כאב בעמוד שדרה טורקלי מה עושים
כאב בעמוד שדרה טורקלי מה עושים

כאב בעמוד שדרה טורקלי מה עושים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב בעמוד שדרה טורקלי מה עושים? עמוד השדרה הטורקלי (Thoracic) כולל 12 חוליות המתחילות המתחיל מתחת לחוליה השביעית של הצוואר ונמשך על לחוליית המותן הראשונה. הרבה פעמים נוהגים להתייחס לחלק הזה של עמוד השדרה כעמוד שדרה עליון או עמוד שדרה מרכזי. למזלנו הרב עמוד השדרה הטורקלי אינו מהווה מקור שכיח לפגיעות וכאבים. היציבות היחסית המוקנית לעמוד השדרה הטורקלי באמצעות בית החזה מפחיתה את סיכויי הפציעה שלו.

רובם המכריע של בני האדם בשלב כלשהו בחייהם התלוננו על כאבים בצוואר ו/או כאבי גב תחתון. מסיבה זאת עמוד השדרה המותני ועמוד השדרה הצווארי נחקרים ונלמדים הרבה יותר מעמוד השדרה הטורקלי. על פי סקירה שיטתית שנערכה בשנת 2009 (BMC Musculoskeletal Disorders) כאב בעמוד שדרה טורקלי מתפתח כל שנה בקרב 35.5% מהאוכלוסייה. ברוב המקרים הכאבים הללו נגרמים בשל מתיחת שריר או מסיבות שוליות אחרות. עם זאת חשוב לדעת שגם גורמים משמעותיים ואף מסכני חיים עלולים להוביל להתפתחות כאב בעמוד שדרה טורקלי. יש לאבחן מה גורם לכאב באזור הזה הנמשך יותר משבוע שבועיים ובמידת הצורך לטפל בו.

כאב בעמוד שדרה טורקלי מה עושים – רקע

עמוד השדרה

עמוד השדרה (Spinal Colum) הכולל אצל אדם בוגר 24 חוליות הוא אחד ממרכיבי השלד המרכזיים. מדובר למעשה בתעלה גמישה המורכבת מ- 7 חוליות צוואר, 12 חוליות טורקליות ו- 5 חוליות מותן. עמוד שדרה אינו ישר. במבט מהצד נגלה שהוא מצויד בעקומות או קשתות המקנות לו חוזק, יציבות וגמישות. קשתות עמוד השדרה כוללות את הקעור (Lordosis) הצווארי, את הקימור (kyphosis) הטורקלי ואת הקעור (Lordosis) המותני. יכולת התנועה של עמוד השדרה מוקנית לו בין היתר בזכות שני מפרקי שטחה (Facets) הנמצאים בחלק האחורי של החוליות ובזכות הדיסק הבין חולייתי. בעמוד השדרה הטורקלי מתווספים גם המפרקים בין הצלעות לבין הזיזים הצדיים וגופי החוליות.

מגוון רצועות תומכות ומייצבות את עמוד השדרה וזוקפי עמוד השדרה (erector spinae) ושרירים נוספים פועלים לייצבו ולהניע אותו. בין כול שתי חוליות בוקעים מבעד לפתחים אנטומיים זוג שורשי עצבים שמקורם בחוט השדרה. שורשי עצבים אלה עושים דרכם לאיברי הגוף השונים כדי להעביר מידע מהמוח ואל המוח. עמוד שדרה תקין תומך במשקל הגוף ומאפשר לנו את התנועה. תפקידיו אלה חושפים את עמוד השדרה לעומסים רבים ובעקבות זאת לפציעות, כאבים ומגבלות תנועה. ואכן כאבי גב מהווים את אחת הבעיות השכיחות ביותר לאדם.

עמוד השדרה הטורקלי

רוב בני האדם סובלים או יסבלו מכאבי גב תחתון ו/או כאבי צוואר. כאבים שמקורו בעמוד השדרה הטורקלי שכיחים פחות. המפרקים בין עמוד השדרה הטורקלי לצלעות מעניקים יציבות לעמוד השדרה באזור זה והגנה יחסית מפני פציעות כאבים ומגבלות תנועה. עם זאת עומסי יתר על עמוד השדרה הטורקלי הנגרמים מסיבות שונות ובגלל גורמי סיכון שונים מובילים להתפתחות פציעות, כאבים ומגבלות תנועה גם באזור המוגן זה. ההגנה היחסית שיש לעמוד השדרה הטורקלי גורמת לכך שרק כשליש מהאנשים סובלים מדי שנה מכאבים שמקורם מאזור זה.

ברוב המקרים הכאבים שמקורם פגיעה פיזית בעמוד השדרה הטורקלי נובעים מפגיעה שרירית. רק כ1% מכלל פריצות הדיסק בעמוד השדרה מתפתחות באזור הטורקלי. אם זאת חשוב לציין שכאבים בעמוד השדרה הטורקלי עלולים להתפתח גם מסיבות משמעותיות יותר ובכלל זה מחלות מסכנות חיים כגון סרטן.

כאב בעמוד שדרה טורקלי – גורמים

כאמור הגורם השכיח ביותר להתפתחות כאב בעמוד השדרה הטורקלי הוא פציעה של שרירי הגב או של רקמות רכות אחרות. הגורם העיקרי להתפתחות פציעה של הרקמות הללו בגב הטורקלי הוא עומס יתר. עומס יתר על האזור הזה של עמוד השדרה יכול להתפתח בגלל עבודה מאומצת ובמיוחד אם היא חוזרנית, ישיבה ממושכת, יציבה לקויה ועוד. גם פציעה כתוצאה מפעילות גופנית, הרמת חפץ כבד מידי, נפילה או תאונת דרכים (צליפת שוט) עלולה לגרום להתפתחות כאב בעמוד שדרה טורקלי.

גורמי סיכון להתפתחות כאב בעמוד השדרה הטורקלי

מגוון רחב של גורמי סיכון עלול להוביל להתפתחות כאב בעמוד השדרה הטורקלי. בין גורמי הסיכון הללו נמנה כאלה שאינם תלויים בנו וכאלה שנוכל לנטרלם ובכך לצמצם את הסיכון לפגיעה באזור הזה. בין גורמי הסיכון להתפתחות כאב בעמוד שדרה טורקלי שאין לנו שליטה עליהם נמנה מגדר (נשים מצויות בסיכון גבוה יותר), ילדים ונערים ובעיקר ילדות ונערות, ליקוי מבני מולד או נרכש (עקמת, קיפוזיס) בעמוד השדרה, מחלות בעמוד השדרה כגון דלקות פרקים, מחלת דלדול העצם, גידול סרטני ועוד.

בין גורמי הסיכון להתפתחות כאב בעמוד שדרה טורקלי שיש לנו שליטה עליהם נמנה יציבה לקויה, חוסר פעילות גופנית, חולשת שרירי הגב, מקצוע המחייב ישיבה ממושכת, מקצוע המחייב עבודה עם כפיפה של הצוואר והגב העליון, ילקוטי בית ספר כבדים.

כאב בעמוד השדרה הטורקלי – דגלים אדומים

דגלים אדומים מהווים פרטי היסטוריה רפואית מסוימים ו/או סימנים ותסמינים שמעלים את הסבירות שהגורם להתפתחות כאב בעמוד שדרה טורקלי הוא רציני. נוכחות של דגלים אדומים מחייבת את הקלינאי להפנות את החולה לחדר מיון. בין פרטי ההיסטוריה הרפואית שנחפש נמנה: רקע של תאונה או חבלה קשה, רקע של תאונה או חבלה אפילו קלה בקרב אנשים הסובלים ממחלת דלדול העצם, רקע של מחלות סרטן, רקע של מחלה זיהומית, שימוש מתמשך בקורטיקוסטרואידים או בתרופות מדכאות מערכת חיסונית, מכור לסמים.

בין פרטי הסימנים והתסמינים שנחפש נמנה: אובדן משקל בלתי מוסבר, חום גבוה, צמרמורות, כאבים חריפים במיוחד, כאבים קבועים שלא ניתן להפחיתם באמצעות שינוי תנוחות, כאבים חריפים שהולכים ומחמירים, כאבים שאינם מגיבים לטיפול, כאבים חריפים ונוקשות חריפה בבוקר, שינוי מבני נראה לעין בעמוד השדרה, חוסר נוירולוגי חמור, חוסר נוירולוגי פרוגרסיבי.

אבחון כאב בעמוד השדרה הטורקלי

כאב בעמוד שדרה טורקלי
כאב בעמוד שדרה טורקלי

אבחון של כאב בעמוד שדרה טורקלי מתבסס על המידע המופק מהחולה ומבדיקתו. סך כל המידע המופק מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מבדיקות מעבדה ודימות יהווה את התשתית לקביעת האבחון. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד בין היתר מה הן תלונות החולה, מתי החלו, כיצד באים לידי ביטוי, מה גרם להם, מה משפיע עליהם ועוד. נלמד על הרקע הבריאותי האיש והמשפחתי של החולה כמו גם על הרגליו ותחביביו. הבדיקה הגופנית תכלול התבוננות על החולה בהליכה, עמידה, ישיבה ושכיבה. נחפש ליקויים בהליכה, ליקויי יציבה, עקמת, קיפוזיס, היפר לורדוזיס, חוסר סימטריה באגן,  נפיחות, צלקות, אדמומיות, עיוותים ועוד. נמשש את חלקי הגב והצוואר השונים ונחפש אזורים כואבים.

נבדוק טווחי תנועה אקטיביים ופסיביים של כל עמוד השדרה והגפיים. נבצע בדיקות מיוחדות. נבצע בדיקה נוירולוגית כדי לשלול מעורבות עצבית בתלונתו של החולה. ריפו כאב בעמוד שדרה טורקלי של חולה הסובל מבעיות נפשיות עלול להיות ממושך. ננסה על כן להתרשם ממצבו הנפשי של החולה. במידה הצורך נפנה את החולה לבדיקות מעבדה (דלקת פרקים?), בדיקות דימות כגון MRI (פריצת דיסק, גידול סרטני?), או CT או רנטגן (שבר דחיסה, גידול סרטני בחוליה?) ועוד.

כאב בעמוד השדרה הטורקלי אבחנה מבדלת

אבחון של כאב בעמוד שדהרה טורקלי חייב לקחת בחשבון את כלל הגורמים האפשריים לכאב מסוג זה. מגוון רחב של פגיעות מחלות והפרעות בריאותיות עלולות לגרום לנו לחוש כאב בעמוד שדרה טורקלי. פגיעות בעמוד השדרה הטורקלי עצמו שעלולות לגרום לכאבים מסוג זה כוללות מתיחה או קרע שריר, שבר דחיסה בחוליה, פריצת דיסק טורקלי ולחץ על שורש עצב או על חוט השדרה ועוד. מחלות בעמוד השדרה הטורקלי שעלולות לגרום לכאבים מסוג זה כוללות דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים מסוג אחר (דלקת פרקים שגרונית, אנקילוזיס ספונדילוזיס ועוד), דלקת זיהומית באחת החוליות או הרקמות הסמוכות ועוד.

פגיעות ומחלות באזורים מרוחקים שעלולים לגרום להתפתחות כאב בעמוד השדרה טורקלי כוללות מגוון פגיעות ומחלות בעמוד השדרה הצווארי ומגוון פגיעות ומחלות בעמוד השדרה המותני. גם מחלות הפוגעות באיברים פנימיים עלולות לבוא לידי ביטוי בין היתר באמצעות כאב בעמוד שדרה טורקלי המתמקד לרוב בין השכמות. בין המחלות מהסוג הזה נמנה: מחלות ריאה (סרטן ריאות?), מחלות של הושט, מחלות של מערכת העיכול, מחלות של הכבד, מחלות של הלבלב ומחלות של כיס המרה.

כאב בעמוד שדרה טורקלי מה עושים – ניהול וטיפול

הטיפול בהתפתחות כאב בעמוד שדרה טורקלי השתנה בהתאם לגורם לו. ברוב המקרים הטיפול היעיל והמועדף בכאב מסוג זה הוא טיפול שמרני. טיפול שמרני הניתן על ידי כירופרקט יכלול שימוש בטכניקות טיפול ידניות יחד עם אמצעי עזר מודרניים וחדשניים כגון לייזר רך מקצועי. ברוב המקרים כאב שאינו נגרם ממחלה רצינית צפוי לחלוף תוך ימים עד שבועות אחדים. עם השיפור הצפוי יחל השלב השיקומי שהתמקד בשיפור היציבה, ובשיפור היכולות של הרקמות התומכות. לשם כך ניעזר בין היתר באימוני כוח. רוב המקרים של כאב בעמוד שדרה טורקלי נובעים מאורח חיים יושבני וחוסר פעילות גופנית. במטרה להאיץ את קצב הריפוי ולמנוע הישנות הבעיה נעניק לחולה ייעוץ ארגונומי (עמדת עבודה נכונה, הרגלי עבודה נכונים ועוד), ייעוץ בנושא יציבה והכוונה בנושא פעילות גופנית מתאימה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת זיהומית בעמוד השדרה

  דלקת זיהומית בעמוד השדרה אינה בעיה שכיחה אך מדובר בבעיה רצינית שחשוב להיות מודע לה. מגוון אדיר של ההפרעות הבריאותיות…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • הכאב מושפע גם ממבנה המוח

  הכאב מושפע גם ממבנה המוח! לכאבים תפקיד חשוב בשמירה על שלמות הגוף ובריאותו. הכאב מזהיר אותנו מפני נזקים ובכך מכוון…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאב בחזה לרוב חסר משמעות

  כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן