Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

לפעילות גופנית יש יתרונות רבים מספור אלא שהעיסוק בספורט כרוך גם בסיכון להיפצע. משחק הטניס נחשב לאחד מ"יצרני" פציעות הספורט הכי גדולים. בגלל מאפייני משחק הטניס והאימונים האינטנסיביים הנלווים לו המשתתפים בענף זה חשופים לפציעות באופן משמעותי יותר מאשר בענפי ספורט אחרים.איך מונעים את הנזקים הללו?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אימון יתר לטניסאים צעירים - רקע

פציעות ספורט בקרב ילדים ובני נוער עלולים לשאת משמעותיות נוספות מעבר לאלה שיש לאתלטים בוגרים. ילדים שנפצעים ובעיקר באופן קשה וממושך חשופים גם להשפעות על האישיות שלהם ועל התפתחות שלהם. בכול מקרה חשוב לאבחן ולטפל בהקדם בפציעות הללו אך בעיקר חשוב לנסות למנוע אותן.

למה טניס גורם לפציעות? 

1) משחק הטניס מבוסס על מאמצים חוזרים ונשנים אשר יוצרים עומס מצטבר עם פוטנציאל נזק מוגבר.

2) משחק הטניס מטיל עומסים בעיקר על הצד הדומיננטי של הגוף ובכך הוא משנה את מבנה הגוף ואת אופן תפקודו.

3) משחק הטניס הוא משחק מהיר אשר קצבו ומסלול התנועה שבו מוכתב על ידי הכדור. שינויים חדים אלו לא תמיד נעשים באופן מאורגן ועלולים להסתיים בפציעות.

המחקר וממצאיו

טניסלמרות הנסיונות לאזן את העומסים הללו הצלחתן במניעת פציעות ספורט היא חלקית בלבד. על פי הירחון הבריטי לרפואת ספורט (05.2006) הטניסאים הצעירים השואפים להישגים חשופים לאימון יתר מובהק. מהו הגבול? עד כמה להתאמן? עד כמה למתוח את הכבל? 

נקודת המקסימום אימון אינה ברורה ולו רק בגלל היותה אינדיבידואלית. ובכול זאת החליטו בארגנטינה להגביל את מספר שעות האימון לנערים מתחת לגיל 15 ללא יותר מ 18 שעות בעוד שנערים בוגרים הורשו לשחק מעט יותר. החוקרים במחקר המתפרסם בארגנטינה בדקו 145 שחקני טניס נבחרים בני 13 עד 35 ומצאו: 15 שחקנים צעירים בגיל ממוצע של 17.8 שנים סבלו מ18 שברי מאמץ בשנתיים האחרונות. 

המיקום הנפוץ ביותר לפציעות כתוצאה ממאמץ היתר היה מרכז כף הרגל לאחריו עמוד השדרה ולבסוף השוק. הזמן הנדרש לאבחון הבעיה היה 7 שבועות. 15 שבועות נוספים לקח עד להחלמה ולחזה למגרשים. במחקר נוסף נימצא שטניסאים מקצועיים לשעבר צפויים במהלך השנים ללקות בדלקת פרקים ניוונית בפרק הכתף יותר מקבוצת בקורת. 

המשיכו לקרוא אודות סוגי פציעות ספורט וכמובן על הדרכים המקובלות לטיפול בפציעות הספורט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
ספורט בטוח לילדים

ספורט בטוח לילדים יאפשר להם להתפתח באופן נכון יותר ובריא יותר. ילדים מרבים להיפצע מפעילות גופנית. השכיחות של הפגיעות הפכה לבעיה משמעותית כמעט כמו אצל המבוגרים. מומחים טוענים שמניעת הפגיעות מחייבת שמירה על כללי בטיחות וכללי אימון נכונים.

ספורט בטוח לילדים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)