Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אנטומיה וביומכניקה של הגב הן הבסיס לביצוע אבחון מושכל של פגיעה בעמוד השדרה. ידיעת האנטומיה של הגב ורקמותיו השונות והבנת הביומכניקה שלו הם כלים חשובים בידיו של קלינאי שרוצה לבצע הליך יסודי של אבחנה מבדלת ולטפל בחולה באופן בטוח.

כאבי גב מהווים את הגורם העיקרי למוגבלות בגיל צעיר. למעשה כמעט כול אדם יסבול מהם לפחות פעם אחת בחייו. בהסתברות סטטיסטית 100% מהאנשים יסבלו ממיחושים בחלק זה או אחר של הגב לפחות פעם אחת בחייהם, כולל כאבים בצוואר, בגב עליון או בגב התחתון.

ברוב המקרים, ניתן לרפא כאבים אלו באמצעות טיפול ושיקום יסודי של הגב. אנטומיה וביומכניקה של הגב, עמוד השדרה האגן מהווים כלי עזר חשובים לאבחון מקור הכאב ולהענקת טיפול יעיל. כול פגיעה בגב חייבת להסתיים בהחזרת הכשירות התפקודית של חלקי הגב השונים כולל עמוד השדרה ואגן והרקמות ההתומכות והפועלות סביבו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אנטומיה וביומכניקה של הגב - רקע

הגב באופן כללי, עמוד השדרה ואגן מוסיפים לתפקד ולהתאושש למרות היותם נתונים לזעזועים והצטברות עומסים בלתי פוסקים. ההתמודדות עם העומסים הכרוכים מחד באורח החיים היושבני ומאידך בחוסר פעילות גופנית מנוונת היא אכן מרשימה. אלא שגם ליכולות כבירות אלה יש גבול אותו אנו חוצים שוב ושוב ובכך גורמים לנזקים בלתי הפיכים, דלקות וכאבים.

הגורמים העיקריים לפגיעה בגב כוללים: פציעות, עומסי יתר, ארגונומיה לקויה מחלות ועוד. כאבי גב יכולים להתפתח גם כתוצאה מהקרנת כאב שמקורה חולי של אברים מרוחקים כולל מחלה כלייתית, מחלה בדרכי השתן, מחלה ברחם או בשחלות ועוד. כך למשל מפרצת באב העורקים הבטני עלולה לגרום לכאבים בגב התחתון ואילו תסמונת מפרק הלסת או דלקת בקרום המוח עלולים לגרום בין היתר לכאבים בצוואר.

מלבד עוגמת הנפש והעלות הכלכלית האישית והלאומית הכרוכות בכאבי גב ובטיפול בהם נוספת גם הידיעה שברוב המקרים מדובר בכאבים לחיים! במילים אחרות גם אם הם חולפים, הם עוד ישובו למרר את חייך!. האם אכן התופעה היא בלתי נמנעת? התשובה היא לא. ידעיעת האנטומיה והביומכניקה של הגב אמורה לעזור לנו בכך.

אנטומיה של האגן

כול אחת מהרקמות המרכיבות את עמוד השדרה ואת האגן וכן הרקמות התומכות, המניעות ו/או פועלות בסמיכות עלולה להיפגע ולגרום למיחושים, מגבלות תנועה וסימנים ותסמינים נוספים. בין היתר הרקמות שנפגעות נמנה שרירים, גידים, חוליות, רצועות ויתר הרקמות המצויות בין האגן, לאורך עמוד השדרה ועד לבסיס הגולגולת. המקורות השכיחים ביותר לכאבי גב מהווים השרירים בגב, הדיסקים הבין חולייתיים, מפרקים השטחה שבין החוליות, חוט השדרה, העצבים היוצאים מחוט השדרה והרצועות התומכות בעמוד השדרה. 

מפרקים

אגןמפרקי האגן (Sacroiliac joints) או בשמם העברי מפרקי עצה וכסל מהווים את החלק המרכזי בחגורת האגן (Pelvic girdle). מפרקים אלו הם למעשה החיבור שנוצר בין עצמות האגן או הכסל (Ilium) לעצם העצה (Sacrum). עצמות האגן מתחברים גם לפנים ויוצרות את מפרק מאחה עצמות החיק (Pubic symphisis). מפרקי הירך (Hip joints) נוצרים מהחיבור שבין הקצה העליון של עצם הירך (Femoral head) לבין שקעים אנטומיים (Acetabulum) המצויים בחלק החיצוני של עצמות האגן.

רצועות

מפרק האגן מיוצב על ידי מארג של רצועות אשר עוטפות את מפרקי האגן מכול עבר ומונעות בעדו מלבצע תנועות חריגות בגודלן או בכיוונן. בין הרצועות ניתן למנות את הרצועות הבין גרמיות, את רצועות העצה והכסל הקדמיות, את רצועות העצה והכסל האחוריות , רצועת הכסל והמותן ועוד.

שרירים ועצבוב

מגוון שרירים משפיעים על תפקודם ויציבותם של מפרקי האגן. בין השרירים ניתן למנות את שרירי העכוז השונים, את הדו ראשי, את הקרומי למחצה, את הגידי למחצה, את האגסי, את המותן כסל ואת השריר המרובע. העצבוב של מפרקי האגן והרקמות הפועלות סביבן מגיע מהצמה הלומבו-סקרלית (lumbosacral plexus).

אנטומיה של עמוד השדרה

חוליות עמוד השדרה

צינור גמיש המצויד בשלוש קשתות, מהווה מרכיב חשוב בשלד שלנו. הוא מתחיל בחלקו התחתון מעצם העצה ועצם הזנב ונמשך מעלה עד לבסיס הגולגולת. בהגיענו לבגרות נותרות 24 חוליות פעילות המרכיבות את עמוד השדרה . שבע חוליות מהוות את החלק הצווארי (Cervical) של עמוד השדרה, שתים עשרה חוליות מהוות את החלק החזי (Thoracic) של עמוד השדרה וחמש חוליות המותן (Lumbar) מהוות את החלק המותני של עמוד השדרה. חולית המותן האחרונה יוצרת מפרק עם החלק העליון של עצם העצה (Sacrum). עצם הזנב (Coccyx) מצוי בחלקו התחתון של עצם העצה. עצמות האגן (Ilium) יושבות משני צדי עצם העצה כדי ליצור את מפרקי האגן (עצה וכסל).

הדיסק הבין חולייתי

הדיסק הבין חולייתיבין כול זוג חוליות בעמוד השדרה ישנו חומר סחוסי חזק - הדיסק הבין חולייתי. תפקידו של הדיסק הבין חולייתי הוא לבלום את הזעזועים הנספגים בעמוד השדרה ולהקנות גמישות ותנועה לעמוד השדרה. הדיסק מורכב מטבעות סיביות היקפיות (Annular fibrosus) ומליבת ג'ל צמיגה (Nucleus pulposus) במרכז. במצב של לחץ על הדיסק החומר הצמיגי נדחף אל הטבעות הסחוסיות ובולם בכך את העומס. עם השנים מאבדת ליבת הג'ל את תכולת המים שלה והופכת נוקשה יותר. 

הדיסק הבין חולייתי ממוקם בין חוליות עמוד השדרה ומהווה מהווה בן 20-30% מאורכו של עמוד השדרה. עוביו של הדיסק נע בין 3 מ"מ בין חוליות הצוואר, 5 מ"מ בין חוליות החזה ו9מ"מ בין חוליות המותן. היחס שבין גובה החוליה לבין גובה הדיסק הבין חולייתי יקבע את כמות התנועה בין אותן חוליות. העובי היחסי הגדול של הדיסק באזור הצוואר מקנה לעמוד השדרה הצווארי יכולת תנועה גדולה יותר מזו של עמוד השדרה החזי.

פרקי שטחה

שני פרקי שטחה (Facets) והדיסק הבין חולייתי מהווים את שלושת המפרקים של חוליות עמוד השדרה אשר מקנים לו את יכולת התנועה הנרחבת. פרקי השטחה מצוידים בסחוס לדיפון מעטפת מפרקית ורקמה סינוביאלית לסיכוך. ביו החוליות ישנן דיסקים סחוסיים בין חולייתיים אשר פועלים לבלימת זעזועים ומקנים גמישות לעמוד השדרה.

שרירי עמוד השדרה

שרירים נאחזים על חוליות עמוד השדרה, תומכים ומייצבים את עמוד השדרה בתנועה ובעמידה. השרירים נאחזים בעיקר בצמוד לזיזים הרוחביים (Transverse processes) ולגופי החוליה. בין קבוצות השרירים ניתן למנות את זוקפי עמוד השדרה (Erector spine), השרירים הבין צלעיים (Intercostal Muscles), שרירי הבטן: הישר של הבטן ( Rectus Abdominis), האלכסוני פנימי של הבטן (Internal Abdominal Oblique), האלכסוני חיצוני של הבטן (External Abdominal Oblique) והרחב של הבטן (Transversus Abdominis) וכן קבוצת השרירים הרדודה: המעוין (Rhomboids), הרחב הגבי (Latissimus dorsi), החזה (Pectoralis) והטרפז (Trapezius).

רצועות

הרצועות בעמוד השדרההרצועות (Ligaments) הינן רקמות אלסטיות פסיביות אשר מגבילות את תנועתן של החוליות ושל עמוד השדרה ומונעות חריגה לטווחי תנועה אשר עלולים לגרום לנזקים. העומס והמיקום של כול רצועה משליך ומשפיעה על השינויים האנטומיים האינדיבידואלים במבנה של של כל רצועה. לאורך עמוד השדרה מתפקדות שבע רצועות שונות. הרצועות נאחזות במגוון מקומות על עמוד השדרה: על גופי החוליות על הזיזים האחוריים, על הזיזים הרוחביים ובתוך תעלת חוט השדרה.

עצבוב

העצבים היוצאים מחוט השדרה, מבעד לפתחים יHעודיים משני צדי עמוד השדרה מוליכים ומחזירים את המידע הנדרש לתפקודם התקין של האיברים השונים בגופנו. המידע עושה את דרכו מהמוח אל ארבעת הגפיים ואיברי הגוף ומהם וחזרה אל המוח. במצב נורמאלי מתאפשר מעבר אותות מיטבי בין המוח לחלקי הגוף השונים ותפקוד תקין. מחלה, גידול סרטני, טראומה, חבלה או נזק מצטבר לאחד הדיסקים עלול לגרום ללחץ על חוט השדרה או על אחד משורשי העצבים הללו ולפגוע בתפקודם.

ביומכניקה של עמוד שדרה והאגן

הבנת הביומכניקה הבסיסית של עמוד השדרה ואגן מקנה לנו את הבנת הנדרש למניעת נזקים ופציעות. יכולת התנועה של עמוד השדרה מגוונת ונרחבת. המבנה של עמוד השדרה מאפשר לו מחד להגן באופן מרשים על חוט השדרה ומאידך להיות מסוגל לנוע לשישה כיווני תנועה שונים: כפיפה לפנים ולאחור, כפיפה לימין וכפיפה לשמאל וסיבוב ימינה וסיבוב שמאלה. מלבד תנועות אלו יש ביכולתו של עמוד השדרה לנוע גם בכיווני ביניים. 

התנועה של עמוד השדרה מתבצעת באמצעות מפרקי השטחה הסינוביאליים. התנועה בין כול שתי חוליות נתחמת על ידי עוביו של הדיסק. הדיסקים הבין חולייתיים מתאימים עצמם לתנועה בזכות הגמישות שלהם. סך התנועה המצטברת של כול החוליות יוצרת את התנועה הגדולה הנדרשת. יכולת התנועה של האגן הינה מינימאלית וזאת למרות היות חגורת האגן מבנה רב מפרקי. לעצם העצה יש יכולת תנועה מזערית הכוללת כפיפה ומתיחה ותנועה סיבובית. גודלן של תנועות אלו אף מוסיף להצטמצם עם השנים בגין שינויים ניווניים ושוני היסטולוגי. היריון מצד שני מגדיל את טווח התנועה. 

מבחינה ביו מכנית עמוד השדרה והאגן אמורים לאפשר תנועה ולאפשר חלוקה של העומסים הנוצרים בראש ובגפיים אל האגן והרגליים תוך הגנה על עמוד השדרה, חוט השדרה והעצבים הבוקעים ממנו. הרקמות הפועלות סביב האגן ועמוד השדרה (שרירים, רצועות, עצמות ומפרקי עמוד השדרה) מקנות לנו את היציבות ואת היכולת הדינמית הנדרשת למשימות הללו. מנחים שונים ותנועות שונות מייצרות מנופי כוח ורמות עומס ושחיקה שונים על עמוד השדרה ומפרקי האגן.

המשיכו לקרוא אודות פציעות וכאבים הנגרמים בחלקי גוף אחרים כולל פציעות בכפות הידיים וגם אודות פציעות בכפות הרגליים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)