Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כירופרקטיקה בשפה היוונית משלבת שתי מילים: כירו = יד פרקטוס = משתמש. כירופרקט במהותו מתמחה באבחון וטיפול בבעיות של עמוד שדרה, מפרקים ושרירים. כירופרקט מאומן לטפל במגוון רחב של ליקויים בעיקר במערכות עצב, שריר ושלד. הטיפול הנו ידני וללא שימוש בתרופות וניתוחים. אחת משיטות הטיפול בעמוד השדרה היא המניפולציה או ההנעה של חוליות עמוד השדרה. זוהי למעשה הפעלה מדויקת ומהירה של פרקי השדרה אשר מסייעת לשמור על תנועתן תפקודן התקין של החוליות ובכך של הגוף כולו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טיפול כירופרקטי - רקע

הכירופרקטיקה הפכה זה מכבר למקצוע רפואי מרכזי וחשוב בעולם המערבי. ההצלחה שלה בכול הנוגע לשיפור והקלה בבעיות גב ומבעיות אחרות במערכות עצב שריר ושלד ללא תרופות וללא ניתוחים הביאה עמה מעריצים מחד וצרות עין מאידך.

על פי בריאן אינגליס - ההיסטוריון הרפואי הבריטי ומחבר הספר "ההיסטוריה של הרפואה" עליית הכירופרקטיקה הייתה אחת התופעות הבולטות בהיסטוריה האמריקאית. בארצות הברית בלבד עובדים מעל 77,000 כירופרקטורים ו3,000 נוספים מלמדים ועוסקים בניהול. כל חברות הביטוח הגדולות בארצות הברית כוללות טיפול כירופרקטי בסל הבריאות שלהן ווקליאים בתחום הזה יושבים בסגל המומחים של חברות אלה.

כירופרקטיקה בישראל

הכירופרקטיקה מוכרת ע"י משרד הבריאות הישראלי. בישראל פועלים מעל 80 דוקטורים לכירופרקטיקה. רובם מאוגדים באיגוד הישראלי לכירופרקטיקה שנוסד ב 1984. בשנים האחרונות השתלבה הכירופרקטיקה בקופות החולים, בבתי החולים, בצבא, באגף השיקום של משרד הביטחון ובביטוחי בריאות שונים. לצערנו, בקרב המכנים עצמם כירופרקטורים ישנם גם מתחזים רבים. על הציבור להיות ערים לכך לדרוש לראות את האישורים והרישיונות הדרושים.

כירופרקטיקה והיפוקרטס

ההנעה של עמוד השדרה או המניפולציה של עמוד השדרה, היא פעולה עתיקת יומין. את ההתייחסות הראשונה לטיפול בעמוד השדרה מייחסים להיפוקרטס היווני שחי במאה החמישית לפני הספירה. התייחסויות נוספות מוצאים גם במקורות מצריים קדמוניים. עדויות היסטוריות לשימוש בטכניקות טיפול ידניות קדמוניות לצורך "תיקון" בעיות בעמוד השדרה מצויות גם בכתבים עתיקים של הסינים, הודים ועמים נוספים.

כירופרקטיקה, הגילוי מחדש

הכירופרקטיקה המודרנית "התגלתה" מחדש בארצות הברית לפני יותר ממאה שנים ע"י מומחה קנדי לאנטומיה בשם דניאל דוד פלמר. פלמר ביסס את שיטתו על דבריו של היפוקרטס: "חפש בעמוד השדרה ומצא את שורש המחלה". פלמר ידע שעמוד השדרה מגן על חוט השדרה ועל העצבים היוצאים ממנו. הוא העריך שהפרעה בהולכה העצבית כתוצאה משיבוש מכני (תזוזה של חוליה, לחץ של דיסק על שורש עצב וכו') עלול להוביל לשורה ארוכה של פתולוגיות. תיקון ידני של שיבושים אלו היווה את הבסיס למקצוע הכירופרקטיקה שהלך והתפתח במהירות בצפון אמריקה ומאוחר יותר ברחבי העולם.

כירופרקטיקה הגילוי מחדש

במאה שנות קיומה ובהתבסס על המחקר המדעי המודרני, פיתחה הכירופרקטיקה שיטות טיפול ייחודיות ויעילות בעמוד השדרה בפרט ובמערכות שריר ושלד בכלל. בשנים האחרונות הושם דגש בהכשרתו ובשיפור יכולתו של הכירופרקט לא רק לטפל באיבר הפגוע אלא אף לשקמו באמצעות טכניקות טיפול שונות וסוגי ספורט שונים. עוד שוכללה יכולתו של כול כירופרקט "לתפור" חבילת תרגילים ייחודית לחולה מסוים תוך הבנה עמוקה של כל מרכיבי הבעיה הרפואית ממנה הוא סובל.

במסגרת הכשרתו מאומן הכירופרקט לזהות ולשפר ליקויי יציבה ולתת ייעוץ ארגונומי מלא הכולל שיפור עמדות העבודה, שיפור תנוחות שינה, שיפור הישיבה ועוד. במידת הצורך יעשה שימוש בעזרים אורתופדיים, כגון: כריות, חגורות גב ומדרסים.

כירופרקט, תהליך ההכשרה

כירופרקטיקה הגילוי מחדש

תהליך הכשרתו של הסטודנט לקראת התואר "ד"ר לכירופרקטיקה" נמשכת 7 שנים אקדמיות. הכשרה זו ניתנת בעשרות קולג'ים ואוניברסיטאות ברחבי העולם המערבי המאוגדים בארגון בינלאומי - המועצה ללימודי כירופרקטיקה. ארגון זה כפוף למועצה להשכלה גבוהה ותפקידו לשמור על הסטנדרט האקדמי הגבוה. עם תום הלימודים חייב הסטודנט לעמוד בהצלחה בבחינות הסמכה ממלכתיות בטרם יקבל את הרישיון לעסוק בכירופרקטיקה.

בחלק מן האוניברסיטאות (דנמרק) תכנית הלימודים בשנים הראשונות מיועדת לסטודנטים לרפואה ולסטודנטים לכירופרקטיקה גם יחד. הסטודנטים מתפצלים בשלב של הלימודים הייעודיים. תכנית לימודיו של הכירופרקט כוללת: אנטומיה, דיסקציה, קינסיולוגיה, תורת השרירים, אמבריולוגיה, נוירולוגיה, אורתופדיה, תורת העצמות, ביו-מכניקה, ביוכימיה, פיזיולוגיה, בקטריולוגיה, פתולוגיה, דיאגנוסטיקה, גניקולוגיה, דרמטולוגיה, מחלות ילדים, פסיכולוגיה, פיענוח דימות, שימוש במכונות לצילומי רנטגן, טוקסיקולוגיה, עקרונות הכירופרקטיקה, שימוש במכשור ייעודי, אתיקה ומשפט, טכניקות כירופרקטיות ועוד.

מה משיג הטיפול הכירופרקטי?

1) הפחתה / העלמה של הכאב 

2) שיפור בתנועת ובתפקוד של המפרק / חוליה

3) שיפור בתפקוד של מערכת העצבים

4) שיפור בתפקוד המערכת השרירית ואיזונה

5) הפחתה / מניעה של נזקים עתידיים

במי מטפל הכירופרקט?

הטיפול הכירופרקטי יכול להועיל לאנשים מכול הגילים. תינוקות ילדים נוער ומבוגרים. לחצים פיזיים ומאוחר יותר נפשיים משמעותיים מופעלים על המין האנושי כבר במהלך שהייתו של העובר ברחם. במהלך גדילתם מוסיפים הילדים להיחשף לפעילות פיזית אינטנסיבית, לנפילות ופציעות. לחצים אלו עלולים לגרום לסטיות ושיבושים מכניים בעמוד השדרה בפרט ובמערכות שריר ושלד בכלל. בגילים של צמיחה וגדילה מהירה ישנה חשיבות עליונה בטיפול מוקדם בבעיות אלו על מנת למנוע עיוותים שמקורם "בפשרה" שעושה הגוף.

חלק מהבעיות במערכות של שרירי ושלד החולים המבוגרים נובעות מחוסר איזון שמקורו בגיל הילדות. הבחנה מוקדמת של עקמת, חוסר שיוון באורך הרגליים, אובדן של קשת כף הרגל ועוד יכול למנוע נזק מתמשך. שיבושים מכניים נוספים הניתנים ל"לתיקון" ע"י הכירופרקט כוללים שינויים ניווניים הנגרמים כתוצאה מטראומה, ליקוי יציבה, ארגונומיה לוקה, גיל, מקצוע, היריון ועוד. טיפול כירופרקטי במקרים אלו מלווה בייעוץ ובאימונים מיוחדים משפר את

 תפקודו של המפרק או החוליה ומעכב את קצב ניוונו.

באלו בעיות מטפל כירופרקט?

תקציבי מחקר ענקיים מוקדשים מידי שנה לחקר הגורמים לכאבי הגב התחתון והאמצעים היעילים ביותר לטיפול בו. נתון זה לא מפתיע לנוכח העובדה שארבעה מכול חמישה אנשים סובלים או יסבלו מבעיות של גב תחתון בחייהם והנזקים הכלכליים העצומים הנובעים מכך. ממחקרים איכותיים רבים כולל כאלה שנערכו במימון ממשלתי (ארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, ניו-זילנד, בריטניה ועוד) עולה העליונות של הטיפול הכירופרקטי בכאבי גב תחתון. המחקרים הללו והעובדה שרוב הפונים לטיפול כירופרקטי מבקשים מזור לכאבי גב תחתון יצרו תחושה של ניצחון "בקרב" להוכחת יעילותנו בטיפול בכאבי גב תחתון.

כאבי גב תחתון

בשנים האחרונות מדגיש מקצוע הכירופרקטיקה את כישוריו ואת יכולתו לטפל גם בבעיות נוספות ובכללן כאבים, ליקוי תפקודי ושינויים נוירולוגיים הנובעים מחלקי עמוד השדרה האחרים כולל צוואר, גב עליון וגב מרכזי. כמו כן מוכשר הכירופרקט לטפל גם בכאבים, ליקוי תפקודי ושינויים נוירולוגיים הנובעים מהגפיים, גפה עליונה וגפה תחתונה. הטיפול כאבי לסתות ותפקוד לקוי שלהם מצוי גם הוא בתחום הידע שלנו. 

תוצאות מפתיעות לטובה נמצאו בחקר יעילות הטיפול הכירופרקטי לחולים הסובלים מסחרחורת, מוורטיגו ומכאבי ראש. סימפטומים נפוצים אלו שבמבט ראשון לא נראים קשורים ולתחום טיפולו של הכירופרקט. הוקלו או נעלמו כאשר נבעו משיבוש צווארי.

במדינות רבות בעולם קיימת חקיקה שמגדירה את הכירופרקט כרופא ראשוני ומאפשרת לו לאבחן, לטפל או להפנות את החולה על פי שיקול דעתו. מצב זה קיים בארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, ניו-זילנד, בריטניה, שבדיה, דנמרק, שוויץ ועוד.

המשך לקרוא אודות מגוון רחב של בעיות עצב שריר ושלד שהכירופרקטיקה יודעת לטפל בהן ביעילות ובבטיחות: סכיאטיקה, פריצת דיסק, כאבי מפרקי עצה וכסל, כאבים במפשעה, נקע בקרסול ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מניפולציה לצוואר זה בטוח

מניפולציה לצוואר? זה בטוח! כלי הדם בעמוד השדרה הצווארי אינם ניזוקים מטיפול כירופרקטי המתבצע על ידי כירופרקט. נזק לכלי הדם בחלק הזה של עמוד השדרה עלול להתרחש בגלל סיבות רבות. הטענות העולות מגופים רפואיים שמניפולציה בחלק הזה של עמוד השדרה עלולה להזיק לכלי הדם מוזמות.

מניפולציה לצוואר זה בטוח
כירופרקט או אורתופד

כירופרקט או אורתופד, למי כדאי לפנות כאשר סובלים מכאבי גב תחתון? מגוון רחב של אנשים מתיימרים לעזור לכאבי הגב שלכם. רובם המכריע אינם מועילים ולפעמים אפילו מזיקים. הכירופרקט יעיל יותר וזול יותר מהטיפול הרפואי המקובל לסובלים מכאבי גב תחתון. 

כירופרקט או אורתופד
כירופרקטיקה לקט עובדות

כירופרקטיקה? לקט עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולמקצוע הזה מפורטים כאן. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב לוודאי מכירים, חלק אחר אולי יפתיע אותכם ויתן לכם חומר למחשבה. בכול מקרה שווה לכם לעיין וללמוד.

כירופרקטיקה לקט עובדות
למי כירופרקט יכול לעזור

למי כירופרקט יכול לעזור? במרפאתנו, כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום ברמת אביב ג' אנו מטפלים ומשקמים במגוון רחב של פגיעות במערכות עצב, שריר ושלד בגין עומסי יתר, ניוון, תאונות בעבודה או בבית, תאונות דרכים, ניתוחים, טיפולים רפואיים ופציעות ספורט.

למי כירופרקט יכול לעזור
כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

כירופרקטיקה? יעילות ובטיחות של המקצוע הזה נבדקו ונבחנו באופן יסודי ביותר והמסקנות ברורות. במעל 100 השנים האחרונות מטפלים קלינאים מהתחום הזה ביעילות ובבטיחות מרובה בחולים מכול שכבות הציבור ובכול טווחי הגילים הסובלים  ממגוון ליקויים בריאותיים במערכות שריר ושלד. 

כירופרקטיקה, יעילות ובטיחות
במה מטפל כירופרקט

במה מטפל כירופרקט? ההכשרה המסיבית והיסודית מעניקה לקלינאי בתחום יכולות אבחון, טיפול ושיקום ייחודיות במגווןן העצום של הפגיעות במערכות עצב שריר ושלד. מערכות אלה עלולות להינזק מחבלות, תאונות, פציעות ספורט או סתם בלאי מצטבר. 

במה מטפל כירופרקט?
עקרונות יסוד

כירופרקטיקה? עקרונות יסוד של מקצוע זה באים לדי ביטוי בשם שמשמעותו: כירו - ידיים, פרקטיקה - ביצוע. הדיסיפלינה הזאת בגרסתה המודרנית משתמשת אמנם, במכשור ובידע מתקדמים שהמדע והרפואה מספקים לה, אך עיקר עבודתה ומהותה עדיין נותרו ידניים.

כירופרקטיקה, עקרונות יסוד
כירופרקטיקה רקע היסטורי

כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. ייסוד המקצוע מיוחס לדניאל דוד פאלמר אך אומנות "סידור העצמות" קיימת בתרבויות רבות כבר אלפי שנים.

כירופרקטיקה רקע היסטורי
כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור

כירופרקטיקה? מי יכולה לעזור? מדובר בענף קליני המאבחן, מטפל ומשקם ליקויים תפקודיים וכאבים שנובעים ממערכות עצב, שריר ושלד אך גם יודע למנוע בעיות במערכות אלה על ידי טיפול מונע, שיפור יציבה, ארגונומיה ועוד. ביותר ממאה שנות קיומה צבר המקצוע אוהדים נלהבים. 

כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור?
כירופרקטיקה שאלות ותשובות

כירופרקטיקה? שאלות ותשובות שכיחות בנושא המרוכזים כאן עשויים להשלים אצלכם את הידע הנדרש כדי להחליט לגבי הצעד הבא שלכם. במידה ולא מצאתם את התשובה לשאלתכם תוכלו לפנות אלי ישירות דרך האתר בעמוד "צור קשר" או להתקשר אלינו ישירות ונשמח לענות לכם.

כירופרקטיקה שאלות ותשובות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)