דלקת סחוס הצלע אבחון וטיפול
דלקת סחוס הצלע אבחון וטיפול

דלקת סחוס הצלע אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת סחוס הצלע אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע התפתחות דלקת כרונית בסחוס הצלע ותסמינים כרוניים. דלקת סחוס הצלע היא תסמונת כאב שכיחה בחלק הקדמי של בית החזה שנגרמת בגלל דלקת באחד או יותר מהסחוסים המצויים במפרקים שבין הצלעות לעצם החזה (Sternum). כאבים בחזה בגלל בעיה זאת עלולים להיות דומים בחלקם לכאבים בחזה הנגרמים במצב של אוטם שריר הלב.

ברוב המקרים הכאבים בחזה הנובעים מדלקת בסחוס הצלע חולפים תוך ימים אחדים ללא כול טיפול, מבלי להשאיר סימן או רגישות מקומית. לעיתים עלולה הבעיה להפוך לכרונית והכאבים אינם חולפים או לחלופין חוזרים שוב ושוב. הדמיון בתסמינים למחלות מסכנות חיים מחייב הגעה לאבחון מהיר ומדויק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת סחוס הצלע אבחון וטיפול – רקע

דלקת סחוס הצלע היא תסמונת הכוללת כאבים מקומיים בבית החזה שמקורם עלול להיות באחד או יותר מהמפרקים הבאים: המפרקים שבין הצלעות ולעצם החזה (Sternum), המפרקים שבין עצם החזה לעצם הבריח ו/או מהסחוסים המצויים במפרקים שבין הצלעות לעצם החזה. תסמונת כאב דומה שאליה מתווספת גם נפיחות תוארה לראשונה על ידי אלכסנדר טיצה וגם נקראת על שמו “תסמונת טיצה” (Tietze’s Syndrome). עד היום ישנם חוקרים שטוענים שמדובר למעשה באותה בעיה עם ניואנסים מעט שונים.

דלקת בסחוס המצוי בין עצם החזה לבין הצלע יכולה להתפתח בכול הגילאים אך ברוב המקרים תופיע בקרב נשים וגברים מעל גיל 20. שכיחות התסמונת הזאת גבוהה ולמעשה מהווה את הגורם העיקרי לכאבי חזה. על פי הידוע כשליש מהפונים לחדרי מיון בגין כאבי חזה עם חשש לאירוע קרדיולוגי מאובחנים בסופו של דבר כסובלים מדלקת בסחוס הצלע. תסמונת הכאב הזאת שכיחה גם בקרב אתלטים מה שמחזק את הרקע המכני של הבעיה. התסמונת חולפת ברוב המקרים מעצמה או באמצעות טיפולים לא חודרניים. למרות הקלות הסימפטומטית וחוסר הסיכון הקליני ישנה חשיבות גבוהה לאבחון נכון של הבעיה על מנת להימנע מבדיקות רפואיות ובעיקר קרדיולוגיות חודרניות אשר כרוכות בסיכונים.

אנטומיה של הצלעות ובית החזה

דלקת סחוס הצלע אבחון וטיפול
דלקת סחוס הצלע אבחון וטיפול

בית החזה מורכב מ- 12 זוגות של צלעות מעוקלות. מאחור יוצרות הצלעות מפרקים עם חוליות עמוד השדרה. שבעת הזוגות של הצלעות העליונות מייצרות חיבור סחוסי עם עצם החזה (Sternum) לפנים. חיבור סחוסי זה חשוף לנזקים ודלקות והוא המקור לתסמונת הכאב הנודעת כ”דלקת סחוס הצלע”. שלושת הזוגות של הצלעות הבאות מתעקלות ומתחברות לפנים עם זוג הצלעות השביעי. שני הזוגות האחרונים של הצלעות נותרים פתוחים לפנים ומוגדרים כצלעות צפות.

החיבור מאחור לעמוד השדרה ולפנים לעצם החזה מקנה למבנה הצלעות ובית החזה יציבות וזאת מבלי לפגוע ביכולת הדינמית הנדרשת לצורך תנועה ונשימה. רצועות ושרירים ובכללם השרירים הבין צלעיים מעניקים יציבות ודינמיות נוספת. השרירים הבין צלעיים מאפשרים את ההתרחבות הנדרשת של בית החזה לצורך נשימה בכלל ונשימה עמוקה בפרט.

דלקת סחוס הצלע – גורמים אפשריים

אין גורם יחיד שאחראי להתפתחות הדלקת בסחוס הצלע, עם זאת מאמץ חוזר ואגירה של נזק מקומי למפרקים ולסחוסים המפרידים בין הצלעות לעצם החזה מהווים גורם עיקרי להיווצרות התופעה. זוהי הסיבה שספורטאים רבים ובעיקר אלו העוסקים בחתירה תחרותית היוצרת עומסים על בית החזה, סובלים מהתסמונת. ישנם דיווחים שדלקת בדרכי הנשימה העליונות ושיעולים עלולים גם הם להגביר את הסיכוי ללקות בדלקת בסחוס הצלע. כנראה שגם כאן המנגנון הוא הצטברות של נזק מכני שנגרם בגלל השיעולים וגורם לדלקת מקומית וכאבים. כמובן שגם נזק טראומתי לבית החזה עלול לגרום בין היתר גם להתפתחות תסמונת כאב זאת.

סימנים ותסמינים של דלקת סחוס הצלע

כאבים בבית החזה או יכולים להתפתח באופן הדרגתי או באופן חריף. יכול להקדים לתלונה תנועה, חבלה או פעילות גופנית מסוימת אך יתכן והכאב יצוץ באופן חד וללא כול סיבה. החולה יתלונן לרוב על כאבים באזור בית החזה הקדמי העליון עם נטייה לצד שמאל (מקור לבלבול עם אוטם שריר הלב). במרב המקרים מקור הכאבים יהיה במפרקים שבין הצלעות השנייה והשלישית ולעצם החזה. פעילות גופנית, נשימות עמוקות, שיעולים, התעטשויות או כול גורם אחר לתנועה בבית החזה עלול להחמיר את הכאבים. מישוש זהיר יאתר אזור מוגדר של כאב מקומי. בדרך כלל יחלפו הכאבים באופן ספונטני.

אבחון דלקת סחוס הצלע

יש חשיבות לאבחון מדויק של התסמונת כדי למנוע בדיקות פולשניות ובכללן צנתור בגלל חשש שמדובר באירוע קרדיולוגי. על פי דיווחים קרוב לשליש מהאנשים שמגיעים לקרדיולוגים ומתלוננים על כאבי חזה סובלים מגירוי דלקתי בסחוס הצלע. האבחון של הדלקת בסחוס הצלע מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית. בהיסטוריה הרפואית ננסה להבין מהו מיקום הכאב, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לגעת בכאב שלכם, להצביע על הסחוס הפגוע ולאמוד את חומרת הפגיעה.

על מנת לשלול גורמי כאב ופתולוגיה אחרים של בית החזה הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי ההליכה ואו העמידה שלכם, בדיקות טווחי תנועה במצבים שונים, בדיקות אורתופדיות, בדיקות נירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות. במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה (ECG). נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאבי החזה שלכם אינו מכאני מהווים דגל אדום המחייב הפנייה מידית לבירור רפואי / קרדיולוגי עמוק.

אבחנה מבדלת

ישנה חשיבות גדולה באבחון מדויק של הכאב בחזה שכן מגוון גורמי הכאבים בחזה הנם גדולים וחלקם כרוכים בסכנת חיים. גורם שכיח יחסית לכאבי חזה הוא אוטם שריר הלב (התקף לב). בעוד שהכאבים הנלווים לדלקת הסחוס הצלע מגיעים מנקודת מוגדרת בין הצלעות שניתן לחוש בה הרי שכאבי אוטם שריר הלב בוקעים מתחת לבית החזה, נוטים לכסות אזור נרחב יותר ונוטים להתרכז יותר בצד השמאלי. נוכל בקלות יחסית למשש את נקודת הכאב בחזה, כאשר מקור הכאב בחזה הוא דלקת בסחוס המצוי בין עצם החזה לבין הצלע. כאב בחזה שנובע מאוטם שריר הלב לא ניתן למישוש.

טיפול עצמי בדלקת סחוס הצלע

הרקע המכני של כאבי דלקת סחוס הצלע מאפשרים להתחיל בטיפול עצמי שמרני. זכרו התנהגות נכונה כאשר מתחילים הכאבים היא חשובה לרפוי עצמי זריז. מנוחה ממושכת במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא אפס כאב ומקסימום פעילות. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה.

הקפידו על תנוחת שינה שאינה כואבת. השתמשו בתרופות להורדת כאב או תרופות אנטי דלקתיות רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. פעילות גופנית שנעשית נכון מאיצה את תהליכי ההחלמה. במהלך ההתאוששות מכאבי הדלקת הסחוס הצלע נסו להימנע מפעילויות הכרוכות ברגישות באזור בית החזה.

טיפול כירופרקטי בדלקת סחוס הצלע

כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. זכרו, אם קיים ספק בלבכם או בלב הרופא שלכם לגבי הגורם לכאבים הללו עדיף שתלכו לחדר מיון או לקרדיולוג על מנת לשלול אפשרויות מסכנות חיים. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף למגוון בעיות ביו מכניות במערכת שריר ושלד ובכללן כאבים הנובעים מתסמונת כאב זאת בסחוס הצלע.

לאחר שלבי התשאול, הבדיקות, אנליזה ביו מכנית והאבחון מתחיל השלב הטיפולי. אנו מצוידים במיטב הידע והמכשור הרפואי לאבחון וטיפול בדלקת סחוס הצלע. בטיפול במרפאה נעשה שימוש בלייזר רך ואולטרה סאונד כמו גם בטכניקות ריפוי ידניות. הטיפול ככלל אינו אמור לכאוב. עם זאת תיתכן לעיתים רחוקות תגובה של כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו מספר דקות או שעות. לאחר השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את בית החזה לעמוד בעומס פעילות מלא. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית רופאים נוטים לעשות שימוש יתר במגוון אמצעי הדמיה יקרים ובכלל…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול כירופרקטי הם כלים שלובים המשמשים לריפוי ושיפור חייהם של מליוני חולים ברחבי העולם. בלי אבחון כירופרקטי מדויק הטיפול הכירופרקטי עלול להיות כושל. התהליך האבחוני לא רק מורה לנו…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול…

 • דלקת פרקים מעלה את הסיכוי ליפול

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי הערכות מידי שנה כשליש מהמבוגרים בארצות הברית נפצעים או מתים…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים, בעיקר מפרקים נושאי משקל או בקיצור להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות הטיפול המועדף בגין בעיה זאת היה ניתוח. מחקרים מצביעים על…

 • כאבי גב זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו שהחלו מאז שהאדם הזדקף ואולי אף לפני כן נגרמים בגלל מגוון…

 • הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו. האם ההשפעות הללו חלות גם על המפרקים הנושאים בעומס? מתברר…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד השדרה ואת הרקמות הרכות התומכות ועלולה לגרום לכאבי גב ובעיות…

הפוסט הבאRead more articles