צמחי מרפא לטיפול בדלקת פרקים?

צמחי מרפא לדלקת פרקים לא יעיל
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


צמחי מרפא לטיפול בדלקת פרקים? לא יעיל! דלקת פרקים גורמות לפגיעה קשה באיכות חייו של החולה. החיפוש אחר הקלה בכאבים ושיפור ביכולת התנועה גורם לחולה בדלקת פרקים לחפש מזור בכול מקום אפשרי. לא תמיד התרופות שמוצעות יעילות. הטיפול בדלקות פרקים עם צמחי מרפא לא הוכח כיעיל במחקרים.

יש מעט מאוד הוכחות או הצדקה קלינית לשימוש הנפוץ בטיפול בדלקות פרקים ניוונית באמצעות בצמחי מרפא. בין צמחי המרפא הפופולריים נמנה שמן אבוקדו וסויה, ציפורני החתול, ציפורני השטן, זנגביל, כורכום או תמצית ירקות, שמן אבוקדו, שמן סויה ועוד.  המאמר כאן סוקר את ההשפעות של צמחי מרפא בטיפול בדלקת פרקים ניוונית, פיברומיאלגיה ולדלקת פרקים שגרונית.

צמחי מרפא לטיפול בדלקת פרקים? – רקע

דלקת פרקים ניוונית

באופן נורמלי משטח המפגש בין העצמות שלנו במפרקים מכוסים סחוסים שמאפשרים תנועה חלקה ובלימת זעזועים בלי מגע של עצם בעצם. שחיקה של סחוסים תוך מפרקים אלה היא בין יתר הנזקים שדלקת פרקים ניוונית גורמת. דלקת פרקים זאת פוגעת גם בעצמות המפרק, גורמת להיווצרות זיזים גרמיים (Spurs), השתחררות של שבבים גרמיים וסחוסיים אל תוך החלל המפרק ועל ציר הזמן גם למגע מלא בין העצמות.

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא דלקת המפרקים השכיחה ביותר לאדם. המחלה הזאת מרבה לפגוע בעיקר במפרקים נושאי המשקל של הגוף וגורמת לכאבים בברכיים, כאבים ברכיים, כאבים בעמוד השדרה ועוד. עיקר הפגיעה של הדלקת הניוונית הזאת של המפרקים היא במבוגרים מעל 65 אך גם צעירים נפגעים. לא תמיד נלווים לסימנים הללו של המחלה גם תסמינים ורק כמחצית מהאנשים שיש להם סימנים של המחלה יתלוננו גם על תסמינים כגון כאבים ומגבלות תנועה.

 דלקת מפרקים שיגרונית

דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis) היא מחלת אוטואימונית כרונית הפוגעת בכ-1% מן האוכלוסייה עם נטייה מובהקת לנשים. המחלה נוטה להופיע לראשונה לאחר גיל 40 אך עלולה להופיע בכול גיל גם בקרב ילדים. נזקי המחלה מתמקדים לרוב במפרקים הקטנים שבכפות ידיים ורגליים. מערכות נוספות שעלולות להיפגע כוללות את העיניים, ריאות והרירית בפה. הסימנים והתסמינים של המחלה כוללים כאבים, נוקשות, מגבלות תנועה קשות, תחושת חולי כללית, עייפות כרונית, פגיעה במצב הרוח, אובדן משקל, חום ועוד.

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) היא מחלה שטבעה לא ברור דיו המאופיינת בתסמינים רבים ורב מערכתיים. גם במקרה הזה ישנה נטייה מובהקת לנשים בין גיל 30 – 60 שנים. מחלה זאת הפוגעת ב2% -4% מכלל האוכלוסייה גורמת בין היתר לכאבים כרוניים מפושטים במספר רב של מוקדים בגוף כולל במפרקי הלסת ובראש, עייפות כרונית, הפרעות שינה, בעיות במערכת עיכול, אלרגיות, דיכאון, ירידה ביכולות קוגניטיביות, הפרעות במחזור החודשי, סחרחורות ועוד.

מאמר סקירה

לחולה בדלקות פרקים מוצע מגוון רחב של טיפולים שרובם אינו יעיל. כפי שמתברר במחקר הנוכחי חלק ניכר מהטיפולים המתבצעים על ידי צמחי מרפא אינו יעיל. במאמר סקירה שפורסם במהלך חודש ינואר 2012 בכתב העת Drug and Therapeutics Bulletin כותבים המומחים כי יש עדויות מוגבלות מאוד התומכות בטיפול באמצעות צמחי מרפא בדלקות פרקים למיניהן כולל דלקת פרקים ניוונית.

פרופסור אלן סילמן (Alan Silman) המנהל הרפואי של המכון הבריטי לחקר דלקות פרקים (Arthritis Research UK) טוען שבגלל שהרפואה אינה מציעה מזור לדלקות פרקים כ- 60% מהאנשים הסובלים מהן מחפשים עזרה בין היתר בצמחי מרפא ובשיטות אלטרנטיביות אחרות. חשוב שאנשים אלו יבינו שמדובר בחומרים בעלי יעילות חלקית בלבד ולעתים קרובות חסרי יעילות לחלוטין. יש לקחת בחשבון שלמרות היותם טבעיים חלק מהצמחים הללו גורמים לתופעות לוואי וחלקם אינו מסתנכרן נכון עם התרופות האחרות שאנשים אלו מקבלים. מסיבות אלו חשו להתייעץ עם רופא המשפחה לגבי מה נכון לקחת ומה עדיף שלא.

צמחי מרפא – סיכום הממצאים של הארגון הבריטי לחקר דלקות הפרקים

צמחי מרפא לדלקת פרקים לא יעיל
צמחי מרפא לדלקת פרקים לא יעיל

1) גלוקוזמין, כונדרויטין, פרי הוורד (rosehip), ציפורני השטן, תמצית צדף ירוק-שפתיים (New Zealand green lipped mussel), זנגביל ולבונה (Frankincense) הוגדרו כמבטיחים אך על סמך המחקרים השונים הודגם שהם יעילים באופן מועט או אינם יעילים כלל.

2) ציפורני החתול גורם לתופעות לוואי.

3) רק ג'ל קפסיקום (capsaicin gel) שמיוצר מפלפל חריף נמצא יעיל בהקלה על כאבים הנגרמים בדלקת פרקים ניוונית.

4) SAMe (ס-אדנוזיל-ל-מתיונין) – נגזרת של חומצת האמינו מתיונין נמצאה יעילה בהקלה על התסמינים של פיברומיאלגיה ודלקת פרקים ניוונית

5) אומגה 3 נמצא יעיל בדלקת פרקים שגרונית

6) לבונה נמצאה יעילה בהקלה על התסמינים של דלקת פרקים ניוונית

Arthritis Research UK Complementary and alternative medicines

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים