Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון בהריון? טיפול לאחר אבחון מדוקדק חשוב להריון וללידה בטוחים. מלבד במקרים קלים, התפתחות סימנים ותסמינים בעמוד השדרה והאגן של האישה ההרה מחייבים אבחון ובמידת הצורך טיפול ללא דיחוי כדי למנוע התפתחות נזקים כרוניים וקושי בלידה.

על פי הערכות שונות כ80% מהנשים יחוו כאבי גב בעיקר כאבי גב תחתון במהלך הריונן. הכאב עשוי לנוע בעוצמתו בין מיחוש קל החולף תוך ימים אחדים לבין כאבים קשים שעלולים להימשך גם לאחר הלידה ולמעשה להפוך לבעיה כרונית. אבחון מדויק עשוי לשלול גורמים משמעותיים לכאבי גב ולאפשר היריון נוח יותר וגב בריא יותר לעתיד. 

כאבי גב תחתון בהריון טיפול - רקע

את האבחון של כאבי גב במהלך היריון נתחיל עם לקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של האישה ונמשיך בבדיקה הגופנית. ברוב המקרים הממצאים המופקים בשני השלבים הללו יאפשרו לנו לקבוע לאבחן את מקור כאבי הגב אצל רובם המכריע של החולים כולל אצל נשים בהריון. הבדיקות המתקדמות הכוללות בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה נשמרות רק לאותם מקרים ספורים שלגביהם יש לנו ספקות. הדברים הללו נכונים שבעתיים כאשר מדובר בנשים במהלך הריונן הסובלות מכאבי גב. הצורך להימנע מנזקים לעובר שעלולים להיגרם בגלל קרינה וחומרים כימיים כאלה ואחרים מחייבת אותנו להתאמץ שבעתיים ולהימנע מבדיקות מיותרות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית ננסה ללמוד אודות מחלות רקע שונות, בעיות מולדות שעלולות להשפיע על התפקוד של הגב התחתון והאגן ומחלות משפחתיות. אחד מגורמי הסיכון המשמעותיים ביותר להתפתחות כאבי גב בהריון הוא רקע טראומטי או רקע מוקדם של כאבי גב (הריונות קודמים). נלמד מה המיקום המדויק של הכאב (עמוש שדרה מותני או אגן), מתי (לפני ההיריון או במהלכו) וכיצד החל (טראומה, פעילות גופנית), מהו סוג הכאב, אלו פעולות או מנחים משפיעים על כאבי הגב, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים.... ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית.

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע במדויק על הרקמה שנפגעה ואם ניתן, גם לאמוד את חומרת הנזק. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם עומדים והולכים, נערוך בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, נערוך בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות. 

בדיקות מתקדמות

במידת האפשר ננסה להגיע לאבחון ללא שימוש בבדיקות כגון צילומי רנטגן הכרוכות בקרינה וסיכון לעובר.

דגלים אדומים וצהובים

נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב הגב אינו מכאני מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים הסימפטומים הבאים: אובדן שליטה על הסוגרים, חום המתלווה לכאבי הגב, שריפה בעת מתן שתן או דם בשתן, אובדן משקל בלתי מוסבר ושימוש מתמשך בסטרואידים. סימנים ותסמינים כגון דיכאון, לחצים נפשיים חריגים מהווים דגל צהוב. אלה עלולים לעכב את הריפוי של החולה מכאבי הגב. 

אבחנה מבדלת

כאבי הגב במהלך ההיריון ברוב המכריע של המקרים כאבי הגב במהלך ההיריון התפתחו על רקע של נזקים מכניים (חבלה, עומס יתר) לעמוד השדרה המותני או לאגן. נזקים מסוג זה לעמוד השדרה המותני עלולים לכלול מתיחה או קרע של שרירים בגב, שחיקה ודלקת של פרקי שטחה, פריצת דיסק שברים ועוד. נזקים מכניים באגן יכללו לרוב דלקות באחד או בשני מפרקי העצה והכסל. פתולוגיות שיש לקחת בחשבון בבואנו לאבחן את כאבי הגב אצל האישה ההריונית כוללים בין היתר: סכיאטיקה, כאבי מפרק ירך, מרלגיה פרסטטיקה ועוד.  יחד עם זאת הקלינאי חייב לקחת בחשבוןם שנזקים לרקמות אלו עלולים להתפתח גם בגלל סיבות משמעותיות הרבה יותר כגון דלקות פרקים, דלקות זיהומיות ומחלת הסרטן. 

טיפול עצמי

ברוב המקרים כאבי גב בהריון נגרמים על רקע של נזקים מכאניים לשרירים או לרקמות הרכות האחרות בעמוד השדרה המותני או באגן. כאשר עוצמתם של כאבים אלו מוגבלת, ניתן להמשיך בשגרת חיים ולטפל בהם באופן עצמוני. אכן, אצל הרוב המכריע של הנשים זה מצליח ותוך ימים אחדים הכאבים והמגבלות חולפים.

הימנעות מכאב

העיקרון הכי חשוב בריפו עצמי של הגב התחתון שלכן הוא הימנעות מכאב. זכרו התנהגות נכונה כאשר הגב שלכן מתחיל לכאוב היא קריטית לריפוי. הימנעו מכול פעולה או מנח שמעוררים את הכאב ומאידך המשיכו לבצע כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב. הימנעו ממנוחה ממשוכת במיטה. ההמלצה לנוח במיטה ולהימנע מכול פעילות עד שהכאבים יעברו מזיקה. מנוחה במיטה גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל היחידי שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב.  

הקפידו על תנוחת שינה שאינה כואבת. לרוב תנוחה עוברית כאשר כרית תחובה בין הברכיים או על הגב עם כרית מתחת לברכיים תאפשר הקלה משמעותית בכאב. השתדלו להימנע משימוש בתרופות לשיכוך כאב גם תרופות "בטוחות" לעובר. במידה והחלטתם שהכאבים הם בלתי נסבלים התייעצו עם רופא המשפחה לגבי מהי התרופה הנכונה מבחינתכם ומבחינת העובר שאתן נושאות. 

חזרה לשגרה

גם לאחר שוך הכאבים אתן עדין צריכות להיזהר לעוד פרק זמן של מספר שבועות על מנת לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. את החזרה לפעילות שגרתית עשו באופן הדרגתי. ההתנהלות היום יומית שלכן רוויה בעומסים חריגים הנובעים מההיריון, נסו באמצעות הקפדה על ארגונומיה נכונה ויציבה נכונה לצמצם את העומסים הללו. אל תתכופפו באופן לקוי, הקפידו על ישיבה נכונה והימנעו מישיבות ארוכות. ערכו הפסקות רבות במהלך הישיבה שבהן צאו להליכה קצרה. התחילו את הפעילות הגופנית שלכם עם הליכה אלא אם כן היא גורמת לכאב. לאחר מכן נסו לשחות (זהירות מדלקות בדרכי השתן) לרכב על אופניים ולחזור לפעילות בחדר הכושר. פעילות גופנית שנעשית נכון מאיצה את תהליכי ההחלמה. 

מתי לבקש עזרה מקצועית?

לעיתים אין די בטיפול עצמי ויש להיות ערני לגבי האפשרות שבעייתכם מורכבת יותר. אנה התייעצו עם איש מקצוע במידה ואחד מהסימנים הבאים מתקיימים אצלכם: 

1) כאבים בגב התחתון חמורים ולא ניתן להקל עליהם בשכיבה.

2) הכאבים מקרינים לחזה.

3) הכאבים הולכים ונעשים חריפים מיום ליום.

4) מלבד כאבי גב תחתון אתם מבחינים בחולשה של הרגל.

5) מלבד כאבי גב תחתון אתם מבחינים בנימול או הירדמות לאורך הרגל.

6) מלבד כאבי גב תחתון ישנם בעיות בתפקוד של הסוגרים (שלפוחית שתן ורקטום)

7) מלבד כאבי גב תחתון יש אובדן משקל, חום או תחושה כללית גרועה.

8) הכאבים החלו בעקבות תאונה או פציעה טראומטית של הגב

טיפול כירופרקטי

כאבי גב בהריון שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. לרוב כאבי הגב במהלך ההיריון יש רקע מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני ללא ניתוחים וללא תרופות. כירופרקטיקה נותנת מענה כולל ובטוח לכאבי גב שמופיעים במהלך ההיריון. בשום שלב של הטיפול לא נשקפת סכנה לאם או לעובר. הכירופרקט מאומן לאתר ולשפר באופן ידני כל שינוי בתפקודו הביו-מכאני של עמוד השדרה או האגן אצל האישה ההריונית. לאחר שאובחן מקור הכאב, הבעיה הוגדרה כמכנית והובהרה לחולה יחל השלב הטיפולי. 

הטיפול בכאבי גב במהלך ההיריון מתבצע במרפאתנו באמצעות טכניקות טיפול ידניות עדינות בלבד. ללא אמצעי עזר חשמליים (למרות בטיחותם) או אמצעים כלשהם. גם אופן הטיפול מותאם לשלב ההריוני בו מצויה האישה כמו גם למצבה הבריאותי. מטרות הטיפול הן שיפור ואיזון של טווח התנועה של מפרקי עמוד השדרה ואגן וכן שיפור ואיזון של עבודת שרירי עמוד השדרה והאגן. שיפור תפקודי זה אמור גם להפחית את הדלקת והכאבים. טיפולי כירופרקטיקה אינם אמורים לכאוב. יתכן עם זאת, כאב קל שיופיע לאחר הטיפולים הראשונים וימשך לרוב מספר דקות או שעות.

מניעה

- פעילות גופנית/הכנה להריון

היריון ואימהות הן מטלות גופניות קשות ומתישות. יש להיערך אליהן מבעוד מועד. פרק הזמן שנדרש לכך תלוי במצב האישי שלכן. לאחר היוועצות עם מומחה וקבלת תכנית אימונים מקיפה התחילו עוד לפני ההיריון באופן הדרגתי לשפר את תפקוד הפיזי של גופכם בכלל ועמוד השדרה שלכם בפרט. הפעילות הגופנית המונעת חייבת להיות מורכבת מפעילות אירובית, פעילות לחיזוק שרירי הליבה פעילות לשיפור הקואורדינציה ושיווי המשקל ופעילות לאיזון אורך וגמישות השרירים.

- שפרו את היציבה

מחקרים חוזרים ומראים את הקשר בין בריאות עמוד השדרה ושמירה על יציבה נכונה. הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את העומסים השלילים שנוצרים על רקמות הגוף השונות. היריון מטבעו משבש את הקשתות האופטימליות בעיקר על ידי כך שהוא גורם להגדלת הקיעור המותני. הקפידו במידת האפשר על יציבה אופטימאלית לכל אורך ההיריון שלכם.

- ההתנהגות הארגונומית

הקפידו על ארגונומיה נכונה. למדו להקפיד על ישיבה מיטבית. נסו להימנע מישיבה או נהיגה ממושכת, ערכו הרבה הפסקות קצרות לצורך הליכה. לימדו להתכופף נכון. למדו להרים נכון. הימנעו מעמידה ממושכת. הימנעו מנעילת נעלי עקב. בדקו את תקינות עמדת המחשב והשימוש בו. הימנעו משינה על הבטן.

- שמרו על המשקל שלכם

במהלך ההיריון שמרו על משקל גוף נכון. השמנה היא בעיה גדלה והולכת בעולם המודרני הגובה מחיר בריאותי קשה. כשליש מתושבי ארצות הברית פוגעים בפרקים שלהם כולל בגב התחתון בגלל שמשקלם עולה ב 20% על הרצוי והם מוגדרים כבעלי משקל עודף. נזקים אלו גדלים במהלך היריון.

- הימנעו מנפילות ותאונות דרכים

חלק מהמקרים של כאבי גב בהיריון נגרמים בגין נפילות ותאונות דרכים. הקפידו על פעילות גופנית ועל אימוני שיווי משקל. אלו ישפרו את מצבכם הגופני ועשויים למנוע נפילות או למנוע נזק חמור במידה ונפלתם. נסו לעלות את המודעות לסיכון שבנפילה. נהגו בזהירות.

- הימנעו מעישון

מלבד הנזק לעובר עישון גורם גם לכאבי גב. הסיבה מדוע עישון גורם לכאבי גב אינה ברורה. עם זאת ישנן השערות שונות. אחת ההשערות מעלה אפשרות שזה קשור לירידה באספקת הדם אל הרקמות השונות בגב החושפת אותן לנזק ואחרת טוענת שהשיעולים המאפיינים את המעשנים הם עומדים בבסיס הנזק הנגרם למעשנים.

- הפחיתו מתחים וטפלו בדיכאון שלכם

למתח נפשי ודיכאון יש השפעה ניכרת על התרחשותם של פתולוגיות רבות ובכללן כאבי גב תחתון ועל קצב ההחלמה מהם. נסו כול דרך אפשרית להשקיע גם במצבכם הנפשי.

המשיכו לקרוא אודות תסמונת כאב נוספות בגב כולל היצרות תעלת השדרה וכן תסמונת זנב הסוס. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)