Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פריצת דיסק? אבחון נדרש כדי לדעת מה חומרת הנזק וכיצד לטפל בבעיה. לעתים פונים אלי חולים הסובלים מסימנים ותסמינים הנובעים מעמוד השדרה המותני ושואלים בדאגה, "דוקטור, האם זאת פריצת דיסק?" ובכן רק בקרב 30% מהמתלוננים התשובה היא חיובית.

הדיסקים הבין חולייתיים המותניים ממלאים תפקיד חשוב בכול הנוגע לתפקוד של הגב התחתון. מיקומם בין חוליות עמוד השדרה המותני מאפשר להם להעניק לנו מרחב תנועה רחב יחסית ולבלום את הזעזועים הנגרמים במהלך הפעילויות השונות שלנו. כול עוד הם מתפקדות באופן הזה אנו לא מודעים לקיומם. אבל, כאשר אחד הסחוסים הבין חולייתיים, בגלל עומסי יתר חוזרניים או חבלה, נפגע ומתחיל ללחוץ על שורש עצב מותני אנו מתחילים להיות מודעים לחשיבות שלהם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פריצת דיסק אבחון - רקע

לדיסק הממוקם בין חוליות עמוד השדרה יש מבנה דומה לסופגנייה פחוסה שבתוכה מילוי רך. המונח פריצה מתאר למעשה דליפה של החומר הגרעיני הרך (Nucleus pulposus) מבעד לבקע בדופן החיצונית של הדיסק (Annulus fibrosus). הגורמים לנזק מהסוג הזה כוללים עומסים חריגים, חד פעמיים, כמו אלו הנוצרים במצב של חבלה, נפילה, פציעת ספורט או תאונה או לחילופין כתוצאה מעומסים ונזקים מצטברים כמו אלו הנוצרים במצב של התנהלות ארגונומית לקויה, יציבה לקויה ועוד. 

הסחוסים הבין חולייתיים עם מירב הסיכון להינזק הם אלו המצויים בעמוד השדרה המותני ובעיקר בין חוליות L4/5 וחוליות L5S1. פריצת דיסק גורמת לפגיעה ביכולת שלו לבלום עומסים הנוצרים על עמוד השדרה ועלולה להוביל ליצירת לחץ על אחד משורשי העצבים (Radiculopathy) המותניים המרכיבים את העצב הסיאטי או להיווצרות לחץ ישיר על חוט השדרה (Myelopathy).

לחץ עצבי זה עלול לגרום, תלוי במיקום המדויק שלו, למגוון סימנים והתסמינים הכוללים בין היתר כאבי גב תחתון, הקרנות כאב לרגל, מגבלות תנועה, אובדן תחושה ברגל, תחושת נימול, פגיעה בהחזרים הגידיים, חולשת שרירים, קושי בהליכה ועוד. כלל הסימנים ותסמינים הללו נקראים גם סיאטיקה. ברוב המקרים, סחוס פצוע שאינו לוחץ על רקמה עצבית לא יגרום לסימנים ותסמינים. 

אבחון

פריצת דיסק מותניאבחון וודאי של פריצת דיסק מכול סוג מצריך MRI או CT. אך לאבחון מסוג אין בהכרח משמעות קליני, שכן בדיקת MRI של חלק גדול מהאוכלוסייה עלולה להדגים נזק כזה או אחר לסחוס בין החוליות וזאת גם בלי שהם סובלים מסימנים ותסמינים כלשהם. לכן, המטרה היא לזהות רק פריצת דיסק שגורמת  לסימנים ותסמינים. 

אבחון מדויק של הנזק לסחוס המותני ושל הסימנים והתסמינים הנלווים הוא הכרחי לבחירת הטיפול הנכון. פציעה של סחוס מותני שגורם ללחץ על עצבים או חוט שדרה נאבחן אך ורק באמצעות שילוב של היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובדיקות מתקדמות.  האבחון של כאבי גב תחתון ושל סיאטיקה מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית.

היסטוריה רפואית

פריצת דיסק מותנית עלולה לגרום לכאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל ולמגוון סימנים ותסמינים נוירולוגיים. בהיסטוריה הרפואית נלמד מה הרקע הבריאותי שלך ושל משפחתך. האם אתה או משפחתך סובלים או סבלתם ממחלות (דלקת פרקים?) או עברתם טיפולים (פציעות או ניתוחים) בעלי השפעה על הגב.

נסה להבין מהו מיקום הכאבים בגב ו/או ברגל, מתי החל הכאבים, כיצד החלו הכאבים (טראומה, הרמה, ישבה לא נכונה), מהו סוג הכאבים (שורף, לופת, לוחץ, פועם), מה עוצמת הכאבים בגב ו/או ברגל, אלו פעולות או מנחים מחמירים את הכאב ברגל או בגב (עמידה? הליכה? התכופפות? שיעול? התעטשות? צחוק? התאמצות הנגרמת על רקע של עצירות?) אלו פעולות או מנחים מפחיתים את הכאבים מהרגל ו/או מהגב (עמידה? הליכה? שכיבה? תנוחת ישיבה מסוימת?).

האם אתם מעשנים או משתמשים בסמים? מה הרקע המקצועי (יושב, מרים, מתכופף) האם אתם פעילים גופנית ומה בדיוק אתם עושים? נרשום לפנינו האם אתם סובלים מסימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול בחלק מהרגל, חולשה של שריר או קושי ללכת (צליעה?), הירדמות של חלק מהרגל או כף הרגל, ו/או חוסר תחושה של חלק מהרגל או מכף הרגל. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית.

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם ובכך לזהות את הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם יושבים, עומדים (עמידה אנטלגית), הולכים ובמידת האפשר רצים וקופצים. נתבונן בכם מבצעים מספר פעולות כולל ביצוע כפיפות לכיוונים שונים במצבים שונים. נמשש את הגב התחתון בניסיון לאתר את החוליות הכואבות, נבדוק טווחי התנועה של חוליות הגב התחתון. נבדוק גם את השרשרת הקינטית של הגב התחתון ובכלל זה את האגן כדי לשלול דלקת במפרק העצה והכסל (Sacroiliitis) ואת מפרק הירך כדי לשלול אפשרות של דלקת במפרק או דלקת בבורסה של מפרק הירך (Greater trochanteric bursitis) ועוד. 

נערוך מגוון בדיקות אורתופדיות כולל הרמת רגל ישרה (Straight leg raise), הרמת רגל ישרה מנוגדת (Crossed straight leg raise test) מתיחה פמוראלית (Femoral stretch) ותמרון ולסלבה (Valsalva maneuver). נערוך בדיקות כירופרקטיות שתתמקדנה ביכולת התנועה של החוליות ובדיקות נוירולוגיות. במהלך הבדיקות הנוירולוגיות נבדוק את הכוח של השרירים ברגליים, נבדוק את היכולת התחושתית ברגליים ואת ההחזרים הגידיים ברגליים.

בדיקות מתקדמות

פריצת דיסק מותניכאשר יש ספק לגבי חומרת הנזק ו/או יש צורך לבדוק אפשרות לטיפול כירורגי בבעיה אזי נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות ובכלל אלו בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה. בדיקות המעבדה שאותן נשקול לבצע עשויות לכלול ספירת דם לזיהוי דלקת זיהומית, שקיעת דם לזיהוי כללי של דלקת, גורם שגרוני לזיהוי דלקת פרקים שגרונית, בדיקה של סמן גנטי HLA-B27 לזיהוי אפשרי של קשחת חוליות ועוד.

אמצעי הדמיה מזהים לעיתים קרובות פתולוגיות אקראיות גם בקרב אנשים בריאים לחלוטין. מסיבה זאת ומסיבות של נזקי קרינה ונזקים אחרים נעשה שימוש בבדיקות הדמיה אך ורק לצורך אישור או שלילה של פתולוגיות שבקיומם אנו חושדים. בדיקות הדמיה שאותן נשקול לבקש כוללות צילום רנטגן שאכן לא מראה נזקים לרקמות רכות כמו סחוס אך עשוי להעניק מידע חשוב אחר, MRI (מדגים את הנזקים לסחוס בין החוליות באופן חד), CT ללא חומר ניגודי או עם חומר ניגודי כדי להדגים לחץ על חוט השדרה (Myelogram) וכן בדיקת מוליכות חשמלית של העצב (EMG).

דגלים אדומים ודגלים צהובים 

במהלך המפגש עם החולה ננסה לאתר סימנים ותסמינים, מההיסטוריה הרפואית ו/או מהבדיקה הגופנית ו/או מהבדיקה באמצעות בדיקות ההדמיה והמעבדה, שיצביעו על אפשרות שהסימנים והתסמינים הללו נגרמים על רקע שאינו מכני, כלומר לא תנועה, או מאמץ כזה או אחר גרמו לכאב.

סימנים ותסמינים אלו המוגדרים כדגלים אדומים כוללים כאבים שהחלו בעקבות טראומה קשה, טראומה קלה עם רקע של אובדן צפיפות עצם, כאבים הופיעו לראשונה לפני גיל 20 או אחרי גיל 50, חום, צמרמורות, היסטוריה של דלקת זיהומית לאחרונה (דרכי השתן? דלקת זיהומית בשיניים?), כאבים שאינם פוחתים במנוחה, נוקשות בוקר קשה במיוחד, חוסר יכולת לנוע, אובדן שליטה על הסוגרים, אובדן משקל לא מוסבר, רקע של מחלת סרטן, שיתוק מתקדם והולך של הגפה, שימוש מתמשך בתרופות סטרואידים, שימוש בסמים, שימוש בתרופות מדכאות מערכת חיסונית (כימותרפיה?) ועוד.

ננסה לאתר גם דגלים צהובים. דגלים צהובים מהווים סימנים ותסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד כולל דיכאון וחרדות. הגורם לסימנים ותסמינים אלו עלול להיות קשיים כלכליים, קשיים חברתיים, קשיים בתוך המשפחה, מוות בתוך המשפחה, גירושין ועוד. קיומם של סימנים ותסמינים מסוג זה עלול לעכב ואף למנוע את ההחלמה של החולה מכאביו.  

אבחנה מבדלת

מספר רב של גורמים עלול להוביל להתפתחות כאבי גב תחתון הדומים לאלו המתפתחים בעקבות נזק לסחוס המותני. המשמעות של ביצוע אבחנה מבדלת לכאבי גב תחתון הוא שלילת כול אחד מהגורמים האפשריים הללו עד להגעה לאבחון הנכון.

חלק מהגורמים הינם נזקים לעמוד השדרה עצמו נגרמו על רקע טראומתי או עומסי יתר כולל מתיחה של רקמות, קרעים של רקמות, שחיקת סחוסים, שברים של חוליות ועוד. חלק מהגורמים נובעים מנזקים ממערכות עצב שרירי ושלד שאינם עמוד השדרה כולל נזקים למפרק העצה והכסל, נזקים למפרק הירך ועוד. חלק מהגורמים קשור לנזקים הנגרמים בעמוד השדרה בגלל מחלות מערכתיות כולל דלקות פרקים, מחלות של רקמות חיבור, סרטן, דלקות זיהומיות ועוד. חלק מהגורמים הם נזקים ומחלות הפוגעות באיברים פנימיים ובין הסימנים והתסמינים עלולים לגרום גם הקרנות כאב לגב התחתון. בין אלו נמנה דלקת בלבלב, דלקת בדרכי השתן והכליה, דלקת בפרוסטטה, פתולוגיות ברחם ועוד. 

בין תסמונות הכאב שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים הדומים לאלו שעלולים להתפתח בעקבות פריצת דיסק מותני ניתן למנות: תסמונת זנב הסוס (Cauda equina syndrome), דלקת במפרקי השטחה (Facet arthropathy) דלקת בבורסה של מפרק הירך, תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome), מרלגיה פרסטטיקה (Meralgia paresthetica), דלקת במפרק העצה והכסל, היצרות תעלת השדרה המותני (Spinal stenosis), תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis syndrome), גידולים סרטניים בעמוד השדרה, דלקות זיהומיות בעמוד השדרה, טראומה לעמוד השדרה המותני ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)