Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אישיאל בורסיטיס? אבחון וטיפול מהירים נדרשים לפני שהבעיה הופכת להיות כרונית. מדובר בתסמונת כאב בישבן הנגרמת בגלל פגיעה בבורסה הסכיאטית. בורסה זאת הקרויה בעברית גם שק השת, או אמתחת השת מפרידה את שריר העכוז הגדול מגבששת השת (עצם הישיבה).

מגוון רחב של פגיעות ודלקות עלול לגרום לכאבים בישבן. לרוב מדובר במתיחה חסרת משמעות של שריר מקומי והסימנים והתסמינים יחלפו תוך ימים אחדים. לעתים מדובר בבעיה משמעותית יותר כמו למשל בגלל גירוי של העצם הסיאטי על רקע פריצת דיסק מותני, בגלל דלקת באמתחת השת (אישיאל בורסיטיס) או בגלל בעיות חמורות אחרות. בכול מקרה חשוב לאבחן במהירות האפשרית את מקור הכאב ולטפל בו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אישיאל בורסיטיס אבחון וטיפול - רקע

תפקידה של הבורסה הסיאטית (ischial or Ischiogluteal bursa) הוא למנוע חיכוך בין עצם גבששת השת (Ischial Tuberosity) וגידי שרירי המיתר (Hamstring) לבין רקמות החיבור והעור הממוקמים מעל.  גירוי דלקתי של הבורסה הזאת מוביל להתפתחות אישיאל בורסיטיס (Ischiogluteal or Ischial bursitis). חשוב לציין שתופעה זאת אינה שכיחה ועל כן יש תמיד לבדוק פתולוגיות אפשריות אחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים ובכלל זה בין היתר פגיעה במפרק הירך, פגיעה במפרק העצה והכסל הממוקם גם הוא באגן וכמובן בלט או פריצת דיסק מותני הצובט את העצב הסיאטי וגורם להקרנות כאב במורד הישבן והרגל.

אנטומיה רלוונטית של האגן

המבנה הטבעתי הזה הקרוי אגן מחבר בין עמוד השדרה לגפיים התחתונות. מבחינה גרמית האגן הוא תוצר המפגש בין עצם העצה (Sacrum), עצמות הכסל (Ilium), עצמות השת (ischium) ועצמות החיק (pubis). עצמות הכסל, השת והחיק מתאחות במהלך הגדילה והופכות למבנה גרמי אחד. חלקו העליון של עצם העצה מופרק עם החוליה החמישית בעמוד השדרה המותני (L5/S1). עצם העצה מופרקת משני צדיה עם עצמות הכסל במפרקים הקרויים מפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joints). עצמות הכסל נפגשות בחלק הקדמי ויוצרות את "מאחה עצמות החיק" (Pubis Symphysis). בחלק התחתון של עצמות השת מצויות גבששות השת המכונות גם עצמות הישיבה. גבששות אלה ועצם השת עצמה מהווים נקודות אחיזה לשרירי מיתר הברך (כופפי הברך), לשריר הארבע ראשי וכן לשריר המתוויך הגדול. הבורסה הסכיאטית ממוקמת על גבששת השת ומפרידה את שריר העכוז הגדול (gluteus maximus) המצוי מעליה.

גורמים לאישאל בורסיטיס

אישיאל בורסיטיס עלול להתפתח בגלל חבטה מקומית כמו למשל בגלל נפילה על הישבן או על הישבנים, בגלל מתיחה או קריעה ברמות חומרת כזאת או אחרת של גידי שרירי המיתר האחוזים בגבששת השת על רקע ריצות מהירות, בגלל דלקת פרקים שגרונית או דלקת אחרת מוסג זה, בגלל דלקת זיהומית, בגלל מחלות פרקים הגורמות להצטברות גבישים כמו גאוט, שקיעה של גבישים סידניים Calcium Pyrophosphate Dihydrate) CPPD), גידולים סרטניים ועוד.

יחד עם זאת הגורם השכיח ביותר הוא עומסי יתר על הבורסות עצמן. עומס פיזי הנוצר על הבורסה עקב חיכוך או לחץ ממושכים כמו למשל ישיבה על משטחים קשיחים שעות ארוכות, או רכיבת אופניים ממושכת עלולים לגרום להתפתחות הדלקת (בורסיטיס) ולשאר הסימנים והתסמינים הנלווים. בין יתר הסימנים והתסמינים המעיק מכולם הוא כאבים בלתי נסבלים בישבן במהלך ישיבה, כאבים במפשעה ועוד. בעבר הרחוק רק מעט בעלי מקצוע נהגו לשבת ארוכות ולכן פתולוגיה זאת כונתה אז גם "ישבן האורג" (Weaver’s bottom). בעידן הנוכחי כולנו מנהלים אורח חיים יושבני. נהגים, פקידים עובדי היי טק ועוד והתוצאה עלייה דרמטית ברמות העומס על הבורסות הללו ועלייה בשכיחות הדלקת.

סימנים ותסמינים

אישיאל בורסיטיסהסימנים והתסמינים העיקריים כוללים כאבים באזור של גבששת השת (עצם הישיבה) המעורבת. בחלק ניכר מהמקרים הכאבים מתפתחים בשתי הגבששות. הכאבים שעלולים גם להקרין במורד הרגליים מחמירים בישיבה או במגע ישיר עם הבורסה הפגועה.

במהלך הישיבה החולים נוטים להרים את הישבן הכואב וכאשר שני הישבנים כואבים הם זזים ללא הרף על הכיסא בנסיון למצוא הקלה. ישנם חולים המתלוננים שהכאב מקשה עליהם לישון. מדובר בבעיה מתסכלת ביותר גם לנהגים. בעוד שניתן לעבוד עם מחשב בעמדת עבודה בעמידה, הנהיגה חייבת להיעשות בישיבה. הדבר גורר קשיים תפקודיים רבים.

אבחון

אבחון הבעיה יעשה בעזרת ההיסטוריה הרפואית ובדיקה פיזית. ברוב המקרים לא ניתן לזהות ליקוי תפקודי בהתבוננות בחולה. מישוש של הבורסה עלול לגלות לעתים בצקת מקומית ועלול לגרום להופעת הכאבים. תיתכן גם פגיעה בתפקוד של השרירים בגפה התחתונה על רקע חוסר שימוש. עמידה על קצות אצבעות עלולה לגרום לכאב בישבן וכך גם כפיפה של רגל מיושרת (SLR) ופשיטה של הירך מול התנגדות. ברוב המקרים לא יהיה צורך בצילומי רנטגן או שימוש באמצעי הדמיה אחרים לצורך אבחון.

יש לשקול שימוש באמצעים אלו רק במידה ויש ספק לגבי האבחון ויש צורך לבצע אבחנה מבדלת ולשלול פתולוגיות אחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים. בין יתר הגורמים שצריך לשלול נמנה דלקת במפרק הירך, דלקת במפרק העצה והכסל, תסמונת השריר האגסי (piriformis syndrome), בלט, בקע או פריצה של דיסק מותני הגורם ללחץ על שורש עצב ועוד.

טיפול

הטיפול השמרני באישיאל בורסיטיס אצלנו במרפאה כולל מנוחה ממצבים ומנחים הגורמים לכאב ובעיקר מישיבה, ישיבה על אמצעי עזר כמו כריות מיוחדות או גלגל, עיסוי רקמות עמוק, שימוש בלייזר רך בעוצמה מתאימה ותרגילי גמישות ושיקום של שרירים הפועלים באזור ובעיקר של שרירי המיתר. הטיפול הרפואי בבעיה זאת כולל נטילת תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים, זריקות סטרואידים ובמצבים קיצוניים ניתוח להסרת הבורסות הללו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס גורמים

סקרואילאיטיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור הגב התחתון והאגן. בשליש מהמקרים המקור הוא במפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

סקרואילאיטיס גורמים
כאבים בעצם הזנב

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר. 

כאבים בעצם הזנב
כאבים במפשעה סיבות

כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

כאבים במפשעה סיבות
כאבים בישבן

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת פיריפורמיס
כאב בעצם החיק

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

כאב בעצם החיק
כאבים באגן

כאבים באגן? הגורמים עלולים לכלול פגיעה במערכות גוף שונות כולל בין היתר מערכת הרבייה, מערכת העיכול, מערכת שריר ושלד ועוד. הפגיעה יכולה להיות קלה או חמורה, כרונית או חריפה, להתפתח באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. לרוב הפגיעה מקומית ושולית.

כאבים באגן
כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב אבחון
כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

סקרואילאיטיס אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)