Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נקודות הדק? גורמים שכיחים לכך כוללים בין היתר עמסי יתר ופציעות טראומטיות. כאבים ומגבלות תנועה שמקורם מערכת שריר ושלד מהווים גורם שכיח לפגיעה באיכות חיים. נקודות הדק הן סיבה אפשרית לכך. חשוב לבצע אבחנה מבדלת יסודית.

נקודות הדק מהוות את פציעות הספורט השכיחות ביותר. נקודות הדק (Myofascial trigger points) הם למעשה אזורים ממוקדים של כאב מקומי וכאב מוקרן. נקודות הדק מתפתחות עקב חבלה גופנית טראומטית או בגין נזקים מצטברים הנגרמים על רקע של התנהלות לקויה (יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה) ועומסי יתר על רקע פעילות גופנית כזאת או אחרת ועוד. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נקודות הדק גורמים - רקע

בגוף האדם יש מאות שרירים כול אחד מהם עלול להינזק ולפתח נקודות הדק. אז מה זה נקודת הדק? מישוש של שריר בריא יגלה מרקם וגמיש. אם נמשש שריר עם נקודות הדק נחוש בקבוצה או בקבוצות של סיבי שריר מכווצים וצמודים ( "קשרים" או "כבלים") שהינם קופצניים, כואבים למגע או אפילו ללא מגע ובעלי יכולת להקרין כאב למקום מרוחק בגוף. הקרנת הכאב הינה תבניתית וניתן על סמך ההקרנה לזהות את נקודת ההדק וההיפך. שריר המכיל נקודות הדק אינו יכול לתפקד באופן מיטבי שכן נקודות הדק אלו מייצגות קבוצות של סיבי שריר שהינם במצב של כיווץ מלכתחילה.

נקודות הדק פעילות או רדומות

חשוב לציין שנקודת הדק פעילה (Active) תגרום לכאבים גם אם לא נלחץ או נמשש אותה בעוד שנקודת הדק רדומה (Latent) תייצר סימנים ותסמינים רק בעת לחץ ישיר או ביצוע תנועה אשר מפעילה או מותחת את השריר המעורב. על פי מחקרים שונים לרוב בני האדם ישנם נקודות הדק פעילות או רדומות.

אלו שרירים פגיעים?

סביר להניח שנקודות ההדק תתפתחנה בשרירים הנתונים לעומסים ממושכים עקב תמיכה בשלד. האזורים האנטומיים הפגיעים ביותר להתפתחות נקודות הדק כוללים את אזור הצוואר, השכמות והגב העליון והאגן. השרירים הפגיעים ביותר כוללים שריר הטרפז העליון (upper trapezius) שריר המעלות (Scalene) שריר סובב הראש (Sternocleidomastoid), שריר מרים שכמה (Levator scapulae), השריר המרובע של המותן (Quadratus lumborum) ועוד.

סימנים ותסמינים של נקודות הדק

חולים עם נקודות הדק יתלוננו לרוב על כאבים מקומיים, הקרנות כאב ומגבלות תנועה. הכאבים אינם מוקרנים על פי חלוקה לדרמטומים (דרמטום - רצועת עור המעוצבבת על ידי שורש עצב תחושתי שדרתי מסוים) או על פי העצבוב של שורש עצב. הכאבים יכולים להופיע בעת שאנו מותחים או מכווצים את השריר המעורב אך יכול להיות גם קבוע וללא קשר לעבודת השריר.

כאבים ומיחושים

נקודות הדק עלולות לגרום, תלוי במיקום של נקודת ההדק, למגוון רחב של סימנים ותסמינים: משמעותה של נקודת הדק בשריר המרובע (Quadratus lumborum) בגב התחתון תהיה תלונה על כאבי גב תחתון עם או בלי הקרנות כאב לרגל, משמעותה של נקודת הדק בשרירים התת גולגולתיים (Subocupital muscles) תהיה כאבי צוואר עם או בלי כאב ראש מתחי (Tension headache). סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כוללים: הזעות, טנטון (Tinnitus), סחרחורת, פיק ברכיים, כאבים במפרק הלסת, עווית צוואר (Torticollis), כאבים בשכמה, כאבים בישבן ועוד. 

טווחי תנועה

נקודות הדק עלולות לגרום גם לירידה בטווחי התנועה של השריר המעורב וכמובן של המפרק או החוליות שמונעים על ידי השריר. כך למשל נקודות הדק באחד או יותר משרירי הצוואר בטווחי התנועה של עמוד השדרה צווארי, נקודות הדק בשרירי הגב התחתון יפגעו בטווחי התנועה של עמוד השדרה המותני ונקודות הדק בשרירי הלעיסה (Muscles of mastication) יפגעו בטווחי התנועה של מפרק הלסת.

חולשה

יש לציין שיעילותו של שריר המכיל נקודות הדק פחותה יותר ועל כן יש לצפות שיהיה חלש יותר והתעייף מהר יותר.

גורמים לנקודות הדק

נקודות הדקהגורמים העיקריים להתפתחות נקודות הדק כוללים חבלה טראומתית או נזקים מצטברים. חבלה טראומתית לשריר יכולה להתרחש כתוצאה מפציעת ספורט, נפילה, או תאונת דרכים. נזקים מצטברים לשריר מתפתחים עקב תהליכי ניוון, יציבה לקויה ואורח חיים יושבני היוצר עומסי יתר.

גורמי סיכון להתפתחות נקודות הדק

מספר גורמי הסיכון עלולים לחשוף אותנו להתפתחות נקודות הדק. להלן רשימה חלקית:

גיל

בין הגורמים הללו ניתן למנות גיל. תהליכי הבלאי והניוון שעובר כול אחד מאתנו במהלך השנים חושף אותנו לנזקים ועל כן ככול שאנו מתבגרים עולים הסיכונים להתפתחות נקודות הדק.

מחלות רקע, פציעות רקע וניתוחים

סובלים או סבלתם בעבר ממחלות פרקים, פציעות מפרקים, פציעות שרירים או ניתוחים? כול אלה עלולים לשבש את עבודת השריר ולעלות את הסיכון להתפתחות נקודות הדק.

ליקוי מבני וליקוי תפקודי

ליקויים מבניים כמו הבדלים באורך הרגליים, עקמת, שיבושים בקיעורים ובקימורים של עמוד השדרה ועוד עלולים גם הם לגרום לנזקים שריריים ולנקודות הדק. תפקוד מפרקי או שרירי לקוי עקב למשל חוסר איזון שרירי או טכניקת משחק לקויים עלולים לגרום לעומסי יתר, לנזקים מקומיים ולנקודות הדק.

חוסר או יותר מידי פעילות גופנית או פעילות גופנית לקויה

חוסר פעילות גופנית גורם לנזקים גופניים חמורים לא פחות ולפעמים יותר מפעילות יתר. הניוון השרירי גורם לכך שאפילו עומסים זניחים עלולים לגרום להתפתחות נקודות הדק בשריר. מצד שני קיימים כמובן הנזקים הנגרמים מפעילות גופנית יתרה או מפעילות לא נכונה. פעילות גופנית שאינה מתבצעת באופן הדרגתי ומקפידה על זמני התאוששות מעלים את הסיכון להיפצע ולפתח נקודות הדק בשריר.

עודף משקל והשמנה

עודף משקל והשמנה יוצרים גם הם עומסי יתר על שרירי השלד ועלולים להוביל בין היתר להתפתחות נזקים ונקודות הדק בשריר.

עייפות וחוסר שינה

עייפות וחוסר שינה הינם גורם סיכון להתפתחות פציעות ובכלל זה פציעות שריר ונקודות הדק. היכולת שלנו לפעול נכון כאשר אנחנו עייפים מוגבלת וביצוע מרושל של מטלות פשוטות עלול לגרום להתפתחות נקודות הדק.

יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה

גם יציבה לקויה מהווה גורם סיכון משמעותי. יציבה לקויה מעלה באופן דרסטי את רמת העומסים על השרירים שתפקידם לתמוך בשלד. עומסים אלו עלולים להיות עומסי יתר ולהוביל להתפתחות נקודות הדק. מקצועות שונים עלולים להגביר את העומסים על מערכת השרירים ועימם את הסיכון להתפתחות נקודות הדק. כך למשל ישיבה ממושכת מידי יום (כמעט כולנו), עמידה ממושכת מידי יום, הרמת משאות חוזרת ונשנית מידי יום ועוד מעלה את הסיכון להתפתחות נקודות הדק.

היריון

שינויים ביציבה ובמרכז הכובד המאפיינים את גופה של האישה במהלך ההיריון מעלים את העומסים על קבוצות שרירים מסוימות ובכך מעלים גם את הסיכון להתפתחות נקודות הדק.

סיבות נפשיות

גם סיבות נפשיות עלולות לעמוד בבסיס התפתחותן של נקודות הדק. אדם המצוי במתחים עלול בין היתר לגרום להתכווצות בלתי רצונית כרונית של שרירי הצוואר והגב העליון ו/או שרירי הלעיסה (הידוק לסתות ו/או חריקת שיניים). כיווץ כרוני עלול לגרום לנזקים בשריר ולהתפתחות נקודות הדק.

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב נוספות שעלולות להגרם בגלל נקודות הדק כולל כאבי גב עליון וכן כאבי גב בהריון.

מקורות:

1. Simons DG, Travell JG, Simons LS. Travell and Simons’ Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Vol 1. 2nd ed. Baltimore, MD: Williams & Wilkins, 1999

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

לישראלים כואב יותר
נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה
ויאוקס (Vioxx)

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

ויאוקס (Vioxx)
אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים
נוגדי דלקת לפני ספורט?

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לפני ספורט?
דלקת, מה זה?

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

דלקת, מה זה?
ארקוקסיה? עדיף בלי

ארקוקסיה? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

ארקוקסיה? עדיף בלי
אספירין למנוע חולי כלי דם ולב

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. 

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב
נוגדי דלקת מסוכנים

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם. 

נוגדי דלקת מסוכנים
כאבים ודלקות

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

כאבים ודלקות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)