כאב בעמוד שדרה טורקלי מה עושים

כאב בעמוד שדרה טורקלי מה עושים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאב בעמוד שדרה טורקלי מה עושים? עמוד השדרה הגבי או הטורקלי (Thoracic) כולל 12 חוליות המתחילות המתחיל מתחת לחוליה השביעית של הצוואר ונמשך על לחוליית המותן הראשונה. הרבה פעמים נוהגים להתייחס לחלק הזה של עמוד השדרה כעמוד שדרה עליון או עמוד שדרה מרכזי. אנו נשתמש במושגים אלו לסירוגין.

  למזלנו הרב עמוד השדרה הטורקלי אינו מהווה מקור שכיח לפגיעות וכאבים. היציבות היחסית המוקנית לעמוד השדרה הטורקלי באמצעות בית החזה מפחיתה את סיכויי הפציעה שלו. במאמר הנוכחי "כאב בעמוד שדרה טורקלי מה עושים" נרחיב מעט על הנושא.

  כאב בעמוד שדרה טורקלי מה עושים – רקע

  רובם המכריע של בני האדם בשלב כלשהו בחייהם התלוננו על כאבים בצוואר ו/או כאבי גב תחתון. מסיבה זאת עמוד השדרה המותני ועמוד השדרה הצווארי נחקרים ונלמדים הרבה יותר מעמוד השדרה הגבי או הטורקלי. על פי סקירה שיטתית שנערכה בשנת 2009 (BMC Musculoskeletal Disorders) כאב בעמוד שדרה הטורקלי מתפתח כל שנה בקרב 35.5% מהאוכלוסייה. ברוב המקרים הכאבים הללו נגרמים בשל מתיחת שריר או מסיבות שוליות אחרות. עם זאת חשוב לדעת שגם גורמים משמעותיים ואף מסכני חיים עלולים להוביל להתפתחות כאבים אלו. יש לאבחן מה גורם לכאב באזור הזה הנמשך יותר משבוע שבועיים ובמידת הצורך לטפל בו.

  רוב בני האדם סובלים או יסבלו מכאבי גב תחתון ו/או כאבי צוואר. כאב משמעותי שמקורו בעמוד השדרה הגבי או הטורקלי שכיח פחות. המפרקים בין עמוד השדרה הטורקלי לצלעות מעניקים יציבות לעמוד השדרה באזור זה והגנה יחסית מפני פציעות כאבים ומגבלות תנועה. עם זאת עומסי יתר על עמוד השדרה הטורקלי הנגרמים מסיבות שונות ובגלל גורמי סיכון שונים מובילים להתפתחות פציעות, כאבים ומגבלות תנועה גם באזור המוגן זה. ההגנה היחסית שיש לעמוד השדרה הטורקלי גורמת לכך שרק כשליש מהאנשים סובלים מדי שנה מכאבים שמקורם מאזור זה.

  ברוב המקרים הכאבים שמקורם פגיעה פיזית בחלק הטורקלי בעמוד השדרה נובעים מפגיעה שרירית. רק כ1% מכלל פריצות הדיסק בעמוד השדרה מתפתחות באזור הזה. אם זאת חשוב לציין שכאבים בעמוד השדרה הטורקלי עלולים להתפתח גם מסיבות משמעותיות יותר ובכלל זה מחלות מסכנות חיים כגון סרטן.

  אנטומיה של עמוד השדרה

  עמוד השדרה (Spinal Column) הכולל אצל אדם בוגר 24 חוליות הוא אחד ממרכיבי השלד המרכזיים שלנו. מדובר למעשה בתעלה גמישה המורכבת מ- 7 חוליות צוואר, 12 חוליות גביות או טורקליות ו- 5 חוליות מותן. עמוד שדרה אינו ישר. במבט מהצד נגלה שהוא מצויד בעקומות או קשתות המקנות לו חוזק, יציבות וגמישות. קשתות עמוד השדרה כוללות את הקעור (Lordosis) הצווארי, את הקימור (kyphosis) הטורקלי ואת הקעור (Lordosis) המותני. יכולת התנועה של עמוד השדרה מוקנית לו בין היתר בזכות שני מפרקי שטחה (Facets) הנמצאים בחלק האחורי של החוליות ובזכות הדיסק הבין חולייתי. בעמוד השדרה הטורקלי מתווספים גם המפרקים בין הצלעות לבין הזיזים הצדיים וגופי החוליות.

  מגוון רצועות תומכות ומייצבות את עמוד השדרה וזוקפי עמוד השדרה (erector spine) ושרירים נוספים פועלים לייצבו ולהניע אותו. בין כול שתי חוליות בוקעים מבעד לפתחים אנטומיים זוג שורשי עצבים שמקורם בחוט השדרה. שורשי עצבים אלה עושים דרכם לאיברי הגוף השונים כדי להעביר מידע מהמוח ואל המוח. עמוד שדרה תקין תומך במשקל הגוף ומאפשר לנו את התנועה. תפקידיו אלה חושפים את עמוד השדרה לעומסים רבים ובעקבות זאת לפציעות, כאבים ומגבלות תנועה. ואכן כאבי גב מהווים את אחת הבעיות השכיחות ביותר לאדם.

  כאב בגב העליון או המרכזי – גורמים

  כאמור הגורם השכיח ביותר להתפתחות כאב בעמוד השדרה הטורקלי הוא פציעה של שרירי הגב או של רקמות רכות אחרות. הגורם העיקרי להתפתחות פציעה של הרקמות הללו בגב הטורקלי הוא עומס יתר. עומס יתר על האזור הזה של עמוד השדרה יכול להתפתח בגלל עבודה מאומצת ובמיוחד אם היא חוזרנית, ישיבה ממושכת, יציבה לקויה ועוד. גם פציעה כתוצאה מפעילות גופנית, הרמת חפץ כבד מידי, נפילה או תאונת דרכים (צליפת שוט) עלולה לגרום להתפתחות כאב באזור הטורקלי של עמוד שדרה.

  גורמי סיכון לכאב בגב העליון או המרכזי

  מגוון רחב של גורמי סיכון עלול להוביל להתפתחות כאבים בחלק הטורקלי של עמוד השדרה. בין גורמי הסיכון הללו נמנה כאלה שאינם תלויים בנו וכאלה שנוכל לנטרלם ובכך לצמצם את הסיכון לפגיעה באזור הזה. בין גורמי הסיכון להתפתחות כאב באזור הטורקלי של עמוד שדרה שאין לנו שליטה בהם נמנה :

  • מגדר (נשים מצויות בסיכון גבוה יותר)
  • ילדים ונערים ובעיקר ילדות ונערות
  • ליקוי מבני מולד או נרכש (עקמת, קיפוזיס) בעמוד השדרה
  • מחלות בעמוד השדרה כגון דלקות פרקים, מחלת דלדול העצם, גידול סרטני ועוד

  בין גורמי הסיכון להתפתחות כאב באזור הטורקלי של עמוד השדרה שיש לנו שליטה בהם נמנה:

  • יציבה לקויה
  • חוסר פעילות גופנית
  • חולשת שרירי הגב
  • מקצוע המחייב ישיבה ממושכת
  • מקצוע המחייב עבודה עם כפיפה של הצוואר והגב העליון
  • ילקוטי בית ספר כבדים

  דגלים אדומים

  דגלים אדומים מהווים פרטי היסטוריה רפואית מסוימים ו/או סימנים ותסמינים שמעלים את הסבירות שהגורם להתפתחות כאב בעמוד שדרה טורקלי הוא רציני. נוכחות של דגלים אדומים מחייבת את הקלינאי להפנות את החולה לחדר מיון. בין פרטי ההיסטוריה הרפואית שנחפש נמנה: רקע של תאונה או חבלה קשה, רקע של תאונה או חבלה אפילו קלה בקרב אנשים הסובלים ממחלת דלדול העצם, רקע של מחלות סרטן, רקע של מחלה זיהומית, שימוש מתמשך בקורטיקוסטרואידים או בתרופות מדכאות מערכת חיסונית, מכור לסמים.

  בין פרטי הסימנים והתסמינים שנחפש נמנה: אובדן משקל בלתי מוסבר, חום גבוה, צמרמורות, כאבים חריפים במיוחד, כאבים קבועים שלא ניתן להפחיתם באמצעות שינוי תנוחות, כאבים חריפים שהולכים ומחמירים, כאבים שאינם מגיבים לטיפול, כאבים חריפים ונוקשות חריפה בבוקר, שינוי מבני נראה לעין בעמוד השדרה, חוסר נוירולוגי חמור, חוסר נוירולוגי פרוגרסיבי.

  אבחון כאב בגב העליון או המרכזי

  כאב בעמוד שדרה טורקלי
  כאב בעמוד שדרה טורקלי

  אבחון כאב בחלק הטורקלי של עמוד שדרה מתבסס על המידע המופק מהחולה ומבדיקתו. סך כל המידע המופק מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מבדיקות מעבדה ודימות יהווה את התשתית לקביעת האבחון. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד בין היתר מה הן תלונות החולה, מתי החלו, כיצד באים לידי ביטוי, מה גרם להם, מה משפיע עליהם ועוד. נלמד על הרקע הבריאותי האיש והמשפחתי של החולה כמו גם על הרגליו ותחביביו. הבדיקה הגופנית תכלול התבוננות על החולה בהליכה, עמידה, ישיבה ושכיבה. נחפש ליקויים בהליכה, ליקויי יציבה, עקמת, קיפוזיס, היפר לורדוזיס, חוסר סימטריה באגן,  נפיחות, צלקות, אדמומיות, עיוותים ועוד. נמשש את חלקי הגב והצוואר השונים ונחפש אזורים כואבים.

  נבדוק טווחי תנועה אקטיביים ופסיביים של כל עמוד השדרה והגפיים. נבצע בדיקות מיוחדות. נבצע בדיקה נוירולוגית כדי לשלול מעורבות עצבית בתלונתו של החולה. ריפו כאב בעמוד שדרה טורקלי של חולה הסובל מבעיות נפשיות עלול להיות ממושך. ננסה על כן להתרשם ממצבו הנפשי של החולה. במידה הצורך נפנה את החולה לבדיקות מעבדה (דלקת פרקים?), בדיקות דימות כגון MRI (פריצת דיסק, גידול סרטני?), או CT או רנטגן (שבר דחיסה, גידול סרטני בחוליה?) ועוד.

  אבחנה מבדלת

  אבחון מקור הכאב בחלק הטורקלי של עמוד השדרה חייב לקחת בחשבון את כלל הגורמים האפשריים לכאב מסוג זה. מגוון רחב של פגיעות מחלות והפרעות בריאותיות עלולות לגרום לנו לחוש כאב בעמוד שדרה טורקלי. פגיעות בעמוד השדרה הטורקלי עצמו שעלולות לגרום לכאבים מסוג זה כוללות מתיחה או קרע שריר, שבר דחיסה בחוליה, פריצת דיסק טורקלי ולחץ על שורש עצב או על חוט השדרה ועוד. מחלות בעמוד השדרה הטורקלי שעלולות לגרום לכאבים מסוג זה כוללות דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים מסוג אחר (דלקת פרקים שגרונית, אנקילוזיס ספונדילוזיס ועוד), דלקת זיהומית באחת החוליות או הרקמות הסמוכות ועוד.

  פגיעות ומחלות באזורים מרוחקים שעלולים לגרום להתפתחות כאב בעמוד השדרה טורקלי כוללות מגוון פגיעות ומחלות בעמוד השדרה הצווארי ומגוון פגיעות ומחלות בעמוד השדרה המותני. גם מחלות הפוגעות באיברים פנימיים עלולות לבוא לידי ביטוי בין היתר באמצעות כאב בעמוד שדרה טורקלי המתמקד לרוב בין השכמות. בין המחלות מהסוג הזה נמנה: מחלות ריאה (סרטן ריאות?), מחלות של הושט, מחלות של מערכת העיכול, מחלות של הכבד, מחלות של הלבלב ומחלות של כיס המרה.

  כאב בגב העליון או המרכזי – ניהול וטיפול

  הטיפול בכאב המתפתח בחלק הטורקלי של עמוד שדרה משתנה בהתאם לגורם לו. ברוב המקרים הטיפול היעיל והמועדף בכאב מסוג זה הוא טיפול שמרני. טיפול שמרני הניתן על ידי כירופרקט יכלול שימוש בטכניקות טיפול ידניות יחד עם אמצעי עזר מודרניים וחדשניים כגון לייזר רך מקצועי. ברוב המקרים כאב שאינו נגרם ממחלה רצינית צפוי לחלוף תוך ימים עד שבועות אחדים. עם השיפור הצפוי יחל השלב השיקומי שהתמקד בשיפור היציבה, ובשיפור היכולות של הרקמות התומכות. לשם כך ניעזר בין היתר באימוני כוח. רוב המקרים של כאב בעמוד שדרה טורקלי נובעים מאורח חיים יושבני וחוסר פעילות גופנית. במטרה להאיץ את קצב הריפוי ולמנוע הישנות הבעיה נעניק לחולה ייעוץ ארגונומי (עמדת עבודה נכונה, הרגלי עבודה נכונים ועוד), ייעוץ בנושא יציבה והכוונה בנושא פעילות גופנית מתאימה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

   כאב בגלל נזק עצבי

   כאב בגלל נזק עצבי

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב