Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מפרק הלסת? הפרעות שונות וליקויים שונים ברקמות עלולים להיות הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה. על פי וועדת מומחים אבחון מדויק של ההפרעה והרקמה שנפגעה יכול להקנות לנו ידע והבנה טובים יותר בכול הנוגע לטיפול ולשיקום בבעיה. 

כאבים במפרק הלסת מהווים תופעה שכיחה. מליוני אנשים ברחבי העולם סובלים מבעיה זאת ואיכות חייהם נפגעת. אנשים אלו מתקשים לפהק ולפעמים גם לאכול ולדבר. הפרעות במפרק הלסת או תסמונת מפרק הלסת עלולות להתפתח בעקבות פגיעה בכול אחת מהרקמות בתוך המפרק או מהרקמות הפועלות סביב המפרק. האם עדיף להמשיך ולקרוא לבעיה הזאת בשם כולל - תסמונת מפרק הלסת- או שמא עדיף לפרק את התסמונת הזאת להפרעות שונות בהתבסס על הרקמה שניזוקה בכול אחת מהן?.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מפרק הלסת הפרעות - רקע

למעשה ניתן לומר שכול הרקמות במפרק הלסת עלולות להינזק ובכך להוביל להתפתחות הסימנים והתסמינים האופיניים למפרק זה כולל כאבים מקומיים עם אפשרות לכאבי פנים ולכאבי ראש, מגבלות תנועה, רעשים וחריקות הנשמעים מהמפרק, סטייה של המפרק לאחד הצדדים, נעילה של המפרק, סחרחורת ועוד ועוד. עם זאת יש חשיבות עליונה לדעת האם התלונות של החולה נובעות משרירי לעיסה תפוסים או מדיסק תוך מפרקי קרוע ואם הדיסק התוך מפרקי אכן קרוע מה חומרת הקרע.

להלן סיווג הפרעות במפרק הלסת על פי הרקמות או הרקמות שנפגעו:

הפרעה במפרק הלסת על רקע פגיעה שרירית

סיווג הפרעות במערכת הלעיסהוועדת המומחים חילקה את הליקויים במפרק הלסת על רקע שרירי (Myofascial Pain) למספר סוגים על פי אופי הכאב. כאבים בשרירי הלעיסה בלבד (Local myalgia) וכאבים בשרירי הלעיסה עם יכולת להקרין כאב רחוק יותר (Myofascial pain with referral). בתסמונות כאבי שרירים אלו של מפרק הלסת מקור הכאבים הוא כאמור בשרירי הלעיסה. כאבי השרירים הללו מושפעים מתנועות ומתפקוד הלסת. הנעת הלסת מגבירה את הכאבים בתסמונת זאת.

היסטוריה רפואית:

החולה מתלונן על כאבים באזור הלסת, ברקה, באוזן או מעט לפני האוזן. החולה מדווח על החמרה בכאבים במצב שבו מפרק הלסת בתנועה: אכילה, דיבור, פיהוק ועוד.

בדיקה פיזית:

זיהוי מוחלט של השרירים הכואבים. רקע משפחתי של כאבים בשרירי הלעיסה. מישוש ולחיצה על שרירי הלעיסה מעורר את הכאב עליו מתלונן החולה עם או בלי הקרנה. פתיחה וסגירה של הפה מעוררים את הכאב עליו מתלונן החולה. תיתכן מגבלה ביכולת לפתוח את הפה (פחות מרוחבן של שלוש אצבעות).

בדיקות הדמיה ו/או מעבדה:

האבחון במקרים אלו של כאבים במפרק הלסת על רקע שרירי יתבצעו במרפאה ללא צורך בבדיקות מעבדה או הדמיה.

הפרעה במפרק הלסת בגלל פגיעה בדיסק התוך מפרקי

הסיבה השכיחה ביותר לכאבים במפרק הלסת היא תפקוד ומיקום פתולוגיים של הדיסק התוך מפרקי (Disc Derangement Disorders) הגורם להתפתחות ליקויים במפרק הלסת. בליקוי זה הגורם לכאבים הוא נזק מכני לדיסק התוך מפרקי אשר גורם לו לאבד את יכולתו להישאר בקביעות בין החלקים הגרמיים של המפרק. וועדת מומחים דירגה את הליקויים הללו על פי חומרתם והציבה קריטריונים לסיווג: 

הפרעה במפרק הלסת בגלל סטיית הדיסק וחזרתו למקום  

בליקוי זה הדיסק לא נותר בין החלקים הגרמיים של המפרק. במצב שבו הפה סגור הדיסק מועתק ממקומו (לרוב קדימה) ובשלב מתקדם יותר במהלך הפתיחה חוזר חזרה למיקומו האנטומי (Disc displacement with reduction). כך נוצר מצב שכדי לפתוח את הפה ראש העצם (Condyle) של הלסת התחתונה צריך "לטפס" על הדיסק המצוי לפניו. חזרת הדיסק התוך מפרקי למקומו התקין מתבצע, כאמור, במהלך פתיחת הפה בליווי קליק אופייני. סגירת הפה שוב מסיטה קדימה את הדיסק בליווי קליק וחוזר חלילה.

הפרעה במפרק הלסת בגלל סטיית דיסק עם חזרה למקום ועם מגבלת תנועה לסירוגין 

ליקוי זה דומה לליקוי המתואר מעלה רק שבמקרה הזה לא תמיד חוזר הדיסק למיקומו האנטומי (Disk Displacement With Reduction with intermittent locking). וכאשר הדיסק אינו חוזר למקומו תנועת המפרק נחסמת באופן חלקי והחולה צפוי להתלונן על מגבלת תנועה, נעילה של המפרק ופתיחה לא סימטרית של הפה.

הפרעה במפרק הלסת בגלל סטיית הדיסק ללא חזרה למקום ועם מגבלת תנועה 

בליקוי זה נותר הדיסק לפני ראש עצם הלסת התחתונה ופתיחת הפה אינה מאפשרת לו לחזור למיקומו האנטומי (Disk Displacement Without Reduction with limited motion). הדיסק הופך למחסום שמגביל את פתיחת הפה (closed lock) וגורם ללנעילת הפה ולפתיחת פה לא סימטרית.

הפרעה במפרק הלסת בגלל סטיית הדיסק ללא חזרה למקום ובלי מגבלת תנועה 

הדיסק התוך מפרקיבליקוי הזה הדיסק אינו חוזר למקומו בעת פתיחת הפה ולמרות זאת לא קיימת מגבלה של תנועה (Disk Displacement Without Reduction without limited motion). פרטים בהיסטוריה עשויים לרמוז לקיומה של בעיה זאת. חולה עם ליקוי מסוג זה ידווח שבעבר סבל מאירועים זמניים של מגבלות ואפילו נעילה של מפרק הלסת.

היסטוריה רפואית במקרה של ליקוי בדיסק:

רקע משפחתי של כאבי לסתות וכאבי פנים. ההיסטוריה הרפואית במגוון הפתולוגיות הללו יכולים לכלול תלונות על כאבים באזור הלסת, ברקה, באוזן או מעט לפני האוזן. דיווח על החמרה בכאבים במצב שבו מפרק הלסת בתנועה: אכילה, דיבור, פיהוק ועוד. החולה מתלונן על קליקים ורעשים הבוקעים מהמפרק בעת הנעתו. החולה מתלונן על מגבלות תנועה בפתיחת הפה ואפילו על נעילת המפרק.

בדיקה פיזית במקרה של ליקוי בדיסק:

מישוש המפרק, בדיקת טווחי התנועה ותפקוד מפרק הלסת מאשרים קיום של חריקות, קליקים או רעשים אחרים. מישוש ולחיצה על שרירי הלעיסה מעוררים כאבים מקומיים או כאבים בעלי יכולת להקרין. פתיחה וסגירה של הפה מעוררים את הכאב עליו מתלונן החולה. תיתכן מגבלה ביכולת לפתוח את הפה (פחות מרוחבן של שלוש אצבעות).

בדיקות הדמיה ומעבדה במקרה של ליקוי בדיסק:

הדמיות MRI של מפרקי הלסת עם פה סגור ופה פתוח יאשרו את ההתנהלות הפתולוגית של הדיסק התוך מפרקי.

הפרעה במפרק הלסת בגלל פריקה ותת פריקה של מפרק הלסת

ליקוי זה של פריקה ותת פריקה של מפרק הלסת(Subluxation / luxation)נוצר בבסיסו עקב תנועתיות יתר במפרק הלסת. בעת פתיחת הפה ראש עצם הלסת התחתונה יוצא ממקומו ונותר "תקוע" במקומו ללא יכולת לחזור למקום. מקרה שבו יש לחולה יכולת עצמית לפרוק ולהחזיר את המפרק למקומו ניקרא תת פריקה (Subluxation). מקרה שבו רק איש מקצוע באמצעות תמרון יכול להחזיר את המפרק למקומו ניקרא פריקה (luxation).

היסטוריה רפואית:

החולה מתלונן על היסטוריה של נעילה או היתפסות של המפרק בעת פתיחת הפה לרווחה. גם אם מדובר לנעילת מפרק הנמשכת שניות ספורות. החולה מתלונן על מצבים שבהם אינו יכול לסגור את הפה מבלי לבצע תמרון מסוים.

בדיקה פיזית:

בבדיקה פיזית פתיחה של הפה לרווחה וקושי לסגור את הפה או סגירת הפה באמצעות תמרון מיוחד ידגימו את הבעיה.

בדיקות הדמיה ומעבדה:

אמורים להדגים את מיקומו הפתולוגי של ראש עצם הלסת התחתונה מעבר לגבשושית המפרק (Articular eminence).

הפרעה במפרק הלסת הגורמת כאבי ראש

בתסמונת כאב זאת יתלונן החולה על כאבי ראש באזור הרקה שהינם משניים לתסמונת מפרק הלסת(Headache attributed to TMD). כאבי הראש במקרה הזה יושפעו מתנועות ותפקוד הלסת.

היסטוריה רפואית:

החולה מתלונן על כאבי ראש מכול סוג שהוא באזור הרקה. החולה מדווח על החמרה בכאבי הראש במצב שבו מפרק הלסת בתנועה: אכילה, דיבור, פיהוק ועוד.

בדיקה פיזית:

זיהוי מוחלט של האזור הכואב בשריר הרקה (Temporalis). רקע משפחתי של כאבים באזור הרקה. מישוש של שריר הרקה מעורר את כאב הראש. פתיחה וסגירה של הפה וכן תנועות לצדדים ו/או לפנים של הלסת מעוררים את כאב הראש עליו מתלונן החולה וכן מבדיקות פרובוקטיביות של מפרק הלסת ושרירי הלעיסה.

הפרעה במפרק הלסת בגלל דלקת פרקים ניוונית

מקור הכאבים בתת תסמונת זאת היא דלקת פרקים ניוונית במפרק עצמו (Arthralgia). גם במקרה הזה תנועות הלסת ובדיקות פרובוקטיביות של המפרק מגבירות את הכאב.

היסטוריה רפואית:

החולה מתלונן על כאבים באזור הלסת, רקה, אוזן או לפני האוזן. החולה מדווח על החמרה בכאבים במצב שבו מפרק הלסת בתנועה: אכילה, דיבור, פיהוק ועוד. החולה מתלונן על רעשים שבוקעים מהמפרק בעת תפקודו.

בדיקה פיזית:

פתיחה וסגירה של הפה וכן תנועות לצדדים ו/או לפנים של הלסת מעוררים את הכאב עליו מתלונן החולה. רעשים בוקעים מהמפרק בעת ביצוע תנועות מפרק.
בדיקות הדמיה: צילום רנטגן של מפרק הלסת אמור להצביע על פגיעה ברקמת הסחוס והעצם של המפרק ובכלל זה היצרות של המרווח המפרקי, חללים בעצם התת-סחוסית, זיזים גרמיים ועוד.

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת כמו גם אודות אבחון תסמונת מפרק הלסת וכמובן כיצד יש לטפל במפרק הלסת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט ומפרק הלסת

צליפת שוט ומפרק הלסת, מה הקשר? ובכן, עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט. למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על הפרק לסתי-רקתי? 

צליפת שוט ומפרק הלסת
דלקת ניוונית במפרק הלסת

דלקת ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. כמעט אצל כול חולה שסובל מסימנים ותסמינים שמקורם בציר החשוב הזה ניתן למצוא שינויים ניווניים המאפיינים את דלקת הפרקים הניוונית. בדומה למפרקים האחרים גם מפרק זה חשוף לעומסי יתר, בלאי ושחיקה. 

דלקת ניוונית במפרק הלסת
הידוק לסתות

הידוק לסתות? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. בין הנזקים האפשריים בגלל תופעה זאת נמנה שחיקת שיניים, שחיקת סחוסים, הרסס של המיניסקוס ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנובעים מכך כוללים מיחושים בפנים, מגבלות תנועה ועוד.

הידוק לסתות
חריקת שיניים

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

חריקת שיניים
איך לשחרר לסת תפוסה

איך לשחרר לסת תפוסה? טיפול ושיקום מהירים של המפרק הזה יחסכו סבל מיותר. ניהול מהיר של המקרה מיד עם הופעת התסמינים הראשונים יעלו את סיכויי הריפוי, לעתים אפילו רק באמצעות מנוחה והקפדה על כללים פשוטים. אבחון וטיפול מאוחרים עלולים להשאיר נזק כרוני בפרק.

איך לשחרר לסת תפוסה
דלקת במפרק הלסת תסמינים

דלקת במפרק הלסת? תסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה בפרק הזה ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות הפרק עלולה להוביל להתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים האופייניים בעיקר לאותה רקמה.

דלקת במפרק הלסת תסמינים
כאבים בלסת גורמים

כאבים בלסת? גורמים אפשריים לכך כוללים נזקי חבלה (חבטה), טיפול שיניים לקוי, ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, מתח נפשי ועוד. גם מחלות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית עלולות להיות הגורם להפרעה זאת.

כאבים בלסת גורמים
כאבים בלסת

כאבים בלסת בפנים, באוזן ובמקומות נוספים עלולים להעיד על פגיעה במפרק הלסת. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. 

כאבים בלסת
מכתב: תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת

ד"ר בכר שלום, 

אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה כל כך רע שיכולתי בקושי ללעוס או לדבר וכעבור מספר שבועות בודדים של טיפולים מצבי הרבה יותר טוב.

תסמונת מפרק הלסת
כאבים בלסת שכיחות

כאבים בלסת? שכיחות ההפרעות בפרק הזה גדולה הרבה יותר ממה ששיערו מומחים בתחום. פגיעה בציר תנועה זה, המצוי בקדמת האוזן ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת, בגלל טראומה או שימוש יתר, עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים.

כאבים בלסת שכיחות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)