Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בריאות הגבר נתונה לסיכונים ייחודיים. ישנם מספר איומים מוחשיים על בריאותם של בני האדם בכלל ועל בריאות הגבר בפרט. חלק מהאיומים הם על איכות חייו של הגבר וחלק אחר על עצם חייו. במאמר זה אצביע על האיומים הבריאותיים על הגברים ועל הדרכים להתמודד איתם.

מבט קצר בבתי אבות מגלה אמת מרה - יש במקומות אלה פחות גברים מנשים. חוקרים רבים מנסים להבין מה הסיבה לכך ואף ישנן תיאוריות שמנסות להסביר למה זה קורה. אך לא בכך עוסק מאמר זה וגם לא בבעיות "מינוריות" כמו כאבי גב, כאבי ברכיים או כאבי מפשעה. במאמר זה אנסה להצביע על הגורמים למחלות קטלניות בקרב גברים ומה הם יכולים לעשות כדי להתמודד עימן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בריאות הגבר - איומים שכיחים

בין האיומים המרכזיים על בריאותו ועל חייו של הגבר ניתן למנות את אוטם שריר הלב - מוות של רקמת שרירי הלב הנובעת מחסימה חלקית או מלאה של כלי הדם המספקים חמצן לשרירי הלב. שבץ מוחי - אובדן תפקוד המוח ואף מוות בגין הנובעת מחסימה חלקית או מלאה של כלי הדם המספקים חמצן למוח. סרטן - בעיקר סרטן הריאות, סרטן הערמונית, סרטן המעי וסרטן העור. תאונות דרכים - נטיית הגברים לנהוג עייפים או תחת השפעת אלכוהול ו/או סמים אחרים מעלים את הסיכוי שלהם להיות מעורבים בתאונות דרכים. סוכרת - רמה גבוהה של סוכרים בדם אשר עלולה לגרום מגוון בעיות בריאותיות ובכללן בעיות לב, נזקים עצביים, פגיעה בעיניים ועוד.

התמודדות עם האיומים הללו:

הקפדה על מספר צעדים מצומצם עשויה להשתלם לכם בכך שתפחיתו את מספר האיומים על בריאותיכם ואפילו תעלימו אותם לחלוטין. להלן הצעדים הנדרשים כדי לשפר את איכות חייכם או אפילו להצילם:

1) הפסיקו עישון כולל עישון פסיבי.

הפסיקו עישון לחלוטין כולל עישון פסיבי. מחקרים רבים שבים ומאשרים את הקשר שקיים בין עישון לכול המחלות הקטלניות ובכללם מחלות לב, מחלות כלי דם ומחלות הסרטן בעיקר סרטן הריאות.

2) הקפידו על תזונה נכונה

האוכל הוא מפתח לבריאות טובה יש שיאמרו שהוא המפתח. הקפידו לגוון את המזון שלכם ולצרוך את כול סוגי המזון שהגוף זקוק כולל פחמימות, חלבונים, שומנים, ויטמינים, מינרלים, ומים. הרבו באכילת ירקות, פירות ודגנים מלאים. צמצמו צריכת מזון עתיר שומנים וכולסטרול, ובפרט שומנים רווים כגון: בשר שמן, חמאה, ביצים או שומנים מוקשים. צמצמו צריכת מלח. המעיטו בשתיית משקאות ממותקים. הרבו בשתיית מים.

3) הקפידו לטפל במחלות שלכם

בריאות הגברלמספר רב של בעיות רפואיות כמו לחץ דם גבוה או סוכרת יש השפעה על בריאות הלב וכלי הדם ובכך גם על איכות החיים ואפילו על אורך החיים. כמובן שרצוי למנוע את התפתחותן של בעיות אלו ואחרות באמצעות הקפדה על אורח חיים בריא. יחד עם זאת עם איתרע מזלכם וחליתם בבעיה מסוג זה אל תזניחו. סוכרת חייבת להיות מאוזנת על ידי תרופות, דיאטה ופעילות גופנית וכך גם לחץ דם גבוה וכיוצא בזה.

4) הקפידו על פעילות גופנית סדירה.

פעילות גופנית היא עוד אחד מהמפתחות להפחתת האיומים על בריאותו של הגבר ועל אריכות חייו. מחקרים רבים מציינים את התרומה של פעילות גופנית המבוצעת מספר פעמים בשבוע למניעת מחלות קטלניות כגון סרטן ומחלות לב וכלי דם. יש לציין שככול שהפעילות הגופנית משמעותית יותר כך עולה גם ההשפעה המיטיבה שלה על בריאותינו. על פי נתונים שהתפרסמו ב2002 (Mayo Clinic Proceedings) פעילות גופנית יכולה לעזור לכם להוריד במשקל, להוריד לחץ דם, להוריד שומנים בדם, להפחית הסיכון לשבץ מוחי, להפחית את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס ב- 40 % ובסרטן הערמונית ב- 10 - 70 %, שיפור בתפקודי הריאות. חשוב להקפיד על כללי אימון נכונים כדי להימנע מעומס יתר ופציעות ספורט.

5) הקפידו על משקל גוף מאוזן.

שמרו על משקל גוף נכון לגובה שלכם. מחקרים רבים שבים ומחזקים את הקשר בין התפתחותן של מחלות הפוגעות באיכות חיים ואפילו קטלניות לבין השמנה. בין המחלות הללו ניתן למנות את מחלות הלב וכלי הדם, סוכרת, מחלות סרטן כגון סרטן הכבד והלבלב ופגיעה במפרקי הגוף השונים. על פי מחקרים של פרופ' מיכאל קרין מאוניברסיטת קליפורניה השמנת יתר יוצרת נטייה להתפתחותן של דלקות אשר מעלות את הסיכון להתפתחות מחלות סרטן שונות.

6) המעיטו בצריכת אלכוהול.

צריכת אלכוהול מופרזת (מעל כוס יין אחת ביום) ומתמשכת כרוכה בנזקים משמעותיים לגוף ולנפש. מבחינה נפשית שתיית אלכוהול מופרזת כרוכה בדיכאון, דאגה, לקיחת סיכונים מוגברים, הפרעות שינה, התאבדויות ומחלות נפש. מבחינה פיזית מזיק אלכוהול כמעט לכול האברים בגוף. ברשימת הנפגעים ניתן לכלול נזקים למוח, סיכון מוגבר להתפתחות סוגי סרטן שונים (סרטן בפה, סרטן בגרון, סרטן בכבד), התפתחות של לחץ דם גבוה וסיכון מוגבר להתפתחות שבץ מוחי, מחלות לב, מחלות כלי דם, מחלות כליות. 

התפתחות של דלקות בריאות, בכבד, במערכת העיכול, בלבלב. בשלבים מתקדמים יותר האיברים הדלוקים כרונית יכולים לקרוס כמו במקרה של הכבד או יכולים להתפתח בהם כיבים ואפילו סרטן כמו במקרה של מערכת העיכול. גברים הצורכים אלכוהול באופן מופרז יכולים לפתח אימפוטנציה ובעיות פוריות. צריכה מוגזמת של אלכוהול יכולה גם לפגוע ביכולת של הגוף לספוג סידן ולהוביל למחלת דלדול העצם (Osteoporosis). בגלל הערך הקלורי הרב של אלכוהול צריכה מוגברת שלו תורמת גם להשמנה. ההשפעה של שתיית אלכוהול מוגזמת על העור כולל נטייה ליובש עורי ואדמומיות הנובעת מהתרחבות נימי דם.

7) הפחיתו מתחים נפשיים.

הפחיתו מתחים נפשיים על ידי למידה של טכניקות ייעודיות כגון מדיטציה, יוגה תרגילי נשימות. הימנעו ממתחים גם על ידי ארגון נכון של לוח הזמנים שלכם, שיפור ביכולות החברתיות שלכם וכיוצא בזה.

מעל 90% מהבעיות הרפואיות שרואה רופא ראשוני נגרמות במלואן או בחלקן ממתחים נפשיים. ההשפעות המתח הנפשי על הבריאות שלנו הן נרחבות. התסמינים בשלבים הראשונים של החשיפה למתחים יהיו יחסית קלים ויכולים לכלול כאבי ראש, דכדוך, ונטייה להצטננויות. במצב של מתחים כרוניים יותר הבעיות הופכות לרציניות יותר ויכולות לכלול דיכאונות, דאגנות, חרדות, השמנה, אובדן שיער, מחלות חניכיים, כיבי קיבה וליקוי בתפקוד המיני. ברמות גבוהות של מתחים כרוניים חלה עלייה בסיכון להתפתחות מחלות כמו סוכרת, מחלות לב, לקות תפקודית של בלוטת התריס ומחלות סרטן. 

המשיכו לקרוא אודות איום נוסף על איכות חייו של הגבר, פציעות ספורט וכיצד להימנע מפציעות ספורט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
הפרעות שינה מניעה

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

הפרעות שינה מניעה
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
חולה חכם אינו טרדן

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

חולה חכם אינו טרדן
חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

חיים ארוכים יותר
אוסטאופורוזיס גורמי סיכון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)