Labrum)  - רצועה היקפית שמטרתה העמקה של המכתש וכתוצאה מכך שיפור האחיזה בעלי וצמצום הסיכון לפריקתו.

מספר רצועות חזקות אוחזות ומייצבות את המפרק. קופסית מפרק (Capsule) חזקה עוטפת את המפרק ותורמת אף היא לייצובו. בתוך הקופסית נמצאת רקמה סינוביאלית (Synovial membrane) שתפקידה לסוכך את המפרק באמצעות נוזל סינוביאלי שהיא מפרישה. מספר שקי (אמתחות) בורסה (Bursa) מרפדים ומגוננים על המפרק מפני עומסים חיצוניים. כלי דם עורקיים וורדיים מובילים דם אל המפרק ומהמפרק. סיבי עצב שמקורם בצמה העצבית מותנית - עצה (Lumbosacral plexus) מעצבבים את המפרק ומאפשרים לנו את היכולת לשלוט בו מוטורית, לחוש מגוון תחושות כולל כאב, לחץ, מגע, טמפרטורה ותחושת מיקום. שרירים גדולים וחזקים פועלים על מפרק הירך ובכך מאפשרים לנו לבצע את מגוון התנועות הרב האופייניות לו כולל כפיפה, פשיטה ותנועות סיבוביות. שרירים אלו גם תורמים ליציבות של המפרק.

 תסמונת התפס בירך - מה זה?

כאמור חוסר התאמה מכנית הנוצרת בגלל סיבות מולדות, טראומטיות או ניווניות מובילות ללכידה או צביטה של רקמות במפרק. ישנם שלושה סוגים בסיסיים של ליקויים שעלולים להוביל להתפתחות תסמונת התפס: 

  • תסמונת התפס בירך מסוג cam impingement נגרמת בגלל דפורמציה של צוואר ראש עצם הירך - העלי (הדפורמציה מודגמת בתמונה הראשית בראש המאמר). במצב הזה השכיח יותר בקרב צעירים פעילים גופנית כפיפות עמוקות של המפרק כמו במצב של רכיבת אופניים, או גריבת גרביים עלולה לגרום להתנגשויות חוזרנית בין העלי למכתש.

  • תסמונת התפס מסוג pincer impingement נגרמת בגלל דפורמציה במכתש. במצב זה השכיח יותר בקרב נשים בוגרות ופעילות גופנית, שולי המכתש בולטים ומכסים חלק גדול מידי של ראש עצם הירך (מודגם בדימות CT למטה). כתוצאה מכך בכפיפה עמוקה של הירך נוצרת התנגשות חוזרנית בין שולי המכתש עם צוואר ראש הירך. התנגשות זאת יוצרת נזקים ברקמות מקומיות.

  • הליקוי המבני השכיח ביותר (מעל 80%) הגורם לתסמונת התפס הוא למעשה "תסמונת תפס מעורבת בירך" (Mixed femoroacetabular impingement) - שילוב של שני הסוגים הקודמים Cam ו Pincer.

סימנים ותסמינים

תסמונת התפס בירךהתלונות העיקריות של אנשים הסובלים מתסמונת זאת הן כאב עמוק במפשעה, בחלק החיצוני של הירך ולעתים גם בישבן. לעתים יושלך הכאב הללו במורד הירך עד למפרק הברך. החולה עלול להתלונן גם על מגבלות תנועה, נוקשות, רעשים הבוקעים מהמפרק, נעילה של המפרק ועוד. התסמינים הללו יכולים להופיע באופן חד לאחר פציעה או לאחר מאמץ חוזרני ממושך או באופן הדרגתי בעקבות ביצוע של מאמצים חוזרניים. ברוב המקרים הבעיה אכן מתפתחת באופן הדרגתי וללא רקע של פציעה. החולה ידווח שפעילות חוזרנית נושאת משקל כגון הליכה, ריצה, משחקי כדור ממושכים מחמירים את כאביו. במצב מתקדם יותר הכאבים יוחמרו גם בישיבה ובוודאי כאשר מדובר בישיבה מזרחית או כאשר הישבה הזאת נעשית עם רגליים משוכלות. שכיבה פרקדן או ישיבה על כיסא גבוה עשויים להקל.

גורמים וגורמי סיכון

הגורמים להתפתחות תסמונת התפס בירך כוללים בעיקר עומסים חוזרניים או פציעה של מפרק הירך. עומסים חוזרניים של מפרקי הירך מאפיינים את פעילותם של אתלטים רבים כולל כדורגלנים, שחקני כדור סל, שחקני טניס, רקדנים ועוד. יחד עם זאת תסמונת זאת לא אמורה להתפתח ללא שינויים מבניים מוקדמים בצוואר ראש הירך ו/או במכתש של הירך. ועל כן עיוותים מבניים מולדים או נרכשים של צוואר הירך ו/או של המרחשת מהווים גורם הסיכון העיקרי להתפתחות תסמונת זאת. השילוב של עומסים חוזרניים יחד עם הליקויים המולדים הללו מגדילים את החיכוך במפרק, גורמים לצביטת רקמות חוזרנית ובעקבותיה גם לנזקים בלברום ובסחוס התוך מפרקי.

בעיות מולדות נוספות שעלולות לגרום להתפתחות תסמונת התפס כוללות גם את "החלקת ראש עצם הירך" (Slipped Capital Femoral Epiphysis) בקרב ילדים מתבגרים. כאמור גם פתולוגיות נרכשות עלולות על ציר הזמן ליצור את שינויים בחלקי המפרק ולהוביל להתפתחות התסמונת. שינויים כאלה עלולים להיות תוצאה של דלקת פרקים ניוונית, שינויים מבניים עלולים להתפתח לאחר טראומה (למשל שבר בצוואר הירך) או לאחר נמק בעצם ראש הירך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

הכאב מהירך או מהגב

הכאב מהירך או מהגב? שאלה זאת צריך לשאול כול קלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על כאבים בגב התחתון ובאגן. בלי לזהות בוודאות את מקור הכאבים של החולים שלנו לא נוכל להעניק להם את הטיפול הנדרש לפתרון הבעיה ובסבירות גבוהה נחמיר את מצבם. 

הכאב מהירך או מהגב
תסמונת התפס בירך טיפול

תסמונת התפס בירך? טיפול מהיר עשוי למנוע התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק וצורך עתידי בניתוח להחלפתו. תסמונת זאת מתפתחת כאשר קיים ליקוי מבני מולד או נרכש במפרק. חשוב לציין שלמרות החשיבות מלאכת האבחון עלולה להיות מורכבת ומאתגרת. 

תסמונת התפס בירך טיפול
מרלגיה פרסטטיקה

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

מרלגיה פרסטטיקה
דלקת ניוונית במפרק הירך

דלקת ניוונית במפרק הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע ניתוח להחלפת הפרק. דלקת זאת הבאה לידי ביטוי בין היתר באמצעות שחיקת הסחוס התוך מפרקי ובלאי היקפי היא נחלתם של מבוגרים רבים שחצו את גיל 60. הגורמים כוללים גיל, טראומה, עומס יתר ועוד.

דלקת ניוונית במפרק הירך
בדיקת מפרקי הירך של התינוק

בדיקת מפרקי הירך של התינוק הנולד חשובה! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה ותפקוד, דלקת פרקים ניוונית וניתוחים להחלפת הפרק. בדיקה יסודית ואבחון מוקדמים עשויים למנוע את הנזקים הללו. 

בדיקת מפרקי הירך של התינוק
כאבים במפרק הירך גורמים

כאבים במפרק הירך? גורמים ותסמינים עשויים להעניק מידע על הגורם ובכך להועיל לאבחון. לרוב מקור המיחושים מצוי בנזק לרקמה מקומית במפרק עצמו, לעתים המקור הוא פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר על העצב הסיאטי ומשליך את המיחושים שאנו חשים.

כאבים במפרק הירך גורמים
בורסיטיס בירך

בורסיטיס בירך או דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) היא בעיה שכיחה. מדובר בדלקת שק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

בורסיטיס בירך
דלקת במפרק הירך

דלקת במפרק הירך? גורמים אפשריים כוללים נזק או חולי של אחת הרקמות המרכיבות של המפרק עצמו. סימנים ותסמינים מאזור זה מהווים תלונה שכיחה שיכולה להיגרם מפציעה או חולי. לרוב מדובר במיחושים קלים וזמניים אך לעתים יהיה צורך להיעזר בגורם מקצועי.

דלקת במפרק הירך
נוירופתיה של עצב הירך

נוירופתיה של עצב הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושים באזור הזה ולעתים גם שינויים תחושתיים בקדמת הירך ואף חולשה של השריר הארבע ראשי עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב הזה. לאבחון חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

נוירופתיה של עצב הירך
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)