במה מטפל כירופרקט
במה מטפל כירופרקט

במה מטפל כירופרקט

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


במה מטפל כירופרקט? ההכשרה המסיבית והיסודית אותה מקבל כירופרקט מעניקה לו יכולות אבחון, טיפול ושיקום ייחודיים במגוון רחב של פגיעות והפרעות תפקודיות במערכות עצב שריר ושלד. מערכות אלה ניזוקות לעתים קרובות בגלל חבלות, תאונות, פציעות ספורט, נפילות, מחלות או סתם בגלל בלאי מצטבר.

כירופרקט הנו מומחה ביו מכניקה של הגוף האנושי בכלל ושל עמוד השדרה בפרט. יש ביכולתו לזהות שיבושים מבניים ו/או תפקודיים בגוף כולל ליקויים תפקודיים של מפרקי הגפיים, מפרקי הלסת, מפרקי עמוד השדרה והשרירים, לטפל בהם ולשקמם. פגיעות אלה במערכות עצב שריר ושלד ותפקוד לקוי שלהם עלולים לגרום לשיבושים תפקודיים בחלקי גוף אחרים ולגרום לפגיעות גם שם. התעלמות מנזקים המתרחשים בגופנו היא על כן רעיון רע. אבחון, טיפול, שיקום וייעוץ מקצועי הניתנים על ידי כירופרקט יכולים למנוע התפתחות נזקים כרוניים ופגיעה באיכות חיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןבמה מטפל כירופרקט? – רקע

אז במה מטפל כירופרקט? להלן מגוון בעיות שאנו נתקלים עימם במרפאתנו ולרוב יש באפשרותנו לתת להן מענה הולם:

כאבי גב

במה מטפל כירופרקט
במה מטפל כירופרקט

במשך שנים רבות לשאלה במה מטפל כירופרקט היו חלקים ניכרים בציבור עונים בכאבי גב. כאבי גב וטיפולי כירופרקטיקה התקבעו בתודעה של הציבור ולקח שנים להבהיר שכירופרקטיקה מטפלת גם בכאבי גב לא רק בכאבי גב.

כאבי גב יכולים להתפתח בגלל פגיעה בכול אחת מחוליות עמוד השדרה ומהרקמות הסובבות אותן. כאבי גב עליון, כאבי גב אמצעי, כאבי גב תחתון, כאבי גב עם הקרנות לגפיים יכולים להתרחש בגלל פריצת דיסק או בלט דיסק או בגלל פתולוגיה אחרת הלוחצת על שורשי העצבים. פגיעה ברקמות הרכות המרכיבות את הגב יכולות לגרום לכאבי גב וכאבי ראש. בין הרקמות הרכות שעלולות להיפגע ניתן לכלול שרירים, רצועות, גידים וסחוסים.

כאבי גב וכאבי ראש עלולים להיגרם בגלל פגיעה במפרקים שבין חוליות עמוד השדרה. כאבי גב וכאבי ראש עלולים להיגרם בגלל פגיעה במפרקים של האגן כאבי מפרק עצה וכסל. כאבי גב בגלל היצרות תעלת חוט השדרה היוצרת לחץ פיזי על חוט השדרה גורמת לדלקת, כאבים והקרנות כאב במורד הגפיים.

כאבי ראש על רקע של נזק צווארי

מזה שנים ידוע הקשר שבין כאבי ראש ובעיות צוואר. ישנם מספר מנגנונים אפשריים לקשר שבין כאבי ראש על רקע של תפקוד צוואר לקוי. כירופרקט מצויד בידע והכשרה המאפשרים לו לטפל בליקויים הביו מכניים בעמוד השדרה ובכך להקל או לרפא את כאבי הראש מהסוג הזה.

כאבים בעצם הזנב

פגיעה בעצם הזנב עלולה לגרום לנזקים מקומיים וכאבים טורדניים. ברוב המקרים של כאבים בעצם הזנב הגורם יהיה נפילה על הישבן. לעיתים הגורם לכאבים אלו לא יהיה כל כך ברור ולא תוכלו להיזכר מה גרם להופעתם. כירופרקט משפר את התפקוד של עצם הזנב באופן ידני ומפחית את הדלקת הגורמת לכאב באמצעים טכנולוגיים מודרניים.

כאבי גפיים

פציעות ספורט, תאונות או בלאי מצטבר במפרקים, שרירים גידים או סחוסים של הגפיים עלולים לגרום לכאבים ומגבלות תנועה. במרפאתנו כירופרקט מטפל בין היתר בכאבי ידיים, כאבי ברכיים, כאבי כתפיים, כאבי מרפקים ועוד.

כאבי מפרק הלסת

כירופרקט מטפל בתסמונת מפרק הלסת, כאבים במפרק הלסת, מוגבלות תנועתית של הלסת, פציעות בלאי ופציעות טראומתיות של מפרק הלסת.

טיפול כירופרקטי רק לאחר אבחון

לפני שנתחיל בטיפול אנו זקוקים לאבחון. אבחון מדויק הוא מחצית הדרך לריפוי. כאשר אנחנו יודעים מה יש, אנחנו גם יודעים איך להתנהג ומה לעשות על מנת לרפא את הבעיה. ההכשרה שעוברים האורתופדים והכירופרקטים משיקה בהרבה מישורים ושניהם מוסמכים לבצע אבחנה. ההבדלים הם באפשרויות הטיפוליות שהם מציעים. בעוד שהאורתופד כנציגה של הרפואה המדיצינית יתמקד בניסיונות לשכך את הכאבים ויתלבט בין זריקות, תרופות וניתוחים, כירופרקט מטפל פיזית במקור של הבעיות במערכות עצב-שריר ושלד באופן ידני וללא שימוש בתרופות או ניתוחים. בכך, על ידי השיפור התפקודי משיג כירופרקט, ברוב המקרים, הקלה בכאב, הימנעות מהחמרה במצב, צמצום הסיכוי לכך שהבעיה תהפוך להיות כרונית ומניעת הגעה למצב המחייב ניתוח.

היסטוריה רפואית

במה מטפל כירופרקט
במה מטפל כירופרקט

אבל, כאמור, הכול חייב להתחיל עם אבחון מדויק. אבחון מדויק הוא המפתח לניהול מוצלח של המקרה. האבחון המדויק מאפשר טיפול מהיר ונכון בבעיה ומפחית את הסיכון לכך שהבעיה הרפואית שלנו תהפוך לכרונית. בביקור הראשון יאבחן כירופרקט הנמצא במרפאה את תלונתו של החולה. האבחון מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית (תשאול יסודי הוא לפעמים כול מה שצריך לשם אבחון). בהיסטוריה הרפואית ננסה להבין מהו מיקום הכאב, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית.

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הפיזית ינסה כירופרקט שיבדוק אתכם לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם עומדים, הולכים יושבים ועוד. נערוך בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, נערוך בדיקות אורתופדיות, בדיקות נירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות. במידת הצורך ובמידה וקיים ספק בנוגע לאבחנה, נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה.

האם כירופרקט חייב הדמיה לצורך אבחון?

התשובה היא לא, כירופרקט לא חייב הדמיה כדי לאבחן אלא רק במקרים מוגדרים. מחקר שנערך ופורסם בארצות הברית קבע ששימוש באמצעי הדמיה לצורך אבחון של כאבי גב הוא מיותר, יקר ומזיק (2/2011 ,Annals of Internal Medicine). אמצעי ההדמיה ובכללם מכשירי הרנטגן, הדמיה ממוחשבת (CT) ודימות תהודה מגנטית (MRI) הנם מכשירים יקרים ולעתים קרובות גם מזיקים. ברוב המקרים של כאבי גב חריף האבחון יכול להיעשות בלי שימוש באמצעי הדמיה ולהגיע לאבחון מדויק ברמת וודאות גבוהה. השימוש באמצעי הדמיה לרוב, אינם משנים את האבחון הקליני ואינם משפיעים על צורת הטיפול.

מלבד היותם מיותרים ויקרים מכשירי הדמיה עלולים כאמור גם להזיק. הנזקים יכולים להיגרם באופן ישיר על ידי הקרינה שנחשפים אליה בעת שימוש במכונת הרנטגן וגרוע יותר בעת שימוש במכשיר להדמיה ממוחשבת (CT). אופן נוסף בו מכשירים אלו עלולים להזיק הוא באמצעות "גילוי" של פתולוגיות שאינן רלוונטיות לבעיה הרפואית הנבדקת בגון בלט דיסק שלא גורם לכאב או גידול שפירי. גילוי מיותר מהסוג הזה עלול להוביל לטיפול תרופתי או אפילו לניתוח מיותרים.

דגלים אדומים וצהובים

מחובתו של כול כירופרקט או קלינאי אחר לחפש במהלך התשאול והבדיקות נוכחות דגלים אדומים ודגלים צהובים קרי, סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב הגב אינו מכאני ו/או קיומו של רקע נפשי בעייתי לבעיה הרפואית. סימפטום שיש יסוד להניח שאינו מכאני במהותו מהווה דגל אדום ואינדיקציה רפואית רצינית המחייבת הפנייה ובירור רפואי עמוק. אינדיקציה פסיכולוגית המצביעה על האפשרות שהבעיה הרפואית עלולה להימשך ארוכות בגלל לחץ מתח ודיכאון מהווה דגל צהוב. הדגלים האדומים והדגלים הצהובים נועדו במקור לשימוש באבחון כאבי גב תחתון אבל יכולים להיות ישימים באופן נרחב ולאו דווקא בהקשר של כאבי גב תחתון.

דגל אדום דגל צהוב
דגל אדום דגל צהוב

דגלים אדומים

כירופרקט אמון לחפש דגלים אדומים. הדגלים האדומים הם סימנים קליניים לכך שיתכן והחולה שלפנינו סובל מטראומה קשה או גידול סרטני או דלקת זיהומית או חסר נוירולוגי משמעותי. הסימנים שאנו נחפש ואשר יצביעו על אפשרות של סרטן או דלקת זיהומית כוללים: מעל גיל 50 או מתחת לגיל 20. היסטוריה של סרטן. סימפטומים כוללים: חום, צמרמורות אובדן משקל. רקע של דלקת בקטריאלית לאחרונה, משתמש בסמים באמצעות הזרקה לווריד. מערכת חיסונית חלשה. כאב המוחמר בלילה או בשכיבה. חסר נוירולוגי משמעותי – חולשה או אובדן תחושה חמורה או פרוגרסיבית בחלקים מהגוף. אובדן שליטה על הסוגרים של שלפוחית השתן ופי הטבעת.

דגלים צהובים

הכשרתו של כירופרקט מאפשרת לו לאתר גם דגלים צהובים. הקשר בין המצב הנפשי לבין התפתחות הבעיה הרפואית וקצב ההחלמה ברור והוכח מחקרית. במהלך לקיחת ההיסטוריה והבדיקה הגופנית צריך הקלינאי לחפש סימנים של דיכאון ודכדוך נפשי שיכולים להצביע על האפשרות שהבעיה הרפואית עלולה להימשך לאורך זמן. לסימנים אלו אנו קוראים דגלים צהובים והם כוללים: נקבעת על פי התנהגותו וגישתו המטופל. במקרה של כאבי גב אדם שסבור שהכאבים הם מגבילים באופן חמור. נמנע מפעילות בגלל כאב. מצב רוח ירוד והתרחקות חברתית. ציפייה שהטיפול חייב להיות פסיבי ולא אקטיבי לשם הצלחתו.

הטיפול במרפאה יחל לאחר ששללנו את הצורך להפנותך לגורם רפואי אחר!

מה מאפיין את הטיפול של כירופרקט

לאחר שאובחנה הבעיה ומהותה הובהר לחולה יחל השלב הטיפולי. הכשרתו של כירופרקט מאפשרת לו לאתר ולטפל ידנית בכל ליקוי תפקודי של המפרקים ובכלל זה חוליות עמוד השדרה ומפרקי הלסת ושל הרקמות הרכות. הטיפול ברקמות הרכות ובכלל זה ניתן למנות גידים, שרירים ורצועות, יעשה באזור האנטומי הבעייתי וגם באזורי גוף מרוחקים. בבסיס הטיפול הכירופרקטי מצויה התפיסה שיש צורך בתנועה תקינה של חוליות עמוד השדרה, של המפרקים ושל הרקמות הרכות להשגת בריאות. תת תנועה או תנועה לקויה של חוליות עמוד השדרה, של המפרקים כולל פרקי הלסת והרקמות הרכות, יכול להתרחש בגלל עומס יתר או בגלל חבלה אך לרוב מתרחש עקב חוסר התנועה ותהליכים ניווניים.

אופן הטיפול תלוי בסוג הפציעה, חומרת הפציעה והשלב בו הפציעה מצויה. בעיקרון בשלבים החריפים הטיפול יהיה פסיבי יותר ויכלול אמצעי עזר כגון גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד ובשלבים המתקדמים יותר יהפוך הטיפול בהדרגה לאקטיבי. הטיפול הידני מתמקד בהשבת החוליה, המפרק או הרקמה הרכה לתפקוד מלא על ידי החזרת האיזון המבני והתפקודי שלהם. תיקון התפקוד של החוליות נעשה על ידי לחץ מדוד שמופעל על גוף החוליה לכיוון מוגדר ומדויק. פעולה זו המלווה לעיתים בפקוק משפרת את תפקוד החוליה, את טווח התנועה ומפחיתה את הכאב שיצרה. הטיפול ככלל אינו אמור לכאוב. עם זאת תיתכן לעיתים רחוקות תגובה של כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו מספר דקות או שעות.

– אמצעי עזר לריפוי

טיפולים בלייזר רך
טיפולים בלייזר רך

מחקרים רבים מציינים את היעילות של אמצעי העזר החשמליים המצויים בין היתר בשימושו של כירופרקט, בהאצה של תהליכי ההחלמה. מנגנון הפעולה של מכשירים אלו הוא מגוון. חלקם פועלים על כלי הדם האזוריים ומגדילים את אספקת הדם אל האזור הפגוע מכשירים אחרים פועלים ברמה של הגרעין של התא הפגוע ומאיצים אגב כך את חילוף החומרים ואת הפחתת הדלקת. אמצעי העזר כוללים: אמצעי עזר חשמליים כגון מכשיר המייצר גלי הלם, אולטרה סאונד ולייזר רך וכן אביזרים אנטומיים כגון חגורות גב ומדרסים. במידה וימצא לנכון יסייע כירופרקט בבחירת כרית אנטומית או מזרן שינה מתאים.

כמה טיפולים צריך?

ההשפעה המיטיבה של הטיפול הניתן על ידי כירופרקט היא השפעה מצטברת. מספר הטיפולים שלך נקבע על פי הבעיה ממנה אתה סובל, כמה חמורה הבעיה, כמה זמן אתה סובל מהבעיה הזאת, הגיל, מקצוע, מתחים ולחצים אליהם אתה נחשף וכמובן כמה אתה ממלא אחר ההוראות שניתנות לך (פעילות גופנית, שינויים ארגונומיים ועוד). עם זאת יש לזכור שעל פי מחקרים רבים הצלחת הטיפול מחייבת לרוב טיפול אינטנסיבי וקרוב ככל האפשר לפגיעה. איחור במתן טיפול או דילול יתר של הטיפולים עלול לפגוע באיכות הטיפול.

ומה עם טיפולים מונעים?

כירופרקט על פי תפיסתו שואף למנוע את הבעיות. הרצון שלו הוא לזהות ולאתר את כול אותם כשלים ביו-מכניים שרק לאחר זמן יתחילו לייצר כאבים, מגבלות תנועה, נוקשות וכיוצא בזה. בדיקות וטיפולים תקופתיים עשויים למנוע עוגמת נפש. המלצתי לכל מטופל: המשך להגיע לבדיקות ולטיפולים מונעים גם כאשר אינך מרגיש כאב. הטיפולים המונעים מתבצעים לרוב באופן מדולל (בין פעם שבוע לפעם בחודש). זכור עדיף לנו לראות אותך פעם בחודש מחייך וללא כאבים מאשר שלוש פעמים בשבוע סובל ודואב.

המשיכו לקרוא כיצד מתבצע הטיפול בכאבי גב תחתון והטיפול בכאבי מפרקי עצה וכסל.

ומה לגבי יציבה ארגונומיה שיקום?

לרוב, בתום הטיפול הראשון ידע החולה מה גרם לבעייתו וכיצר להימנע מנזק דומה בעתיד. במסגרת הטיפול הראשוני יקבל החולה הנחיות לשיפור היציבה וארגונומיה תקינה. ישיבה נכונה, הרמה נכונה, תנוחת שינה נכונה, כל אלה ועוד יפחיתו את הסיכוי להישנות הבעיה. אך אין די בכך! הרוב המכריע של נזקי וכאבי הגוף נגרמים בגין טראומה או שינויים ניווניים מוקדמים הגורמים לפגיעה ביכולת של הפרקים או החוליות לשמר התנהגות ביו מכנית אופטימלית תחת מעמס פיזי.

התנהגות ביו מכנית תקינה

התנהגות ביו מכנית טובה נמדדת ביכולתו של הגוף לשמור על המבנה והמיקום התקין של פרקים ו/או החוליות בכול מצב. התנהגות לא תקינה של הפרקים או החוליות הוא תהליך פתולוגי קליני היכול לגרום לשינויים לא רצויים במיקום ובתנועת החוליות או הפרקים ולגרום לנזקים חדים או מצטברים. כך למשל חוליה בגב התחתון שמאבדת את אופן תנועתה האידאלי תחת עומס עלולה לגרום נזק לחוליה עצמה, לרקמות הרכות הסובבות אותה ולדיסק הבין חולייתי. תנועת כתף (זריקת כדור) שאינה אופטימלית עלולה לגרום נזק למפרק עצמו ולרקמות הסובבות אותו.

פעילות גופנית
פעילות גופנית

ייצוב המפרקים

שיפור חוסר היציבות של הפרקים או של חוליות עמוד שדרה הנו חלק חיוני מהטיפול והשיקום שיינתנו לכם על ידי כירופרקט. השיקום משנה את המצב הבסיסי של החולה, מייצב את המפרק הפגוע ומאפשר לו לחזור ולהיות פעיל. ללא השיקום הבעיה עמה אנו מתמודדים עלולה לחזור עם העומס הראשוני. פעילות גופנית שיקומית מהווה על כן, חלק חשוב מהטיפול. פעילות הגופנית נכונה ונטולת כאב, מאיצה את ההחלמה ומאפשרת חזרה מהירה לאורח חיים פעיל. לאחר שתבחן המערכת עצב, שריר ושלד והיחס שלה לבעיית החולה, "יתפור" הכירופרקט חבילת תרגילים לביצוע בבית ותרגילי שיקום לביצוע בחדר כושר.

"אדם חכם יתייחס לבריאות טובה
כברכה הגדולה ביותר"
היפוקרטס 377- 460 לפנה"ס

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון