מתי נכון להחליף נעלי ריצה?
מתי נכון להחליף נעלי ריצה

מתי נכון להחליף נעלי ריצה?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מתי נכון להחליף נעלי ריצה? עם השאלה הזאת מתחבטים ספורטאים רבים. האם העובדה שנעלי הריצה שלכם נמצאים אצלכם כבר שנתיים היא סיבה מספיק טובה להחליף? האם העובדה שכל שני וחמישי יוצאים לעולם דגמים חדשים ומשוכללים יותר של נעלי ריצה היא הסיבה הנכונה להחלפה. החלפה של נעלי ריצה אינה צריכה להיעשות בגלל שהנעליים שלכם הם בני שנתיים או בגלל שיש דגם נוצץ יותר. החלפה של נעלי הריצה תלויה בעיקר בקילומטרז’ שעשיתם איתם ובמצב שלהם. האבחנה שנעלי הריצה התחילו לאחרונה לגרום לכם כאבים ופציעות היא עוד סיבה טובה נוספת להחלפתם.

מתי נכון להחליף נעלי ריצה? – רקע

כולם מעירים לכם על כך שאתם רצים עם נעליים מרוטות ומזהירים אתכם מפני פציעות. אלא שאתם אוהבים את נעלי הריצה שלכם. הם אמנם נראות עייפות משהו אך הן נוחות ונקשרתם אליהן במהלך הריצות הארוכות. האם זה נכון עבורכם לזרוק את הנעליים הללו ולרכוש זוג חדש. יכול להיות שכן. כדי להחליט אנחנו צריכים פרטים נוספים על מצב הנעליים. הגיל של הנעליים פחות חשוב לביצוע החלפה. אם הסיבה להחלפת הנעליים אינה כאבים שהחלו לצוץ לאחר ריצות אנחנו צריכים לדעת בעיקר מה קורה עם הסוליה של הנעליים. לאחר פרק זמן מסוים של ריצה או שימוש נושא משקל אחר עם נעלי ריצה הן מתחילות לאבד שלמותן ואת יכולות התמיכה ובלימת הזעזועים.

פרק הזמן הזה עד שנעלי הריצה שלכם מפסיקות לבצע את עבודתן כראוי ומסכנות את בריאותכם משתנה מאדם לאדם. פרק הזמן הזה מושפע ממספר הקילומטרים שאתם רצים, מהירות הריצה, ממשקל גופכם וכמובן מסגנון הריצה שלכם. החלפה תכופה מידי של נעלי ריצה היא מיותרת וגורמת לבזבוז של כספים (נעלי ריצה טובות הן עניין יקר יחסית). מצד שני עיכוב בהחלפת נעלי ריצה שאינן מתאימות כברה עלול לעלות לכם בפציעות בגפיים התחתונות באגן, בגב התחתון ועוד. זכרו, פציעה חמורה עלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים שעשויים לסכן את עתידכם כרצים.

אז מתי להחליף את נעלי הריצה?

כאמור אין תשובה חד משמעית לשאלה הזאת אך הערכות הן שלאחר שרצתם עם נעלי ריצה 500 – 800 קילומטרים הן כבר לא מבצעות את המצופה מהן בכל הנוגע לתמיכה ובלמת זעזועים. ישנם גם סוגי נעליים דקות וקלות יותר (מינימליסטיות) שאותן יש להחליף כבר לאחר 400 – 500 קילומטרים של ריצה. לכן, לרוב אין צורך להחליף נעלי ריצה שאינן מינימליסטיות בנות שנתיים שהבעלים שלהן רץ איתן פעם בשבוע למרחק של 3 – 5 קילומטרים. מאידך ספורטאי שרץ 40 – 50 קילומטרים בשבוע באותן נעלי ריצה צריך באותו פרק זמן של שנתיים להחליף מספר זוגות של נעלי ריצה.

האם זה רק מספר הקילומטרים שאנו רצים שקובע מתי עלינו להחליף נעלי ריצה? התשובה היא לא. מלבד מרחקי הריצה שצברתם ישנם מספר גורמים נוספים המשפעים על קצב הבלאי של הנעליים. גורם מרכזי הוא כמובן משקלו ומבנהו של הרץ. אין לצפות לאותן רמות בלאי של נעלי ריצה שבעליהן הוא ספורטאי ששוקל 50 קילוגרם ורץ ברכות לעומת נעלי ריצה שבעליהן הוא ספורטאי ששוקל 100 קילוגרם ורץ מהר ובכבדות. לכן, גורמים המשפיעים על המהירות שבה מתבלות נעליי ריצה כוללים גם מבנה ומשקל גופו של הספורטאי, סגנון הריצה שלו, המשטח שעליו הוא רץ ועוד.

גורמים המשפעים על קצב הבלאי של נעלי ריצה

מבנה הספורטאי

חוזקן ויכולת בלימת הזעזועים של נעלי הריצה מתוכננות לרץ הממוצע עם משקל וגובה ממוצעים ועם מבנה גוף ממוצע. אם אתם שוקלים פחות או יותר או אם אתם גבוהים או נמוכים מהממוצע הנעליים לא יתפקדו בהתאם לתכנון. כך גם הם אתם מצוידים במבנה רחב במיוחד או דקיק. נתונים ביומטריים אלו מהווים את הגורמים המשפעים ביותר על בריאות הנעליים. רצים ששוקלים יותר גורמים לבלאי מהיר יותר של נעלי הריצה שלהם. רצים כבדים יכולים לקחת בחשבון את הנטייה הזאת שלהם “להרוס” נעליים עד מידה מסוימת. נעליים קשיחות שיכולות לעמוד טוב יותר בעומסי המשקל עשויים מחד להתבלות לאט יותר אך עלולת לגרום לפציעות אחרות.

סגנון ריצה

גם סגנון הריצה שלכם משפיע על קצב הבלאי של הנעליים. כל שינוי בסגנון הריצה מוביל בהכרח גם לשינוי בעומסים המוטלים על הנעל ובאופן שבו הם מוטלים. המשמעות היא קצב בלאי משתנה ובמיקום משתנה על פי האזורים השונים בסוליית הנעל. ההבדלים בסגנון הריצה באים לידי ביטוי בעיקר באופן שבו אתם נוחתים ומתרוממים לצעד הבא אך במיקום הרגליים ביחס למרכז הכובד שלכם. האם אתם נוחתים על העקבים, על כריות כף הרגל או על כל כף הרגל. האם אתם מבצעים גלגול נכון של כפות הרגליים, האם כפות הרגליים נמצאות תמיד מתחת למרכז הכובד שלכם ועוד.

כך למשל סגנון ריצה הכרוך בנחיתה על כריות כף הרגל יוביל לבלאי מואץ בסוליה באזור האצבעות, סגנון ריצה הכרוך בנחיתה על כל כף הרגל יגרום לבלאי מואץ בחלק הקדמי של הסולייה ואילו רצים הנוחתים על העקבים שוחקים את העקבים של הסוליה. סגנון אחרון זה הוא כנראה הסגנון ההרסני ביותר לנעלי הריצה. עוד חשוב לזכור שישנם הבדלים גדולים בין הדגמים השונים של הנעליים והיכולות המובנות שלהן.

משטחי הריצה

גורם נוסף שמשפיע על קצב הבלאי של הנעל הוא המשטח שעליו אתם רצים. ריצה עם אותה נעל על משטחים שונים תגרום לקצב ולצורת בלאי שונים. ריצה על סלעים עם נעליים שנועדו לשבילים תגרום לכך שהנעל תתבלה מהר יותר ובאופן לא אחיד. גם ריצה על אספלט לוהטת בצהרי היום מקצרת את החיים של נעלי הריצה שלכם. מאידך ריצה על שבילי עפר, דשא ומשטחים דומים יאריכו את החיים של נעלי הריצה.

הסימנים שהגיע הזמן להחליף נעלי ריצה

ואיך נדע שהגיע העת להחליף נעלי ריצה? ובכן, ישנם מספר סימנים לכך שהנעליים שלכם כבר עשו את שלהם וצריך להחליפם. חשוב להיות קשובים לסימנים הללו כבר בראשית הופעתם וזאת כדי למנוע פציעות משמעותיות ונזקים בריאותיים בלתי הפיכים. להלן הסימנים שהגיע העת להחליף נעלי ריצה:

בלאי נראה לעין של הנעל

להחליף נעלי ריצה
להחליף נעלי ריצה

קריעה אפילו חלקית של אחד מחלקי הנעל משמעותה תמיכה פחות טובה בכף הרגל. המשמעות של שחיקה אפילו חלקית של הסוליה היא יכולת בלימת זעזועים מופחתת וחשיפה לעומסים גבוהים יותר על כפות הרגליים. הסוליה היא למעשה ספר פתוח המספר את קורות הנעל ומעיד על מצבה. בחנו את הסוליה וחפשו סימני שחיקה במרכז או באחד הצדדים. האם חריצי האחיזה השונים על הסוליה נשחקו באופן חלקי או מלא? האם החלק העליון של הנעל מתחיל להראות סימני קריעה? האם החלק הפנימי של הנעל מתחיל להתפרק?

בלאי שאינו נראה לעין

אתם מביטים בנעלי הריצה שלכם והן נראות תקינות לחלוטין. הסוליה שלמה וכך גם המעטפת החיצונית והפנימית של הנעל. האם יש משהו נוסף שצריך לבדוק שאולי לא נראה לעין? התשובה היא כן. הסוליה עשויה מחומרים שמעניקים לה את הקפיציות. ריצה ממושכת עם סגנון ריצה תקין עשויים להוביל לכך שלא תוכלו לראות סימני בלאי חיצוניים. עם זאת בדיקת הקפיציות של הסוליה באמצעות לחיצה תגלה שהקפיציות פחתה או נעלמה. חשוב לציין שעל פי מחקרים מסוימים אובדן הקפיציות של הסוליה בקרב רצים שנוחתים על הל כף הרגל אינה גורמת לפציעות. למעשה על פי חלק מאותם מחקרים אובדן הקפיציות של הסוליה בקרב קבוצה זאת מפחיתה את הפציעות.

כאבים

ריצה עם נעלי ריצה טובות אינה אמורה לגרום לכאבים ממושכים במפרקים ובעמוד השדרה. כאבי שרירים כן (תלוי בעצימות האימון)כאבי מפרקים וחוליות לא. הסימן החשוב ביותר לכך שהנעליים שלכם התבלו ואינם מבצעים את המוטל עליהם הוא כאב. כאב שיופיע בעקבות ריצה או לאחר ריצה במקום שלא כאב קודם לכן עלול לבשר שהגיע העת להחליף את נעלי הריצה. נעלי ריצה לא מתאימות עלולות להוביל להתפתחות פציעות בגפה התחתונה ולעתים גם לפציעות באגן ובעמוד השדרה. בין הפציעות שעלולות להתפתח נמנה בין היתר כאבים בכריות כף הרגל, כאבים בעקב, כאבים בקרסול, כאבים בשוקיים, כאבים בברכיים, כאבים במפשעה ובירך, כאבים באגן, כאבי גב תחתון, כאבים בגב העליון ועוד. גם יבלות שמתחילות להופיע לראשונה לאחר הריצה מהוות סימן לכך שהנעל אינה ממלאת את תפקידה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • נעלי ריצה עלולות להזיק

  נעלי ריצה פוגעות בכף הרגל? האם יתכן שהן גורמות ליותר נזק מתועלת? הריצה היא ספורט שרוב העוסקים בו נפצעים. רמת…

 • ריצה במינון נכון מאריכה חיים

  ריצה במינון נכון מאריכה חיים! המחקר הנוכחי מצא שאנשים שנוהגים לרוץ חיים יותר שנים כול עוד הם אינם מגזימים. בהשוואה…

 • פציעות ריצה השכיחות ביותר

  פציעות שכיחות מריצה מתפתחות לרוב בברכיים ומתחת להם. פציעות ריצה יכולות להיות קשות ומגבילות ובחלק מהמקרים עלולות להפוך לכרוניות. למרות זאת…

 • ריצה לקויה פוצעת

  ריצה לקויה גורמת לפציעות שלכם! כך קובעים החוקרים שמחקרם מסוקר כאן. למעשה יש מעט מאוד רצים שעל ציר הזמן אינם…

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

 • האם ריצה פוגעת בברכיים

  האם ריצה פוגעת בברכיים? הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים. מחקר חדש שנערך בארצות…

 • שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן