Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון? גורמי סיכון לבעיה זאת כוללים כאלה הנתונים לשליטת שלנו כמו למשל אורח החיים שאנו מנהלים, סוג פעילות גופנית שאנו בוחרים לעשות ועוד וגורמים אחרים כמו גיל וליקויים המבניים המולדים בעמוד השדרה שאינם נתונים לשליטה שלנו. 

כאבים בגב העליון על רקע פגיעה בעמוד השדרה הגבי (Thoracic spine) אינם שכיחים. תסמונות כמו פריצת דיסק או היצרות תעלת השדרה בגב העליון אינן שכיחות וזאת לעומת שכיחותן בעמוד השדרה הצווארי ובעמוד השדרה המותני . הסיבה העיקרית להבדלים אלו נעוצה בשוני המבני והביומכני הקיים בין אזורים אלו. בעוד שעמוד השדרה הגבי תוכנן להקנות יציבות והגנה לאיברים פנימיים עמוד השדרה המותני והצווארי תוכננו לתנועה. פחות תנועה משמעותה פחות שחיקה ופחות סיכון לפציעות. כאן המקום לציין שהיצובות הזאת של עמוד השדרה הגבי אינה מעניקה לו חסינות מפני פציעות של שרירים. כאבים בגב העליון ובשכמות על רקע נזק שרירי (Myofascial pain) נחשבים לשכיחים ביותר. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון גורמי סיכון - רקע

כאבים בגב העליון מוגדרים ככאבים שאנו חשים באזור שתחום בין חוליית הגב הראשונה (T1) לחוליית הגב האחרונה (T12). מגוון רחב של גורמים אפשריים לכאבים בגב העליון. בין יתר הגורמים נמנה עומס יתר על עמוד השדרה העליון ועל הרקמות התומכות והמניעות אותו, נזקי חבלה לרקמות המוזכרות כולל חוליות, גידים, שרירים, רצועות, דיסקים בין חולייתיים, סחוסים ועוד ומגוון רחב של מחלות והפרעות בריאותיות כולל בין היתר דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים מקשחת (Ankylosing spondylitis), מחלת שוירמן, גידולים סרטניים, פיברומיאלגיה ועוד.

כאבי גב עליון גורמי סיכוןכאבים בגב העליון עלולים להתפתח גם בגלל נזקים מרוחקים אנטומית המקרינים כאב לגב העליון כולל בין היתר ממחלות פנימיות כולל מחלת לב, דלקת ריאות ועוד וכלה בהקרנות כאב לגב העליון בגלל פגיעה בדיסק בין חולייתי צווארי או מותני. 

אלו גורמי סיכון מעלים הסבירות לפגיעה בגב העליון?

מגוון רחב של גורמי סיכון עלולים להעלות את הסיכון שלנו לסבול מכאבים בגב העליון. חלק מהגורמים הללו נתון לשליטתנו וחלק לא.

גורמי סיכון הנתונים לשליטתנו

חוסר איזון שרירי

במצב אופטימאלי השרירים הפועלים על עמוד השדרה וגם אלה המשפיעים באופן עקיף על עמוד השדרה מתפקדים באופן תקין. חוסר איזון בין החוזק והגמישות של שרירי הליבה התומכים בגב העליון עלול לגרום לחוסר יציבות יחסית לחוליות הגב העליון ולגרום לביצוע אפשרי של "תנועות לא נכונות" נזקים וכאב.

חוסר פעילות גופנית

חוסר פעילות גופנית ואורח חיים יושבני גורמים לניוון וחולשה של השרירים בגב העליון. שרירים חלשים בגב מותירים את הגב חשוף להתפתחות נזקים וכאבים.

פעילות גופנית לקויה

גם פעילות ספורט חושפת את הגב העליון לפציעות ספורט על רקע טראומתי או לחילופין על רקע של תנועות חוזרניות, אימון לקוי, עומסי יתר ונזקים מצטברים. בעיקר נכונים הדברים לגבי ספורטאים שעיסוקם כרוך במגע אגרסיבי (אומנויות לחימה) בעומסים חריגים (הרמת משקולות) או בביצוע תנועות חוזרניות (שחייה).

יציבה לקויה

יציבה לקויה היא גורם שכיח לבעיות של גב עליון. ישיבה שפופה מייצרת עומס גדול על חוליות הגב העליון והרקמות התומכות בו. כאשר הישיבה הזאת מתמשכת לאורך ימים, חודשים ושנים הרי שהנזק והבלאי לגב העליון או כל חלק אחר הנושא בעומס הוא בלתי נימנע.

ארגונומיה לקויה

ליקויים ארגונומיים בעבודה בבית ובזמן הפנוי חושפים את הגב לעומסי יתר לפציעות וכאבים. שימוש בציוד שאינו מותאם (כלי עבודה, כיסא, שולחן, מסך מחשב, מזרן, כרית, נעליים) עמדות עבודה שאינן מתוכננות (מיקום לקוי של הכיסא, מיקום לקוי של חפצים כמו עכבר ומקלדת על שולחן העבודה, מיקום לקוי של המסך) וביצוע ארגונומי לקוי (הרמת משאות באופן לקוי, ישיבה לא נכונה, תנוחת עבודה קבוע, תנוחת שינה לקויה, מאמצים נשנים, תנועות חוזרניות), ילקוט בית ספר כבד ולא נוח ועוד.

פציעות ממאמץ נשנה או תנועות חוזרניות הן המגיפה של העידן המודרני. בעוד שבטבע המטלות והתנועות שנדרשנו להן היו מגוונת, שבעידן המודרני אנו נדרשים למגוון מצומצם של תנועות שחוזרות על עצמן. דוגמאות לכך כוללות הקלדה, שהות במנח קבוע מול מסך מחשב או טלוויזיה, פעילות בקו ייצור ועוד. כול אלה יוצרים עומס מצטבר בגב העליון על כל רקמותיו, גורמים לנזקים וכאבים.

מתח נפשי

למתח נפשי יש ההשפעה מכריע על בריאותו של הגב העליון. כמעט כולם מודעים לכך ששרירי השכמות והגב העליון מתכווצים בזמנים של מצוקה נפשית. מתח נפשי כרוני גורם לכיווץ בלתי רצוני כרוני של שרירים בגב העליון ובשכמות ומוביל בהדרגה להתפתחות דלקות בשרירים הללו וכאבים בגב העליון. כל ניסיון להפחית מהלחצים שאתם מצויים בהם חייב להתחיל בזיהוי מקורם. חוסר סיפוק בעבודה, לוח זמנים צפוף, רמת צפיות בלתי ריאלית, קונפליקטים עם הסובבים אותך וכיוצא בזה.

גורמים שאינם נתונים לשליטתנו

גיל

עקשת

עם התבגרותנו בעקבות תהליכים ניווניים שעובר הגוף על רקמותיו השונות הסיכון שלנו להיפצע גדל. היכולת של הרקמות שנחלשו ואבדו מגמישותן לעמוד בעומסים מבלי להיפגע קטן.

רקע בריאותי

חולי במחלות שונות ובכלל זה בדלקות פרקים כמו דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים מקשחת ודלקות זיהומיות עלולים לעלות את הסיכון שלכם להתפתחות נזקים וכאבים גם בחלק העליון של הגב. גם מחלת דלדול העצם חושפת את החוליות (גם) באזור זה להתפתחות שברים ולכאבים בגב העליון. 

ליקויים מבניים

ליקויים מבניים בעמוד השדרה בכלל ובעמוד השדרה החזי בפרט עלולים לגרום להתפתחות כאבים גם בגב העליון. כך למשל עקמת, קמר גבי מוגבר - עקשת (Postural thoracic Kyphosis), קמר גבי מופחת וליקויים בקיעורים והקימורים של עמוד השדרה המותני גורמים לשיבוש תפקודי של חוליות הגב העליון ולשיבוש באופן העברת העומסים. שיבושים אלו יגבירו את העומסים על החוליות ועל הרקמות סביבן ויובילו בהכרח להתפתחות נזקים ברקמות אלה ולכאבים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות

כאבי גב עליון? הרקמות שנפגעות הן לרוב שרירים. החולה מתלונן לרוב על מתיחת שריר מקומית או תחושת של שרירים "תפוסים" הנובעים מעומס יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. זאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות
דלקת בגב העליון תסמינים

דלקת בגב העליון? תסמינים וסימנים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה שנפצעה ובהערכת חומרת הנזק. כאבים בגב העליון הם תלונה שכיחה. בארצות הברית ובעולם המערבי כאבי גב ובעיקר בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לקבלת עזרה רפואית. 

דלקת בגב העליון תסמינים
כאבי גב עליון טיפול

כאבי גב עליון? טיפול עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עלול גם לכלול דרכי טיפול מורכבות. הכול תלוי בחומרת הנזקים. ברוב המקרים התסמינים באזור זה נגרמים מנזק שרירי קל והקלה צפויה תוך זמן קצר עם טיפול עצמי, הקפדה על יציבה נכונה והתנהלות ארגונומית תקינה.

כאבי גב עליון טיפול
פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. היציבות היחסית של עמוד השדרה באזור הזה מצמצם את העומסים המוטלים עליו ואת הנזקים לדיסקים הבין חולייתיים. המשמעות הקלינית של פריצת דיסק תלויה בלחץ שהיא יוצרת על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים. 

פריצת דיסק בגב העליון
כאבי גב עליון אבחון

כאבי גב עליון? אבחון מהיר יועיל במניעת נזקים כרוניים. מיחושים בחלק העליון של הגב על רקע משמעותי שכיחים פחות ממיחושים בגב התחתון או בצוואר. ברוב המקרים מיחושים אלה התרחשו על רקע "מתיחה של שריר". לעיתים הגורם לכאבים אלו עלול להיות פתולוגיה מסוכנת.

כאבי גב עליון אבחון
מחלת שוירמן

מחלת שוירמן פוגעת בחוליות עמוד השדרה הגבי בקרב ילדים ובני נוער. ברוב המקרים המחלה אינה כרוכה בסימנים ותסמינים משמעותיים. בחלק קטן מהמקרים היא עלולה לגרום לכאבי גב, לעקשת קשה ובמשך הזמן גם לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים.

מחלת שוירמן
כאבים בשכמות

כאבים בשכמות מהווים בעיה שכיחה ביותר. למרות שברוב המקרים הגורם להם הוא נזק שרירי קל עדיין חשוב להיות מודע לכך שישנם גם גורמים אחרים רציניים יותר שעלולים לגרום לתסמינים דומים. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי.

כאבים בשכמות
כאבים בשכמות טיפול

כאבים בשכמות? טיפול מהיר עשוי, במידת הצורך, למנוע נזקים משמעותיים. לרוב, כאב בגב העליון ובשכמות נגרם בגלל "תנועה לא טובה" ונזק שרירי בר חלוף. לעתים הכאב עלול להצביע על פגיעה משמעותית יותר כמו פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב.

כאבים בשכמות טיפול
כאבי גב עליון מניעה

כאבי גב עליון? מניעה היא הדרך הנכונה לצעוד בה. כמעט כולם חשו, חשים או יחושו סימנים ותסמינים בגב העליון ובשכמות. ברוב המקרים מדובר במיחושים זמניים שנובעים מנזק שרירי קל בחלק העליון של הגב. לפעמים הגורם לתסמינים הללו הוא משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון מניעה
כאבי גב עליון גורמים

כאבי גב עליון? גורמים לכך כוללים בעיקר עומסי יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. המקור יהיה לרוב פגיעה שולית ןחולפת בשרירים ותחושה של שרירים "תפוסים" וזאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)