Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעות ספורט בקרב בני נוער היא תופעה שכיחה ביותר. כול שנה מיליוני בני נוער ברחבי העולם סובלים ממגוון רחב של פגיעות גופניות עקב עיסוקם הספורטיבי. בין יתר הפגיעות נמנה קרע ברצועה הצולבת בברך, שבר מאמץ ועוד. לרוב, הסיבה היא אי שמירה על כללי אימון נכונים. 

אי הקפדה על ציוד מגן מתאים ועל מגרש משחקים ראוי הם שני כללים שלעתים קרובות מידי מוזנחים ובכך נגרמות פציעות ספורט. גורם אפשרי נוסף הוא היכולות הפיזיות המתנוונות של ילדנו כתוצאה מאורח החיים היושבני המאפיין אותם. פציעות ספורט עלולות לכלול מתיחה או קרע של שריר, גיד או רצועה או רקמה אחרת, נקיעת חוליות ומפרקים, פריקות של מפרקים, שברים, שטפי דם ומוות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעות ספורט בקרב בני נוער - רקע

ישנו מגוון רחב של פציעות שכיחות בקרב בני נוער. בין יתר הפציעות החריפות השכיחות נמנה קרע של הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament) קרע מיניסקוס (Meniscal tear), שבר תלישה באגן (Pelvic avulsion fractures) ועוד. בין הפציעות על רקע של מאמץ חוזרני נמנה אוסגוד שלאטר (Osgood Schlatter syndrome), חוסר יציבות של מפרק פיקה-ירך (Patellofemoral instability) מרפק טניס (Tennis elbow) ועוד.

מי נפצע יותר, בנים או בנות?

פגיעות גופניות מספורט בקרב בני נוערברוב משחקי הכדור ובעיקר בכדורסל ובכדורגל נפצעים יותר בנים מבנות בכדורעף נפצעות יותר בנות מבנים. בנות נפצעות יותר מבנים גם בהתעמלות ובריקוד. נפילה מאופניים או מגלגליות למיניהם מהווים גם הם גורם שכיח לפציעות ספורט. מסיבות אנטומיות של (Q) זווית גדולה בברכיים, סיבות הורמונאליות וסיבות נוספות נערות חשופות עד פי 9 יותר מבנים להתפתחות פציעות ברכיים.

השלכות אפשריות של הפציעה על הנער

לחלק מהפציעות הללו ישנה השלכה על התפתחות הפיזית והמנטלית של ילדכם וגם על עתידו. חשוב לזכור שמבנה גופו של הנער ותכונותיו הגופניות שונים מהותית מזה של המבוגר. בני נוער נוטים ליפול בין היתר בגלל שהקואורדינציה והביומכניקה שלהם זקוקים עדיין לאימון וליטוש. נערים חשופים לפגיעה בלוחות הגדילה (Growth plate) המצויות בשני הקצוות של העצמות המאורכות.

פגיעה בלוחות הגדילה עלולה לגרום לשיבוש בגדילה ולליקויים מבניים (רגל קצרה?) וביומכניים בהמשך החיים. ליקויים מבניים וביומכניים מהווים קרקע פורייה להתפתחות פציעות, דלקות וכאבים גם בעתיד. כך למשל מפרק שספג פציעה משמעותית בנערותכם או בילדותכם במהלך משחק כדור סל או כדורגל עלול לגרום לבעיות גדילה והתפתחות של הרגל ובעתיד להתפתחות מוקדמת של דלקת פרקים ניוונית בברך. 

מה עושים?

- מניעת פציעות ספורט בקרב נערים

אנו מבדילים בין פציעות חריפות לפציעות שנובעות ממאמץ חוזר. כדי להימנע מפציעות חריפות הנובעות לרוב מחבלה, התנגשות או נפילה הנער צריך לשפר את כול מרכיבי הכושר הגופני. בין היתר סיבולת לב ריאה, כוח ושיווי משקל ישפרו את היכולת של הנער לתמרן ולהימנע מנפילות והתנגשויות עם שחקן יריב. כדי לשפר את מרכיבי הכושר הגופני וגם כדי לשמור על משקל גוף מאוזן יש לעודד את הנער לאכול נכון ולבצע כול יום לפחות שעה של פעילות גופנית ברמת קושי עולה. אבל לא להגזים.

רצוי לעזור לנער לבחור פעילות גופנית שגורמת לו הנאה. פעילות מהנה מעלה את הסיכוי להתמדה. דוגמאות לפעילות שעשויה לגרום לנער שלכם כייף כוללות משחקי כדור כגון כדורגל וכדורסל, רכיבת אופניים, שחייה ועוד. עודדו אותו להשתלב בחוגים כמו טניס והגנה עצמית רק אל תשכחו לוודא שהמדריך מבין את המגבלות הגופניות של נערים בגיל הזה והוא לא שואף להפוך את הילד שלכם לברוס לי תוך חודשיים.

כול סוג שלפעילות גופנית טובה כול עוד היא מתבצעת באופן נכון על פי הכללים כדי למנוע פציעות ונזקים מספורט. בין יתר הכללים שיש להקפיד עליהם נכלול חימום לפני תחילת האימון, סרגל מאמצים הדרגתי, הקפדה על זמני מנוחה והתאוששות, שתייה, ציוד הגנה מתאים, הקפדה על חוקי המשחק ועוד.

כדי למנוע פציעות ממאמץ חוזר כמו למשל שבר מאמץ (Stress fracture) בעמוד השדרה (ספונדילוליזיס), שין ספלינט (Shin splints), מרפק טניס או כתף שחיינים (Swimmer’s shoulder) הכלל הכי חשוב שכול נער שעוסק בספורט חייב להקפיד עליו הוא הימנעות מפעילות גופנית הגורמת לכאב. הנער חייב לעצור כול פעילות כאשר הכאב צץ לראשונה. ברוב המקרים ההורים דוחפים את הילד שלהם להתנתק מהמחשב או מהטלוויזיה ולצאת החוצה לשחק עם החברים ולעסוק בפעילות גופנית אך ישנם גם מקרים אחרים שבהם הילדים מזיקים לגופם בגלל עודף ספורט. ההורים צריכים להיות מודעים לכך שהילד שלהם עלול להגזים בפעילות גופנית ולהיות מוכנים להציב גבולות.

- טיפול בפציעות ספורט

הטיפול בפציעות ספורט כולל מנוחה מפעולות שגורמות לכאב, שינוי סוג הפעילות והמאמצים שאליהם נחשף הנער, הגבלות תנועה, שימוש באמצעים לריפוי דלקות. עם שוך הכאב יש להקפיד על שיקום וחזרה הדרגתית לפעילות גופנית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)