Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יחפים לשיפור יכולות מוטוריות! אימון עם רגליים יחפות משפר את היכולות המוטוריות של ילדים ובני נוער ובכלל זה את שיוויי המשקל ואת יכולת הניתור שלהם! אלו מסקנותיו של המחקר המסוקר כאן. מגפת הפציעות בקרב ילדים ובני נוער מעניקים חשיבות למחקר הזה.

בארצות הברית ילדים ובני נוער בגילים 6 – 17 מבצעים ביליוני פעילויות, אימונים ומשחקים כול שנה כולל בין היתר רכיבת אופניים, טיפוס על קירות, משחקי כדור, גלגליות, סקי, סנובורד ועוד. לרוב הילדים והוריהם מפיקים תועלת פיזית ונפשית מפעילות גופנית זאת אך יש והתוצאה עלולה להיות פציעה שעלולה להגיע לחדר מיון וגם להסתיים במוות. כיצד ניתן לצמצם את הפציעות הללו? האם נעילת נעליים לילד הרך פוגעת בו?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יחפים לשיפור יכולות מוטוריות – רקע

פציעות הספורט בקרב ילדים ובני נוער מהוות בעיה הולכת וגדלה. בין הסיבות לפציעות הללו מונים חוקרים גם ליקוי ביכולות המוטוריות הבסיסיות ביותר. גורמי סיכון נוספים לפציעות בגילים הללו כוללים רקמות בגוף שהן בשלבי גדילה והתפתחות ועל כן עמידים פחות לפגיעה ועומסים, אימון לקוי, תזונה לקויה, השמנה או משקל עודף, כושר גופני לקוי, שינויים מבניים וביומכניים מולדים או נרכשים, ציוד לא תקין כולל נעליים, אימון ללא אביזרי בטיחות, משטחי אימון לא תקינים, גורמים פסיכולוגיים ועוד.

המחקר הנוכחי מצביע על גורם סיכון אפשרי נוסף - עצירה או עיכוב בהתפתחות מיומנות מוטורית בקרב ילדים ובני נוער. המחקר הזה שהוא המחקר הראשון שבודק ומשווה בין המיומנויות המוטוריות של ילדים הגדלים יחפים לבין המיומנויות המוטוריות של ילדים הנועלים נעליים ברוב זמנם מראה כיצד ילדים ובני נוער שבילו את רוב זמנם יחפים נהנים מכישורים מוטוריים וטובים יותר מילדים ובני נוער שמבלים את רוב זמנם עם נעליים.

מה הן יכולות מוטוריות?

היכולות המוטוריות הנחלקות ליכולות מוטוריות גסות ויכולות מוטוריות עדינות מושפעות מתורשה ומאימון אך כפי שהמחקר הזה מדגים גם מהשלב שבו התחלנו לאמן את היכולות הללו ומאופן האימון. יכולות מוטוריות גסות העושות שימוש בקבוצות שרירים גדולות כוללות הליכה, ריצה, ספרינטים, שחייה, קפיצה, שיווי משקל, זחילה ועוד. יכולות מוטוריות עדינות ומדויקות הדורשות שימוש בשרירים קטנים ותיאום יד עין כוללות בין היתר כתיבה, נגינה, גזירה, רכיסת כפתורים, ציור ועוד. מיומנויות מוטוריות עדינות וגסות דורשות רמה גדלה והולכת (בהתאם לרמת הקושי של המטלה) של יכולת תכנון, שליטה ובקרה ושילובים של כוח, טונוס שרירים, תיאום עצבי שרירי ועוד.

השלבים המוקדמים של הילדות (עד גיל 6 - 5) הם הזמן הנכון לאפשר ולעודד התפתחות של יכולות מוטוריות. מעבר לגיל זה ניתן עדיין לפתח את הכישורים המוטוריים אך לשם כך יש להרבות באימונים. השלבים המוקדמים הללו של התפתחות העצבית במערכת העצבים המרכזים והפריפרית הם גם השלבים שבהם מערכות אלה יודעות להטמיע מיומנויות מוטוריות באופן היעיל ביותר. עד הגיל הזה ילד (בריא) הנחשף לגירויים מוטוריים מפתח במהירות, בדיוק וביעילות את המיומנויות הנדרשות להמשך חייו.

מה המשמעות של יכולות מוטוריות לקויות?

הפרעות התפתחותיות עלולות להיגרם בגלל פגיעה אנטומית או תפקודית במערכת העצבים או בשרירים או באברי החוש. כמו שהמחקר הנוכחי מדגים גם נעילת נעליים בשלבים מוקדמים של החיים גורמת לסוג של חסך חושי שיתכן והוא עומד בבסיס היכולות המוטוריות הטובות יותר של הילדים היחפים. בלי מיומנויות מוטוריות איכותיות יגיע הילד אל מגרש הכדורגל חלש, לא יציב, ונוטה ליפול. ילד כזה, לנוכח הדחיפות על ידי שחקני יריב והקשיים הפזיים המוטלים עליו במגרש, יבצע בסבירות גבוהה "תנועות לא נכונות", התקשה לשמור על היציבות שלו ועל היציבות של המפרקים שלו. התוצאה עלולה להיות סיכון מוגבר לפציעות.

המחקר

החוקרים בחנו שלושה כישורים מוטוריים בסיסיים בקרב 810 ילדים ובני נוער ממספר בתי ספר בדרום אפריקה ובערים בצפון גרמניה. הילדים בדרום אפריקה נבחרו משום שהיו רוב זמנם יחפים ואילו הילדים מגרמניה נבחרו משום שניהלו אורח חיים מערבי שבו בגיל צעיר מאוד הם כבר נעלו נעליים.

תוצאות המחקר:

קבוצת הילדים מדרום אפריקה שגדלה והתפתחה רוב הזמן בלי נעליים לרגליה הדגימה יכולות מוטוריות טובות יותר משמעותית מהילדים הגרמניים שנעלו נעליים כבר בשלבים מוקדמים של חייהם.
היכולות המוטוריות שנבחנו כללו יכולת שיווי משקל, יכולת ניתור וספרינטים.

ההבדלים בכול הנוגע לשיווי המשקל והיכולת לנתר היו בולטים לטובת הילדים היחפים בכול קבוצות הגיל 6 -10, 11- 14, 15 – 18 אך בעיקר בקבוצת הגיל הראשונה 6 – 10. בכול הנוגע ליכולת ריצת ספרינט הראו הילדים הגרמנים עדיפות מסוימת. לדעת החוקרים ההבדל בכול הנוגע לספרינטים נבעו מהתנאים הלא שווים שבהם נערכה בדיקה זאת ספציפית. בעוד שהילדים הגרמנים רצו עם נעלי ספורט באולם סגור על משטח sprung floorהילדים האפריקאים רצו עם נעלי בית ספר.

מסקנות החוקרים

התאמנו יחפים לשיפור יכולות מוטוריות

החוקרים מסכמים את ממצאי המחקר וממליצים להורים לילדים קטנים לדאוג לפחות בחלק מהזמן שהוא יבצע פעילויות בלי נעליים. כמובן שבעת פעילות מחוץ לבית יש לוודא שהשטח נקי ממכשולים, מסמרים, שברי זכוכיות, בורות ומהמורות.

מניעת פציעות בקרב ילדים ובני נוער

מניעת פציעות ספורט בקרב ילדים ובני נוער מתבססים בעיקר על זיהוי גורמי הסיכון לפציעות הללו ונטרולם. ראשית יש לבחור בקפידה את המורים והמאמנים שיאמנו את הילדים שלכם. המשמעות של מאמן טוב היא התפתחות גופנית ונפשית של הילדים ובני הנוער ובכלל זה פיתוח של מיומנויות מוטוריות גסות ועדינות תוך שמירה על הבריאות שלהם.

בעיקרון יש להקפיד על שיפור יכולותיו הגופניות של הילד ובכלל זה יכולותיו המוטוריות כולל שיווי משקל, יכולת הניתור, היכולת לצאת לריצה מהירה, שיפור סיבולת לב ריאה, שיפור גמישות, חיזוק הגוף, שיפור זריזות ועוד. הקפדה על חימום ראוי, שימוש קפדני על ציוד מגן ונעליים מתאימות, יש להקפיד על הדרגתיות באימונים ואין לעבור את כלל 10% לשבוע.

על פי הכלל הזה אין לעלות את רמות הקושי של האימון ביותר מ10% לשבוע. הקפידו לגוון את הספורט שבו ילדכם עוסק. על פי מחקרים שונים, באופן הזה הילד התפתח נכון יותר ויפתח חסינות גבוהה יותר לפציעות. עוד חשוב לזכור שהילד אמור ליהנות מהספורט ואין להפוך עבורו את העיסוק בספורט לעינוי.

Frontiers in Pediatrics, 2018; 6

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נעלי ריצה מומלצות

נעלי ריצה מומלצות תצמצמנה את הסיכון האדיר שקיים להיפצע מריצה. ריצה הוא ספורט בריא אך בעל סיכויי פגיעה גבוהים במיוחד. במהלך הריצה הגפיים התחתונות נושאות בעיקר העומס ובהן מתרחשים גם רוב הנזקים. נעלי ריצה לא מתאימות מעלות את הסיכון.

נעלי ריצה מומלצות
ריצה על הליכון

ריצה על הליכון היא פתרון נהדר לימים גשומים ובשימוש נכון ומפוקח גם לצורך שיקום פציעות במערכת שריר ושלד. אבל לא הכול וורוד. חוסר הגיוון במשטח הריצה אינו מאפשר לשמר תכונות ויכולות גופניות חשובות. ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן ש סיכוי גבוה יותר לפציעות?

ריצה על הליכון
התעמלות בונה עצם

התעמלות בונה עצם עשויה למנוע את דלדולה. לצפיפות העצם חשיבות רבה וצריכה מוגברת של סידן ומינרלים אחרים אינה מספיקה לבנייתה. למניעת מחלת דלדול העצמות צריך לשלב פעילות גופנית כדי להמריץ את תהליכי בניית העצם והגברת צפיפות העצם. 

התעמלות בונה עצם
בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

בדיקה לפני פעילות גופנית
שריפת שומן יעילה יותר

שריפת שומן יעילה יותר זה עניין פשוט כאשר יודעים איך. ספורט שמטרתו הפחתת משקל מינימאלית אינו דומה לספורט שממטרתו שריפת שומנים והצרת היקפים. פעילות מהסוג הזה חייבת להיות אינטנסיבית יותר בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

שריפת שומן יעילה יותר
לך למען הלב

לך למען הלב! מה הסוג הנכון של פעילות גופנית עבור חולה שהנו בעל משקל יתר וצריך לעבור תהליך של שיקום הלב? ממחקר חדש מתברר שהקפדה על הליכה יומית ארוכה ובקצב רגיל עשויה לעזור בהפחתת משקל ובשיקום הלב יותר מאשר הליכות מהירות וקצרות.

הליכה לשיקום הלב
רופאים עודדו עיסוק בספורט

רופאים עודדו עיסוק בספורט! לפעילות גופנית יתרונות רבים כולל בין היתר הפחתת הכאבים בצוואר או הכאבים בגב התחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.

רופאים עודדו עיסוק בספורט
ריצה משפרת גם את הראייה

ריצה משפרת גם את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה.

ריצה משפרת גם את הראייה
ספורט ורק אחר כך טלוויזיה

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה! הורים צריכים להציב גבולות לילדים כדי למנוע שהייה ממושכת מידי מול הטלוויזיה, חוסר פעילות גופנית והשמנה. משקל יתר והשמנה מהווים מגיפה בעולם המערבי. אחת הסיבות לכך היא אורח החיים היושבני הנובע בין היתר מצפייה ממושכת בטלוויזיה. 

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה
שרירים בגוף האדם

שרירים בגוף האדם הם מבנים מורכבים, אמינים ובעלי יכולת התחדשות וריפוי עצמי. אחד המאפיינים המרכזיים שלהם היא היכולת המדהימה להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן אוטונומי. 

שרירים בגוף האדם
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)