Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תת פריקת כתף? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע מצב של חוסר יציבות כרונית במפרק ועקב כך פריקות חוזרניות. מפרק הכתף מסווג כמפרק כדורי דמוי מכתש ועלי. העלי (החלק הכדורי) מוחזק על ידי המכתש באמצעות לברום, מעטפת המפרק, רצועות גידים ושרירים.

במצב של תת פריקה גולש באופן חלקי הראש של המפרק אל מחוץ למכתש. בניגוד לפריקה מלאה של הכתף שהיא פציעה שכיחה יחסית, תת פריקה מתרחשת לרוב כאשר קיימים תנאים מקדימים כמו למשל פציעה קודמת במפרק, גמישות יתר מולדת של הרקמות התומכות, ליקוי אנטומי מולד, ניוון או שיתוק של שרירי הגפה העליונה השכיחה בקרב אנשים שחוו שבץ מוחי ועוד. תסמינים שכיחים כוללים בין היתר כאב בכתף, קושי תפקודי של המפרק ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תת פריקת כתף אבחון וטיפול - רקע

תת פריקה של מפרק הכתף עלול להתרחש בגלל מכה ישירה בכתף (ספיגת אגרוף), נפילה על יד מושטת לפנים או בגלל שהכתף שלכם נדחפה למנח לא טוב כמו למשל בגלל ביצוע בריח באומנויות לחימה. עם זאת, ברוב המקרים, פריקת כתף או אפילו תת פריקה של הכתף לא התפתחו אלמלא מתקיימים תנאים מקדימים. התנאים המקדימים הקרויים גם גורמי סיכון כוללים ליקוי אנטומי מולד במפרק הכתף כמו בין היתר מכתש רדוד, ליקוי במבנה ראש עצם הזרוע (העלי), לברום לא תקין, גמישות יתר של הרצועות, גידים ושל השרירים. גורם נוסף שכבר ציינו הוא פציעה קודמת במפרק.

במידה ונפצעתם בעבר במפרק הכתף ולא טרחתם לשקם את המפרק או בצעתם שיקום חלקי בלבד אתם מותירים את המפרק הזה פגיע לפריקות או תתי פריקות חוזרניים. במצב הזה כאשר הרקמות השונות שממוקמות ופועלות סביב המפרק כדי לייצבו ולמנוע פריקה, רפויות ואינן מגיבות במהירות הראויה גורלו של המפרק נחרץ לפריקות חוזרות אפילו מפעילות פשוטה כמו מסירת כדור או לבישת מעיל. חשוב לאבחן במהירות את מצב הכתף ולהתחיל הליך של טיפול ושיקום יסודי כדי למנוע את המצב של חוסר יציבות כרונית.

אבחון

בתהליך האבחוני נחתור להגיע לאבחון המדויק של הבעיה. גם כאשר אנו בטוחים שמדובר בתת פריקה של מפרק הכתף נבצע הליך של אבחנה מבדלת כדי לשלול דלקת בגיד השריר הדו ראשי בזרוע, דלקת בעצם הבריח, קרע בשרירי הכתף, הקרנות כאב מפריצת דיסק צווארית וכמון פריקה מלאה של מפרק הכתף. עוד חשוב לציין שלפעמים החולה פורק את הכתף באופן מלא והכתף חוזרת מיד למקומה. במצב הזה סביר להניח שנוצרו נזקים גדולים יותר לרקמות במפרק.

היסטוריה

אבחון תת פריקה של הכתף יחל עם לקיחה של ההיסטוריה הרפואית של המקרה. בחלק גדול מהמקרים היסטוריה רפואית היא כול שצריך כדי להבין שמדובר בפריקה או תת פריקה של המפרק. בשלב הזה ישאל החולה על הסימנים והתסמינים כולל מיקומם, מתי החלו, מה משפיע עליהם ועוד. החולה התלונן לרוב על תחושה של חוסר יציבות, כאבים בכתף, מגבלות תנועה, רעשים הבוקעים מהמפרק ועוד. במידה וישנה פגיעה משמעותית במעטפת המפרק, בלברום, ברצועות, גידים ושרירים או בכלי דם וו/או עצבים החולים יתארו סימנים ותסמינים קשים יותר ובכלל זה מגבלות תנועה קשות יותר, שטפי דם וחסרים נוירולוגיים כולל שינויים תחושתיים וחולשה ברמות חומרה שונות.

בדיקה גופנית

לאחר מכן במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן, נחוש ונניע את המפרק. כמובן שהרבה יותר קל לזהות כתף פרוקה באופן מלא מאשר כתף שעברה תת פריקה. עם זאת, במקרים מסוימים כאשר המפרק נותר במצב של תת פריקה ניתן לראות דפורמציה קלה מתחת לעור. במישוש של אזור הכתף החולה יחוש כאב ונוכל לאתר את הרווח שנוצר בין עצם הבריח לראש עצם הזרוע. בבדיקה של טווחי תנועה נמצא מגבלות תנועה. בבדיקות מיוחדות ובכלל זה בדיקות לאומדן היציבות של המפרק שבהם נניע את עצם הזרוע באופן פסיבי לכיוונים שונים נזהה את הבעיה. 

בדיקות מיוחדות

תת פריקה של הכתף, אבחון וטיפולבמקרים בהם יש ספק לגבי האבחון נוכל להפנות את החולה לצילום רנטגן. ברוב המקרים אמצעי פשוט זה עושה את העבודה. באותם מקרים שבהם אנו חושדים בגורמים אחרים או שהחולה אינו מגיב לטיפול נפנה אותו לבדיקות נוספות כגון אולטרה סאונד, דימות MRI ומיפוי עצמות. 

טיפול

מטרת הטיפול היא מיקום תקין של ראש עצם הזרוע במפרק ושיקום הרקמות התומכות על מנת לצמצם את הסיכוי להישנות הפריקה. כאשר מדובר בתת פריקה פשוטה ללא סיבוכים מיוחדים מצב החולה השתפר תוך ימים עד מספר מועט של שבועות. הטיפול בכתף לאחר תת פריקה יכלול החזרה המפרק למקומו, תמיכה בכתף במיקום הנכון למשל מספר שבועות, טיפולים לריפוי דלקות והפחתת כאב.

שיקום

נקפיד על שיקום הרקמות התומכות בכתף במטרה לשפר טווחי תנועה, לחזק שרירים ורקמות אחרות ולייצב את המפרק. במקרים בהם תת הפריקה הופכת להיות עניין חוזרני או במקרים שבהם יש נזק משני חריף במיוחד יש לשקול התערבות כירורגית לקיצור רקמות וייצוב המפרק או לתיקון הרקמות שניזוקו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע בגיד הכתף

קרע בגיד הכתף? אבחון וטיפול מהירים ימנעו סימנים ותסמינים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים במפרק. השרירים במפרק הזה נוטים להיפצע. הסיבה העיקרית לשכיחות הפציעות הללו היא השילוב הייחודי המתקיים בפרק הזה של תנועתיות גדולה ויציבות לקויה. 

קרע בגיד הכתף
כתף קפואה

כתף קפואה? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה מתמשכת בטווחי התנועה של המפרק. אם אתם סובלים ממיחושים, מגבלות תנועה קשות, הפרעות שינה וקושי לתפקד עם המפרק יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק או בשמה העממי "כתף קפואה". 

כתף קפואה
דלקת בכתף

דלקת בכתף הגורמת בין היתר למיחושים ומגבלות תנועה במפרק הזה מהווים עניין שגרתי. היתרונות שבהם מצויד מפרק הכתף הכוללים טווח תנועה גדול ומגוון תנועות נרחב גורמים לחסרונותיו בהקשר של יציבות וחוסן וחושפים אותו לפציעות שונות ומרובות. 

דלקת בכתף
בורסיטיס בכתף

בורסיטיס בכתף? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. הרופא אבחן דלקת בבורסה? אין המשמעות שהפסדתם את הונכם בבורסה. מדובר בהפרעה בריאותית שכיחה במפרק הזה הנובעת לרוב מביצוע תנועות חוזרניות.

בורסיטיס בכתף
כאבים בכתף גורמים ותסמינים

כאבים בכתף? גורמים ותסמינים אופייניים יעזרו בזיהוי הרקמה שניזוקה ובהערכת חומרת הנזק. מפרק הכתף הוא מפרק מרכזי ומורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו והתוצאה עלולה להיות פציעה. 

כאבים בכתף גורמים ותסמינים
מכתב: פציעות כתף

פציעות כתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר, 

הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון פיזיותרפיה מאוד נחשב, אך עם זאת , ללא שינוי במצבי. הבעיה העיקרית אצלי הייתה שאף אחד לא הצליח לאבחן את הבעיה שלי במדויק וזה נורא תסכל אותי.

פציעות כתף
מכתב: דלקת בכתף

דלקת בכתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר,  

מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל התקופה נאלצתי להעדר מהעבודה שלי שהייתה כרוכה במאמץ גופני). 

דלקת בכתף
מכתב: כאבי כתפיים

כאבי כתפיים

שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),  

סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי אליך ולאחר סדרת טיפולים עברו הכאבים כלא היו. ברצוני לציין את הידע הרב שלך ככירופרקט ואת היחס החיובי והנעים שאתה משרה על הבאים לטיפול. ליחס כזה

כאבי כתפיים
כאב בכתף? חכו עם הניתוח

כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח אורתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב. אין יתרון לניתוח זה על פני טיפול שמרני.

כאב בכתף? חכו עם הניתוח
קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים. 

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)