Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ידיים נרדמות? טיפול מהיר עשוי למנוע ניתוח אפשרי. הירדמות או נימול בידיים משמעותה שאנו מאבדים חלק מהתחושה באיזור מסוים או בכול היד. הירדמות זאת עלולה להיות התסמין היחידי או להתלוות לתסמינים נוספים המעידים לרוב על פגיעה עצבית או בכלי דם. 

 אובדן תחושה בגפה העליונה עלולה להיגרם מסיבות שונות. בין יתר הסימנים ותסמינים שעלולים להתלוות להירדמות ידיים נכלול עקצוצים, תחושת שריפה, כאבים ביד, כאבים מושלכים כיוונים שונים, חולשה של חלק כזה או אחר בגפה העליונה, שינוי בגוון העור ועוד.

ידיים נרדמות טיפול - רקע

תלונות על אודבן תחושה הן עניין שכיח. הגורם להן הוא לרוב פגיעה עצבית או פגיעה בכלי דם. פגיעה בעצב או או בכלי דם יכולים להתפתח מסיבה מינורית כמו שינה על הידיים או מסיבות משמעותיות ואיפלו מסכנות חיים. בין יתר המחלות והפרעות הבריאותיות שעלולות לגרום בין היתר לשיבוש תחושתי בגפה העליונה נכלול סוכרת, טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלת ריינו (Raynaud’s), חוסר בויטמין B12 ולעתים אף מחלה מסכנת חיים כמו שבץ מוחי. מגוון רחב של תסמונות נובעות מפגיעות בעצבי עמוד השדרה או בעצבים פריפריים. בין יתר התסמונות השכיחות שבין הסימנים והתסמינים שלהם אנו עלולים למצוא הירדמות בגפה העליונה נמנה תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome), גירוי דלקתי של עצב בצוואר או של חוט השדרה הצווארי על רקע פריצת דיסק ועוד.

אבחון מדויק ומהיר של הירדמות בגפה ובמידת הצורך טיפול יעיל בבעיה ימנעו נזקים בלתי הפיכים. לפני שאנו מטפלים בהירדמות של הגפה יש תחילה לאבחן  את מקור הבעיה. אבחון מהיר ומדויק יאפשר לנו להפנות את החולים שמקור הבעיה אצלם אינו מכני אלא מערכתי ולעתים מסכן חיים, ולטפל ביתר החולים באופן יעיל. הטיפול בהירדמות בגפה העליונה תלוי כמובן בגורם להירדמות. האבחון אינו תמיד פשוט ולעתים תלונות תכופות על שינויים תחושתיים בקרב חולים במחלות כאב כרוניות כמו למשל פיברומיאלגיה עלולים לבלבל.

טיפול עצמי 

התנהלות ארגונומית נכונהכול אחד חש לעתים נימול או הירדמות בחלק זה או אחר בגפה העליונה. ברוב המקרים ניעור קל של היד מחזיר את התחושה להיות תקינה. במקרים הללו אין טעם לפנות למרפאה. יש לשים לב מתי אתם יוצרים לחץ על העצב או על כלי הדם ביד ולנסות להימנע מכך. נסו להפחית עומסים על חלקי הגפה העליונה השונים על ידי שינוי בצורת העבודה במפעל או במשרד.

שינוי טכניקת הקלדה, הקפדה על הקלדה רכה יותר והקפדה על תנוחת כפות ידיים ישרה כך שהן נותרות מיושרות מעל המקלדת. במידה ואתם רוכבים על אופניים הקפידו על אחיזה פחות חזקה בידיות האופניים. הקפידו על תנוחת שינה שמשאירה את כפות הידיים שלכם במנח ניטראלי לכול אורך הלילה ועוד.

מתי לפנות לעזרה מקצועית

ישנם מקרים שבהם ההירדמות בגפה העליונה נגרמת בגלל מחלה או פציעה משמעותית. לכן קבלו עזרה מקצועית כאשר אינכם יודעים מה גורם להירדמות זאת, כאשר כול מה שאתם עושים לא עוזר וההירדמות אינה פוסקת או אף מחמירה, כאשר מלבד ההירדמות אתם מודעים לסימנים ותסמינים נוספים כגון סחרחורת, כאבים חמורים, כאבים בצוואר, כאב בגפיים, אובדן שליטה על הידיים, דיבור מבולבל, שיבושים בראייה, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד.

טיפול

הטיפול בהירדמות בגפה העליונה תלוי כמובן בגורם ולכן אבחון מדויק הוא המפתח להצלחת הטיפול. עצבים פריפריים יכולים להשתקם כול עוד תא העצב עצמו נותר בחיים. מסיבה זאת הטיפול חייב להינתן בדחיפות כדי למנוע מוות של תאי העצב ונזקים בלתי הפיכים כגון שיתוק או אפילו מוות. 

 השלמה תזונתית כאשר הפגיעה העצבית היא על רקע של חוסר תזונתי, הפסקת החשיפה לרעילות הרקמות (תרופות, מתכות ועוד) כאשר הפגיעה העצבית נגרמת מסיבה זאת, טיפול במחלות (סוכרת, דלקות, מחלות אוטואימוניות, שבץ מוחי ועוד) כאשר הפגיעה העצבית נגרמת מסיבה זאת, הסרת הלחץ המופעל על שורשי העצבים בעמוד השדרה הצווארי (כאב רדיקולארי) או על חוט השדרה הצווארי (היצרות תעלת השדרה הצווארית) או על אחד מהעצבים הפריפריים (למשל: תסמונת התעלה הקוביטלית או תסמונת פרונטור) לאורך הגפה העליונה כאשר הפגיעה העצבית נגרמת מסיבה זאת.

 כול מצב של הירדמות בגפה העליונה שאינו נגרם על רקע של לחץ פיזי על חוט השדרה, שורשי העצבים בעמוד השדרה או על אחד מהעצבים הפריפריים בגפה העליונה יופנו לטיפול על ידי גורמים מקצועיים מתאימים. הגורמים המדוברים יעשו שימוש בתרופות או בכירורגיה על פי שיקול דעתם.

טיפול כירופרקטי 

טיפול בידיים רדומותהמקרים שבהם הגפה העליונה נרדמת בחלקה בגלל לחץ הנוצר על חוט השדרה או על שורשי העצבים או על אחד מהעצבים הפריפריים בגפה העליונה יטופלו במרפאתנו. הטיפול מתבצע באמצעות שילוב של מכשור כמו לייזר רך וטכניקות ריפוי ידניות שתפקידן להפחית את הלחץ מעל העצב בעמוד השדרה, מעל העצב הפריפרי או מעל חוט השדרה.

מלבד אמצעים אלו נעשה שימוש גם בתומכים וסדים כמו למשל במצב של תסמונת התעלה הקרפלית, נקפיד שהחולה ישמור על יציבה נכונה ועל כללי עבודה ארגונומיים כדי להפחית את העומסים השליליים ואת הלחץ המופעל העצבים.

מניעה

סגנון חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת, פעילות גופנית מידתית, משקל גוף מאוזן, הימנעות מחשיפה לרעלים כולל הימנעות מעישון והימנעות או צריכה מוגבלת של אלכוהול עשויים לצמצם את הסיכון לנזק עצבי. טיפול יעיל ומהיר בפציעות ספורט או פציעות על רקע של מאמץ חוזרני בעבודה עשויים למנוע התפתחות שינויים בעמוד השדרה ברקמות ובמפרקים שעלולים לגרום ללחץ על חוט השדרה או על סיבי עצב פריפריים. הקפדה על טיפול נאות במחלות כמו למשל שמירה קפדנית על רמת הסוכר בדם סוכרת וטיפול במחלות אוטואימוניות עשויים להועיל בשמירה על בין היתר עצבי הגוף.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טריגר פינגר אצבע הדק

טריגר פינגר אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע ניתוח. מדובר בהפרעה הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

טריגר פינגר אצבע הדק
תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה.

תסמונת התעלה הקרפלית
תסמונת התעלה הקרפלית מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

 תסמונת התעלה הקרפלית מגפה
כאבים בכף היד גורמים

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד גורמים
כאבים ביד תסמינים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

כאבים ביד תסמינים
תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה היא אוסף סימנים ותסמינים הכולל מיחושי צוואר ויד וחסר נוירולוגי שנוצרים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הגורמים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. לתופעה יש רוב נשי בגיל 50-20.

תסמונת מוצא בית החזה
דלקת באמה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

דלקת באמה
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל על התסמינים הנובעים מהתסמונת. אלא שמדובר בהשפעה זמנית בלבד ולכן עדיף להתחיל בטיפול שמרני.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד אבחון
כאבים ביד אבחון

כאבים ביד? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל. מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר המקרין לגפה.

כאבים ביד אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)