Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

פציעות ספורט ושאר חבלות ונזקים לשרירי הגוף שכיחים כתוצאה מפעילויות שונות. ההחלמה מנזקי גוף אלה עלולה להיות ממושכת, מפרכת ובעיקר כואבת. הסיבות לפציעות וכאבי שריר ולפציעות גוף אחרות הינן לרוב עומס יתר. גופנו מתחיל בריפוי השריר או הרקמה הפצועה באמצעות תהליך דלקתי. הכאבים והמגבלות המאפיינות את הפציעות הללו ואת הריפוי שלהן דוחפות אותנו לנסות ולעצור את הדלקת בכול האמצעים העומדים לרשותנו: תרופות אנטי דלקתיות, תרופות אנטי דלקתיות על בסיס סטרואידי וקומפרסים של קרח. האם הרצון שלנו לעצור את הדלקת ואת הכאב משרת את הרקמה הפצועה? 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קומפרסים קרים? עדיף בלי - רקע

הטיפול הראשוני בפציעות של רקמות רכות התקבע בשנת 1978 כאשר רופא בשם ג. מירקין הכניס את המושג RICE שמשמעותו מנוחה (R) קומפרסים של קרח (I) חבישה (C) והרמה (E). מאז 1978 בעלי המקצועות הרפואיים הרלוונטיים וכול המאמנים במגרשי הספורט ממליצים להניח קומפרסים קרים על פציעות. הנחת קומפרסים של קרח על פציעות הפך להיות משהו בסיסי שאף אחד לא חלק על דיוקו. מלבד קומפרסים של קרח ימליצו רוב הרופאים גם על תרופות נוגדות דלקת על מנת להפחית את הדלקת ואת הכאבים הנלווים לה.

בשנים האחרונות החלו לצוץ מחקרים חדשים ובכללם המחקרים המוזכרים מטה שהעמידו בסימן שאלה את היעילות של הצעדים הללו. מחקרים אלו מצביעים על כך שעצירה או האטה של הדלקת מאטים גם את תהליך ההחלמה של הפציעה וגרוע מכך משבשים את השיווי המשקל העדין שבין החלמה באמצעות רקמה צלקתית לבין ייצור של רקמת שריר פונקציונלית. עקב הממצאים הללו הודה (2014) ד"ר מירקין הוגה המונח RICE שהמלצותיו להימנע מתנועה ולהניח קומפרסים של קרח היו מוטעות!!. 

מהי דלקת ולמה היא חשובה לריפוי?

כאשר אנו נפצעים ותאים מסוגים שונים וכלי דם נפגעים מתחילה שרשרת תגובות ותהליכים הקרויים בשם כולל "תגובה דלקתית" או "תהליך דלקתי". במהלכה של התגובה הדלקתית הגוף מנקה את השיירים של הרקמות הפצועות, מרפא את הפציעה על ידי החלפתה של הרקמה הפצועה ברקמה חדשה או ברקמה צלקתית. להלן התהליך הדלקתי שלב אחר שלב:

שלב ראשוני - התארגנות, ניקוי וריפוי. שעות עד ימים.

חומרים מתווכי דלקת הכוללים היסטמין, סרוטונין, ברדיקינינס ועוד מופרשים וגורמים להתרחבות של כלי הדם והגעה של תאי דם שונים. הכימיקלים הללו יוצרים מחד גירוי של חיישני הכאב ובמקביל גורמים להתרחבות כלי דם באזור הרקמה שנפגעה. כלי הדם מורחבים מובילים לאספקת דם מוגברת לאזור הפגיעה, ומטבע הדברים להגדלה באספקת החמצן וחומרי ההזנה וכן פינוי יעיל יותר של חומרי הפסולת הדלקתיים שנוצרו בגלל הפציעה. 

תוך זמן קצר מגיעים לרקמה הפצועה מגוון תאי דם לבנים שהינם מרכיב במערכת החיסונית. חלק מהתאים הללו משחררים גורמי גדילה ותאי דם לבנים אחרים מפרישים ציטוקינים (Cytokines). ציטוקינים הם חלבונים זעירים המאפשרים תקשורת בין תאי מערכת החיסון לבין תאי הגוף האחרים ובכך מעצימים את התגובה הדלקתית. תוך שעה עד שעתיים מרגע הפציעה מגיעים תאי הדם הלבנים הקרויים נויטרופילים (Neutrophils) אשר מהווים את קבוצת התאים הגדולה ביותר מקרב קבוצות התאים השונות המרכיבות את המערכת החיסונית. 

תפקידה של קבוצת תאים זו במקרה של פציעה הוא לפרק את שיירי הרקמות ולמעשה "לנקות את השטח". ניקוי זה נעזר כמובן בכמות הדם המוגברת שזורמת אל הפציעה ומהפציעה. תפקיד נוסף שיש לתאים הללו הוא הפרשה של חומרים רעילים אשר בשלב ראשוני מעמיקים את הנזק לרקמה הפצועה. תאים מקרופגים מגיעים לאתר מנקים את השאריות ומפרישים גורמי גדילה וציטוקינים. תאים אחרים מתחילים בבניית רקמה צלקתית חדשה במקום הרקמה הפגועה.

שלב שני - איחוי ובניית הצלקת. ימים עד חודשים.

תאי לוויין (תאי גזע) מתמיינים ומתפתחים במספר שלבים לתאי שריר (Myofibers) או לחילופין לרקמת חיבור צלקתית. אחד הגורמים המשפיעים על התהליך הוא רמתם של גורמי הגדילה אשר נוכחות מסיבית שלהם משפיעים על תאי הגזע להתמיין לתאי שריר בעוד שמעט גורמי גדילה מעודדת היווצרות צלקת. בעיקר נכון הדבר לגבי פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 אשר משחק תפקיד קריטי בבניה מחודשת של רקמת השריר. 

תוך ימים מרגע הפציעה נוצרת רקמה צלקתית שהולכת ומתחזקת. ככול שהצלקת הראשונית קשיחה וצפופה יותר כך מוגבלת יכולת הבנייה המחודשת של סיבי השריר ושיקומו ותיתכן גם פגיעה בעצבוב המחודש של הרקמה. התהליך יכול להמשך שבועות ואפילו שנים תלוי במידת הנזק. עובייה של הרקמה הצלקתית ואיכותה תלויים במידה רבה גם בגודל ההרס של הרקמה המקורים ובמיקום שלה.

שלב שלישי - שיפור ועיצוב מחדש של הרקמה הצלקתית. חודשים עד שנים.

תוך מספר שבועות הרקמה הצלקתית מתחילה לעבוד תהליכי עידון ושיפור ביכולת התפקוד. כיווני הסיבים של הרקמה הצלקתית מתאימים עצמם לכיוון התנועה והמאמצים הנדרשים. מכאן שתנועה ופעילות מבוקרת במהלך הסופי של התהליך הדלקתי הכרחיים לבניית רקמה צלקתית איכותית יותר. תנועה ומאמץ גופני עם כאב ו/או בשלב מוקדם מידי של "התיקון" עלול לפגוע באיכות של הריפוי ואפילו לפצוע את הרקמה החדשה.

ההשפעת הקומפרסים של קרח?

קומפרסים קריםמספר רב של מחקרים חדשים (מצוינים מטה) שבדקו את ההשפעות של קומפרסים קרים על פציעות מעלים ספקות לגבי יעילותו ומעוררים תהיות לגבי האפשרות שאולי אנחנו טועים בדברים נוספים. מחקר שהתפרסם בסוף שנת 2010 בירחון היוקרתי למחקרים ביולוגיים FASEB הגיע למסקנה שמשמעות הבלימה של התהליך הדלקתי על ידי קירור הרקמה הפצועה הוא עיכוב בהחלמת השריר הפגוע וחשוב יותר שיבוש באיכות ההחלמה שלו. לטענת החוקרים עצירת התגובה הדלקתית תגרום ליותר מידי רקמה צלקתית ופחות רקמת שריר פונקציונלית מחודשת. 

על מנת להגיע למסקנה הזאת בדקו החוקרים שתי קבוצות של עכברים, מקבוצת עכברים אחת נמנעה האפשרות לתגובה דלקתית על ידי מניפולציה גנטית בעוד הקבוצה השנייה נותרה נורמאלית. שתי הקבוצות עברו תהליך של פציעת שריר באמצעים כימיים. בקרב קבוצת העכברים ללא היכולת לתגובה דלקתית נצפתה הפחתה במספר התאים המונוציטים (monocytes) והתאים המקרופגים (macrophages) של המערכת החיסונית אשר מגיעים ממוח העצמות אל הדם ומהדם את אזור הפציעה. במקביל נצפתה הפחתה בכמות המופרשת של פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 (IGF-1). השריר בקרב בקבוצה הראשונה של העכברים (ללא יכולת לפתח תגובה דלקתית) נותר פצוע בעוד שהשריר בקרב קבוצת העכברים הנורמאלית החלים. 

בדיקה מעמיקה מצאה שהתאים המקרופגים בקרב הקבוצה הנורמאלית היו אחראים להבדל על ידי כך שהגבירו את הייצור של פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 שהינו הורמון טבעי בעל מבנה דומה לאינסולין ויש לו חשיבות בריפוי והתאוששות שרירים שניזוקו. צוות המדענים שערך את המחקר מצא שככול שיש יותר תאים מקרופגים (macrophages) באזור הפציעה, עולה גם הכמות של פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 ויחד איתו מואץ ומושבח הריפוי של השריר. 

מחקר אחר שבדק את השפעת התרופות האנטי דלקתיות על התחדשותה של רקמת החיבור לאחר אימוני כושר מצא שצריכה של תרופות אלו עצר את הייצור המוגבר של קולגן בגיד של פיקת הברך שמתרחש באופן נורמאלי לאחר פעילות גופנית. המשמעות היא ששימוש בתרופות אנטי דלקתיות מחלישות את רקמות החיבור וחושפות אותו לפציעות. ד"ר גרלד וויסמן העורך האחראי של הירחון FASEB ורופא בהשכלתו ציין בהערותיו את הצורך להיות זהיר בכול הנוגע לניסיון שלנו למנוע או להאט את התגובה הדלקתית. השפעה כזאת עלולה למנוע או לפגוע בהחלמה הרצויה. 

האם יש יתרון כלשהו לקומפרסים קרים?

על פי מסקנותיו של מגה מחקר שפרסם ב2013 הירחון האמריקאי לרפואת ספורט בנושא שימוש בקרח לפציעות של רקמות רכות, יתכן והשימוש בקומפרסים קרים יכול להפחית במעט את הכאב. זהו. במחשבה שנייה היות וחלק מהתגובה הדלקתית כוללת גם את התפתחות תחושת הכאב במקום הרי שהפחתת הדלקת על ידי קרח משמעותה גם הפחתה בכאב. האם זו תוצאה רצויה? התשובה היא לא. הפחתה מועטה בכאב אינה מצדיקה ריפוי איטי ולוקה של הרקמה הפצועה.

עם השנים החלו לעשות שימוש בקומפרסים של קרח גם במטרה לקצר את זמן ההתאוששות של אתלטים ולשפר את הביצועים שלהם. גם כאן התוצאות הן חד משמעיות קומפרסים של קרח אינם מזרזים התאוששות לאחר פעילות גופנית ולא משפרים את הביצועים. אתלטים שהניחו קומפרסים של קרח פגעו בכוחם, בסיבולת שלהם ובקואורדינציה שלהם. ומאידך הם עלולים לגרום לנזקים לרקמות השריר והעצבים. 

גם תרופות נוגדות דלקת מעכבות החלמה

על פי ד"ר מירקין הוגה המונח RICE כול מה שפוגע בתגובה הדלקתית פוגע גם בתהליך ההחלמה. התרופות האנטי דלקתיות למיניהןשאינן על בסיס סטרואידי (NSAIDS) עושות בדיוק את זה, הן מפריעות ומשבשות את ההליך הדלקתי. תרופות נוגדות דלקת כולל אטופן וארקוקסיה מומלצות על ידי רופאי משפחה, אורתופדים ורופאי כאב לריפוי דלקות שנובעות מפגיעה במערכות עצב שריר ושלד.

סיכום: האם נכון לעצור את הדלקת?

האם בעצם לקיחת תרופות אנטי דלקתיות או הנחת קומפרסים של קרח על הרקמה הפצועה אנו מונעים החלמה איכותית ומהירה מהפציעות שלנו? האם אנו גורמים לפציעות שלנו להפוך לכרוניות בכך שאנו לא נותנים אפשרות לגוף לרפאן באופן יסודי? מחקרים רבים מגיעים לאותה מסקנה: כל מה שיכול להאט לשנות או לפגוע באופן כלשהו בהליך הדלקתי פוגע גם בקצב ההחלמה ובאיכות ההחלמה!!. 

השימוש בקרח ל"ריפוי פציעות" שכיח כבר שנים ארוכות. לא ברור למה אבל האמצעי - קומפרסים של קרח - התקבע כמשהו שנכון לעשות. מחקרים עדכניים טוענים שלא נכון להמשיך עם זה. לטענת החוקרים קומפרסים של קרח אינם משרתים את הרקמה הפצועה אלא פוגעים בהחלמתה. מופתעים? לא ברור למה. מזה שנים רבות אנו יודעים שתרופות סטרואידיות שהינן תרופות אנטי דלקתיות מעכבות החלמה של פציעות מדוע אם כך מדובר בהפתעה? ההפתעה הגדולה היא עצם ההפתעה שמעוררת הידיעה שהתגובה הדלקתית של הגוף היא חיונית ועוזרת לריפוי הפציעה ועל כן אסור לדכא אותה לא באמצעות קרח ולא באמצעות תרופות אנטי דלקתיות. 

המשיכו לקרוא על עוד דרכים לדכא את התגובה הדלקתית - תרופות אנטי דלקתיות ואודות ההשפעות של תרופות נוגדות דלקת על מערכת העיכול ואודות ההשפעות של תרופות נוגדות דלקת על הלב ועל הסחוסים.

מקורות 

1. Mirkin G. (2014) Why Ice Delays Recovery. http://drmirkin.com/fitness/why-ice-delays-recovery.html

2. Chris Bleakley, Suzanne McDonoughand Domhnall MacAuley (2013). The Use of Ice in the Treatment of Acute Soft-Tissue Injury: A Systematic Review of Randomized Controlled Trials. Am J Sports Med.  

3. Bleakley C1, McDonough S, MacAuley D. (2004). The use of ice in the treatment of acute soft-tissue injury: a systematic review of randomized controlled trials. Am J Sports Med. ;32(1):251-61.

4. Lu H, Huang D, Saederup N, Charo IF, Ransohoff RM, Zhou L. (2010). Macrophages recruited via CCR2 produce insulin-like growth factor-1 to repair acute skeletal muscle injury. FASEB Journal

5. Christensen B, Dandanell S, Kjaer M, Langberg H. (2010). Effect of anti-inflammatory medication on the running induced rise in tendon collagen synthesis in humans. Journal of Applied Physiology. 

6. Forsyth, A. L., Zourikian, N., Valentino, L. A. and Rivard, G. E. (2012), The effect of cooling on coagulation and haemostasis: Should “Ice” be part of treatment of acute haemarthrosis in haemophilia?. Haemophilia, 18: 843–850. doi: 10.1111/j.1365-2516.2012.02918.x

7. Tseng, C-Y, Lee, J-P, Tsai, Y-S, Lee, S-D, Kao, C-L, Liu, T-C, Lai, C-S, Harris, MB, and Kuo, C-H. (2013) Topical Cooling (Icing) Delays Recovery From Eccentric Exercise–Induced Muscle Damage. J Strength Cond Res 27(5): 1354–1361 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
ספורט בטוח לילדים

ספורט בטוח לילדים יאפשר להם להתפתח באופן נכון יותר ובריא יותר. ילדים מרבים להיפצע מפעילות גופנית. השכיחות של הפגיעות הפכה לבעיה משמעותית כמעט כמו אצל המבוגרים. מומחים טוענים שמניעת הפגיעות מחייבת שמירה על כללי בטיחות וכללי אימון נכונים.

ספורט בטוח לילדים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)