Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קפאין להפחתת טינטון? על פי המחקר הנוכחי מספר כוסות קפה ביום עשויים להועיל בהפחתת הטנטון. טינטון היא תסמונת שהסובלים ממנה שומעים רעשים שאינם קיימים במציאות. במשך זמן רב שתיית משקאות שכללו קפאין נחשבה לגורם סיכון להתפתחות טינטון. 

לקפה השפעות טובות על הבריאות. כך למשל במחקר שנערך בבריטניה והתפרסם ב-  JAMA Intern Med. 2018 נימצא שצריכת קפה כמעט בכל מינון ובכל סוג הפחיתה את סיכויי התמותה. אלו ששתו כוס קפה אחת ביום הפחיתו את הסיכון שלהם למוות מוקדם ב-8% ואילו אלה שתו 6 -7 כוסות קפה ביום, הפחיתו את הסיכון למוות מוקדם בכמעט 16%. המחקר הנוכחי מצא יתרון נוסף, לא זו בלבד שצריכת קפאין אינה גורמת לטינטון אלא יש לה השפעה מונעת על התפתחותו. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קפאין להפחתת טינטון - רקע

בני אדם רבים סובלים מטינטון באוזניים. בחלק מהמקרים הסבל כול כך נוראי שקורבנות המחלה אפילו שוקלים התאבדות. הגורם לבעיה אינו תמיד ברור ובחלק ניכר מהמקרים נחרץ גורלם של הסובלים מהתופעה להמשיך לשמוע כול חייהם קולות שאינם קיימים כולל צלצולים, רחשים וצפצופים. רופאי אף אוזן גרון ומומחים אחרים בתחום ממליצים תכופות לחולים שלהם הסובלים מטינטון להימנע משתיית קפה, משתיית אלכוהול, משימוש במלח, סוכר, ממתיקים מלאכותיים, צבעי מאכל ועוד. המחקר הנוכחי יצא לדרך על מנת לקבוע עמדה ברורה וחד משמעית לגבי ההשפעה של הקפאין על התפתחות טינטון. מסקנותיו מפתיעות.

המחקר

קפה וטינטוןהמחקר: החוקרים הקנדים בקשו לבדוק את השפעת צריכת קפאין על התפתחות טינטון. לצורך המחקר נלמדו החל משנת 1991 הנתונים של 65,085 נשים בגילאים 30-44 ללא טינטון. הנשים מילאו כול שנתיים שאלון שכלל שאלות על סגנון החיים ורקע רפואי וכול 4 שנים שאלון שעסק בהרגלי התזונה וסוג המזון והשתייה שצרכו. בשנת 2009 ענו הנשים על שאלון שעסק בטינטון. האם הם סובלות מטינטון?, מתי החל הטינטון?, כמה פעמים בשבוע נמשך הטינטון ועוד.

ממצאי המחקר: לאחר 18 שנים של מעקב נמצא שאצל 5289 נשים התפתח טינטון. נמצא שנשים שצרכו הרבה משקאות קפאין היו ברמת סיכון נמוכה משמעותית להתפתחות טינטון ביחס לנשים שצרכו מעט קפאין או לא צרכו בכלל. שתייה של 3-4 כוסות קפה ליום הפחיתו הסיכון להתפתחות טינטון ב15% ואילו שתייה של יותר מארבע כוסות קפה ביום הפחיתו את הסיכון ללקות בטינטון ב20%. קפה נטול קפאין לא הועיל באופן כלשהו.

מסקנות החוקרים: צריכה גבוהה של משקאות קפאין (3 כוסות קפה או יותר ביום) מהוות מגן מפני התפתחות טינטון.

הערות: יש לציין שתוצאות המחקר הזה עוררו סערה וחוקרים רבים טוענים שצריך מחקרים נוספים לפני שיקבעו שקפאין מהווה תרופת פלא לטינטון. הסערה פרצה כיוון שעד שנת 2010 סברו שצריכה גבוהה של קפאין עלולה להחמיר טינטון. ב2010 יצא מחקר שמצא שאנשים שסבלו מטינטון והפסיקו לשתות קפה, לא שיפרו את מצבם ובחלק מהמקרים מצבם אפילו החמיר.  

 The American Journal of Medicine, August 2014  

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
הפרעות שינה מניעה

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

הפרעות שינה מניעה
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
חולה חכם אינו טרדן

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

חולה חכם אינו טרדן
חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

חיים ארוכים יותר
אוסטאופורוזיס גורמי סיכון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)