צמחי מרפא לדלקת פרקים לא יעיל
צמחי מרפא לדלקת פרקים לא יעיל

צמחי מרפא לדלקת פרקים לא יעיל

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


צמחי מרפא לדלקת פרקים לא יעיל! דלקות פרקים גורמות לפגיעה קשה באיכות חייו של החולה. החיפוש אחר הקלה בכאבים ושיפור ביכולת התנועה גורם לחולה בדלקת פרקים לחפש מזור בכול מקום אפשרי. לא תמיד התרופות שמוצעות יעילות. הטיפול בדלקות פרקים עם צמחי מרפא לא הוכח כיעיל במחקרים.

יש מעט מאוד הוכחות או הצדקה קלינית לשימוש הנפוץ בטיפול בדלקות פרקים ניוונית באמצעות בצמחי מרפא. בין צמחי המרפא הפופולריים נמנה שמן אבוקדו וסויה, ציפורני החתול, ציפורני השטן, זנגביל, כורכום או תמצית ירקות, שמן אבוקדו, שמן סויה ועוד.  המאמר כאן סוקר את ההשפעות של צמחי מרפא בטיפול בדלקת פרקים ניוונית, פיברומיאלגיה ולדקת פרקים שגרונית.

צמחי מרפא לדלקת פרקים לא יעיל – רקע

דלקת פרקים ניוונית

באופן נורמלי משטח המפגש בין העצמות שלנו במפרקים מכוסים סחוסים שמאפשרים תנועה חלקה ובלימת זעזועים בלי מגע של עצם בעצם. שחיקה של סחוסים תוך מפרקים אלה היא בין יתר הנזקים שדלקת פרקים ניוונית גורמת. דלקת פרקים זאת פוגעת גם בעצמות המפרק, גורמת להיווצרות זיזים גרמיים (Spurs), השתחררות של שבבים גרמיים וסחוסיים אל תוך החלל המפרק ועל ציר הזמן גם למגע מלא בין העצמות.

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא דלקת המפרקים השכיחה ביותר לאדם. המחלה הזאת מרבה לפגוע בעיקר במפרקים נושאי המשקל של הגוף כולל ברכיים, ירכיים ועמוד השדרה של מבוגרים לאחר גיל 65 ולאחר שימוש ממושך במפרקים אלה. אך דלקת פרקים ניוונית פוגעת במפרקים גם בגילים צעירים. לא תמיד נלווים לסימנים הללו של המחלה גם תסמינים ורק כמחצית מהאנשים שיש להם סימנים של המחלה יתלוננו גם על תסמינים כגון כאבים ומגבלות תנועה.

 דלקת מפרקים שיגרונית

דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis) היא מחלת אוטואימונית כרונית הפוגעת בכ-1% מן האוכלוסייה עם נטייה מובהקת לנשים. המחלה נוטה להופיע לראשונה לאחר גיל 40 אך עלולה להופיע בכול גיל גם בקרב ילדים. נזקי המחלה מתמקדים לרוב במפרקים הקטנים שבכפות ידיים ורגליים. מערכות נוספות שעלולות להיפגע כוללות את העיניים, ריאות והרירית בפה. הסימנים והתסמינים של המחלה כוללים כאבים, נוקשות, מגבלות תנועה קשות, תחושת חולי כללית, עייפות כרונית, פגיעה במצב הרוח, אובדן משקל, חום ועוד.

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) היא מחלה שטבעה לא ברור דיו המאופיינת בתסמינים רבים ורב מערכתיים. גם במקרה הזה ישנה נטייה מובהקת לנשים בין גיל 30 – 60 שנים. מחלה זאת הפוגעת ב2% -4% מכלל האוכלוסייה גורמת בין היתר לכאבים כרוניים מפושטים במספר רב של מוקדים בגוף כולל במפרקי הלסת ובראש, עייפות כרונית, הפרעות שינה, בעיות במערכת עיכול, אלרגיות, דיכאון, ירידה ביכולות קוגניטיביות, הפרעות במחזור החודשי, סחרחורות ועוד.

מאמר סקירה

לחולה בדלקות פרקים מוצע מגוון רחב של טיפולים שרובם אינו יעיל. כפי שמתברר במחקר הנוכחי חלק ניכר מהטיפולים המתבצעים על ידי צמחי מרפא אינו יעיל. במאמר סקירה שפורסם במהלך חודש ינואר 2012 בכתב העת Drug and Therapeutics Bulletin כותבים המומחים כי יש עדויות מוגבלות מאוד התומכות בטיפול באמצעות צמחי מרפא בדלקות פרקים למיניהן כולל דלקת פרקים ניוונית.

פרופסור אלן סילמן (Alan Silman) המנהל הרפואי של המכון הבריטי לחקר דלקות פרקים (Arthritis Research UK) טוען שבגלל שהרפואה אינה מציעה מזור לדלקות פרקים כ- 60% מהאנשים הסובלים מהן מחפשים עזרה בין היתר בצמחי מרפא ובשיטות אלטרנטיביות אחרות. חשוב שאנשים אלו יבינו שמדובר בחומרים בעלי יעילות חלקית בלבד ולעתים קרובות חסרי יעילות לחלוטין. יש לקחת בחשבון שלמרות היותם טבעיים חלק מהצמחים הללו גורמים לתופעות לוואי וחלקם אינו מסתנכרן נכון עם התרופות האחרות שאנשים אלו מקבלים. מסיבות אלו חשו להתייעץ עם רופא המשפחה לגבי מה נכון לקחת ומה עדיף שלא.

צמחי מרפא – סיכום הממצאים של הארגון הבריטי לחקר דלקות הפרקים

צמחי מרפא לדלקת פרקים לא יעיל
צמחי מרפא לדלקת פרקים לא יעיל

1) גלוקוזמין, כונדרויטין, פרי הוורד (rosehip), ציפורני השטן, תמצית צדף ירוק-שפתיים (New Zealand green lipped mussel), זנגביל ולבונה (Frankincense) הוגדרו כמבטיחים אך על סמך המחקרים השונים הודגם שהם יעילים באופן מועט או אינם יעילים כלל.

2) ציפורני החתול גורם לתופעות לוואי.

3) רק ג’ל קפסיקום (capsaicin gel) שמיוצר מפלפל חריף נמצא יעיל בהקלה על כאבים הנגרמים בדלקת פרקים ניוונית.

4) SAMe (ס-אדנוזיל-ל-מתיונין) – נגזרת של חומצת האמינו מתיונין נמצאה יעילה בהקלה על התסמינים של פיברומיאלגיה ודלקת פרקים ניוונית

5) אומגה 3 נמצא יעיל בדלקת פרקים שגרונית

6) לבונה נמצאה יעילה בהקלה על התסמינים של דלקת פרקים ניוונית

Arthritis Research UK Complementary and alternative medicines

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

  כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד…

 • נקע בקרסול וחולי עתידי

  נקע בקרסול וחולי עתידי אכן קשורים זה בזה. אדם שנקע את קרסולו עלול ברבות הימים לסבול מדלקת פרקים ניוונית במפרק…

 • ספורט ודלקת פרקים ניוונית

  ספורט לדלקת פרקים? נשמע כמו רעיון רע ובכן, מדובר ברעיון נהדר. מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים שלנו. למרות היתרונות…

 • השמנה ודלקת פרקים שיגרונית

  השמנה ודלקת פרקים שיגרונית? מתברר שיש קשר. דלקת מפרקים שיגרונית היא מחלה כרונית, אוטואימונית, מזיקה ומקצרת חיים. המחלה פוגעת ב…

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים

  שינויי מזג אוויר וכאב פרקים? האם יש קשר? אנשים רבים בטוחים שלמזג האוויר יש יכולת להשפיע על דלקות הפרקים שלהם.…

 • דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

  ספורט ודלקת פרקים ניוונית קשורים זה בזה! עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים המאפיינים את אורח החיים של ספורטאי עלית ובעיקר…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו.…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן