Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון? מניעה היא הדרך הנכונה לצעוד בה. כמעט כולם חשו, חשים או יחושו סימנים ותסמינים בגב העליון ובשכמות. ברוב המקרים מדובר במיחושים זמניים שנובעים מנזק שרירי קל בחלק העליון של הגב. לפעמים הגורם לתסמינים הללו הוא משמעותי יותר. 

תפקידו של עמוד השדרה הגבי (Thoracic spine) שונה בחלקו מזה של עמוד השדרה הצווארי ושל עמוד השדרה המותני. עמוד השדרה הגבי לא תוכנן לבצע תנועות גדולות אלא ליציבות ולהגנה על איברים פנימיים קריטיים לחיינו. מה שמקנה את היציבות ואת היכולת להגן על האברים הפנימיים הוא כלוב הצלעות (Rib cage). כול אחת משתים עשר החוליות של עמוד השדרה יוצרת שני מפרקים עם שתי צלעות משני הצדדים. תשעת הצלעות העליונות מתעקלות סביב הגוף ומתחברות עם עצם החזה בעוד ששלושת הצלעות התחתונות מתעקלות סביב הגוף אך נותרות צפות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון מניעה - רקע

בגלל שעמוד השדרה הגבי אינו נע יתר על המידה הוא גם חשוף פחות לנזקים הנובעים מתנועה כמו למשל דלקת פרקים ניוונית, פריצת דיסק ושחיקת סחוסים במפרקי השטחה ועוד. לכן, כאבים בגב העליון יהיו לרוב על רקע של נזק שריר ופחות בגלל נזקים לדיסקים הבין חולייתיים או לחוליות עצמן. עם זאת כאבים חוזרים ונשנים באזור מסוים בעמוד השדרה העליון עלולים להוביל בסופו של דבר גם לנזקים משמעותיים יותר כולל אפילו פריצת דיסק.

כאבים בלתי פוסקים שלא נגרמו מחבלה מעידים לרוב על עומסי יתר באזור הכואב. ישיבה לא נכונה, תנוחת עבודה לקויה, תנוחת שינה לקויה עלולים לגרום לעומסי יתר. כך גם אופן עבודה חוזרני או פעילות גופנית חוזרנית עלולים ליצור עומסי יתר על הגב העליון. עומסי יתר אלו, על הציר של הזמן יגרמו לבלאי ולדלקת פרקים ניוונית. התוצאה הסופית של התהליכים הללו היא כאב ופגיעה באיכות חיים.

אז מה עושים? מונעים!

כאבי גב עליון עלולים להגביל אתכם. התעלמות והזנחה מהכאבים הללו עלולים לגרום לכך שהבעיה תהפוך לחמורה יותר וכרונית. רוב הכאבים בגב העליון ניתנים למניעה. הקפדה על מספר כללים התנהגותיים תוכיח שכאבי גב עליון אינם גזרה משמיים וברוב המקרים ניתנים למניעה:

הקפדה על יציבה

כאבי גב עליון מניעהמחקרים חוזרים ומראים את הקשר בין בריאות עמוד השדרה בכלל ושמירה על יציבה נכונה. הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את העומסים השלילים שנוצרים על רקמות הגוף השונות. כאשר הקשתות מצויות במצבן האופטימאלי נשמר גם מרכז הכובד ואנו מקבלים את החוזק, היציבות והגמישות הדרושים לתפקוד עמוד השדרה ולתפקוד הגוף בכלל.

הקפידו על יציבה אופטימאלית לכל אורך הפעילות שלכם. שמרו על ראש וצוואר מעל עמוד השדרה החזי. הימנעו ממנח ראש קדמי.

הקפדה על ארגונומיה

הקפידו למנוע עומסים לא נכונים מעמוד השדרה ומגופכם בכלל על ידי התנהגות ארגונומית נכונה. הקפידו על התכופפות נכונה וכן על הרמת חפצים נכונה. הקפידו על ישיבה מיטבית אך יחד עם זאת צמצמו את החשיפה של עמוד השדרה לעומסים סטאטיים כמו ישיבה, נהיגה או עמידה ממושכים. ערכו הרבה הפסקות קצרות לצורך הליכה.

צמצמו את השימוש בנעלי עקב. הקפידו לעבוד בסביבת עבודה ובעמדות עבודה מתוכננות ומותאמות אליכם. רוב האנשים מתלוננים על כאבי גב עליון בגלל ישיבה שפופה בעמדת מחשב לקויה. שמרו על מרחק מסך-עיניים נכון, עכבר מחשב קרוב, כיסא תומך, הקפידו על הפסקות בעבודה, בצעו תרגילי שחרור ומתיחות. הימנעו משינה על הבטן.

הקפידו על פעילות גופנית

לאחר היוועצות עם מומחה וקבלת תכנית אימונים מקיפה התחילו באופן הדרגתי לשפר את תפקוד הפיזי של עמוד השדרה שלכם. לפעילות גופנית חלק חשוב שמניעת כאבי גב. פעילות גופנית מאוזנת חייבת לכלול התייחסות לכושר אירובי, איזון שרירים וחיזוק שרירי הליבה, שיפור קואורדינציה ושיפור שיווי המשקל. שרירים מאומנים וחזקים יודעים לפעול יחדיו כחגורת גב כדי להגן טוב יותר על הגב שלכם.  

הקפידו על משקל גוף

השמנה היא אחד הגורמים לכאבי גב.  הסיבות לכך הן קרוב לוודאי העומס הפיזי שיוצר המשקל על עמוד השדרה וכן חוסר הפעילות הגופנית והביומכניקה הלקויה שמאפיינים רבים מהאנשים שסובלים מהשמנה.

הפסיקו עישון

מחקרים רבים מראים את הקשר שבין עישון לכאבי גב. הסיבה לכך היא כניראה הקשר שבין הפחתת החמצן המגיע לרקמות השונות בעמוד השדרה בקרב מעשנים. חמצן זה נדרש לכול רקמה על מנת להשתקם. תיאוריה נוספת טוענת ששיעולים חוזרים ונשנים האופייניים למעשנים הם אלו שגורמים לנזקים מצטברים בעמוד השדרה.

היזהרו בדרכים

כאבי גב עלולים לנבוע גם מנפילות או תאונות דרכים. חלק מהמקרים הטראומטיים הללו נין למנוע על ידי התנהגות זהירה, נהיגה ללא אלכוהול ואימוני שיווי משקל וקואורדינציה שעשויים למנוע מעידות ופציעות.  

הימנעו ממתחים נפשיים

למתחים ישנה השפעה גדולה על כאבי צוואר וגב עליון. מה הסיבה לכך שמתח ולחץ נפשי גורמים לכאבי גב עליון לא ברורה. ישנם תיאוריות רבות המנסות להסביר. הצעתי, אל תמתינו להסברים והוכחות. יש קשר. ככול שתפחיתו מהלחצים שלכם תשפרו את התפקוד של הצוואר והגב העליון ותפחיתו את הכאב. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות

כאבי גב עליון? הרקמות שנפגעות הן לרוב שרירים. החולה מתלונן לרוב על מתיחת שריר מקומית או תחושת של שרירים "תפוסים" הנובעים מעומס יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. זאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות
דלקת בגב העליון תסמינים

דלקת בגב העליון? תסמינים וסימנים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה שנפצעה ובהערכת חומרת הנזק. כאבים בגב העליון הם תלונה שכיחה. בארצות הברית ובעולם המערבי כאבי גב ובעיקר בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לקבלת עזרה רפואית. 

דלקת בגב העליון תסמינים
כאבי גב עליון טיפול

כאבי גב עליון? טיפול עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עלול גם לכלול דרכי טיפול מורכבות. הכול תלוי בחומרת הנזקים. ברוב המקרים התסמינים באזור זה נגרמים מנזק שרירי קל והקלה צפויה תוך זמן קצר עם טיפול עצמי, הקפדה על יציבה נכונה והתנהלות ארגונומית תקינה.

כאבי גב עליון טיפול
פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. היציבות היחסית של עמוד השדרה באזור הזה מצמצם את העומסים המוטלים עליו ואת הנזקים לדיסקים הבין חולייתיים. המשמעות הקלינית של פריצת דיסק תלויה בלחץ שהיא יוצרת על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים. 

פריצת דיסק בגב העליון
כאבי גב עליון אבחון

כאבי גב עליון? אבחון מהיר יועיל במניעת נזקים כרוניים. מיחושים בחלק העליון של הגב על רקע משמעותי שכיחים פחות ממיחושים בגב התחתון או בצוואר. ברוב המקרים מיחושים אלה התרחשו על רקע "מתיחה של שריר". לעיתים הגורם לכאבים אלו עלול להיות פתולוגיה מסוכנת.

כאבי גב עליון אבחון
מחלת שוירמן

מחלת שוירמן פוגעת בחוליות עמוד השדרה הגבי בקרב ילדים ובני נוער. ברוב המקרים המחלה אינה כרוכה בסימנים ותסמינים משמעותיים. בחלק קטן מהמקרים היא עלולה לגרום לכאבי גב, לעקשת קשה ובמשך הזמן גם לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים.

מחלת שוירמן
כאבים בשכמות

כאבים בשכמות מהווים בעיה שכיחה ביותר. למרות שברוב המקרים הגורם להם הוא נזק שרירי קל עדיין חשוב להיות מודע לכך שישנם גם גורמים אחרים רציניים יותר שעלולים לגרום לתסמינים דומים. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי.

כאבים בשכמות
כאבים בשכמות טיפול

כאבים בשכמות? טיפול מהיר עשוי, במידת הצורך, למנוע נזקים משמעותיים. לרוב, כאב בגב העליון ובשכמות נגרם בגלל "תנועה לא טובה" ונזק שרירי בר חלוף. לעתים הכאב עלול להצביע על פגיעה משמעותית יותר כמו פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב.

כאבים בשכמות טיפול
כאבי גב עליון גורמי סיכון

כאבי גב עליון? גורמי סיכון לבעיה זאת כוללים כאלה הנתונים לשליטת שלנו כמו למשל אורח החיים שאנו מנהלים, סוג פעילות גופנית שאנו בוחרים לעשות ועוד וגורמים אחרים כמו גיל וליקויים המבניים המולדים בעמוד השדרה שאינם נתונים לשליטה שלנו. 

כאבי גב עליון גורמי סיכון
כאבי גב עליון גורמים

כאבי גב עליון? גורמים לכך כוללים בעיקר עומסי יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. המקור יהיה לרוב פגיעה שולית ןחולפת בשרירים ותחושה של שרירים "תפוסים" וזאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)