Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ריצה לקויה? תסמונות שכיחות הנגרמות על רקע זה עלולות לאמלל אתכם ולגרום לכם להפסיק לרוץ. אם אתם אוהבים לרוץ אתם בוודאי גם מודעים למיחושים שלעתים קרובות נלווים לתחביב זה. כדי לטפל בסימנים והתסמינים הנובעים מריצה יש לאבן את מקורם. 

יש לאבחן מאין נובעים הכאבים, מהי הרקמה שניזוקה היכן היא ניזוקה ומהי מידת הנזק. הרצים ולעיתים קרובות אפילו הרופאים שהם פונים אליהם מאבחנים כול כאב בשוקיים כשין ספלינט. לפעמים זה אכן נכון אך מה לגבי אותם מקרים שמקור הכאבים הוא אחר? האם הטיפול שניתן עבור  פציעות ספורט על בסיס אבחון לקוי גורם לנו לבזבז זמן יקר?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ריצה לקויה תסמונות שכיחות - רקע

ברכי O

הגורם העיקרי לפציעות ריצה הוא בראש וראשונה עומס יתר. עומס יתר קיצוני מצטבר או עומס יתר קיצוני חד פעמי. אימוני יתר, שינוי משטחי אימון ועוד שגיאות אימון בסיסיות עלולים לעמוד בבסיס פציעת הריצה שלכם. גורמים נוספים שעלולים להוביל להתפתחות פציעת ריצה כוללים פציעות רגליים קודמות, לקות מבנית (מבנה הברכיים X או O, מבנה כפות רגליים - למשל כף רגל שטוחה עם פרונציה מוגברת Excessive pronation) לקות באיזון השרירים הפועלים על הרגליים (שרירים קצרים או ארוכים מידי), לקות באיזון הפציאה (Fascia) (הפציאה הדוקה מידי או חסרת גמישות). 

כול אלה ועוד אינם מאפשרים לרגל על מפרקיה ושריריה השונים לתפקד באופן מיטבי. תפקוד לקוי בכלל ותפקוד לקוי בריצה שבה מוגברים העומסים באופן דרמטי מובילים להתפתחות פציעת ריצה. במאמר זה נסקור את ששת פציעות הריצה השכיחות ביותר באופן שיאפשר כמעט לכול אחד לאבחן את עצמו, יחד עם זאת, אני ממליץ להתייעץ עם איש מקצוע בנושא על מנת שיאשר את האבחון שלכם וכמובן יכוון וינחה אתכם לגבי הדרך הנכונה להיפטר מהכאבים הללו לפני הפיכתם לכרוניים.

ששת פציעות הריצה הכי שכיחות:

  1. דלקת בחיתולית הכפית (דורבן)

  2. דלקת בגיד אכילס

  3. תסמונת שביל הכסל והשוקה

  4. ברך רצים

  5. שין ספלינט

  6. תסמונת המדור

דלקת בחיתולית הכפית - "דורבן"

דורבןדלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) או בשמה העממי "דורבן" היא למעשה פתולוגיה דלקתית של רקמת חיבור בשם זה המצויה בכף הרגל. הסימפטומים העיקריים כוללים כאבים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. דורבן היא גורם שכיח לכאבים בקרב רצים אך לא רק.
חיתולית הכפית (Plantar fascia) היא רקמה סיבית עבה וחזקה אשר מתחילה בזיז הפנימי של עצם העקב (Calcaneus) בחלק האחורי של כף הרגל ומתפרסת על מנת להתחבר אל בסיס כול אחת מאצבעות כף הרגל. הסימפטומים העיקריים בגין דורבן כוללים כאבים בכף רגל וקושי לעמוד וללכת. הכאבים יכולים להתפתח בכף רגל אחת או בשתי כפות הרגליים ללא העדפה של מין או גיל. שמה העממי של הפתולוגיה הזאת "דורבן" ניתן לה בגלל שלעיתים בנקודת הפציעה של חיתולית הכיפה, בסמיכות לעצם העקב נוצר גוש מסויד וקשיח.

פציעות של גיד אכילס

פציעות גיד אכילס (Achilles Tendinitis) היא פציעת ריצה שכיחה נוספת. גם בסוג פציעה זה הגורם העיקרי הוא עומס יתר בשילוב עם תהליכים ניווניים. גיד אכילס הוא הגיד הגדול ביותר בגופנו וזאת עקב העומסים האדירים המופעלים עליו. ברוב המקרים הנזקים לגיד יהיו מספר סנטימטרים מעל העקב. הנזקים יכולים להיות החל ממתיחה וכלה בקרע מלא. ארבעת הפציעות השכיחות של גיד אכילס כוללות: דלקת בנקודת החיבור שבין הגיד לעצם העקב (Calcaneus), דלקת בשרוול סביב גיד אכילס Para tendinitis),) דלקת בגיד האכילס (Achilles Tendinitis) וקרע חלקי או מלא של גיד האכילס.

תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה (IT Band Syndrome) היא תסמונת כאב דלקתית בצד החיצוני של הברך השכיחה בעיקר בקרב רצים. הדלקת נגרמת כתוצאה מחיכוך חוזר ונשנה של גיד שביל הכסל ושוקה בראש החיצוני של עצם הירך בסמיכות לברך. שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) היא רקמת חיבור אשר מתחילה באגן ונאחזת בחלק החיצוני של הברך. תפקידו של שריר סיבי זה הוא הרחקה של הירך (Hip abduction). תסמונת שביל הכסל והשוקה היא פציעה קלאסית המשתייכת למשפחת הפציעות מתנועות חוזרות (Repetitive motion injuries). מלבד עומס יתר הנובע מביצוע תנועות חוזרות ונשנות יכול גיד שביל הכסל והשוקה לפתח דלקת בגלל חוסר גמישות, גלגול יתר של כף הרגל פנימה, גלגול יתר של עצם השוק פנימה שינויים מבניים של הברכיים (ברכי X) ועוד.

שין ספלינט

שין ספלינט (Shin Splints) היא פציעת ריצה שכיחה הכוללת כאבים בחלק התחתון של עצם השוק. כאבים אלו נובעים מנזק שרירי או בהמשך מנזק לעצם השוק עצמה. ישנם שני סוגים של שין ספלינט שין ספלינט של השריר השוקתי האחורי נקרא גם "תסמונת עומס פנימי של עצם השוק" (Medial tibial stress syndrome) או "דלקת בחלק הפנימי של מעטפת עצם השוק" (Medial Tibial Traction Periostitis) והסוג השני הוא שין ספלינט של השריר השוקתי הקדמי. תפקידו של שריר השוקה האחורית הוא לכופף מטה את האצבעות ואת כף הרגל (Plantarflexion). תפקידו של השריר השוקתי הקדמי הוא להרים את כף הרגל והאצבעות מעלה (Dorsiflexion). תפקידי שרירים אלו כולל גם תמיכה בקשת כף הרגל במהלך ההליכה כאשר משקל הגוף מצוי על קשת כף הרגל.

ברך רצים

ברך רציםברכי רצים (Runner's Knee) היא פציעת ריצה שכיחה נוספת הגורמת לכאבים בקדמת הברך וסביב פיקת הברך. הכאבים מפציעה זו שמנגנונה משתייך למשפחת הפציעות מתנועות חוזרות (Repetitive motion injuries) נגרמים בגלל שחיקת הסחוס מתחת לפיקת הברך. התסמינים העיקריים יכללו כאבים ומגבלות תנועה ברמות חומרה שונות. הנובעים משילוב של עומס יתר על המפרק הפטלו פמוראלי עם או בלי תנועת פיקה לקויה.

הברך מורכב למעשה משני מפרקים: האחד נוצר מהמפגש שבין עצם הירך (Femur) ועצמות השוק והשוקית (Tibia and fibula) והשני נוצר מהמפגש שבין עצם הירך לפיקת הברך (Patella). תסמונת ברך רצים היא תוצאה של פגיעה במפרק אחרון זה.

התופעה של כאבי ברכיים בקרב רצים בגלל שחיקת הסחוס התת פיקתי שכיחה ביותר. שחיקת סחוס בברכיים עלולה לגרום לכאבים בעת עלייה וירידה במדרגות, ישיבה ממושכת עם ברכיים כפופות ובמצב של כריעות ברכיים. זיהוי מהיר של הבעיה וטיפול מתאים עשוי לחסוך סחוס ולמנוע עוגמת נפש.

תסמונת המדור

פציעת ריצה נוספת אשר עלולה לגרום בין היתר לכאבי שוק היא תסמונת המדור (Compartment Syndrome). תסמונת המדור היא תוצאה של לחץ פנימי שנבנה בתוך מדור אנטומי סגור אשר עלול לגרום לפגיעה בזרימת הדם בתוך המדור ולמוות של הרקמות. ברגל מתחת לברך ישנם ארבעה מדורים כאשר תסמונת המדור הקדמי (Anterior fascial compartment) היא תסמונת המדור השכיחה ביותר. מדובר בפציעה מסוכנת שמחייבת אבחון וטיפול נכון ומהיר על מנת למנוע נזקים בלתי הפיכים. תסמונת המדור הקדמי עשויה להיות תופעה כרונית והיא נגרמת בגלל התנפחות של השריר השוקתי הקדמי אצל רצי מרתון או רצים למרחקים ארוכים. בתסמונת המדור חריפה התסמינים קיצוניים יותר ועלולה להיות כרוכה בנזקים קשים.

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב נוספות שעלולות להיגרם בגלל ריצה ובכלל זה קראו אודות כאבי גב תחתון וכן אודות כאבי צוואר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)