Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פרופריוספציה מה זה? כולנו מכירים את חמשת החושים: ראייה, שמיעה, טעם, מגע וריח. חוש נוסף הוא חוש הפרופריוספציה (חישה עצמית) שבניגוד לחושים האחרים שחשים את העולם ההסובב אותנו החוש הזה מספק לנו מידע תמידי על התנועה והמנח של חלקי הגוף שלנו.

חוש הפרופריוספציה (Proprioception) פועל באופן אוטומטי מבלי שנהיה מודעים לו. ללא החוש הזה לא ניתן לבצע פעולות באופן אוטומטי. בלי היכולות שמקנה החוש הזה היינו צריכים להתבונן באופן קבוע על הרגליים שלנו כדי לא ליפול ולהביט ללא הרף על הידיים שלנו על מנת ללפות חפץ כלשהו או לגרד באף. המשמעות של חוש פרופריוספציה לקוי היא בין היתר נפילות ופציעות. שיקום של החוש החשוב הזה קריטי למניעת הפגיעות הללו. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פרופריוספציה מה זה - רקע

חוש פרופיוספציה לקוי היה גורם לביצוע תנועות באופן מסורבל ולא מדויק ולריבוי פציעות ספורט, דלקות וכאבים. השחיין יודע היכן להניח את היד גם כאשר העיניים שלו עצומות. האיש הצועד בדרכים יודע ללכת בחשיכה מוחלטת ללא כול יכול לראות את רגליו. גם השחיין וגם הצועד בדרכים עושים את הפעולות המורכבות הללו באופן מדויק מבלי להיתקל באנשים שפועלים לידם ובאמצעות תנועות חסכניות מבחינה אנרגטית. החוש שאחראי ליכולת הזו הוא חוש הפרופריוספציה הפועל ברקע ומאפשר לנו "לראות" את התנועה בלי להשתמש בעיניים ומבלי שנהיה מודעים לכך.

מה זה?

פרופריוספציההחישה העצמית (Proprioception) של חלקי הגוף השונים מקנה לגוף את חוכמת התנועה. הפרופריוספציה אפשרית בזכות שילוב של מספר מערכות בגוף: מערכת חיישנים המצויים במפרקים וברקמות שונות, מערכת שיווי המשקל (Vestibular system) שפועלת בעזרת הנוזל המצוי במבוך, בתוך האוזן התיכונה, מערכת הראייה ומערכת העצבים המרכזית (בעיקר המוח הקטן). 

החיישנים המצויים במגוון מקומות בגוף ובכלל זה בשרירים (Muscle spindles), מפרקים, רצועות ( Stretch receptors), גידים (Golgi tendon organ), רקמת החיבור ואולי אף העור יחד עם מערכת שיווי המשקל ומערכת הראייה משדרים מידע אודות המיקום המדויק של חלקי הגוף השונים בחלל, את הזווית שכול מפרק מצוי בו, את רמת הטונוס ואת מהירות שינוי הטונוס של כול אחד מהרצועות, הגידים והשרירים. 

המידע הזה נכנס לחוט השדרה ומשם מגיע למערכת העצבים המרכזית. במערכת העצבים המרכזית, המוח הקטן מעבד ומשלב את המידע ומוציא פקודות שמווסתות באופן מתמשך את התנועה ואיכותה. באמצעות הבקרה והויסות של התנועה (משוב) אנו משפרים את היציבה ויכולים ליצור תנועה מדויקת יותר, נכונה יותר וחסכונית יותר. כול התהליך המדהים הזה מתבצע באפון תת הכרתי. 

מערכת העצבים המרכזית משמרת אצלה אופן ביצוע נכון ומוצלח של פעולות שכיחות שלמדנו ומשווה את הביצוע הנוכחי לביצוע אב קודם. כך למשל לאחר שלמדנו לנהוג או לשחות אופן ביצוע המטלות הללו נרשם במוח ופעולות הנהיגה או השחייה מתבצעים באופן חלק ועם תיקונים מינימאליים.

מדוע זה חשוב?

חוש פרופריוספציה לקוי יכול להמחיש לנו את החשיבות העצומה שיש לחוש זה על התפקוד היום יומי שלנו. לקות של חוש הפרופיוספציה בגין פגיעה בכול אחד מהמרכיבים שלו תגרום למערכת העצבים המרכזית להיות עיוורת ליציבה שלנו, לתנועות שאנו מבצעים ולאופן ביצוע התנועות. ההתנהגות שלנו תהיה מסורבלת ונתונה לקשיים שונים בביצוע מטלות. קושי בתכנון תנועות, קושי בביצוע תנועות, קושי בהערכת הכוח הנדרש לביצוע תנועות ועוד. 

התוצאה הסופית תהיה ביצוע מטלות באופן מסורבל תוך הפלת חפצים, היתקלות בגופים שונים, שימוש מוגזם בכוח, חוסר יכולת לבצע תנועות מורכבות, חוסר יציבות ועוד. חוש פרופריוספציה לקוי יחייב אותנו לפעולות איטיות שמצויות תחת פיקוח של מערכת הראייה בגלל חוסר היכולת של הראייה לפקח בו זמנית על פעולות רבות ומורכבות.

פרופריוספציה למניעת פציעות 

ליקוי של חוש הפרופיוספציה גורם, כאמור לביצוע תנועות באופן שגוי ומסורבל ובכך אנו נחשפים לעומסים גופניים גבוהים יותר ולסיכוי מוגבר להיפצע. אימון חוש פרופריוספציה ושיפורו חשובים על כן גם לצורך ביצוע תנועות באופן מדויק ונכון וגם לצורך הפחתת הנטייה להיפצע. 

חשוב לזכור שאמנם חוש פרופיוספציה לקוי יכול לגרום לפציעות אך גם פציעות יכולות לגרום ללקות לחוש פרופריוספציה לקוי. כך למשל, כתוצאה מ"סיבוב" של הברך יתפתחו כאבי ברכיים אך הנזק עלול להקיף בין היתר גם את מגוון החיישנים הממוקמים ברקמות המצויות בתוך הברך ומסביבה. כתוצאה מצליפת שוט יתפתחו קרוב לוודאי גם כאבי צוואר אך הנזק יכול לכלול גם את החיישנים המרובים במקום. 

הפציעה של החיישנים הללו משמעותה שליחת מידע לא מדויק אל המוח ועיבוד לקוי שיכול להוביל לפגיעה באיכות היציבה, לביצוע תנועות לקויות ולסיכוי מוגבר לפציעות נוספות. עקב מידע לקוי זה יכולה גם מערכת העצבים המרכזית לשנות את דפוסי התנועה התקינים ש"מוקלטים" אצלה ובכך להנציח אופן עבודה לקוי. 

ישנם חוקרים שטוענים שחוסר ההתאמה בין המידע הלקוי שמגיע למוח מהחיישנים שנפגעו באזור הצוואר לבין המידע המגיע למוח מהמערכת הווסטיבולרית וממערכת הראייה עלולים לגרום גם לוורטיגו וסחרחורות.

פרופריוספציה. כיצד נאבחן ליקויים?

על מנת לטפל בחוש הפרופיוספצטי יש תחילה לאבחן שאינו תקין. במידה ויש היסטוריה של פציעות סביר להניח שחוש זה נפגע. לאחר לקיחת ההיסטוריה הרפואית של הפציעה ולאחר שבדקנו את הפציעה המקורית ואבחנו את מהות הבעיה נבחן גם את חוש פרופריוספציה. נעשה זאת באמצעות תרגילים למיניהן שמאתגרים את מערכת שיווי המשקל. אחת הדרכים לעשות זאת היא על ידי עמידה ממושכת על רגל אחת עם עיניים עצומות. 

דרכים נוספות היא עמידה על רגל אחת על משטחים יציבים פחות ופחות עם אן בלי מנחי גוף משתנים. דרך נוספת שאהובה על שוטרים שבוחנים נהגים שיכורים היא הליכת טנדם. הליכה זו המתבצעת בעיניים עצומות עם עקב של רגל אחת שנצמד לבהונות של הרגל הנגדית וחוזר חלילה לאורך 5 או 10 מטרים. 

נבחן את יכולתכם להעריך נכונה את המיקום המדויק של האברים שלכם בחלל. דרך טובה לעשות זאת היא על ידי מיקום פסיבי של היד או של הרגל של הנבדק בחלל ונבקש את הנבדק למקם את היד השנייה או את הרגל השנייה באותו מיקום. כמובן שכול התהליך חייבת להתבצע עם עיניים עצומות על מנת לנטרל את חוש הראייה.

פרופריוספציה

טיפול ושיקום

טיפול ושיקום של פציעות גוף חייבות על כן לכלול גם את השיקום של חוש הפרופריוספציה, של שיווי המשקל ושל יכולת השליטה של מערכת העצבים המרכזית. יש לציין שככול שנקדים לטפל בחוש הזה כן ייטב. פציעה המתמשכת לאורך זמן עלולה להיות קשה לטיפול ואף יכולה לגרום לשינויים באופן "רישום התנועה" במוח ולביצוע מתמשך של תנועות לא נכונות. את הפציעה נרפא תוך שימוש באמצעי עזר חשמליים להפחתת דלקות וטיפולים ידניים הכוללים שיפור טווחי תנועה והחזרת האיזון השרירי. 

תרגול מערכת שיווי המשקל וחוש הפרופריוספציה ישפרו את דיוק ומהירות המידע שיוצא מהחיישנים בדרכו למוח את היכולת של המוח לשלב ולעבד את המידע שמגיע אליו ולבצע הקלטות של תנועות מוצלחות ולהוציא פקודות לשיפור התנועה והיציבה. היתרונות לשיקום חוש פרופריוספציה כוללים שיפור ביציבה, שיפור ביכולת לבצע תנועות מדויקות, שיפור בזמני תגובה והפחתה של פציעות ספורט ופגיעות אחרות כגון כאבי גב תחתון. 

את התרגול ניתן לבצע בין היתר באמצעות לוח שיווי משקל (wobble board), טרמפולינות ועוד. יש לציין שעל פי מגוון מחקרים, מלבד ההפחתה בסיכויי הפציעות, אימון החוש הפרופריוספציה ישביח את הביצועים שלכם וישפר באופן ניכר את היציבות של המפרקים שלכם. 

המשיכו לקרו אודות שלבי השיקום לאחר פציעה,  תוכנית   שיקום טיפוסית וכמובן כיצד אנו יודעים מתי אפשר לחזור לפעילות. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אולטרה סאונד לריפוי

אולטרה סאונד לריפוי הוא מכשיר המייצר קול בתדירות גבוהה כדי לטפל בדלקות וכאב. לרשות הרופא המטפל בכאבים ופציעות מערכות עצב, שריר ושלד עומדים מגוון אמצעים ייעודיים לשם כך.  בין האמצעים היעילים ניתן למנות מספר מצומצם של מכשירים: גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד. 

אולטרה סאונד לריפוי
גלי הלם טיפול

גלי הלם? טיפול באמצעות גלי הלם הוא אחד הטיפולים היעילים בדלקות גידים כרוניות ועקשניות שאינן מגיבות לטיפולים תרופתיים או טיפולים אחרים. גלי הלם המוטחים על מוקד הדלקתי יוצרים שינויים מקומיים וגורמים לגיוס מוגבר של מערכות הגוף לצורך ריפוי הנזק.

גלי הלם טיפול
לייזר רך טיפול

לייזר רך? טיפול באמצעות לייזר רך נחשב לטיפול יעיל בתסמונות כאב שמקורם במערכות עצב שריר ושלד ובתסמונות נוספות. רוב האמצעים הקיימים לרשות המטפלים שמטרתם טיפול בכאב אינם אלא גימיקים חסרי תועלת. מה לגבי לייזר רך? מדובר במכשיר לא חודרני ואפקטיבי.

לייזר רך טיפול
ריצה נכונה

ריצה נכונה עשויה למנוע נזקי גוף שכיחים. הסיבה לשכיחות נזקי הגוף בקרב הרצים היא הפופולאריות של הריצה והזמינות שלה. כמו רוב פגיעות הספורט גם את אלה הנובעות מריצה ניתן למנוע על ידי הקפדה על מספר כללי אימון נכונים ושיפור סגנון ריצה.

ריצה נכונה
אימוני כוח להפחתת כאבי גב

אימוני כוח להפחתת כאבי גב! אימוני כוח יחזקו אתכם, ישפרו את הסבולת שלכם וגם יפחיתו את הסיכון לסבול מכאבי גב תחתון. אימונים אירוביים לעומת זאת ישפרו את הכושר הגופני ויעזרו לכם להפחית את אחוזי השומן אך ישפרו רק במעט את מצב הגב התחתון שלכם.

אימוני כוח להפחתת כאבי גב
חזרה לפעילות גופנית

חזרה לפעילות גופנית לאחר פציעה צריכה להתבצע בזהירות. לעיתים קרובות ספורטאים מגיבים לפציעתם עם מגוון תחושות שליליות, החל מזעם והכחשה ועד לדיכאון. ספורטאים רוצים להמשיך להתאמן ולשחק ולפעמים מוכנים לעשות זאת גם במחיר בריאותי יקר. עיתוי הוא הכול.

חזרה לפעילות גופנית
תכנית שיקום

תכנית שיקום טובה מספקת הזדמנות לטיפול יסודי בפציעה, לחזק ולאזן את הגוף ולאפשר חזרה לתפקוד מלא. תכנית שיקום טובה תהיה הדרגתית ותתן מענה לבעיות הנובעות מהפציעה ובכללן הבעיות הפיזיות וגם הבעיות הפסיכולוגיות וכמובן תפחית את הסיכון להישנות הפציעה.

תכנית שיקום
שלבי השיקום

שלבי השיקום השונים חשובים על מנת להגיע לתוצאה אופטימאלית. חשוב להקפיד, בתהליך הזה על מעבר הדרגתי מפעילות פסיבית לפעילות אקטיבית. כדי לחזור לאורח חיים פעיל הכולל פעילות גופנית יש להכשיר את המפרק לעמוד בעומסים הצפויים. 

שלבי השיקום
שיקום מהו

שיקום מהו? מידע כללי על תהליך זה לאחר פציעה מוגש במאמר הבא. החזרת היכולות של המפרק פצוע המתבצעת באופן המתאים למצב הפציעה הוא המפתח לחזרה בטוחה יחסית לפעילות ולאורח חיים נורמלי. בלי תהליך זה המפרק נותר נטול הגנה מפני פציעה חוזרת.

שיקום מהו
איזון שרירים

איזון שרירים הוא חלק חשוב מכשירות גופנית טובה. כאבים הנובעים מפציעות גופניות הם עניין שכיח. אחת הסיבות לכך היא תפקוד גופני לקוי הנגרם בגלל חוסר איזון שרירי. שרירים בלתי מאוזנים מבחינת חוזקם וגמישותם גורמים לביצוע לקוי ופציעות.

איזון שרירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)