פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים מידי פעם מכאב כזה או אחר בכף הרגל ובקרסול. ברוב המקרים לא מדובר בעניין רציני שכן כפות הרגליים שלנו מצטיינות ביכולתן להיחשף לעומסים אדירים מבלי להיפצע. עם זאת לא צריך להיות מופתע שכאשר העומסים הללו חורגים בגודלם ונגרם נזק. לרוב, הנזק יהיה קל וצפוי להיעלם תוך ימים אחדים כמו גם הכאב שמתפתח בעקבותיו. חשוב לזכור שלא רק עומסי יתר עלולים לגרום נזק לאחת או יותר מרקמות כף הרגל. גם טראומה או דלקת פרקים עלולים לגרום לכך.

  לעתים הנזק בכף הרגל הוא משמעותי והסימנים והתסמינים המופיעים בעקבות זאת יכולים לכלול בין היתר כאבים חריפים, מגבלות תנועה קשות ועוד. חשוב לאבחן פציעות בכף הרגל גם כאשר הן מוגדרות ככקלות ובוודאי כאשר הן חריפות. הטיפול השמרני בפציעות הללו בכף הרגל הוא לרוב יעיל ביותר. עם זאת אדם חכם יעדיף למנוע את הפציעות הללו מאשר להיכנס להליך ארוך של טיפול ושיקום. במאמר "פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן" נדון בכך בהרחבה.

  פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן – רקע

  כול אחת מכפות הרגליים שלנו כוללת עשרות עצמות המרכיבות, עשרות מפרקים המיוצבים ומונעים באמצעות יותר ממאה גידים, שרירים ורצועות. המבנה הפלאי הזה מאפשר לאדם לטפס על הרים, לרקוד בלט, לרוץ על סלעים ולקפץ מעל מכשולים לרוב ללא פציעות.  נזק כזה בכף הרגל עלול להתפתח בגלל דלקת פרקים ניוונית שהיא תוצאה של הליך התבגרות טבעי. פציעה של אחת או יותר מהרקמות השונות בכפות הרגליים עלולה להתפתח גם בשלבים מוקדמים יותר בחיים בגלל עומסים חוזרניים כמו למשל ריצות ארוכות ועמידות ממושכות. טראומה היא סיבה שכיחה נוספת לפציעות בכף הרגל. נפילה, פציעת ספורט תאונת דרכים או עבודה עלולים לגרום לקרע רקמות, פריקת עצמות ומפרקים או שברים בכף הרגל.

  נזק לאחת או יותר מהרקמות הללו בכף הרגל עלולה לגרום בין היתר לכאבים, נפיחות מגבלות תנועה וצליעה. אבחון מהיר ומדויק עשוי לעשות את ההבדל בין ריפוי מהיר לבין פציעה כרונית. מגוון הטיפולים העומד לרשותו של חולה הסובל מפציעות בכף הרגל כוללות בין היתר טיפול שמרני כגון כירופרקטיקה, טיפולים תרופתיים וכמובן פרוצדורות כירורגיות כאלה ואחרות. הטיפול השמרני יעיל לריפוי רובן המכריע של הפציעות בכף הרגל לכן יש להעדיף אותו. יחד עם זאת למרות היעילות של הטיפולים השמרניים אין להתעלם מהנזקים הבלתי הפיכים שמותירות הפציעות הללו ועל כן יש לעשות כול מאמץ למנען. במאמר הנוכחי " פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן" אני מרחיב על כך.

  פציעות שכיחות בכף הרגל

  חבורה

  מכה בכף הרגל הנובעת מבעיטה, נפילה, פציעת ספורט או תאונה כזאת או אחרת עלולה לגרום להתפתחות דימום פנימי או "חבורה" (bruise ואף contusion). חבורה מתרחשת כאשר כלי דם תת עוריים נפצעים וגורמת לדם לפרוץ אל האזור הבין רקמתי. חבורה תבוא לידי ביטוי באמצעות כתם צבעוני מקומי שיכול בגלל כוח הכבידה לשנות את מיקומו. הכתם הזה משנה את צבעו בהדרגה מאדום לכחול ומאוחר יותר לצהוב. סימנים ותסמינים נוספים של חבורה תלויים בין היתר בנזקים הנלווים ובחומרת הנזקים. נזקים נלווים אפשריים כוללים שברים, קרעים של גידים, רצועות וסיבי עצב ועוד.

  מתיחה או קרע של רקמות

  עומסי יתר חוזרניים או טראומה שכפות הרגליים מעורבות בה עלולים לגרום למתיחה ו/או לקרע של אחת או יותר מהרקמות בכף הרגל. בין יתר הרקמות שנמתחות או נקרעות באופן שכיח נמנה רצועות, גידים ושרירים. להלן רשימה קצרה של פציעות שכיחות בכף הרגל שנגרמות בשל מתיחה או קרע של רקמות:

  נקיעת קרסול

  נקיעת קרסול שהיא למעשה מתיחה או קרע חלקי או מלא של הרצועות האוחזות במפרק הקרסול נחשבת לאחת מפציעות הספורט השכיחות ביותר. ברוב המקרים הנקיעה מתרחשת בצד החיצוני של הקרסול כתוצאה מנחיתה לא טובה או דריכה על אבן. במקרה הזה הרצועות הנמצאות בצד החיצוני של הקרסול נמתחות באגרסיביות או נקרעות. סימנים ותסמינים כוללים כאבים מקומיים, נפיחות, מגבלות תנועה ותפקוד. במצבים חמורים חוסר יכולת לדרוך על כף הרגל. סיבוך שכיח כולל פגיעה ביציבות של הקרסול.

  פציעה של גיד אכילס

  עומסי יתר חוזרניים או טראומה עלולים להוביל למתיחה, קרע חלקי או קרע מלא של גיד אכילס. שרירי שוק קצרים מידי ועלייה מהירה מידי בעצימות האימונים מהווים גורמי סיכון לכך. סימנים ותסמינים במצב של דלקת בגיד אכילס (Achilles Tendinitis) הנובעת ממתיחה או קרע חלקי כוללים כאבים מקומיים, נפיחות, מגבלות תנועה ותפקוד ברמות חומרה שונות. סימנים ותסמינים הנובעים מקרע מלא של גיד אכילס יכולים להיות קלים יחסית לחומרת הפציעה. אם זאת ברוב המקרים אנשים שהגיד שלהם נקרע לחלוטין ידווחו על תחושה שבעטו בהם מאחור, ידווחו על רעש הקריעה, התלוננו על כאבים שעלולים להיות חריפים, נפיחות מקומית וכמובן מגבלת תנועה ותפקוד.

  פלנטר פצאיטיס (דורבן)

  עומסי יתר חוזרניים הנובעים למשל מריצה עלולים לגרום לפציעה של הפלנטר פסיה (plantar fascia) או בעברית חיתולית הכפית. פציעה של הפלנטר פסיה הממוקמת בקרקעית כף הרגל ומחברת בין העקב לאצבעות עלולה לגרום להתפתחות פלנטר פצאיטיס (Plantar fasciitis). סימנים ותסמינים כוללים כאבים בעקב כף הרגל או בכול נקודה אחרת לאורך הפלנטר פסיה ומגבלות בפעילות נושאת משקל. יש לעתים שפציעה של הפלנטר פסיה גורמת להיווצרות זיז גרמי בעצם העקב המכונה דורבן (Heel Spurs).

  שבר בכף הרגל

  נזקי חבלה עלולים להוביל לגרימת שבר חריף באחת או יותר מעצמות כף הרגל. גם מאמצים חוזרניים עלולים להוביל להתפתחות שבר בכף הרגל אך מסוג שונה – שבר מאמץ. להלן פירוט פציעות שכיחות בכף הרגל הנגרמות בשל פגיעה גרמית:

  שבר טראומטי

  נפילה, סיבוב כף הרגל או היתקלות בעצם קשיח עלולים לגרום שבר בכף הרגל. שברים שכיחים בכף הרגל כוללים שברים באצבעות, שברים בעצמות המסרק, שברים בעצמות הססמואידיות של הבוהן הגדולה ושברים של יתר העצמות בחלק האחורי של כף הרגל ובכלל זה עצמות הטריז, עצם הקובייה, עצם הסירה, עצם הערקום ועצם העקב. סימנים ותסמינים כוללים כאבים מקומיים המתפתחים באופן מהיר, נפיחות, מגבלות תנועה ותפקוד הנובעים מקושי לשאת משקל.

  שבר מאמץ

  שבר מאמץ (stress fracture) הוא סוג נוסף של פציעה שכיחה יחסית בכף הרגל. שבר מאמץ בכף הרגל הוא שבר דק כחוט השערה המתרחש כאשר אנו מגזימים בביצוע פעילות נושאת משקל כמו למשל ריצה, ריקוד, כדורסל ועוד. שבר המאמץ בכף הרגל עלול להתרחש בכול מקום אך ברוב המקרים המיקום יהיה בעצמות המסרק השנייה או השלישית. בסימנים ותסמינים של שבר מאמץ כוללים כאבים בכרית כף הרגל המחמירים בהדרגה ומגבלות תנועה ותפקוד. שבר מאמץ עלול להתפתח גם בעצמות הססמואידיות – שתי עצמות בצורת אפונה הנמצאות מתחת לבוהן הגדולה בכף הרגל ומטרתן לעזור לתנועה של הבוהן.

  פריקה בכף הרגל

  פריקת מרפק בכף הרגל אינה שכיחה אך חבטה ישירה או עקיפה עלולה לגרום לכך. סימנים ותסמינים אפשריים כוללים כאבים מקומיים, נפיחות, מגבלות תנועה ותפקוד ובכלל זה קושי לשאת משקל על כף הרגל הפצועה. שלושת המפרקים הנוטים להיות מעורבים בסוג זה של פציעות בכף הרגל כוללים:

  • מפרק הערקום והעקב (subtalar joint)
  • מפרק המידטרסל (midtarsal joint) בין עצם הקובייה ועצם הסירה לבין עצם העקב ועצם הערקום
  • מפרק טרסומטטרסל (tarsometatarsal) בין עצם הקובייה ועצמות הטריז לבין עצמות המסרק

  דלקת עצבית

  עומסים חוזרניים על כפות הרגליים עלולים לגרום לפציעה של סיבי עצב הממוקמים ומתפקדים באזור אנטומי זה.

  מורטון נוירומה

  מורטון נוירומה (Morton’s neuroma) היא דוגמה לפציעה שכיחה מסוג זה. מורטון נוירמה נגרמת כאשר אחד מהעצבים בין אצבעות כף הרגל  (בעיקר בין השלישית והרביעית) נלחץ באופן חוזרני ומתפתחת בו דלקת. נעליים צרות מידי ו/או נעלי עקב מהווים גורם סיכון להפרעה זאת. סימנים ותסמינים כוללים כאבים בכרית כף הרגל, נימול והירדמות של האצבעות.

  תסמונת התעלה הטרסלית

  עומסים ומאמצים חוזרניים הנוצרים על כפות הרגליים או חבטה ישירה בכף הרגל עלולים להוביל להתפתחות תסמונת התעלה הטרסלית (Tarsal tunnel syndrome). הפרעה בריאותית זאת נגרמת כאשר העצב הטיביאלי האחורי (Posterior tibial nerve) נפצע בתוך התעלה הטרסלית הממוקמת בחלק הפנימי של מפרק הקרסול. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאבים ותחושת שריפה שעלולים להשליך אל קשת כף הרגל והאצבעות, נימול בכף הרגל ועוד.

  פציעות נוספות

  ססאמואידיטיס

  כאב הממוקם מתחת לבוהן הגדולה עלול להצביע על דלקת בשתי עצמות קטנות – ססמואידיות הנמצאות מתחת למפרק הבוהן הגדולה. הגורם לדלקת בעצמות הססמואידיות (Sesamoiditis) הוא לרוב פעילות חוזרנית כגון ריצה. סימנים ותסמינים כוללים כאמור כאב בכרית של הבוהן הגדולה המתפתח בהדרגה ומחמיר בפעילות נושאת משקל, מגבלות תנועה של הבוהן הגדולה. חשוב לציין שהדלקת עלולה להיגרם משבר מאמץ בעצמות הססמואידיות או שבר טראומטי. במקרה של שבר טראומטי הכאב התפתח במהירות והתווספו לו גם נפיחות ושטף דם.

  בורסיטיס בעקב

  מספר בורסות מתפקדות בכף הרגל בסמיכות לגיד אכילס. פעילות חוזרנית, חבלה ישירה או נעליים לא מתאימות עלות לגרום לפציעה של אחת או יותר מהבורסות הללו ולהתפתחות דלקת (bursitis). סימנים ותסמינים כוללים נפיחות וכאבים בחלק האחורי של עצם העקב בסמיכות לנקודת החיבור של גיד אכילס, רגישות למגע, החמרה של הכאבים עם נעילת נעליים ועם ביצוע פעילות נושאת משקל.

  דלקת בכרית כף הרגל

  עומסי יתר חוזרניים ונעליים לא מתאימות עלולות לגרום להתפתחות דלקת מקומית בכרית כף הרגל (Metatarsalgia). גורמים אפשריים נוספים להתפתחות מטטרסלגיה כוללים כמובן נזקי חבלה או נזקים הנגרמים בגלל מחלות כאלה ואחרות בכפות הרגליים. הסימנים והתסמינים כוללים כאבים מקומיים בקצה המרוחק של עצמות המסרק המחמירים בעת ביצוע פעילות נושאת משקל.

  מניעת פציעות בכף הרגל

  פציעות שכיחות בכף הרגל
  פציעות שכיחות בכף הרגל

  כאמור פציעות בכף הרגל מהוות תופעה שכיחה. שמירה על מספר עקרונות מצומם עשויה לצמצם ואף למנוע את הפציעות הללו. להלן פירוט דרכי מניעה:

  הקפדה על כללי אימון נכונים

  הקפדה על כללי אימון נכונים ובכלל זה חימום לפני תחילת האימון, הימנעות מעליה חדה בעצימות האימונים, הקפדה על זמני מנוחה והתאוששות ועוד עשויה להפחית באופן ניכר את סיכויי הפציעה שלכם. וודאו שמסלולי הריצה נקיים ממכשולים. חשוב לזכור ריצה מהירה בירידה מסכנת את כף רגלכם יותר מריצה מהירה בעליה.

  כושר גופני ושרירי ליבה חזקים

  כושר גופני טוב ושרירי גפיים מאוזנים מבחינת חוזק וגמישות יאפשר לכפות הרגליים לתפקד באופן מיטבי.

  נעליים מתאימות ומדרסים

  נעליים מותאמות למבנה כפות הרגליים ולסוג הפעילות שלכם יעניקו את התמיכה הדרושה לכפות הרגליים ויאפשרו את צמצום הסיכון לפציעות. אין לשכוח להחליף את הנעליים כאשר הן מפסיקות לתמוך כראוי.

  הקשבה לגוף

  למרות המאמצים שלכם להימנע מפציעות הן עלולות להתרחש. הקשבה לגוף ועצירת הפעילות עם סימן ראשון של כאב היא דרך יעילה להימנע מכך שהפציעות הללו תהפוכנה להיות חמורות. בעיקר נכונים הדברים כאשר נפצעתם בעבר והסיכוי לפציעה חוזרה גבוה יותר.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   כאב בגלל נזק עצבי

   כאב בגלל נזק עצבי

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב

   יציבה עצלה והטיפול בה

   יציבה עצלה והטיפול בה

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי