במה מטפל כירופרקט

במה מטפל כירופרקט

במה מטפל כירופרקט? ההכשרה המסיבית והיסודית אותה מקבל כירופרקט מעניקה לו יכולות אבחון, טיפול ושיקום ייחודיים במגוון רחב של פגיעות והפרעות תפקודיות במערכות עצב שריר ושלד. מערכות אלה ניזוקות לעתים קרובות בגלל בלאי מצטבר, נזקי חבלה או מחלות שונות.

כירופרקט הנו מומחה ביו מכניקה של הגוף האנושי בכלל ושל עמוד השדרה בפרט. יש ביכולתו לזהות שיבושים מבניים ו/או תפקודיים בחלקי הגוף השונים, לטפל בהם ולשקמם. תפקוד לקוי של מפרק בגוף עלול לשבש את התפקוד של מפרק אחר בגוף. שיבושים אלו סופם לפצוע. התעלמות מנזקים המתרחשים בגופנו היא על כן רעיון רע. אבחון, טיפול ושיקום הניתנים על ידי כירופרקט יכולים למנוע נזקים ותסמינים כרוניים.

במה מטפל כירופרקט? – רקע

הכירופרקט המודרני מטפל במגוון רחב של הפרעות במערכת שריר ושלד. מדובר בהפרעות שמתרחשות בגלל בלאי של הגיל ושימוש לא נכון בנערכות הגוף הללו. עם זאת הכירופרקט מטפל גם בהפרעות שהתפתחו על רקע טראומטי. נפילות, פציעות ספורט ותאונות דרכים גורמים לרבות פגיעות במערכות שרירי ושלד. אלה בחלקן הגדול מטופלות בהצלחה על ידי הכירופרקט.

אז במה מטפל כירופרקט?

להלן מגוון בעיות שהוכשרנו במידת האפשר לתת להן מענה הולם:

כאבי גב

במשך שנים רבות לשאלה במה מטפל כירופרקט היו חלקים ניכרים בציבור עונים בכאבי גב. כאבים בגב וכירופרקטיקה התקבעו בתודעה של הציבור ולקח שנים להבהיר שכירופרקטיקה אכן מטפלת בכאבי גב אך לא רק בכאבי גב.

כאב גב עלול להתפתח בגלל פגיעה בכל אחת מחוליות עמוד השדרה ומהרקמות הסובבות אותן. תסמונת כאב שכיחות בגב האנושי כוללות:

 • כאבי גב עליון
 • כאב בגב אמצעי
 • כאבי גב תחתון

כאשר הנזקים בעמוד השדרה כוללים גם פריצת דיסק או בלט דיסק הכאבים הללו בגב עלולים להשליך גם לגפיים. פגיעה ברקמות עמוד השדרה הצווארי עלולה לגרום גם לכאבי ראש.

כאבי ראש על רקע של נזק צווארי

מזה שנים ידוע הקשר שבין כאבי ראש ובעיות צוואר. ישנם מספר מנגנונים אפשריים לקשר שבין כאבי ראש על רקע של תפקוד צוואר לקוי. כירופרקט מצויד בידע והכשרה המאפשרים לו לטפל בליקויים הביו מכניים בעמוד השדרה. בכך הוא יכול להקל או לרפא את כאבי הראש על הרקע הזה.

כאבים בעצם הזנב

פגיעה בעצם הזנב עלולה לגרום לנזקים מקומיים וכאבים טורדניים. ברוב המקרים של כאבים בעצם הזנב הגורם יהיה נפילה על הישבן. לעיתים הגורם לכאבים אלו לא יהיה כל כך ברור ולא תוכלו להיזכר מה גרם להופעתם. באמצעות טכניקות טיפול ידניות ואמצעים לריפוי דלקות הכירופרקט:

 • משפר את התפקוד של עצם הזנב
 • מפחית את הדלקת הגורמת לכאב

כאבי גפיים

פציעות ספורט, תאונות או בלאי מצטבר במפרקים, שרירים גידים או סחוסים של הגפיים עלולים לגרום לכאבים ומגבלות תנועה. במרפאתנו כירופרקט מטפל בין היתר בכאבי ידיים, כאבי ברכיים, כאבי כתפיים, כאבי מרפקים ועוד.

כאבי מפרק הלסת

כירופרקט מטפל בתסמונת מפרק הלסת, כאבים במפרק הלסת, מוגבלות תנועתית של הלסת, פציעות בלאי ופציעות טראומטיות של מפרק הלסת.

טיפול כירופרקטי רק לאחר אבחון

לפני שנתחיל בטיפול אנו זקוקים לאבחון. אבחון מדויק הוא מחצית הדרך לריפוי. כאשר אנו יודעים מה הבעיה, נדע גם מה לעשות כדי לרפא את הבעיה. ההכשרתם של אורתופדים והכירופרקטים משיקה בהרבה מישורים ושניהם מוסמכים לבצע אבחנה. ההבדלים הם באפשרויות הטיפוליות שהם מציעים. בעוד שהאורתופד כנציגה של הרפואה המדיצינית יתמקד בניסיונות לשכך את הכאבים ומתלבט בין:

 • זריקות
 • תרופות
 • וניתוחים

הכירופרקט מטפל פיזית במקור של הבעיות במערכות עצב-שריר ושלד:

 • טכניקות טיפול ידנית לשיפור תפקוד
 • ללא שימוש בתרופות או ניתוחים

בכך, על ידי השיפור התפקודי משיג כירופרקט:

 • הקלה בכאב
 • הימנעות מהחמרה במצב
 • צמצום הסיכוי לכך שהבעיה תהפוך להיות כרונית
 • מניעת הגעה למצב המחייב ניתוח

היסטוריה רפואית

במה מטפל כירופרקט
במה מטפל כירופרקט

אבל, כאמור, הכול חייב להתחיל עם אבחון מדויק. אבחון מדויק הוא המפתח לניהול מוצלח של המקרה. האבחון המדויק מאפשר טיפול מהיר ונכון בבעיה ומפחית את הסיכון לכך שהבעיה הרפואית שלנו תהפוך לכרונית. בביקור הראשון יאבחן כירופרקט הנמצא במרפאה את תלונתו של החולה. האבחון מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית (תשאול יסודי הוא לפעמים כל מה שצריך לשם אבחון). בהיסטוריה הרפואית ננסה להבין מהו מיקום הכאב, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית.

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הפיזית ינסה כירופרקט שיבדוק אתכם לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולהעריך את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן שבו אתם עומדים, הולכים יושבים ועוד. נערוך בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, נערוך בדיקות אורתופדיות, בדיקות נירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות. במידת הצורך ואם קיים ספק בנוגע לאבחנה, נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה.

האם כירופרקט חייב הדמיה לצורך אבחון?

התשובה היא לא, כירופרקט לא חייב הדמיה כדי לאבחן אלא רק במקרים מוגדרים. מחקר שנערך ופורסם בארצות הברית קבע ששימוש באמצעי הדמיה לצורך אבחון של כאבי גב הוא מיותר, יקר ומזיק (2/2011 ,Annals of Internal Medicine). אמצעי ההדמיה ובכללם מכשירי הרנטגן, הדמיה ממוחשבת (CT) ודימות תהודה מגנטית (MRI) הנם מכשירים יקרים ולעתים קרובות גם מזיקים. ברוב המקרים של כאבי גב חריף האבחון יכול להיעשות בלי שימוש באמצעי הדמיה ולהגיע לאבחון מדויק ברמת וודאות גבוהה. השימוש באמצעי הדמיה לרוב, אינם משנים את האבחון הקליני ואינם משפיעים על צורת הטיפול.

מלבד היותם מיותרים ויקרים מכשירי הדמיה עלולים כאמור גם להזיק. הנזקים שיכולים להיגרם באופן ישיר על ידי הקרינה שנחשפים אליה בעת שימוש במכונת הרנטגן וגרוע יותר בעת שימוש במכשיר הדמיה ממוחשבת (CT). אופן נוסף בו מכשירים אלו עלולים להזיק הוא באמצעות "גילוי" של פתולוגיות שאינן רלוונטיות לבעיה הרפואית הנבדקת בגון בלט דיסק שלא גורם לכאב או גידול שפיר. גילוי מיותר מהסוג הזה עלול להוביל לטיפול תרופתי או אפילו לניתוח מיותרים.

דגלים אדומים וצהובים

מחובתו של כל כירופרקט או קלינאי אחר לחפש במהלך התשאול והבדיקות נוכחות דגלים אדומים ודגלים צהובים קרי, סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב הגב אינו מכאני ו/או קיומו של רקע נפשי בעייתי לבעיה הרפואית. סימפטום שיש יסוד להניח שאינו מכני במהותו מהווה דגל אדום ואינדיקציה רפואית רצינית המחייבת הפנייה ובירור רפואי עמוק. אינדיקציה פסיכולוגית המצביעה על האפשרות שהבעיה הרפואית עלולה להימשך ארוכות בגלל לחץ מתח ודיכאון מהווה דגל צהוב. הדגלים האדומים והדגלים הצהובים נועדו במקור לשימוש באבחון כאבי גב תחתון אבל יכולים להיות ישימים באופן נרחב ולאו דווקא בהקשר של כאבי גב תחתון.

דגלים אדומים

כירופרקט אמון לחפש דגלים אדומים. הדגלים האדומים הם סימנים קליניים לכך שיתכן שהחולה שלפנינו סובל מטראומה קשה או גידול סרטני או דלקת זיהומית או חסר נוירולוגי משמעותי. הסימנים שאנו נחפש ואשר יצביעו על אפשרות של סרטן או דלקת זיהומית כוללים: מעל גיל 50 או מתחת לגיל 20. היסטוריה של סרטן. סימפטומים כוללים: חום, צמרמורות אובדן משקל. רקע של דלקת בקטריאלית לאחרונה, משתמש בסמים באמצעות הזרקה לווריד. מערכת חיסונית חלשה. כאב המוחמר בלילה או בשכיבה. חסר נוירולוגי משמעותי – חולשה או אובדן תחושה חמורה או פרוגרסיבית בחלקים מהגוף. אובדן שליטה על הסוגרים של שלפוחית השתן ופי הטבעת.

דגלים צהובים

הכשרתו של כירופרקט מאפשרת לו לאתר גם דגלים צהובים. הקשר בין המצב הנפשי לבין התפתחות הבעיה הרפואית וקצב ההחלמה ברור והוכח מחקרית. במהלך לקיחת ההיסטוריה והבדיקה הגופנית צריך הקלינאי לחפש סימנים של דיכאון ודכדוך נפשי שיכולים להצביע על האפשרות שהבעיה הרפואית עלולה להימשך לאורך זמן. לסימנים אלו אנו קוראים דגלים צהובים והם כוללים: נקבעת על פי התנהגותו וגישתו המטופל. במקרה של כאבי גב אדם שסבור שהכאבים הם מגבילים באופן חמור. נמנע מפעילות בגלל כאב. מצב רוח ירוד והתרחקות חברתית. ציפייה שהטיפול חייב להיות פסיבי ולא אקטיבי לשם הצלחתו.

הטיפול במרפאה יחל לאחר שלילת הצורך להפנותך לגורם רפואי אחר!

מה מאפיין טיפול של כירופרקט

לאחר שאובחנה הבעיה ומהותה הובהר לחולה יחל השלב הטיפולי. הכשרתו של כירופרקט מאפשרת לו לאתר ולטפל ידנית בכל ליקוי תפקודי של המפרקים ובכלל זה חוליות עמוד השדרה ומפרקי הלסת ושל הרקמות הרכות. הטיפול ברקמות הרכות ובכלל זה ניתן למנות גידים, שרירים ורצועות, יעשה באזור האנטומי הבעייתי וגם באזורי גוף מרוחקים. בבסיס הטיפול הכירופרקטי מצויה התפיסה:

 • שיש צורך בתנועה תקינה של חוליות עמוד השדרה, של המפרקים ושל הרקמות הרכות להשגת בריאות
 • תת תנועה או תנועת מפרק לקויה גורמים נזק דלקות וכאב

פגיעה בתנועה של חוליות עמוד השדרה, של המפרקים כולל פרקי הלסת והרקמות הרכות עלולה להתרחש בגלל:

 • בגלל עומס יתר
 • חבלה
 • מחלה
 • חוסר תנועה ותהליכים ניווניים

אופן הטיפול תלוי בסוג הפציעה, חומרת הפציעה והשלב שבו הפציעה מצויה. בעיקרון בשלבים החריפים הטיפול יהיה פסיבי יותר ויכלול אמצעי עזר כגון גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד. בשלבים המתקדמים יותר יהפוך הטיפול בהדרגה לאקטיבי.

הטיפול הידני מתמקד:

 • בהשבת החולייה, המפרק או הרקמה הרכה לתפקוד מלא על ידי החזרת האיזון המבני והתפקודי שלהם

תיקון התפקוד של החוליות נעשה על ידי לחץ מדוד שמופעל על גוף החולייה לכיוון מוגדר ומדויק. פעולה זו המלווה לעיתים בפקוק:

 • מתקנת את תפקוד החולייה
 • משפרת את טווח התנועה
 • ומפחיתה את הכאב שיצרה

הטיפול ככלל אינו אמור לכאוב. עם זאת תיתכן לעיתים רחוקות תגובה של כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו מספר דקות או שעות.

– אמצעי עזר לריפוי

טיפולים בלייזר רך
טיפולים בלייזר רך

מחקרים רבים מציינים את היעילות של אמצעי העזר החשמליים המצויים בין היתר בשימושו של כירופרקט, בהאצה של תהליכי ההחלמה. מנגנון הפעולה של מכשירים אלו הוא מגוון. חלקם פועלים על כלי הדם האזוריים ומגדילים את אספקת הדם אל האזור הפגוע מכשירים אחרים פועלים ברמה של הגרעין של התא הפגוע ומאיצים אגב כך את חילוף החומרים ואת הפחתת הדלקת. אמצעי העזר כוללים:

 • אמצעי עזר חשמליים כגון מכשיר המייצר גלי הלם, אולטרה סאונד ולייזר רך
 • אביזרים אנטומיים כגון חגורות גב ומדרסים
 • אם ימצא לנכון יסייע כירופרקט בבחירת כרית אנטומית או מזרן שינה מתאים.

כמה טיפולים צריך?

ההשפעה המיטיבה של הטיפול הניתן על ידי כירופרקט היא השפעה מצטברת. מספר הטיפולים שלך נקבע על פי:

 • מהבעיה שממנה אתה סובל
 • כמה חמורה הבעיה
 • פרק הזמן שבו אתה סובל מהבעיה הזאת
 • הגיל
 • מקצוע
 • מתחים ולחצים שאליהם אתה נחשף
 • וכמובן כמה אתה ממלא אחר ההוראות שניתנות לך (פעילות גופנית, שינויים ארגונומיים ועוד)

עם זאת יש לזכור שעל פי מחקרים רבים הצלחת הטיפול מחייבת לרוב טיפול אינטנסיבי וקרוב ככל האפשר לפגיעה. איחור במתן טיפול או דילול יתר של הטיפולים עלול לפגוע באיכות הטיפול.

ומה עם טיפולים מונעים?

כירופרקט על פי תפיסתו שואף למנוע את הבעיות. הרצון שלו הוא לזהות ולאתר את כל אותם כשלים ביו-מכניים שרק לאחר זמן יתחילו לייצר כאבים, מגבלות תנועה, נוקשות וכיוצא בזה. בדיקות וטיפולים תקופתיים עשויים למנוע עוגמת נפש. המלצתי לכל מטופל: המשך להגיע לבדיקות ולטיפולים מונעים גם כאשר אינך מרגיש כאב. הטיפולים המונעים מתבצעים לרוב באופן מדולל (בין פעם שבוע לפעם בחודש). זכור עדיף לנו לראות אותך פעם בחודש מחייך וללא כאבים מאשר שלוש פעמים בשבוע סובל ודואב.

ומה לגבי יציבה ארגונומיה שיקום?

לרוב, בתום הטיפול הראשון ידע החולה מה גרם לבעייתו וכיצר להימנע מנזק דומה בעתיד. במסגרת הטיפול הראשוני יקבל החולה הנחיות לשיפור היציבה וארגונומיה תקינה. ישיבה נכונה, הרמה נכונה, תנוחת שינה נכונה, כל אלה ועוד יפחיתו את הסיכוי להישנות הבעיה. אך אין די בכך! הרוב המכריע של נזקי וכאבי הגוף נגרמים בגין טראומה או שינויים ניווניים מוקדמים הגורמים לפגיעה ביכולת של הפרקים או החוליות לשמר התנהגות ביו מכנית אופטימלית תחת מעמס פיזי.

התנהגות ביו מכנית תקינה

היכולת לשמור על המבנה והמיקום הנכונים של הגוף בכל מצב מוגדרת כהתנהגות ביומכנית טובה. התנהגות לא תקינה של הפרקים או החוליות הוא תהליך פתולוגי קליני היכול לגרום:

 • לשינויים לא רצויים במיקום ובתנועת החוליות או הפרקים
 • להתפתחות נזקים חדים או מצטברים

כך למשל חוליה בגב התחתון שמאבדת את אופן תנועתה האידאלי תחת עומס עלולה לגרום נזק לחוליה עצמה, לרקמות הרכות הסובבות אותה ולדיסק הבין חולייתי. תנועת כתף (זריקת כדור) שאינה אופטימלית עלולה לגרום נזק למפרק עצמו ולרקמות הסובבות אותו.

פעילות גופנית
פעילות גופנית

ייצוב המפרקים

שיפור חוסר היציבות של הפרקים או של חוליות עמוד שדרה הנו חלק חיוני מהטיפול והשיקום שיינתנו לכם על ידי כירופרקט. השיקום משנה את המצב הבסיסי של החולה, מייצב את המפרק הפגוע ומאפשר לו לחזור ולהיות פעיל. ללא השיקום הבעיה שעימה אנו מתמודדים עלולה לחזור עם העומס הראשוני. פעילות גופנית שיקומית מהווה על כן, חלק חשוב מהטיפול. פעילות הגופנית נכונה ונטולת כאב, מאיצה את ההחלמה ומאפשרת חזרה מהירה לאורח חיים פעיל. לאחר שתבחן המערכת עצב, שריר ושלד והיחס שלה לבעיית החולה, "יתפור" הכירופרקט חבילת תרגילים לביצוע בבית ותרגילי שיקום לביצוע בחדר כושר.

"אדם חכם יתייחס לבריאות טובה
כברכה הגדולה ביותר"
היפוקרטס 377- 460 לפנה"ס

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

האם החולה המודרני הוא חכמולוג

האם החולה המודרני הוא חכמולוג

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים

סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים

סיאטיקה? בלי זריקת סטרואידים ניתן ואף רצוי לטפל בבעיה. זריקות סטרואידים לחולים הסובלים מסיאטיקה הכוללים כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל, אינן מועילות משמעותית. סיאטיקה היא דלקת של העצב הסיאטי שנגרמת לרוב בגלל לחץ על אחד משורשי העצבים המותניים. 

כאבים כרוניים אבחון וטיפול

כאבים כרוניים אבחון וטיפול

כאבים כרוניים כרוכים בהוצאות עצומות וגורמים לפגיעה קשה באיכות החיים של רבים ברחבי העולם. מחקרים מצביעים על כך שהתופעה מקיפה מעל 20% מהבוגרים בארצות הברית כאשר ההשפעה על אורך החיים של 8% מסובלים מתסמין כרוני היא קשה במיוחד.