פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים באופן מסונכרן תוך ביצוע תנועת גלישה וסיבוב. ליקוי מבני או תפקודי של המפרק הזה או של הרקמות הסובבות אותו יובילו בהכרח להתפתחות הפרעה תפקודית או תסמונת מפרק הלסת. על פי מחקרים שונים מיליוני בני אדם עם רוב נשי מובהק פוצעים כול שנה את מפרקי הלסתות. פציעות לסת שכיחות כוללות החל מפגיעה קלה בשרירי הלעיסה ועד פריקת מפרק הלסת או שבר בלסת. פציעות קלות כמו אלו הנגרמות לשרירי הלעיסה נגרמים לרוב בגלל עומסים חוזרניים בשילוב גורמי סיכון כמו למשל מנשך לא תקין, חריקת שיניים, הידוק לסתות ועוד.

פציעות לסת קשות יותר כמו פריקת מפרק הלסת או שבר בלסת נגרמות לרוב על רקע טראומטי. עוד חשוב לדעת שאותן פציעות לסת מאיצה תהליכים ניווניים וגורמת להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בשלבים מוקדמים של החיים. אבחון מהיר וטיפול מתאים עשויים לעשות הבדל גדול לגבי איכות חייו של החולה. טיפול מאוחר או הזנחה עלולים להוביל להתפתחות נזקים כרוניים ופגיעה קשה בשגרת חייו של החולה. במאמר פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען נדון בדיוק בזה.

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען – רקע

ישנן הערכות שבארצות הברית לבדה עד 60% מהאוכלוסייה סובלת מפציעות לסת שכיחות ברמות חומרה כאלה ואחרות. ברוב המקרים מדובר בנזק קל עד בינוני כמו פציעת שרירי הלעיסה, פציעת המיניסקוס התוך מפרקי, פציעת הסחוס התוך מפרקי ועוד. פציעות לסת אלו נגרמות בשל עומס חוזרני הנובע מלעיסה בשילוב עם גורמי סיכון כמו הידוק לסתות, חריקות שיניים, מנשך לא תקין ועוד. פציעות לסת עלולות להתפתח גם בגלל חבלות מינוריות למפרק בגלל פציעת ספורט, תאונת דרכים, נפילה ועוד. עם זאת נזקי חבלה עלולים לגרום לנזקים חמורים יותר במפרק הלסת ובכלל זה פריקות מפרק, קרעים של רקמות ושברים. כלל הפציעות הללו מובילות להתפתחות הפרעות במפרק הלסת או תסמונת מפרק הלסת הגורמות למגוון רחב של סימנים ותסמינים. סימנים ותסמינים עלולים לכלול כאבי לסת ופנים ומגבלות תנועה ותפקוד של המפרק. סימנים ותסמינים נוספים כוללים רעשים הבוקעים מהמפרק, כאבי ראש, כאבי אוזניים, סחרחורות, טינטון, אוזן סתומה, פגיעה בשמיעה, ורטיגו ועוד.

אבחון פציעות לסת שכיחות יכלול למידה על תולדות המחלה, בדיקה גופנית ובמידת הצורך שימוש באמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. אבחון של פציעות לסת אינו שלם בלי ביצוע הליך של אבחנה מבדלת הכולל בחינה של כלל ההפרעות הבריאותיות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים. בין ההפרעות שנצטרך לשלול נמנה סוגים של מיגרנות, דלקת אוזניים, בעיות שיניים, בעיות צוואר, דלקת עצביות בפנים ועוד. רובן המכריע של פציעות לסת שכיחות מטופלות אצלנו במרפאה ביעילות ובאופן שמרני. בין היתר אנו נעזרים בציוד מתקדם לריפוי דלקות ובטכניקות הנעה המשפרת את יכולת התנועה של המפרק. עם זאת בכול הנוגע לבריאות עדיף למנוע מאשר לטפל ולשקם בהליכים ממושכים. כאן במאמר "פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען" נפרט על כך.

פציעות לסת שכיחות

פציעות שרירי הלעיסה

שימוש חוזרני במפרק הלסת עלול לגרום לעומסי יתר על שרירי הלעיסה ולהתפתחות דלקות מקומיות בשרירים. גורמי סיכון הכוללים בין היתר מנשך לקוי, מצב נפשי הגורם להידוק לסתות ו/או חריקת שיניים עלולים אף להחמיר את הבעיה. סימנים ותסמינים של פציעת שרירי לעיסה כוללים כאבים מקומיים, רגישות במישוש השרירים, נקודות הדק בשריריים הללו מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד קלות.

פציעות פנימיות במפרק הלסת

פציעות של רקמות פנימיות בתוך מפרק הלסת כגון מיניסקוס תוך מפרקי, סחוס תוך מפרקי, רצועות, מעטפת המפרק ועוד עלולים להתפתח בגלל שימוש חוזרני במפרק הלסת. גם במקרה הזה קיום של גורמי סיכון כגון מנשך לא תקין, הידוק לסתות או חריקת שיניים יחמירו את הבעיה. פציעות פנימיות של הרקמות הללו עלולות להתרחש גם בגלל חבלה כזאת או אחרת. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאב בלסת המעורבת, כאב באוזן, כאבי שרירים, התכווצות שרירים הגנתית, מגבלות תנועה ותפקוד של מפרק הלסת.

פריקה של מפרק הלסת

חבלה בלסת עלולה לגרום בין היתר גם לפריקה של מפרק הלסת. עם זאת חשוב לזכור שכאשר ישנם נזקים מבניים מוקדמים הפריקה של מפרק הלסת מתרחשת בגלל פתיחה רחבה של הפה. פתיחה כזו עלולה להתקיים בעת טיפול שיניים, פיהוק, נגיסה גדולה מידי, הקאה ועוד. סימנים ותסמינים כוללים כאבים חדים במפרק הלסת, קושי לסגור את הפה, עיוות של הפה ועוד. החזרת המפרק מתבצעת באמצעות טכניקה ידנית והחולה מונחה להימנע מפתיחה רחבה של הפה.

שבר בלסת

חבלה בלסת כמו למשל זו שעלולה להתרחש כתוצאה מחבטת אגרוף בפנים עלולה לגרום לשבר בלסת. שבר בלסת הוא השבר השכיח ביותר בפנים לאחר שבר של האף. סימנים ותסמינים של פציעות לסת מסוג זה כוללים כאב מקומי המושלך לאזורים אחרים בפנים, נפיחות, עיוות של הפה והפנים, מגבלות תנועה ותפקוד קשים, כאב ראש ועוד. החולה התלונן על סימנים ותסמינים נוספים במידה והחבלה גרמה לנזקים נלווים נוספים כמו למשל שבר של ארובת העין, פגיעה בעין עצמה, שבר בעצמות הגולגולת, שבר של האף ועוד. צילום רנטגן מהווה כלי אבחוני מרכזי במצבים מסוימים כמו למשל חשד לשברים נוספים בפנים מומלץ לבצע גם CT. סוג הטיפול בשבר בלסת תלוי בחומרת השבר או השברים. בחלק מהמקרים יתכן ויהיה צורך בכירורגיה. לאחר טיפול בשבר יש צורך בשיקום.

דלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת

פציעות לסת, אפילו קלות עלולות על ציר הזמן לגרום לדלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) במפרק או במפרקי הלסת. לנוכח העומסים האדירים המוטלים על מפרקים אלו הדבר אינו מפתיע. דלקת פרקים ניוונית היא למעשה בלאי ושחיקה של רקמות המפרק השונות ובכלל זה הסחוס תוך מפרקי, החלקים הגרמיים של המפרק ועוד. על פי הערכות בין 8% – 16% מאוכלוסיית העולם סובלת ממחלה ניוונית זאת במפרק הלסת עם נטייה מובהקת של נשים. סימנים ותסמינים יכולים להיות קלים או חמורים ועלולים לכלול כאבים מקומיים, קשיי תנועה ותפקוד, נוקשות של המפרק, רעשים הבוקעים מהמפרק ועוד.

מנשך לא תקין

מנשך לא תקין או חוסר התאמה במפגש בין הלסת העליונה לתחתונה מהווה פציעה שכיחה בלסת. מנשך תקין מאפשר לעיסה אופטימלית וסיכוי מופחת להתפתחות פציעות בלסת. נכון לציין שמדובר בשלבים ראשוניים של הפציעה ועל ציר הזמן מנשך לא תקין מהווה גורם סיכון להתפתחות פציעות לסת נוספות. מנשך לא תקין עלול להתפתח בגלל טיפול שיניים לקוי, יישור שיניים לא מוצלח, הרגלי לעיסה בצד אחד של הפה, "מציצת אצבע", אובדן שיניים, לסת קטנה מידי לכמות השיניים, דחיפת לשון אל השיניים הקדמיות העליונות ועוד. מנשך לא תקין עלו גם להיות מולד וברשימה הזאת אנו לא מתייחסים לכך.

שילוב של מספר בעיות בלסת

ברוב המקרים פציעות לסת אינן ממוקדות ברקמה אחת בלבד. סביר להניח שאם אתם סובלים מקרע במיניסקוס התוך מפרקי הרי שגם השרירים שלכם פגועים וכך גם הסחוס התוך מפרקי ועוד. אין ספק שבגלל החשיבות העצומה שיש לתפקוד התקין והמסונכרן של שני מפרקי הלסת כול פגיעה במפרק אחד יוביל על ציר הזמן לפגיעות נוספות. מסיבה זאת כול כך חשוב לטפל בפציעה בלסת בשלב מוקדם ככול שאפשר.

מניעת פציעות שכיחות בלסת

פציעות שכיחות בלסת
פציעות שכיחות בלסת

כאמור למרות שרובם המכריע של הפציעות בלסת ניתנות לטיפול שמרני יעיל עדיין מניעת הפציעות היא הדרך הנכונה ללכת בה. חשוב לזכור שבחלק ניכר מהמקרים טיפול יעיל ככול שאייה לא ינטרל לחלוטין את הנזקים הבלתי הפיכים שנגרמים בשל הפציעות הללו. כך למשל ניתן באמצעות טיפול לרפא את הדלקת ולשפר את טווחי התנועה אך לא ניתן לגרום לאיחוי של הדיסק התוך מפרקי (במידה והוא נקרע) ולא ניתן להחזיר סחוס שנשחק. הקפדה על מספר קטן של עקרונות יאפשרו לכם למנוע או לצמצם את הסיכוי להתפתחות פציעות שכיחות בלסת.

שמירה על בריאות הפה והשיניים

שמירה על ההיגיינה של השיניים עשויה למנוע פציעות לסת ובכך לתרום לבריאות של מפרק הלסת. ניקוי שיניים עקבי עשוי למנוע מחלות שיניים וחניכיים ועל ציר הזמן אובדן שיניים. בכול הנוגע לבריאות ישירה של מפרק הלסת חשוב לשמור מכול משמר על מנשך תקין. כדי למנוע מנשך לא תקין חשוב להקפיד ללעוס מזון בשני צדי הפה להימנע ממציצת אצבע או אכילת ציפורניים, הימנעות מלעיסת מסטיק, הימנעות מלעיסת סוכריות או מזון קשיח אחר, להימנע מדחיפת לשון אל השיניים הקדמיות העליונות ועוד. עוד חשוב לפתח מודעות למנשך תקין ולפנות לקבלת עזרה מקצועית מרופא שיניים כאשר חשים שמשהו השתבש בה.

הימנעות ממתחים נפשיים

הידוק לסתות ו/או חריקת שיניים מהווים את אחד הגורמים המשמעותיים להתפתחות פציעות לסת שכיחות. המקור לתופעות הללו של הידוק לסתות ושל חריקת שיניים הוא נפשי. כלומר מצבים נפשיים כמו דחק, חרדות, דיכאון ועוד עלולים להוביל לכך. מסיבה זאת חשוב לכול הסובלים מהתופעה הזאת להפנות זמן ומשאבים כדי לשפר את מצבם הנפשי.

הימנעות מחבלה בפנים

למניעת פציעות לסת במהלך נהיגה הקפידו להשתמש בחגורת בטיחות. בספורט ובעבודה הקפידו על חגורת בטיחות בנהיגה, הקפדה על ציוד מגן בספורט או בעבודה כמו למשל קסדה, מסכת מגן, מגן שיניים ועוד. וודאו שאתם בכושר גופני טוב ובכלל זה עם מערכת שיווי משקל טובה וזאת כדי למנוע נפילות ופגיעות טראומטיות. כדי למנוע נפילות ופגיעות טראומטיות בלסת ובכלל חשוב גם לנעול נעליים טובות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים