Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

מחקרים רבים מורים בבירור שהלחץ על חוליות הגב שלנו גדול פי שתיים בישיבה לא נכונה בהשוואה לעמידה! מחקרים אחרים מעידים שנהיגה עקב תנוחת השיבה נעלה את הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון כמו גם להתפתחות כאבי וצוואר.  ברוב המקרים הדבר ניתן לסידור מהיר על ידי שיפור ההתאמה בין הנהג למושב במכונית. לעתים לא די בכך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נהיגה ללא כאבי גב - רקע

האנשים ברמת הסיכון הגבוהה ביותר להזיק לגבם הם אלו הנוהגים ממושכות: נהגי מוניות, נהגי אוטובוס, אנשי מכירות ועוד. אך לא רק הם. מתברר שגם נהיגה קצרה אחת או שתיים המתבצעות כול יום על ידי רובנו עלולות לגרום לנזק מצטבר שבצירוף גורמי סיכון אחרים, נזקים ובלאי קיים עלולים לגרום לכאבי גב ולמגבלות תנועה נלוות. ואז נשאלת השאלה: האם כאבי הגב בעת הנהיגה נובעים מישיבה לא נכונה בלבד? ואם כן אז מה שונה הנזק לגב מישיבה במכונית מהנזק לגב מישיבה במשרד? מטרתו של מדריך זה היא לענות על חלק השאלות לעזור לנהגים להפחית את העומס והנזק שהנהיגה גורמת לגבם ולהגביר את ההנאה שבנהיגה.

כאבי גב בנהיגה? גורמים אפשריים

אם המכונית לא נעה אז הישיבה במכונית מזיקה פחות או יותר כמו הישיבה על כיסא משרדי טוב במשרד. ברגע שהמכונית מתחילה לנסוע גופנו נחשף לכוחות נוספים המשפיעים עליו ומגבירים את הסיכון לנזקי גב. כוחות כאלה הם: האצה והאטה, כוחות סיבוביים, ויברציות ועוד. כוחות נוספים פועלים על עמוד השדרה הם אלו הנוצרים בגין השימוש שאנו עושים ברגלינו על מנת להפעיל את הדוושות ובידינו לשם היגוי ותפעול הכפתורים השונים. 

כוחות אלו מונעים בעדנו מלייצב את עמוד השדרה כמו שיכולנו לעשות אם רגלינו היו מונחות על הקרקע ובכך חושפות אותו לנזק אפשרי. כול הגורמים הללו יחד עם כוונון לא נכון או תכנון לקוי של מושב המכונית הם שמגבירים את הסיכון לגב מנהיגה. היות ואין לנו שליטה על רוב הגורמים המוזכרים, מדריך יתמקד בצורך של כוונון טוב של המושב ומציאת תנוחת נהיגה למניעת כאבי גב.

כוונון מושב הנהג - מאיפה להתחיל?

נהיגה ללא כאבי גבלפני שנתחיל להתאים את המכונית אליך זכור, ככול שיותר חלקים (הגה, מוט הילוכים מושב וכיוצא בזה) ברכבך ניתנים לכוונון כך גם סביר יותר שתוכל להגיע לתנוחת נהיגה נוחה ונכונה לך. על כן במידת האפשר בחר מכונית שתאפשר לך כוונון מקסימאלי:

מושב נהג

ישיבה גורמת לנזק. יש על כן לצמצם את הנזקים של הישיבה על ידי בחירה של מושב נוח בעל תמיכה בגב התחתון ואשר ניתן לכוונון מקסימאלי. רצוי מושב עם בולמי זעזועים. מושב במידת אורך ורוחב מתאימים לרוחב האגן ואורך ירכיך. וודא קיום משענות מתכווננות לידיים.

גובה ומרחב המכונית

גובה ומרחב המכונית מתאימים לך על מנת שתוכל להתנהל בחופשיות יחסית. התנהלות מצומצמת ודחוקה עלולה להוביל לפציעה. וודא מספיק מרווח לרגלך ולראשך.

גב המושב

המשענת צריכה להיות מתכווננת ורחבה מספיק להכיל את כתפיך. המשענת צריכה לתמוך בגב ובעיקר באזור המותן לכול אורך הנסיעה.

ההגה

בחר הגה מכוונן קדימה אחורה למעלה ולמטה. הגה כוח יוריד עומס מיותר מהגב.

דוושות ומוט ההילוכים

מוט הילוכים אוטומטי ימנע הפעלת כוח ועיוות מיותרים. דוושות צריכות להיות ממוקמות במרכז ועם רווח בניהם.

כיצד להתאים את המכונית אליך?

1) שלב ראשון

הרם את המושב לגובה המקסימאלי על מנת לשפר את מרחב הראייה. וודא שראשך מרוחק מספיק מהגג. כוון את המראות באופן שתוכל לראות דרכן על ידי תנועת עין מהירה בלבד.

2) שלב שני

קרב את המושב עד לטווח שבו אתה מתפעל בקלות וללא התמתחות את הדוושות ואת הנחוץ בלוח השעונים. אתה צריך להיות מסוגל להגיע לכול הדרוש לך במהלך הנהיגה בקלות (מאותת, אורות רדיו וכיוצא בזה).

3) שלב שלישי

כוון את הזווית של המושב כך שהירכיים שלך נתמכות לכול אורך המושב. הימנע ממצב שהמושב (ארוך מידי) ולכן מפעיל לחץ על הברכיים.

4) שלב רביעי

כוון את גב המושב (100 מעלות בקירוב) כך שגבך ניתמך לכול אורכו מהגב התחתון ועד לקו הכתפיים. הימנע מזווית גדולה מידי של גב המושב על מנת למנוע כפיפה מיותרת ומעייפת של הצוואר והראש וגלישה של הגוף לפנים.

5) שלב חמישי

נהיגה ללא כאביםכוון את תומך המותן עד להשגת תמיכה מלאה ונוחה. הימנע מתת תמיכה וזאת על מנת למנוע קימור של המותן. הימנע מלחץ יתר וזאת כדי למנוע קיעור יתר. שני מצבים אלו יגרמו לאחר זמן לכאבי גב ועל ציר הזמן לפריצת דיסק.

6) שלב שישי

כוון את ההגה לקבלת היגוי נוח. בדוק מרחב פעולה של הירכיים והברכיים כאשר הינך משתמש בדוושות. הידיים צריכות לנוח באופן טבעי על ההגה. אם ההגה מרוחק מידי או גבוה מידי ייווצר עומס על הגב והכתפיים. הגה נמוך מידי או צמוד מידי לגופנו יפריע לנו לסובב את ההגה באופן חופשי. וודא שההגה אינו מסתיר את לוח השעונים.

7) שלב שביעי

כוון את בולם הצוואר כך שיתמוך בצווארך במקרה של תאונה.

חזור על כול הפעולות במידת הנדרש עד להשגת איזון אופטימאלי. זכור מכוניות בעלי אוריינטציה שונות יכריחו אותך להתפשר על הכוונון. כך למשל מכונית "ספורט" נמוכה בעלת מקום מצומצם לראש תחייב אותך לתנוחת קמורה עם צללית נמוכה (לא מומלץ לגב).

עצות נוספות למניעת כאבי גב בנהיגה

  • כול יציבה ולא חשוב כמה היא מעולה תוביל לאחר זמן (משתנה מאדם לאדם) לחוסר נוחות ולכאב גב. לכן מומלץ למצוא מספר תנוחות נהיגה המתאימות לכם ולהחליפן מידי פעם. שינויים תכופים ימנעו או יאטו את הופעת חוסר הנוחות ואת כאבי הגב. כלל זה של שינויים תכופים ביציבה יפה גם כאשר אנו לא נוהגים. 

  • מומלץ לערוך הפסקה פעילה בת מספר דקות כול פרק זמן של בין חצי שעה לשעתיים של נהיגה רצופה, לצאת מהמכונית ולהלך. להשתדל לא להגיע למצב של כאב לפני עריכת ההפסקה הפעילה. לאחר ההפסקה שנה במעט את צורת הישיבה וצא לדרך. 

  • הימנע מהפיכת המכונית למשרדך. כתיבה או עבודה עם מחשב נייד ראויה לה להתבצע על שולחן במשרד ולא באופן שפוף ומזיק לגב בתוך המכונית. 

  • אם אתה חש בכאבי גב בגין הנהיגה אל תתעלם. התייעץ והיבדק על ידי גורמים מתאימים. 

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאבי גב נוספות ובכללם סיאטיקה הנגרמת לרוב בגלל פריצת דיסק וכן אודות כאבי גב עליון. שתי תסמונות כאב אלו עלולות להתפתח כתוצאה מחוסר התאמה שבין הנהג למושב במכונית. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
חיזוק שרירי הבטן לגב בריא

חיזוק שרירי הבטן לגב בריא! חוליות עמוד שדרה מותני הן החוליות הפגיעות ביותר בעמוד השדרה. חוליות והרקמות סביבן אלו מהווים את המקור העיקרי לפציעות והתפתחות דלקות. מחקרים טוענים ששרירי בטן חזקים המהווים רכיב מרכזי בשרירי הליבה עשויים למנוע פגיעות באזור הזה.

חיזוק שרירי הבטן לגב בריא
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)