Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יישור לורדוזיס הוא מצב של אובדן כול או חלק מקיעור הטבעי בעמוד השדרה. לעיתים קרובות יופיעו בדף הפיענוח של צילום הרנטגן שהופניתם לבצע בגלל כאבי צוואר או כאבי גב, המילים "יישור הלורדוזיס המותני" או "יישור הלורדוזיס הצווארי". מה המשמעות של המשפט הזה? 

יישור הלורדוזיס - השתטחות של הקיעור הטבעי המצוי בעמוד השדרה מהווה ליקוי יציבה שכיח. השתטחות זאת של הקיעור בעמוד השדרה יכולה להתפתח באופן הדרגתי מבלי לגרום לסימנים ותסמינים משמעותיים אך עלולה גם להופיע במהירות ואפילו באופן מיידי כתוצאה מגרימת נזק חריף לעמוד השדרה או לרקמות הפועלות סביבו. אובדן הקיעור הטבעי בחלק זה או אחר בעמוד השדרה מעלה את העומסים המוטלים עליו וחושפים אותו לפציעות וכאבים. במאמר הזה נסביר מהי לורדוזיס ומה עלול להיגרם כתוצאה מההתיישרות שלה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יישור לורדוזיס - רקע

בהתבוננות מהצד נבחין שעמוד השדרה שלנו אינו ישר כמו סרגל אלא משולבים בו קימורים וקיעורים. באופן תקין מצויד עמוד השדרה בקיעור צווארי (Cervical Lordosis) קימור גבי (kyphosis) וקיעור מותני (Lumbar Lordosis). קיימות מספר רב של שיטות מדידה ולכן אין אחידות לגבי מה אמורים להיות הערכים הנורמאליים של הקיעורים והקימורים הללו. על פי שיטה הקרויה "הקימור המותני" (Lumbar Curve), הזווית של קיעור מותני נורמאלי נעה בין 50 - 60 מעלות. קיעור מותני גדול מ- 65 מעלות מוגדר כקיעור יתר מותני ( Lumbar hyperlordizis) וכאשר הוא קטן מ45 מעלות הוא מוגדר כקיעור מותני מופחת (Lumbar hypolordozis) או יישור הלורדוזיס המותני.

לורדוזיס צווארי תקין

לגבי הצוואר על פי שיטת מדידה הקרויה "זווית הקימור הצווארי" (Angel of Cervical Curve) קיעור צווארי נורמאלי נע בין 35-45 מעלות. קיעור צווארי גדול יותר מ- 50 מעלות מוגדר כקיעור יתר צווארי (Cervical Hyperlordosis) וכאשר הוא קטן יותר מ30 מעלות הוא מוגדר כקיעור צווארי מופחת (Cervical Hypolordosis) או יישור הלורדוזיס הצווארי. 

מה החשיבות של הלורדוזיס?

הקימורים והקיעורים הללו מקנים לעמוד השדרה תכונות כגון חוזק, יציבות וגמישות ויכולות ביומכניות טובות יותר. כאשר הקימורים והקיעורים הללו מצויים המצב מיטבי קל יותר לשמור על יציבה נכונה והעומסים המגיעים אל החוליות ואל הרקמות התומכות מנשיאת משקל הראש ופלג הגוף העליון נחלקים ונבלמים באופן שמשמר את בריאות עמוד השדרה. שוני מולד או התפתחותי במבנה של הקיעורים או הקימורים כמו למשל במצב המדובר כאן יגביר את רמת העומסים על עמוד השדרה ועל הרקמות התומכות בו כולל בין היתר השרירים והדיסקים בין חולייתיים ובכך עולה הסיכון להתפתחות נזקים ברקמות אלו וכאבים.

- השפעה על השרשרת קינטית

הגוף הוא למעשה שרשרת קינטית (kinetic chain). המשמעות היא שכול חלק בגוף מחובר בסופו של דבר לכול חלק אחר בגוף. מכאן, שבעיה בחלק אחד של הגוף (למשל כאבי ברכיים) תוביל לשינויים תפקודיים ולהתנהלות ביומכנית שונה (צליעה?) שעלולה לגרום לבעיות במקומות אחרים בגוף (למשל באגן). העיקרון הזה נכון במיוחד לגבי עמוד השדרה שלנו שהוא למעשה איבר אחד ארוך. לכן, ליישור הלורדוזיס בצד אחד של עמוד השדרה (עמוד השדרה הצווארי או המותני) ישנה השפעה משמעותית על הבריאות של חלקי גוף אחרים ובמיוחד הבריאות של עמוד השדרה בצד השני. כך למשל, יישור הלורדוזיס בגב התחתון לא יותיר את יתר חלקי עמוד השדרה באותו מצב אלא יגרום לשינויים גם בקיפוזיס בעמוד השדרה הגבי וגם בלורדוזיס בעמוד השדרה הצווארי. שינויים אלו יובילו לעומסים מוגברים, נזקים וכאבים. מחקר שנערך בארצות הברית (Pain Physician. 2002 Oct;5(4):365-71) הדגים כיצד 94% מחולים שסבלו מכאבי גב תחתון בגין פגיעה בפרקי השטחה המותניים סבלו גם מכאבי צוואר בגלל פגיעה בפרקי השטחה בצוואר.

שכיחות

יישור הלורדוזיס המותנייישור הקיעורים והקימורים בעמוד השדרה היא תופעה שכיחה. כול מתיחת שריר מינורית בגב התחתון או בצוואר עלולה לגרום לעווית שרירית (Muscle spasm) ולאובדן של הקיעור בעמוד השדרה. ברוב המקרים הסובלים מהתופעה יהיו בוגרים ומבוגרים, נשים וגברים באופן דומה. יישור הלורדוזיס אינו שכיח בקרב ילדים. אנשים שבמסגרת עבודתם יוצרים עומסים חריגים על עמוד השדרה הצווארי או המותני כמו למשל עובדי מחשב סובלים יותר מהתופעה. כך גם ספורטאים שבמסגרת פעילותם יוצרים עומסי יתר על חוליות הצוואר והגב התחתון כמו למשל שקני טניס, מתעמלים, מתאמנים בהרמת משקולות ועוד.

סימנים ותסמינים

יישור הלורדוזיס יכול להתרחש באופן הדרגתי או באופן חד. פציעה חריפה בעמוד השדרה תגרום ליישור מידי של הקיעור המותני ולהופעת סימנים ותסמינים. נזקים מצטברים ואיטיים בעמוד השדרה יגרמו לאובדן איטי של הקיעור המותני ולהתפתחות איטית והדרגתית של סימנים ותסמינים. ברוב המקרים יישור הלורדוזיס בצוואר או בגב התחתון התרחש באופן הדרגתי וממושך במקביל לצבירת הנזקים באזורים האלו. רוב תהליך התיישרות הקיעור המותני עלול להיות נטול או כמעט נטול סימנים ותסמינים עם זאת, בגלל שיישור הלורדוזיס מעלה באופן ניכר את העומסים על עמוד השדרה הסימנים והתסמינים צפויים להופיע.  

 לורדוזיס צווארי הפוךהסימנים והתסמינים האופייניים לנזקים בעמוד השדרה המותני כוללים בין היתר כאבי גב, הקרנות כאב לרגל, מגבלות תנועה של הגב התחתון, סימנים ותסמינים נוירולוגיים עקב לחץ חוט השדרה המותני או שורשי העצבים הבוקעים ממנו ועוד. הסימנים והתסמינים האופייניים לנזקים בעמוד השדרה הצווארי כוללים בין היתר כאבי צוואר, הקרנות כאב ליד, מגבלות תנועה של הצוואר, סימנים ותסמינים נוירולוגיים עקב לחץ חוט השדרה הצווארי או שורשי העצבים הבוקעים ממנו ועוד.
יישור הלורדוזיס המותני עלול להוביל להתפתחות תסמונת הגב השטוח (Flat back syndrome). הסימנים והתסמינים בגין תסמונת זאת כוללים נטייה לעמוד וללכת באופן כפוף ותפקוד לקוי של שרירי האגן והרגליים.

גורמים לתופעה

חשוב לציין שברוב המקרים יישור של הלורדוזיס בגב התחתון או בצוואר אינו הגורם לכאבים אלא תוצר של הכאבים. היישור של הקיעור המותני מתרחש כתוצאה מעווית שרירית מגוננת (Protective spasm) המתפתחת בתגובה לנזק שנגרם לגב או לצוואר ולכאבים שהתפתחו. במילים אחרות ברוב המקרים לא היישור של הלורדוזיס גורם לכאבים אלא הכאבים גורמים ליישור של הקיעור החשוב הזה בעמוד השדרה. ואכן ברוב המקרים כאשר הכאב או הגורם לכאב נעלם הקיעור הצווארי או המותני חוזרים למצבם התקין. כמובן שישנם מקרים הפוכים שבהם החולים סובלים מלכתחילה מליקויים מבניים מולדים כולל ליקויים בקיעור מותני או צווארי אשר יכולים להגביר את החשיפה של עמוד השדרה לעומסים ולהוביל להתפתחות נזקים בעמוד השדרה.

לכן על השאלה מה גורם ליישור הלורדוזיס ניתן לענות באופן נרחב "כמעט כול פגיעה בגב או בצוואר". בעיקר נכונים הדברים לגבי פגיעות חריפות הנגרמות על רקע ביצוע "תנועה לא טובה" עם הצוואר או הגב התחתון, פציעות טראומטיות (צליפת שוט), פציעות ספורט או פציעות שנגרמות על רקע הרמת משא באופן לקוי ועוד. כול אחת מהפציעות הללו עלולה לגרום לעווית שרירית מגוננת בשרירי הגב התחתון או בשרירי הצוואר ולהוביל להתפתחות התופעה המדוברת.

תסמונות כאב שכיחות שעלולות לגרום ליישור הקיעור בעמוד השדרה בצוואר או בגב התחתון כוללות מתיחה או קרע של שריר או גיד בגב או בצוואר, שחיקת סחוסים במפרקי עמוד השדרה הצווארי או המותני, בלט, או פריצת דיסק בגב התחתון או בצוואר, היצרות תעלת השדרה בצוואר או בגב התחתון ועוד. גורמים פחות שכיחים שעלולים לגרום ליישור הלורדוזיס כוללים גידולים סרטניים בעמוד השדרה הצווארי או המותני, דלקות זיהומיות באחת מחוליות עמוד השדרה הצווארי או המותני, נזק טראומטי (צליפת שוט) באחת מחוליות עמוד השדרה הצווארי או המותני ועוד.

אבחון יישור הלורדוזיס

לורדוזיס מותני מוגבריישור של הלורדוזיס מאובחן ונמדד באמצעות צילום רנטגן. גם באמצעות MRI או CT ניתן לאבחן את התופעה. במקרים מסוימים ניתן לאבחן את יישור עמוד השדרה גם באמצעות בדיקה גופנית. כמובן שחולים עם כאבי גב שסובלים ברקע גם מיישור של הלורדוזיס עוברים תהליך אבחוני שבסופו יקבלו יחד עם אבחון בעייתם גם הסברים לגבי יישור הקיעור.

יחד עם זאת, חשוב לזכור שהיות ובחלק גדול מהמקרים ההתיישרות של הקיעור בעמוד השדרה היא תהליך מתמשך שברובו נטול סימנים ותסמינים הגילוי של התופעה עשוי להתרחש באופן אקראי. אותם מקרים צפויים לפתח סימנים ותסמינים בהמשך הדרך אלא עם יתנהלו באופן נכון יותר וישקמו את הגב.

טיפול בקיעורים וקימורים של עמוד השדרה

אובדן מינימאלי של הלורדוזיס אינו כרוך בבעיות בריאותיות משמעותיות ויכול להיוותר בלי טיפול. אנו נמליץ על טיפול כאשר קיים אובדן משמעותי של הלורדוזיס ואליו נלווים סימנים ותסמינים נוספים כגון כאבים ומגבלות תנועה. עם זאת במידה ועמוד השדרה שלכם איבד את הלורדוזיס שלו ואתם עדיין לא סובלים מסימנים ותסמינים כלשהם חשוב שתבדקו ותקבלו ייעוץ על מנת לנסות לצמצם את הסיכוי להיווצרות בעיות עתידיות אפשריות. בין היתר תקבלו הדרכה והמלצות כיצד להתנהל מבחינה ארגונומית, המלצות על פעילות גופנית ייעודית שתכלול התייחסות לחיזוק שרירי הליבה, שיפור טווחי תנועה ועוד. זכרו ששיפור של הלורדוזיס צפוי להפחית עומסים מעמוד השדרה ולמנוע נזקים עתידיים משמעותיים.

המשיכו לקרוא אודות צוואר תפוס וכן אודות גורמים מפתיעים לכאבי צוואר שעלולים לגרום גם ליישור הקיעור בעמוד השדרה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה לקויה פוגעת בבריאות

יציבה לקויה פוגעת בבריאות! ההשפעה של יציבה לקויה על הבריאות שלנו עלולה להיות נרחבת ואת התסמינים לכך תחושו ברבות השנים. יציבה לקויה במצבים השונים ישיבה, עמידה, הליכה, ריצה, שכיבה, כפיפה, הרמה ועוד נושאים תג מחיר בריאותי.

יציבה לקויה פוגעת בבריאות
עקמת בגב

עקמת בגב? אבחון וטיפול המתבצעים מהר ימנעו החמרה והתפתחות סימנים ותסמינים כרוניים. עקמת או סקוליוזיס היא פתולוגיה הכוללת עקמומיות צידית ורוטציה של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כאות S או C ולא כקו ישר. לרוב אין לה משמעות קלינית.

עקמת בגב
יציבה אבחון וטיפול

יציבה? אבחון וטיפול ביציבה לקויה הניתנים בשלבים מוקדמים של החיים יאפשרו את שיפורה. האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה היא לא! הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ארוך מכדי לתקנו.

יציבה אבחון וטיפול
יציבה לקויה גורמים

יציבה לקויה? גורמים אפשריים כוללים גנטיקה, פציעות קודמות, חולשה ועוד. ליקויים באופן שבו אנו מחזיקים את הגוף שלנו חושפים אותנו בין היתר לעומסים חריגים, פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים. עומסי יתר אלו הם תוצאה של תפקוד ביומכני לקוי. 

יציבה לקויה גורמים
יציבה מהי

יציבה מהי? מקור המושג במילה הלאטינית שמשמעותה "להניח" (Ponere). להניח מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת מגוון רחב של פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו ופגיעה בתפקוד של חלקי גוף פנימיים.

יציבה מהי
שיפור ותיקון יציבה לקויה

שיפור ותיקון יציבה לקויה הוא תהליך ארוך שרק המתמידים מגיעים בו לתוצאות. סביר להניח שכמו אצל רובנו גם מנח הגוף שבו אתה מצוי כרגע לקוי ודורש שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. מנח נכון משמעותו פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות. 

שיפור ותיקון יציבה לקויה
מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון ותסמינים כרוניים. מדובר בנטייה להושיט קדימה, באופן מוגזם, ראש וצוואר ובמקביל לפשוט לאחור את החלק העליון של עמוד השדרה הצווארי ואת הראש לצורך המבט לפנים. 

 מנח ראש קדמי
כתפיים מעוגלות

כתפיים מעוגלות או מתעגלות לפנים מהוות ליקוי שכיח. ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומסים חריגים על הגב העליון, על עמוד שדרה הצווארי ועל חגורת הכתפיים. התוצאה לעיתים היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

כתפיים מעוגלות
כתפיים מורמות

כתפיים מורמות באופן בלתי רצוני במשך שעות ארוכות מידי יום היא תופעה שכיחה. הלחצים הנלווים לאורח החיים שלנו מהווים את אחת הסיבות השכיחות לכך. כתוצאה מלקוי יציבתי זה אנו עלולים לחשוף את הצוואר והכתפיים למצב של עומס יתר, כאבים בצוואר, כאבי ראש ועוד. 

כתפיים מורמות
קיפוזיס עקשת

קיפוזיס עקשת או קימור גבי מוגבר הם שמות שונים המתארים את אותו ליקוי במנח של הגב העליון. ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לחלק מהאנשים לפתח קימור גבי מוגבר - קיפוזיס. בעידן המודרני, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק מחמירה. 

קיפוזיס עקשת
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)