Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

עובדות על צליפת שוט שראוי שתדעו מסוקרות כאן. תסמונת צליפת שוט הנגרמת לרוב מתאונת דרכים וכוללת מגוון סימנים ותסמינים כולל בין היתר מיחושים, מגבלות תנועה. ברמה הלאומית מדובר בסעיף הוצאות כביר על אובדן ימי עבודה, פיצויים, חדרי מיון, אשפוזים ועוד. 

עשרות אלפי תאונות דרכים עם מאות הרוגים ואלפי פצועים מתרחשות מידי שנה בכבישי ארצנו. מנגנון הפציעה העיקרי של הצוואר והראש בתאונת דרכים אלה הינו צליפת שוט (Whiplash). המונח צליפת שוט מתאר למעשה את המסלול שעושים הצוואר והראש בעת ההתנגשות כתוצאה מכוחות ההאצה והאטה שמופעלים עליהם. כאבים בצוואר הם התסמין העיקרי בגין צליפת שוט אך נלווים לכאבים הללו סימנים ותסמינים רבים נוספים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

עובדות על צליפת שוט - רקע

צליפת שוט היא פגיעה שכיחה ברקמות המרכיבות ומפעילות את הצוואר. הגורם לה הוא תנועה חדה של הצוואר לפנים ולאחור שעלולה להתרחש עקב התנגשות של רכב מאחור בעודכם במצב של עצירה או בעקבות התנגשות שלכם ברכב לפנים. כאשר רכב מתנגש בכם הראש שלכם יוטח לאחור ומיד לאחר מכן לפנים. כאשר אתם מתנגשים בעוצמה ברכב הנמצא לפנים הראש שלכם מוטח לפנים ומיד מתיישר ומוטח לאחור. לעיתים פגיעה זאת נגרמת גם בגלל גורמים אחרים כמו למשל בגלל נפילה או התנגשות שחקנים במגרש המשחקים או בגלל פציעת ספורט עקב חבטה עזה בפנים במהלך קרב אגרוף או אומנות לחימה אחרת.

נזקים אופייניים לצליפת שוט כוללים מתיחה וקרעים זעירים ברקמות הרכות ובכלל זה בשרירים, רצועות, גידים, דיסקים בין חולייתיים, סיבי עצבים ועוד. במקרים קשים הנזקים עלולים לכלול פריקות של חוליות ומפרקים, שברים של עצמות, קרעים של רקמות רכות כולל עצבים וחוט שדרה ועוד. הסימנים והתסמינים כוללים כמובן כאב בצוואר, נוקשות שרירים, פגיעה בטווחי התנועה של הצוואר, כאב ראש, סחרחורת, ורטיגו ובמקרה של פגיעה עצבית גם נימול, תחושת שריפה, חולשה בגפה העליונה ועוד. ישנם נפגעים שהתסמינים מופיעים אצלם מיד לאחר התאונה וישנם נפגעים אחרים שמתלוננים על סימנים ותסמינים הנובעים מהתאונה לאחר שעות, ימים ולפעמים שבועות לאחר התאונה.

להלן מספר עובדות חשובות שריכזתי עבורכם ועוסקות בנושא הזה:

מהירות הנסיעה וחומרת הפציעות

פציעות משמעותיות על רקע "צליפת שוט" יכולות להיגרם אפילו במהירות נסיעה של 8-9 קמ"ש. היות ורוב התנגשויות הרכבים נגרמות במהירות נסיעה גבוהה יותר הנעה בין 10 - 20 קמ"ש הנזקים והפציעותהצפויים ברוב המקרים יהיו רציניים יותר. כמובן שהתנגשויות במהירות גבוהה יותר משמעותה הרס רקמות קשה יותר.

עמידות המכונית ופציעות

העובדה שאתם נוסעים במכונית עמידה במיוחד אינה מגינה עליכם מנזקי צליפת שוט. רוב המכוניות תוכננו לעמוד בנזקי מהתנגשות הנגרמים במהירות נסיעה של 15-20 קמ"ש. לא כך לגבי גופכם. לכן אל תופתעו אם לרכבכם לא קרה כלום ואתם יצאתם כואבים וחבולים.

לא רק מתאונת דרכים

צליפת שוטנכון שתאונות דרכים הם האמצעי השכיח ביותר לגרימת נזקי צליפת שוט אך ישנם גם אופנים אחרים שבהם הצוואר האנושי נחשף לכוחות הגורמים לפציעות דומות. כך למשל התנגשויות או נפילות הנגרמות חדשות לבקרים בהרבה סוגי ספורט עלולים לגרום לפציעות ספורט שבמהלכן מוטח עמוד השדרה הצווארי באופן דומה למה שקורה לו בתאונות דרכים. בשנים האחרות מתברר שפציעות צליפת שוט עלולות להיגרם גם בגלל הטחות וטילטולי הראש במהלך ריקודים והופעות מאטל ורוק.

מהירות הופעת התסמינים

ברוב המקרים הסימנים והתסמינים של נזקי "צליפת שוט" אינם מופיעים מיד לאחר הפציעה. אם הייתם מעורבים בתאונת דרכים סביר להניח שהתחלתם להרגיש את הכאבים שעות, ימים, שבועות ולפעמים אפילו חודשים לאחר התאונה. עם זאת, למהירות שבה מופעים הסימנים והתסמינים יש חשיבות בהערכת הנזקים שנגרמו. כאבים המופעים מיד עלולים להצביע על נזקים משמעותיים יותר.

לא רק כאבים

כאב הוא תסמין שכיח בגין פציעות צליפת שוט. אך ישנם סימנים ותסמינים נוספים שעלולים להתפתח. כך למשל חוסר נוחות ונוקשות בצוואר, כתפיים ובשכמות מהוויים את התסמינים השכיחים ביותר. סימנים ותסמינים נוספים כוללים: כאבי ראש, סחרחורות, בחילות, עייפות טשטוש ראייה, כאבים במפרקי הלסת, קשיים בשינה, קושי להתרכז ועוד.

גיל ונזקי צליפת שוט

עם התבגרותנו חלה הדרדרות טבעית באיכותם של מפרקי הגוף ושל רקמות הגוף השונות ובעצם יכולתם לתפקד ולספוג עומסים. כמו כן אנשים מבוגרים סובלים ברובם מבעיות של שחיקה ובלאי במפרקים ובכלל זה במפרקי עמוד השדרה בצוואר. חולשות מבניות אלו הכוחות העצומים המופעלים על עמוד השדרה הצווארי המבוגר יגרום לכן לנזקים משמעותיים יותר.

נשים ונזקי צליפת שוט

עובדות על צליפת שוטגם נשים חשופות יותר מגברים לנזקי צליפת שוט. הסיבות לכך הן אנטומיות ופיזיולוגיות. שרירי הצוואר של הגברים ומבנה החוליות מאפשר להם לעמוד בכוחות ההרסניים של צליפת שוט באופן טוב יותר מנשים.

השמנה ונזקי צליפת שוט

בהשוואה לאנשים בעלי משקל נורמלי, לאנשים בעלי עודף משקל והשמנה סיכוי גבוה משמעותית למות בגלל תאונות דרכים. על פי מחקרים שנערכו בארצות הברית רמת הסיכון תלויה בחומרת ההשמנה ועלולה להגיע עד כדי 78%. לדברי כריס אוקונור מנכ"ל חברת הומאניטקס - חברה המייצרת את רוב בובות הריסוק למבחני הריסוק בארצות הברית, הסיבה לרמת הסיכון הגבוהה לפציעות מוות של אנשים שמנים מתאונות דרכים קשורה בין היתר לאופן שבו הם ממוקמים במושב.  

גורמי סיכון לפציעת חמורה

  • מלבד גיל, מין והשמנה ישנם גורמי סיכון נוספים שעלולים להוביל להתפתחות פציעות חמורות ואף מוות מתאונות דרכים. בין הגורמים הללו נימנה:

  • מהירות ועוצמת ההתנגשות - חומרת הפציעות הנגרמות בעקבות צליפת שוט תלויה בעוצמת ההתנגשות.

  • מצב גופני אישי - ככול שמצבכם הגופני רע יותר סביר שהנזק יהיה גדול יותר.

  • דלקות פרקים - אדם הסובל מדלקות פרקים חשוף לרמת נזקים גבוה יותר.

    יישור הלורדוזה הצווארית
  • יציבה - יציבה לקויה בזמן התאונה (יישור הלורדוזה הצווארית, צוואר מסובב, צוואר כפוף ועוד) תגרום להחמרת הנזקים.

  • עישון - עישון פוגע באופן גורף ביכולת של הרקמות לספוג זעזועים ולהחלים מפציעות.

  • מיקום וצורה של משענת הראש - מרחק גדול מידי (מעל 5 סנטימטרים) של הראש ממשענת הראש וממשענת ראש בעלת צורה שאינה אופטימאלית עלולים להחמיר את הפציעות.

  • חגורת בטיחות - השימוש בחגורת בטיחות בעיקר במהירות נמוכה מפזרת את עוצמת המכה על פני שטח הגוף של הנוסע, שומרת את הנוסע בתוך הכיסא ויחד עם כריות האוויר מצמצמת את הפגיעה בו.

טיפול בנזקי צליפת שוט

חשוב להתחיל מיד לטפל בנזקי צליפת שוט. העובדה שהסימנים והתסמינים מופעים באיחור עלולה לעכב את תחילת הטיפול. מומלץ לאחר תאונה לא להמתין להופעת הסימנים והתסמינים אלה לגשת למומחה בתחום על מנת לאבחן, לטפל ובכך להפחית את הסיכון להתפתחות בעיות כרוניות.

קיבוע הצוואר?

ברוב המכריע של המקרים ההמלצות לקבע את הצוואר ולהיכנס למיטה ולנוח עד שהכאב יעבור הן המלצות בעייתיות שעלולות אף להחמיר את המצב. רוב הכירופרקטורים ואנשי מקצוע בתחום ימליצו על גישה אקטיבית יותר הכוללת הנעת פסיבית ואקטיבית של הצוואר שנועדה לשמר את טווחי התנועה ולקצר את הליכי הריפוי.

מהירות ההחלמה

הסטטיסטיקה מציינת שחלק ניכר מהפצועים על רקע צליפת שוט נרפאים עם או בלי טיפול תוך שבועות אחדים עם זאת כמחצית הנפצעים יצטרכו טיפול ממושך לצורך החלמתם. נתון פחות נעים מדבר על כך שאחד מכול עשרה פצועים יסבול מכאבים כרונים ויישאר מוגבל לכול חייו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט? סימנים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה הניזוקה ואומדן חומרת הנזק. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מרקמות שניזוקו בגלל הטחת הראש באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים בעקבות תאונה, ספורט, נפילה ועוד. 

צליפת שוט סימנים ותסמינים
טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל. טורטיקוליס חריף הוא מצב של מיחושים חדים ביותר המלווים במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש לעתים כדי להגיע למצב הזה הוא תנועה קטנה. 

טורטיקוליס חריף
טורטיקוליס מולד

טורטיקוליס מולד? אבחון וטיפול מהירים בסמיכות ללידה הם הצעדים הנדרשים כעת למניעת שינויים כרוניים. תופעה מולדת זאת היא בעיה שכיחה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לכיוון השני, עיוות הפנים ויציבה לקויה. 

טורטיקוליס מולד
כאבי צוואר גורמים

כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד הפגיעה באיכות חיים מיחושים באזור הזה גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

כאב צוואר גורמים
צוואר תפוס גורמים

צוואר תפוס? גורמים אופייניים לקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי יכללו לרוב נזקים מינוריים לאחת או יותר מהרקמות בחלק הזה של עמוד השדרה או בסביבתו. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה.

צוואר תפוס גורמים
מכתב: טורטיקוליס

טורטיקוליס

לד"ר יצחק בכר היקר!  

ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמוצלח עקב טורטיקוליס מולד שהענקת לתינוק שלנו מתן. הגענו אליך כשמתן היה בן שלושה חודשים. מתן לא יכול היה לסובב בכלל את ראשו לצד שמאל ולא הצליח להרים את ראשו בעודו על הבטן.

טורטיקוליס
מכתב: פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

ד"ר יצחק בכר שלום רב,

מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות בשריר בשלד, כאבים, נימול ועוד, אני ממליצה להיכנס לאתר ולבדוק אם ניתן לעזור או אפילו לפתור את בעיותיו. הכול כתוב באתר. אפשר גם להתייעץ באמייל בתוך האתר. מומלץ

פריצת דיסק צווארי
מכתב: בקע דיסק

בקע דיסק

חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:  

(לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע דיסק. יצחק אבחן את הבעיה במהירות, טיפל בי במסירות ולאורך כל הטיפול היה נחמד, כייפי ומשתתף. רואים שהוא מבין את המקצוע ומבין ספורטאים ואת הרצון שלנו

בקע דיסק
כאבי צוואר? כירופרקט וספורט

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט
דלקת בצוואר

דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים שמקורם בחלק זה של עמוד השדרה מהווים תלונה שכיחה ביותר. הגורמים כוללים בעיקר עומס המוטל על חלק זה של עמוד השדרה בגלל נשיאת משקל הראש, תוך כדי שהייה במנחים שונים ומשונים וביצוע מגוון תנועות רחב.

דלקת בצוואר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)