Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ידיים נרדמות? אבחון מהיר עשוי למנוע נזק בלתי הפיך. נימול או הירדמות ידיים הן תחושות שכיחות. שינויים תחושתיים אלה עלולים להיגרם ממגוון סיבות החל מסיבות מינוריות כמו לחץ קל על כלי דם או על עצב פריפרי במהלך שנת הלילה וכלה במחלות מסכנות חיים. 

שינויים תחושתיים בגפה העליונה יכולים להיות קלים ולכלול תחושה של נמלים מהלכים או להיות קשים ולכלול גפה רדומה לחלוטין, הם עשויים להופיע בחטף או להתפתח באופן הדרגתי, הם יכולים להיעלם עם ניעור יד קליל או להימשך לנצח. שינויים תחושתיים בגפה העליונה עלולים גם להתלוות לכאבים ביד. יש לאבחן את הגורם לשינויים תחושתיים בגפה ובעיקר נכונים הדברים כאשר השינויים התחושתיים הללו אינם חולפים תוך שניות עם או בלי ניעור קל של היד. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ידיים נרדמות אבחון - רקע

לעתים קרובות כאשר השינויים התחושתיים בגפה אינם משמעותיים, ניעור יד קל אמור לסדר את זה. לפעמים הגורם עלול להיות רציני יותר ואפילו מסכן חיים. ניהול מהיר של המקרה הכולל אבחון זריז וטיפול יעיל בטרם נגרם מוות לתאי עצב עשויים למנוע נזקים כרוניים ולעיתים אף להציל חיים. לצורך אבחון תעברו תשאול רפואי, בדיקה גופנית ולעיתים גם בדיקות מתקדמות. סימנים ותסמינים נלווים עשויים להעניק רמזים מהותיים לגבי זיהוי הגורם. כך למשל כאשר מלבד יד רדומה מתלונן החולה גם על כאבים בצוואר המוקרנים במורד היד נחשוד שהגורם ליד הרדומה הוא בלט או פריצת דיסק בצוואר הלוחץ על שורש עצב צווארי וכאשר מלבד יד רדומה יתלונן אותו חולה גם על שיתוק או חולשה של היד, בלבול, הפרעות ראייה ודיבור מבולבל נחשוד שהגורם ליד הרדומה הוא שבץ מוחי (Stroke).

סימנים ותסמינים נלווים

את הרמזים לגבי מקור השינויים התחושתיים בגפה העליונה יכול המאבחן לקבל בין היתר מהסימנים והתסמינים האחרים הנלווים לשינויים התחושתיים. בין יתר הסימנים והתסמינים שעליהם יכול או עלול החולה להתלונן נכלול: כאב בכפות הידיים או באחד מהחלקים האחרים בגפה העליונה, תחושת שריפה או תחושת קור בחלק זה או אחר בגפה העליונה, תחושת סיכות ומחטים בבחלק זה או אחר בגפה העליונה, נימול או הירדמות המחמירים בגלל ביצוע מטלות חוזרניות כמו הקלדה, תחושת גירוד בגפה, רגישות קיצונית למגע ביד, כיווצים בלתי רצוניים, כאבי בצוואר, צוואר תפוס, פריחה עורית ועוד.

סימנים ותסמינים מסכני חיים

ישנם סימנים ותסמינים שיכולים להתלוות לשינויים התחושתיים בגפה ונוכחותם עלולה להעיד על פתולוגיה מסכנת חיים. סימנים ותסמינים אלו מהווים דגל אדום ומחייבים הפנייה מידית לבתי חולים. בין היתר הסימנים והתסמינים מסוג זה נמנה קושי לנשום, קושי ללכת, סחרחורת, שינויים תחושתיים בגפה שהחלו בעקבות חבלה בראש או בעמוד השדרה, שינויים תחושתיים בגפה שהופיעו  בבת אחת, שינויים או אובדן יכולת הראייה, דיבור לא ברור, חולשה בגפה או שיתוק.

אבחון 

- היסטוריה רפואית

את האבחון של הגורם להירדמות הגפה נתחיל מההיסטוריה הרפואית של החולה ושל התלונה. במסגרת ההיסטוריה הרפואית נלמד מה המשמעות של הירדמות עבור החולה, איזה חלק בגפה נרדם, מתי התחילה ההירדמות, כמה זמן ההירדמות נמשכת, מה מחמיר ומה מקל על ההירדמות וכמובן האם מלבד ההירדמות של הגפה העליונה אתה סובל מסימנים ותסמינים נוספים כמו למשל כאבי ראש, כאבי צוואר קושי בדיבור, טיפולים רפואיים ואשפוזים, רקע בריאותי אישי ומשפחתי, טיפולים תרופתיים, הרגלים חברתיים (אלכוהול?), חשיפה לרעלים, סביבת עבודה ועוד. יש לקחת בחשבון שלעתים קרובות חולים במחלות כרוניות כמו פיברומיאלגיה עלולים להתלונן על נימול והירדמות מבלי שיש לכך אישור מבדיקה אוביקטיבית.

- בדיקה גופנית

בדיקת כף הידנמשיך בבדיקה גופנית שתכלול בין היתר התבוננות, מישוש ובדיקה של חלקי הגוף שעשויים להיות מעורבים בהירדמות הגפה העליונה כולל כול חלקי הגפה העליונה ועמוד השדרה הצווארי. תהליך האבחון יכלול גם ביצוע בדיקות מיוחדות כגון בדיקות שאמורות לאתר לחץ על שורש עצב צווארי בעמוד השדרה הצווארי, בדיקות נוירולוגיות כדי לאתר חסרים נוירולוגיים (כוח, תחושה, החזרים גידיים, כיווצים בלתי רצוניים, יכולת לחוש ויברציה, מגע קל, מיקום הגוף טמפרטורה ועוד).

- בדיקות מתקדמות

במידת הצורך נפנה את החולה לבדיקות מעבדה כולל בדיקות דם (סוכרת, חסרים תזונתיים, מחלות אוטואימוניות, מחלות לב, ליקויים תפקודיים של הכליה או הכבד ועוד) ובדיקות מתקדמות אחרות כולל דימות תהודה מגנטית (MRI), בדיקת הולכה עצבית (EMG), מהירות הולכה עצבית (NCV), ביופסיה של העצב (Nerve biopsy) ועוד.

אבחנה מבדלת 

כדי לאבחן את הגורם המדויק צריך הקלינאי לבצע אבחנה מבדלת. אבחנה המתבססת על ביצוע אבחנה מבדלת (Differential diagnosis) היא לרוב מדויקת יותר בגלל שבתהליך הזה המאבחן מנתח את הסימנים והתסמינים הנלווים להירדמות הגפה העליונה שעליהם מתלונן החולה ושולל כול אחת מהמחלות וההפרעות שעלולות היו לגרום להם. בסוף התהליך נותר המאבחן עם האבחון המדויק של הגורם לנזק העצבי.

בין היתר צריך המאבחן לזהות או לשלול האם מקור הבעיה הוא פגיעה בכלי דם או בעצב, האם הבעיה נגרמת על רקע של חסר תזונה (למשל: B12), מחלה מטבולית (למשל: סוכרת), האם נזקי חבלה גרמו לפגיעה עצבית או בכלי דם (שבר, פריקת מפרק, פריצת דיסק צווארי), האם לכידת עצב פריפרי גורמים לידיים הרדומות (למשל: תסמונת התעלה הקרפלית), האם שינויים ניווניים בעמוד השדרה הצווארי הם הגורמים (למשל: היצרות תעלת השדרה הצווארית) האם האשם הוא ברעילות של רקמות (למשל: אלכוהוליזם), או מחלה אוטואימונית (למשל: דלקת פרקים ריאומטית), או ליקוי הורמונאלי (למשל: תת פעילות בלוטת התריס) ועוד.

לגפה עליונה רדומה עלול להתלוות גם כאבים במרפק. קראו במאמרים הבאים אודות גורמים נוספים לכאבי מרפק וכן כיצד יש לאבחן ולטפל בכאבי מרפק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טריגר פינגר אצבע הדק

טריגר פינגר אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע ניתוח. מדובר בהפרעה הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

טריגר פינגר אצבע הדק
תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה.

תסמונת התעלה הקרפלית
תסמונת התעלה הקרפלית מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

 תסמונת התעלה הקרפלית מגפה
כאבים בכף היד גורמים

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד גורמים
כאבים ביד תסמינים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

כאבים ביד תסמינים
תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה היא אוסף סימנים ותסמינים הכולל מיחושי צוואר ויד וחסר נוירולוגי שנוצרים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הגורמים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. לתופעה יש רוב נשי בגיל 50-20.

תסמונת מוצא בית החזה
דלקת באמה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

דלקת באמה
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל על התסמינים הנובעים מהתסמונת. אלא שמדובר בהשפעה זמנית בלבד ולכן עדיף להתחיל בטיפול שמרני.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד אבחון
כאבים ביד אבחון

כאבים ביד? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל. מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר המקרין לגפה.

כאבים ביד אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)