Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

רהיטי ילדים? בחירה של רהיטים מתאימים לילד שלכם עשויה לחסוך לו ולכם סבל רב. ריהוט לא מתאים הוא בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים גורמים נוספים כוללים נשיאת תיק בית ספר כבד ולא נוח, ישיבה לאורך כול היום בבית הספר ובבית, חוסר בפעילות גופנית ועוד.

אין זה סוד שגם ילדים סובלים מכאבי גב, אך לא כולם יודעים שהמגמה הזאת בקרב ילדים הולכת וגדלה. למעשה על פי הנתונים הסטטיסטיים המתפרסמים מדובר כבר במגפה. האם התופעה הזאת קשורה רק לאורח החיים היושבני שמנהלים ילדים בעידן הזה? האם זה קשור רק לילקוט בית הספר הכבד שהם מרימים ונושאים איתם? האם לריהוט חלק בכך? או שמא הבעיה מצויה במקום אחר? במדריך זה ננסה לעזור לכם לבחור את הריהוט הארגונומי הנכון לבריאות ילדכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

רהיטי ילדים בחירה - רקע

בחירת ריהוט לילד

רצוי שתזכרו שריהוט לא מתאים הוא רק אחד הגורמים ליציבה לקויה בקרב ילדים בשלבי התפתחותם ולכאבים שמהם הם סובלים. גורמים נוספים הם ישיבת יתר (שיעורי בית, טלוויזיה, מחשב, גיים בוי...), חוסר פעילות גופנית וחוסר מודעות וידע לגבי בריאות גופם בכלל ולגבי היציבה שלהם בפרט. כהורים עליכם לתת את הדעת לכול המרכיבים הללו אחרת לא בטוח שתוכלו לעזור...עודדו את ילדיכם לפעילות גופנית בונה שרירים וצמצמו להם את פרקי הזמן שבהם הם נייחים. הגוף שלנו בכלל ושל הילדים בפרט נועד לנוע! ועל כן יש לעודד את הילד לתנועה ולהפסקות דינאמיות מרובות ככול האפשר מישיבה ממושכת.

מדריך לבחירת ריהוט

התאמת הריהוט לילד בבית ובבית הספר חשובה מאוד על-מנת למנוע התפתחות של יציבה לקויה ונזק מצטבר בעמוד השדרה. שולחן כתיבה וכיסא שאינם מאפשרים לילד לשבת באופן מיטבי תוך גישה נוחה לכול המצוי על השולחן אינם מתאימים וסופם להזיק. ישיבה שפופה בין אם בגין מודעות לקויה או ריהוט שאינו מאפשר ישיבה שונה יחבלו בחוליות המותן והצוואר ויקשו על תפקוד תקין של הריאות, מערכת העיכול וכלי הדם השונים.

לפני שנתחיל להתאים את הריהוט אל ילדינו זכור, ככול שיותר חלקי ריהוט (מושב, משענת, גובה וכיוצא בזה) ניתנים לכוונון כך גם סביר יותר שתוכל להגיע לתנוחת ישיבה נוחה ונכונה יותר. על כן במידת האפשר נבחר ריהוט כזה. ראוי לעשות כול מאמץ לפחות עבור ילדנו על מנת לבנות עמדה ארגונומית לעבודה עם מחשב.

בחירת כיסא (רצוי מתכוונן)

ילדים יושבים באופן לקוי

1) הכיסא צריך לאפשר תמיכה מקסימאלית לאורכו של עמוד השדרה תוך יכולת הישענות טובה וזקופה.
2) יש להקפיד על התמיכה באזור המותן.
3) וודא קיום משענות מתכווננות לידיים וזאת כדי להפחית את העומס מהכתפיים ומאמות הידיים.
4) מושב במידת אורך ורוחב מתאימים לרוחב האגן ואורך הירכיים. עומק הכיסא צריך לתמוך כמעט לכול אורך הירכיים אך לא לגעת בברכיים.
5) גובה הכיסא צריך לאפשר ישיבה כאשר זוויות פרקי הירך הברכיים והקרסוליים של הילד מצויות בזווית של בין 90-100 מעלות כאשר כפות הרגלים מונחות על הרצפה והגב זקוף וצמוד למשענת.

בחירת שולחן כתיבה

1) יש להקפיד על שולחן מתאים לילד מבחינת גובה ועומק. שולחן נמוך או עמוק מידי יגרום לילד היושב על הכיסא לרכון כלפי מטה על מנת להגיע לחפצים על השולחן ואגב כך לצבור נזק לחוליות הגב ולפגוע בתפקוד של אברים שונים. שולחן גבוה מידי יגרום לעומס יתר על חגורת הכתפיים בגלל שהילד יאלץ לעבוד ללא מנוחה לכתפיו.
2) נגישות אופטימאלית מחייבת שלפחות חלק מהמדפים והמגרות יהיו בטווח שימוש נוח ללא עיוות של הגוף על ידי רכינות או סיבובים מיותרים. במגרות ובמדפים הללו ניתן לאכסן את הדברים שהשימוש בהם הוא השכיח ביותר. 

המשיכו לקרוא אודות הדרך הנאותה לבחור ילקוט לילד שלכם  וכיתד להקפיד על כללי הארגונומיה עבור ילדכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום בין היתר לדלקות גידים ולדלקות סיב עצב התווך העובר בתעלה הקרפלית. מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. 

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
ישיבה נכונה

ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
תיק תלמיד בחירה

תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה"ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

תיק תלמיד בחירה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)