יציבה לקויה ופציעות ריצה מה הקשר
יציבה לקויה ופציעות ריצה מה הקשר

יציבה לקויה ופציעות ריצה מה הקשר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יציבה לקויה ופציעות ריצה מה הקשר? מחקר שפורסם בירחון האמריקאי לרפואת ספורט מצא קשר בין פציעות ריצה לליקוי יציבה שכיח באגן. ליקוי זה הקשור לאופן התנועה של האגן בהליכה ובריצה מהווה, כך לפי המחקר, גורם סיכון מרכזי לפציעות ריצה שכיחות. ריצה היא פעילות ספורט מתגמלת ביותר. היתרונות הכרוכים בריצה סוקרו כאן באתר במאמרים רבים. על יתרונות אלו גופניים ונפשיים מוטל צל בדמות פציעות ריצה. רצים נוטים להיפצע בתדירות מפחידה. האם ניתן באמצעות תיקון ליקוי היציבה המפורט כאן למנוע או לצמצם את הפציעות הללו? כאן במאמר הנוכחי נרחיב על ליקוי יציבה זה ובכלל זה על מה גורם לו ומה ניתן לעשות לגביו.

יציבה לקויה ופציעות ריצה מה הקשר – רקע

עד היום ידענו שאם אנחנו נפצעים מריצה אז הגורמים לכך יהיו אי הקפדה על כללי האימון הנכונים ובמקרים אחרים ליקויים בסגנון הריצה. לעתים יכולנו להאשים גם את העובדה שכפות הרגליים שלנו אינן מתגלגלות טוב או אינן מתגלגלות כלל בנחיתה על הקרקע. עכשיו מגיע המחקר הזה וטוען שכנראה הפציעות שלנו לא נגרמות בגלל אי הקפדה על חימום או עלייה הדרגתית במהירות ובמרחקי הריצה. לטענת החוקרים במחקר המצוטט כאן עיקר הפציעות שלנו מריצה לא נגרמות בגלל מבנה או התנהגות לקויה של כפות הרגליים אלא בגלל יציבה לקויה של האגן במצב של הליכה או ריצה. ואז נשאלת השאלה: יציבה לקויה ופציעות ריצה מה הקשר?

על פי החוקרים האופן שבו האגן שלכם מתנהג בעת הריצה משפיע באורח דרמטי על הסיכוי שלכם להיפצע מריצה. תנועת אגן נכונה בעת ריצה תאפשר לכם להתמיד עם הספורט הנפלא הזה ללא חשש משמעותי לפציעות. מאידך, נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף (contralateral pelvic drop) במהלך ריצה תחשוף אתכם לפציעות גפיים ופציעות עמוד שדרה חוזרניות.

המחקר

במחקר שפורסם בחודש ספטמבר 2018 בירחון האמריקאי לרפואת ספורט (American Journal of Sports Medicine) בחנו החוקרים את תבנית תנועת האגן של רצים שונים. מסקנות החוקרים: רצים שאגן שלהם נשמט (Pelvic drop) בצד הנגדי (contralateral) לרגל הנוחתת נמצאים בסיכון משמעותי להיפצע מריצה. ממצאי המחקר התבססו על השוואה שנערכה בין סגנון הריצה של 72 רצים הסובלים מפציעות בגפיים התחתונות (18 רצים עם שין ספלינט, 18 רצים עם תסמונת הרצועה האיליו-טיביאלית, 18 רצים עם כאב פטלופמורלי ו- 18 רצים עם דלקת בגיד אכילס) לבין 36 רצים בריאים שמעולם לא נפצעו בגלל ריצה. ההשוואה נערכה באמצעות מערכת לניתוח תנועה בתלת מימד.

בסיכומו של דבר גורמים לפציעות מריצה שאותרו במחקר הזה כללו:

 1. הגורם העיקרי: נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף (במקום שתהיה נפילה קלה של האגן בצד נושא המשקל ישנה נפילה בצד שאינו נושא משקל)
 2. מנח גוף קדמי בשלב הדריכה האמצעי (mid stance)
 3. ברך פשוטה יותר וכך רגל כפופה כלפי מעלה בעת המגע הראשוני עם הקרקע.

כאמור מבין המאפיינים הללו שהובילו לפציעות ריצה, הנפילה של האגן בצד הנגדי לרגל הנוחתת או – תנועה הפוכה של האגן – היה החשוב ביותר. על כל מעלה אחת של נפילת אגן בצד הנגדי הסיכון לפציעות עלה ב80%. פציעות שכיחות בגפה התחתונה שעלולות להיגרם בשל ליקוי זה כוללות בין היתר פציעות עמוד שדרה ופציעות גפיים כולל תסמונת הרצועה האיליו-טיביאלית, תסמונת כאב פטלופמורלי, שין ספלינט ועוד. חלק מהפציעות הללו הופכות להיות כרוניות ומונעות מהספורטאים להמשיך וליהנות מספורט נפלא זה ויתרונותיו הבריאותיים הרבים. נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף בהליכה או בריצה עלולים להתפתח בגלל סיבות שונות כולל בין היתר בגלל חולשה של שרירים מרחיקי ירך (hip abductor).

נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף – מה זה אומר?

נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף בעת הליכה וכמובן בעת ריצה יכול ליצור מראית עין של תנועת אגן מעכסת ומצודדת. אבל מדובר בתבנית תנועתית בעייתית וכפי שהתברר מהמחקר המצוטט כאן גם מזיקה. מלבד העומסים המיותרים שתבנית תנועתית זאת גורמת לגפיים התחתונות ולעמוד השדרה היא גם פוגעת ביעילות התנועה ולכן גם בביצועים גופניים. מה זה למעשה נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף? האגן עטוף במספר רב של שרירים שתפקידם בין היתר לייצב אותו בתנועה. כאשר אנו עומדים משקל הגוף שלנו נתמך באופן שווה באמצעות הגפיים התחתונות שלנו. כאשר אנו מניפים רגל (swing phase) לצורך ביצוע צעד הרגל השנייה לוקחת עליה את כל משקל הגוף. בשלב הזה (Stance Phase) שבו משקל הגוף מוטל על רגל אחת, האגן במצב תקין, ייטה מטה קלות לכיוון הרגל הנושאת במשקל ויעלה מעלה בצד השני.

מסיבות שונות ובכלל זה בגלל חולשת שרירים מרחיקי הירך ובעיקר של שרירי העכוז הקטן והאמצעי (gluteus medius ,gluteus minimus) האגן פועל הפוך. חולשה זו של מרחיקי הירך גורמת לקושי לתמוך באגן בצד שאינו נושא משקל והתוצאה היא נפילה של האגן. לא תמיד הסיבה לחולשת שרירים מרחיקי ירך ברורה. לעתים הגורם לכך כוללים בין היתר פגיעה בעצב עצב העכוז העליון (The superior gluteal nerve). גורמים נוספים לנפילת אגן בצד הנגדי של הגוף כוללים בין היתר גם ליקויים מולדים ונרכשים שונים במפרק הירך. עוד נציין שבחלק מהמקרים נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף מובילה לתופעה הקרויה הליכת טרנדלנבורג (trendelenburg gait).

נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף – פציעות אופייניות

נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף בהליכה ובוודאי במצב של ריצה משבשת את אופן העברת הכוחות בגוף ויוצרת כוחות הפועלים באופן לקוי ובצירים לקויים. ליקוי זה בעבודת האגן יוצר עומס יתר על עמוד השדרה האגן והגפיים וגורם לעתים קרובות למגוון תסמונות כאב שכיחות. כך למשל התנועה המעכסת של האגן גורמת למתיחה חוזרנית של הרצועה האיליו טיביאלית וגורמת להתפתחות תסמונת הרצועה האיליו-טיביאלית. מתיחה זאת של הרצועה האיליוטיביאלית גורמת גם לגירוי של הבורסה הטרוכנטרית הממוקמת מתחת לרצועה הזאת ומובילה להתפתחות טרוכנטריק בורסיטיס. עבודת אגן לקויה מובילת לתנועות פיצוי לקויות גם של הברכיים השוקיים וכפות הרגליים והגורמות בין היתר להתפתחות כאב פטלופמורלי, שין ספלינט, דלקת בגיד אכילס ועוד.

התנועה המעכסת של האגן גורמת לעומסים על הרקמות הרכות ועל המבניים הגרמיים בגב התחתון ובאגן. בין היתר נוצרים עומסי יתר על זוקפי עמוד השדרה, השריר המרובע (quadratus lumborum), רצועות, דיסקים בין חולייתיים, מפרקי הפצט (facet), מפרקי העצה והכסל (סקרואיליאק) ועוד. בין יתר תסמונות הכאב השכיחות בעמוד השדרה עקב נפילת אגן בצד הנגדי של הגוף נמנה כאבי גב תחתון, כאבים במפרקי האגן, תסמונת המפרקים הפצטליים ועוד.

אבחון וטיפול

יציבה לקויה ופציעות ריצה
יציבה לקויה ופציעות ריצה

אבחון קריסה זאת של האגן בהליכה ו/או בריצה מתבסס בעיקר על תצפית. התבוננות מאחור על הרץ יצביעו על הלקות הזאת. במצבים גבוליים של קריסה קלה בלבד יתכן ויידרש ציוד מיוחד לכך. בארץ ישנם מרכזי שיקום כולל בבתי חולים המצוידים במעבדות  הבוחנות את תנועת הרצים בתלת ממד. מדובר במערכות רבת חיישנים המודדת את הזויות של חלקי הגוף השונים. הטיפול בליקוי יציבה זה התבסס על הגורם לו. נטפל במפרק הירך כאשר קריסת האגן בצד שאינו נושא משקל נגרמת בגלל ליקוי כזה או אחר במפרק הירך. במידה ונמצא שהבעיה נגרמת בגלל חולשה של שרירי העכוז הקטן והאמצעי נדאג לחזקם באמצעות תרגילים ייעודיים.

מניעה של נפילת האגן בצד הנגדי של הגוף

כדי למנוע נפילת אגן בצד הנגדי יש להקפיד על חיזוק של שרירי הירך ובעיקר השרירים מרחיקי הירך. חיזוק השרירים יכול להתבצע על מזרן בבית או באמצעות מגוון מכשירי כושר בחדר הכושר. במידה והגורם לתופעה היא פגיעה כזאת או אחרת במפרק הירך אל תרוצו עד שהבעיה תטופל. בכל מקרה של חשד שהאגן שלכם אינו נע באופן תקין חשוב להגיע למרפאה לאבחון.

מקור עיקרי:

. Bramah, C., Preece, S., Gill, N., Herrington, L. (2018). Is there a pathological Gait Associated with Common Soft Tissue Running Injuries? The American Journal of Sports Medicine: Published Online September 7th, 2018. doi: 10.1177/0363546518793657

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • ריצה לקויה פוצעת

  ריצה לקויה גורמת לפציעות שלכם! כך קובעים החוקרים שמחקרם מסוקר כאן. למעשה יש מעט מאוד רצים שעל ציר הזמן אינם…

 • נעלי ריצה עלולות להזיק

  נעלי ריצה פוגעות בכף הרגל? האם יתכן שהן גורמות ליותר נזק מתועלת? הריצה היא ספורט שרוב העוסקים בו נפצעים. רמת…

 • האם ריצה פוגעת בברכיים

  האם ריצה פוגעת בברכיים? הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים. מחקר חדש שנערך בארצות…

 • פציעות ריצה השכיחות ביותר

  פציעות שכיחות מריצה מתפתחות לרוב בברכיים ומתחת להם. פציעות ריצה יכולות להיות קשות ומגבילות ובחלק מהמקרים עלולות להפוך לכרוניות. למרות זאת…

 • ריצה במינון נכון מאריכה חיים

  ריצה במינון נכון מאריכה חיים! המחקר הנוכחי מצא שאנשים שנוהגים לרוץ חיים יותר שנים כול עוד הם אינם מגזימים. בהשוואה…

 • טיסה לפני ריצה חשש לקריש דם

  טסתם? יתכן קריש דם בקרב רצים! ידוע שטיסות מהוות גורם סיכון להיווצרות קרישי דם ברגליים והתפתחות תסמונת מחלקת התיירים. בארצות…

 • דלקות מעי וחרדות מה הקשר

  דלקות מעי וחרדות מתקיימות לעתים קרובות יחדיו. מחלות מעי דלקתיות פוגעות באיכות חייהם של אנשים רבים בגילים שונים בכול רחבי…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים. אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן