יציבה לקויה ופציעות ריצה מה הקשר

יציבה לקויה ופציעות ריצה מה הקשר
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יציבה לקויה ופציעות ריצה מה הקשר? מחקר שפורסם בירחון האמריקאי לרפואת ספורט מצא קשר בין פציעות ריצה לליקוי יציבה שכיח באגן. ליקוי זה הקשור לאופן התנועה של האגן בהליכה ובריצה מהווה, כך לפי המחקר, גורם סיכון מרכזי לפציעות ריצה שכיחות. ריצה היא פעילות ספורט מתגמלת ביותר. היתרונות הכרוכים בריצה סוקרו כאן באתר במאמרים רבים. על יתרונות אלו גופניים ונפשיים מוטל צל בדמות פציעות ספורט הנובעים מריצה. רצים נוטים להיפצע בתדירות מפחידה. האם ניתן באמצעות תיקון ליקוי היציבה המפורט כאן למנוע או לצמצם את הפציעות הללו? כאן במאמר הנוכחי נרחיב על ליקוי יציבה זה ובכלל זה על מה גורם לו ומה ניתן לעשות לגביו.

יציבה לקויה ופציעות ריצה מה הקשר – רקע

עד היום ידענו שאם אנחנו נפצעים מריצה אז הגורמים לכך יהיו אי הקפדה על כללי האימון הנכונים ובמקרים אחרים ליקויים בסגנון הריצה. לעתים יכולנו להאשים גם את העובדה שכפות הרגליים שלנו אינן מתגלגלות טוב או אינן מתגלגלות כלל בנחיתה על הקרקע. עכשיו מגיע המחקר הזה וטוען שכנראה הפציעות שלנו לא נגרמות בגלל אי הקפדה על חימום או עלייה הדרגתית במהירות ובמרחקי הריצה. לטענת החוקרים במחקר המצוטט כאן עיקר הפציעות שלנו מריצה לא נגרמות בגלל מבנה או התנהגות לקויה של כפות הרגליים אלא בגלל יציבה לקויה של האגן במצב של הליכה או ריצה. ואז נשאלת השאלה: יציבה לקויה ופציעות ריצה מה הקשר?

על פי החוקרים האופן שבו האגן שלכם מתנהג בעת הריצה משפיע באורח דרמטי על הסיכוי שלכם להיפצע מריצה. תנועת אגן נכונה בעת ריצה תאפשר לכם להתמיד עם הספורט הנפלא הזה ללא חשש משמעותי לפציעות. מאידך, נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף (contralateral pelvic drop) במהלך ריצה תחשוף אתכם לפציעות גפיים ופציעות עמוד שדרה חוזרניות.

המחקר

במחקר שפורסם בחודש ספטמבר 2018 בירחון האמריקאי לרפואת ספורט (American Journal of Sports Medicine) בחנו החוקרים את תבנית תנועת האגן של רצים שונים. מסקנות החוקרים: רצים שאגן שלהם נשמט (Pelvic drop) בצד הנגדי (contralateral) לרגל הנוחתת נמצאים בסיכון משמעותי להיפצע מריצה. ממצאי המחקר התבססו על השוואה שנערכה בין סגנון הריצה של 72 רצים הסובלים מפציעות בגפיים התחתונות (18 רצים עם שין ספלינט, 18 רצים עם תסמונת הרצועה האיליו-טיביאלית, 18 רצים עם כאב פטלופמורלי ו- 18 רצים עם דלקת בגיד אכילס) לבין 36 רצים בריאים שמעולם לא נפצעו בגלל ריצה. ההשוואה נערכה באמצעות מערכת לניתוח תנועה בתלת מימד.

בסיכומו של דבר גורמים לפציעות מריצה שאותרו במחקר הזה כללו:

  1. הגורם העיקרי: נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף (במקום שהאגן יפול מעט בצד נושא המשקל ישנה נפילה בצד שאינו נושא משקל)
  2. מנח גוף קדמי בשלב הדריכה האמצעי (mid stance)
  3. ברך פשוטה יותר וכך רגל כפופה כלפי מעלה בעת המגע הראשוני עם הקרקע.

כאמור מבין המאפיינים הללו שהובילו לפציעות ריצה, הנפילה של האגן בצד הנגדי לרגל הנוחתת או – תנועה הפוכה של האגן – היה החשוב ביותר. על כל מעלה אחת של נפילת אגן בצד הנגדי הסיכון לפציעות עלה ב80%. פציעות שכיחות בגפה התחתונה שעלולות להיגרם בשל ליקוי זה כוללות בין היתר פציעות עמוד שדרה ופציעות גפיים כולל תסמונת הרצועה האיליו-טיביאלית, תסמונת כאב פטלופמורלי, שין ספלינט ועוד. חלק מהפציעות הללו הופכות להיות כרוניות ומונעות מהספורטאים להמשיך וליהנות מספורט נפלא זה ויתרונותיו הבריאותיים הרבים. נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף בהליכה או בריצה עלולים להתפתח בגלל סיבות שונות כולל בין היתר בגלל חולשה של שרירים מרחיקי ירך (hip abductor).

נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף – מה זה אומר?

נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף בעת הליכה וכמובן בעת ריצה יכול ליצור מראית עין של תנועת אגן מעכסת ומצודדת. אבל מדובר בתבנית תנועתית בעייתית וכפי שהתברר מהמחקר המצוטט כאן גם מזיקה. מלבד העומסים המיותרים שתבנית תנועתית זאת גורמת לגפיים התחתונות ולעמוד השדרה היא גם פוגעת ביעילות התנועה ולכן גם בביצועים גופניים. מה זה למעשה נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף? האגן עטוף במספר רב של שרירים שתפקידם בין היתר לייצב אותו בתנועה. כאשר אנו עומדים משקל הגוף שלנו נתמך באופן שווה באמצעות הגפיים התחתונות שלנו. כאשר אנו מניפים רגל (swing phase) לצורך ביצוע צעד הרגל השנייה לוקחת עליה את כל משקל הגוף. בשלב הזה (Stance Phase) שבו משקל הגוף מוטל על רגל אחת, האגן במצב תקין, ייטה מטה קלות לכיוון הרגל הנושאת במשקל ויעלה מעלה בצד השני.

מסיבות שונות ובכלל זה בגלל חולשת שרירים מרחיקי הירך ובעיקר של שרירי העכוז הקטן והאמצעי (gluteus medius ,gluteus minimus) האגן פועל הפוך. חולשה זו של מרחיקי הירך גורמת לקושי לתמוך באגן בצד שאינו נושא משקל והתוצאה היא נפילה של האגן. לא תמיד הסיבה לחולשת שרירים מרחיקי ירך ברורה. לעתים הגורם לכך כוללים בין היתר פגיעה בעצב עצב העכוז העליון (The superior gluteal nerve). גורמים נוספים לנפילת אגן בצד הנגדי של הגוף כוללים בין היתר גם ליקויים מולדים ונרכשים שונים במפרק הירך. עוד נציין שבחלק מהמקרים נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף מובילה לתופעה הקרויה הליכת טרנדלנבורג (trendelenburg gait).

נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף – פציעות אופייניות

נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף בהליכה ובוודאי במצב של ריצה משבשת את אופן העברת הכוחות בגוף ויוצרת כוחות הפועלים באופן לקוי ובצירים לקויים. ליקוי זה בעבודת האגן יוצר עומס יתר על עמוד השדרה האגן והגפיים וגורם לעתים קרובות למגוון תסמונות כאב שכיחות. כך למשל התנועה המעכסת של האגן גורמת למתיחה חוזרנית של הרצועה האיליו טיביאלית וגורמת להתפתחות תסמונת הרצועה האיליו-טיביאלית. מתיחה זאת של הרצועה האיליוטיביאלית גורמת גם לגירוי של הבורסה הטרוכנטרית הממוקמת מתחת לרצועה הזאת ומובילה להתפתחות טרוכנטריק בורסיטיס. עבודת אגן לקויה מובילת לתנועות פיצוי לקויות גם של הברכיים השוקיים וכפות הרגליים והגורמות בין היתר להתפתחות כאב פטלופמורלי, שין ספלינט, דלקת בגיד אכילס ועוד.

התנועה המעכסת של האגן גורמת לעומסים על הרקמות הרכות ועל המבניים הגרמיים בגב התחתון ובאגן. בין היתר נוצרים עומסי יתר על זוקפי עמוד השדרה, השריר המרובע (quadratus lumborum), רצועות, דיסקים בין חולייתיים, מפרקי הפצט (facet), מפרקי העצה והכסל (סקרואיליאק) ועוד. בין יתר תסמונות הכאב השכיחות בעמוד השדרה עקב נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף נמנה כאבי גב תחתון, כאבים במפרקי האגן, תסמונת המפרקים הפצטליים ועוד.

אבחון וטיפול

יציבה לקויה ופציעות ריצה
יציבה לקויה ופציעות ריצה

אבחון קריסה זאת של האגן בהליכה ו/או בריצה מתבסס בעיקר על תצפית. התבוננות מאחור על הרץ יצביעו על הלקות הזאת. במצבים גבוליים של קריסה קלה בלבד יתכן ויידרש ציוד מיוחד לכך. בארץ ישנם מרכזי שיקום כולל בבתי חולים המצוידים במעבדות  הבוחנות את תנועת הרצים בתלת ממד. מדובר במערכות רבת חיישנים המודדת את הזויות של חלקי הגוף השונים. הטיפול בליקוי יציבה זה התבסס על הגורם לו. נטפל במפרק הירך כאשר קריסת האגן בצד שאינו נושא משקל נגרמת בגלל ליקוי כזה או אחר במפרק הירך. במידה ונמצא שהבעיה נגרמת בגלל חולשה של שרירי העכוז הקטן והאמצעי נדאג לחזקם באמצעות תרגילים ייעודיים.

מניעה של נפילת האגן בצד הנגדי של הגוף

כדי למנוע נפילת אגן בצד הנגדי יש להקפיד על חיזוק של שרירי הירך ובעיקר השרירים מרחיקי הירך. חיזוק השרירים יכול להתבצע על מזרן בבית או באמצעות מגוון מכשירי כושר בחדר הכושר. במידה והגורם לתופעה היא פגיעה כזאת או אחרת במפרק הירך אל תרוצו עד שהבעיה תטופל. בכל מקרה של חשד שהאגן שלכם אינו נע באופן תקין חשוב להגיע למרפאה לאבחון.

מקור עיקרי:

. Bramah, C., Preece, S., Gill, N., Herrington, L. (2018). Is there a pathological Gait Associated with Common Soft Tissue Running Injuries? The American Journal of Sports Medicine: Published Online September 7th, 2018. doi: 10.1177/0363546518793657

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים