Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת תעלת הגומד היא הפרעה בריאותית שבה עצב הגומד (Ulnar) שהוא אחד משלושת העצבים העיקריים הכוללים גם את עצב התווך (Median) ועצב החישור (Radial) נלכד בתעלה ע"ש גויון המצויה בשורש כף היד. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים.

בעוברו בתעלה ע"ש גויון (Guyon's canal) הנמצאת בשורש כף היד חשוף עצב הגומד לגירויים דלקתיים על רקע נזקי חבלה או נזקי לכידה. תסמונת תעלת הגומד נקראת גם בשם תסמונת התעלה ע"ש גויון (Guyon’s Canal Syndrome). נשים חשופות לפגיעה זאת יותר מגברים. אבחון מדויק ווטיפול מהיר עשויים למנוע נזקים כרוניים וכאבים בידיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת תעלת הגומד - רקע

לחץ על עצב הגומד בתעלה בשורש כף היד עלול להתפתח בגלל מספר רב של סיבות כולל לחץ ישיר הנוצר על העצב כפי שנראה לעתים בקרב רוכבי אופניים (handlebar palsy). לחץ על העצב עלול להיגרם בגלל גנגליון, חבלות חוזרניות, פגיעה בעורק הגומד, דלקת פרקים, ליקויים מבניים מולדים ועוד. בבואנו לאבחן את התופעה חשוב לבצע אבחנה מבדלת בין לכידה של עצב הגומד בשורש כף היד לבין לכידה של העצב הזה במרפק בתעלה הקוביטלית. בגלל הפגיעה העצבית השונה הסימנים והתסמינים בין שתי התסמונות הם שונים בחלקם ועשויים להועיל במלאכת האבחון.

כך למשל כאשר הנזק לעצב הוא בתעלה הקוביטלית במרפק האצבעות המעורבות נוטות פחות להתעוות (אצבעות טופר - Ulnar Claw), חסרים תחושתיים בגב כף היד, חולשה של השרירים העמוקים בכף היד המעוצבבים על ידי עצב הגומד, סימנים ותסמינים מקומיים במרפק ועוד. עוד חשוב לוודא שהסימנים והתסמינים אינם נוסעים מנזק לעמוד השדרה הצווארי. גם כאן הסימנים והתסמינים עשויים להיות דומים בחלקם אך עדיין מספיק שונים כדי שנוכל להבדיל בין התסמונות השונות.

אנטומיה בסיסית של תעלת הגומד

עצב הגומד מתחיל את מסעו ממקלעת הזרוע ומסיימו בכף היד שבה הוא מעצבב את רובם של השרירים הקטנים בכף היד. העצב עושה את דרכו לאורך הזרוע נכנס לתוך התעלה הקוביטלית המצויה בחלק הפנימי אחורי של המרפק, ממשיך לאורך האמה וחודר לשורש כף היד דרך התעלה על שם גויון. מנקודה זאת מתפצל העצב למספר ענפים סופיים שבאמצעותם הוא מעצבב חלק משרירי כף היד כולל בין היתר את שרירי הזרת, השרירים הבין גרמיים, השרירים התולעיים ועוד. באמה מעצבב עצב הגומד את השריר כופף שורש היד הגומדי ואת המחצית התיכונה של השריר כופף האצבעות העמוק. ענפים של עצב הגומד מעניקים יכולת חישה לחלק התיכוני של כף היד, לזרת ולמחצית התיכונה של האצבע הרביעית. לאורך מסעו במורד הגפה העליונה נותר עצב הגומד בלתי מוגן על ידי עצמות או שרירים. התעלה על שם גויון והתעלה הקוביטלית מהווים נקודות תורפה שבהם עלול העצב להינזק מלחצים חיצוניים או חבלה.

סימנים והתסמינים

באופן כללי, הסימנים והתסמינים בגין נזק לעצב הגומד בתעלה ע"ש גויון משתנים בהתאם למיקום המדויק שבו ניזוק העצב ועלולים לכלול פגיעה תחושתית או פגיעה מוטורית או פגיעה משולבת. הסימנים והתסמינים יכללו לרוב נימול ומאוחר יותר גם תחושת שריפה באצבע הקטנה ובמחצית התיכונה של האצבע הרביעית הצמודה לזרת, חולשה של השרירים הקטנים בכף היד, באצבעות הרביעית והחמישית ובקירוב של האגודל, כאבים בשורש כף היד, קושי בהפרדת האצבעות, קושי באחיזה ועוד. במקרים קשים השרירים בכף היד מתנוונים ומאבדים נפח והאצבעות מתעוותות ומתפתח מצב שנקרא אצבעות טופר. בשלב הזה ואף מוקדם יותר נעשה קשה יותר לפתוח קופסאות, לאחוז חפצים ולכוון את האצבעות במשימות כמו למשל הקלדה, או נגינה. 

גורמים

תסמונת תעלת הגומד

גנגליון תסמונת תעלת הגומד מתפתחת כאשר נוצר לחץ חוזרני על העצב בתוך התעלה ע"ש גויון. אחד הגורמים השכיחים ביותר להתפתחות לחץ על עצב הגומד הוא כיסת גנגליון - (Ganglion cyst) המופיע בשורש כף היד. שורש כף היד ובכלל זה גיד השריר כופף שורש היד הגומדי flexor carpi) ulnaris) הם אזורים המועדים להתפתחות גנגליונים. לחץ חוזרני על העצב עלול להתפתח גם בגלל סוגי עבודה או פעילות המחייבת ביצוע תנועות חוזרניות עם שורש כף היד. דוגמאות לכך כוללות עבודת הקלדה, צביעה, הרמת משקולות ועוד. לחץ על העצב עלול להיווצר גם בגלל שינויים ניווניים או טראומטיים מבניים בתעלה ע"ש גויון (Guyon). השינויים הללו עלולים לגרום בין היתר להיצרות התעלה ולסיכוי גבוה יותר להיווצרות לחץ על העצב. גם לחץ ישיר על עצב הגומד הנובע מהנחת שורש כף היד על משטח קשיח (הקלדה?) עלול להוביל להתפתחות דלקת בעצב. גורם נוסף להתפתחות תסמונת תעלת הגומד הוא כמובן כוח טראומטי ישיר המופעל על התעלה כמו למשל בגלל נפילה על שורש כף היד.

גורמי סיכון

 מגוון גורמי סיכון מעלים את הסבירות ללקות בתסמונת תעלת הגומד. בין היתר נציין השתתפות בענפי ספורט הכרוכים בעומסים חוזרניים על שורש כף היד כמו למשל במשחק טניס, רכיבת אופניים, התעמלות ועוד. מקצועות מסוימים המחייבים שימוש אינטנסיבי בשורש כף היד ובכפות הידיים כגון צביעה, הקלדה, שימוש בכלי עבודה שונים ועוד מעלים גם הם את הסיכון ללקות בתסמונת תעלת הגומד. על פי מחקרים שונים גם נשים נמצאות ברמת סיכון גבוה יותר מגברים לסבול מהתופעה הזאת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טריגר פינגר אצבע הדק

טריגר פינגר אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע ניתוח. מדובר בהפרעה הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

טריגר פינגר אצבע הדק
תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה.

תסמונת התעלה הקרפלית
תסמונת התעלה הקרפלית מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

 תסמונת התעלה הקרפלית מגפה
כאבים בכף היד גורמים

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד גורמים
כאבים ביד תסמינים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

כאבים ביד תסמינים
תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה היא אוסף סימנים ותסמינים הכולל מיחושי צוואר ויד וחסר נוירולוגי שנוצרים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הגורמים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. לתופעה יש רוב נשי בגיל 50-20.

תסמונת מוצא בית החזה
דלקת באמה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

דלקת באמה
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל על התסמינים הנובעים מהתסמונת. אלא שמדובר בהשפעה זמנית בלבד ולכן עדיף להתחיל בטיפול שמרני.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד אבחון
כאבים ביד אבחון

כאבים ביד? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל. מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר המקרין לגפה.

כאבים ביד אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)