Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בצוואר? גורמי סיכון שכיחים להתפתחות מיחושים אלו כוללים כאלה שאין לנו שליטה עליהם כמו גיל וגנטיקה ואחרים שיש לנו שליטה על קיומם כמו אורח חיים יושבני ויציבה לקויה. התנהלות שלוקחת בחשבון את גורמי הסיכון תמנע את התסמינים הללו. 

 תתחילו עם שיפור עמדת העבודה שלכם. שכיחותם הגבוהה של כאבי הצוואר גורמת לנו לחשוב שהם בלתי ניתנים למניעה. הצוואר חשוף לפציעות וזאת בגלל שהוא מחד נושא את משקל הראש ומאידך חייב לאפשר את הגמישות ואת יכולת התנועה הגדולה שלו. מסיבה זאת, כימעט כולנו, חשים מידי פעם, מיחושים כאלה ואחרים בצוואר. עם זאת ישנם מספר גורמי סיכון שהתייחסות אליהם עשויה למנוע חלק ניכר מפגיעות הצוואר. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בצוואר גורמי סיכון - רקע

כאבי צוואר הם כאבים שאנו חשים בעמוד השדרה הצווארי וברקמות הסובבות והסמוכות לו. כאבים בצוואר עלולים להתפתח בגלל מגוון רחב של סיבות ובעיקר מביצוע תנועות ומטלות חוזרניות ובכך לגרום לבלאי ופציעות מצטברות באחת או יותר מהרקמות השונות המרכיבות את עמוד השדרה הצווארי. גורמים נוספים כוללים כמובן נזקי חבלה כתוצאה מנפילה, תאונת דרכים וכיוצא בזה ומחלות למיניהן כגון דלקות פרקים, גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות ועוד. ברוב המקרים הכאבי בצוואר נגרמים בגלל מתחיה קלה של שריר בצוואר והם צפויים לחלוף במהירות עם מנוחה בלבד.

כאבים בצוואר, גורמי סיכון

לעתים כאבים בצוואר מייצגים נזקים קשים יותר. הדבר הנכון ביותר היא למנוע את הכאבים הללו. שינויים באורח החיים ומודעות לגורמי הסיכון ללקות בכאבי בצוואר יצמצמו עד מאוד את מספר ההתקפים של כאבי בצוואר ואת חומרת הנזקים בצוואר. להלן רשימה של גורמי סיכון לכאבי צוואר:

גורמי סיכון 

מי נמצא בסיכון לסבול מכאבים בצוואר? התשובה היא כולם ולא משנה מה המוצא שלכם, מינכם, גילכם או צבע עורכם. עם זאת ישנן קבוצות אוכלוסין מסוימות שהסיכוי שלהן לסבול מכאבים צוואריים גבוה יותר מקבוצות אחרות. גורמי הסיכון נחלקים לשתי קבוצות: גורמים שאינם נתונים לשליטתנו וגורמים שאנו שולטים בהם.

גורמי סיכון שלא בשליטתנו

גיל

גיל מהווה גורם סיכון מרכזי להתפתחות כאבים בעמוד השדרה הצווארי. ככול שאנו מתבגרים כך גם עולים הסיכויים להתפתחות שינויים ניווניים הפוגעים בגוף החוליה וברקמות הפועלות והתומכות סביבה כולל בין היתר הסחוסים, הדיסקים הבין חולייתיים, הגידים, השרירים ועוד. שינויים אלו פוגעים בתפקוד עמוד השדרה ועלולים לגרום להתפתחות כאבים בצוואר. סימנים ראשוניים לשינויים ניווניים במפרקים של עמוד השדרה הצווארי של חלק מהאוכלוסייה ניתן לראות עוד לפני גיל 30. הליכים ניווניים פוגעים ביכולת התפקוד של הרקמות השונות וביכולת שלהן לעמוד בעומסים. התוצאה פציעות.

גנטיקה

כמו בהרבה צרות אחרות גם כאבים בצוואר נוטים "לעבור בירושה". אם קרוב משפחה מדרגה ראשונה סובל או סבל מהם הסיכויים שלכם להתפתחות סימנים ותסמינים בצוואר גדלים גם כן. נטייה גנטית כזאת משמעותה שאם אותו קרוב משפחה סבל למשל מדלקת פרקים בצוואר גם אתם עלולים לסבול ממנה.

פציעה או ניתוח צוואר קודמים 

עמוד שדרה צווארי שנפצע או נותח בעבר מעלה את הסיכוי להתפתחות כאבים חוזרת. אחת הסיבות לכך דלקת פרקים ניוונית שנוטה להתפתח במפרקים שניזוקו בעבר.

ליקויים מבניים ותפקודיים  

כאבי צוואר יכולים להתפתח על רקע של ליקויים מבניים כגון: עקמת (Scoliosis), מבנה חוליות לקוי, חיבור מולד של חוליות בצוואר, שינויים במנח הצווארי, ראש מוטה לפנים, שיבושים בקיעורים ובקימורים של עמוד השדרה הצווארי. אלה ועוד עלולים לגרום לעומסים חריגים ולבלאי. חשוב לציין שליקויים מבניים ותפקודיים של חוליות הצוואר עלולות לגרום לנזקים גם לאורך השרשרת הקינטית - כלומר גם למפרקים ורקמות מרוחקות.

מחלות רקע

מגוון רחב של מחלות עלול לגרום בין היתר לכאבים בצוואר. בחולי במחלות רקע כגון פיברומיאלגיה, מחלת פאג'ט, מיוסיטיס, מחלת דלדול העצם, דלקות פרקים, דלקות זיהומיות וגידולים סרטניים עלולים לפגוע בעמוד השדרה הצווארי ולעלות את הסיכון להתפתחות כאבים. בין דלקות הפרקים שעלולות לפגוע בעמוד השדרה הצווארי נכלול כמובן: דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis), דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים מקשחת (Ankylosing Spondylitis), דלקת פרקים פסוריאטית עוד.

פגיעה ברקמות מרוחקות

כאבים בצוואר אינם חייבים להעיד על נזק בעמוד השדרה הצווארי או ברקמות התומכות בו. סימנים ותסמינים יכולים להופיע בצוואר גם כאשר ישנה פציעה או חולי בחלקי גוף רחוקים מהצוואר אך בעלי יכולת הקרנת או השלכת כאב לצוואר. רקמות בעלות יכולת להשליך מיחושים לצוואר כוללות דלקת גרון זיהומית (Strep Throat), דלקות שקדים (Acute Tonsillitis), שלבקת חוגרת (Shingles), מחלות לב, מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm), סרטן ריאות (Lung Cancer) ועוד.   

גורמי סיכון הנתונים לשליטתנו

טראומה ובלאי

אדם המעורב בתאונת דרכים או צליפת שוט, נפילה, קטטה (אגרוף?) או פציעת ספורט עלול לפגוע בעמוד השדרה הצווארי ולגרום בין היתר להתפתחות כאבים מקומיים. כאבים עלולים להתפתח גם בגין עומסי יתר ונזקים מצטברים לדיסקים הבין חולייתיים, לגידים ואו לשרירי הצוואר, לרצועות בעמוד השדרה הצווארי, לסחוסים במפרקי עמוד השדרה הצווארי ועוד.

אורח חיים יושבני

יציבה לקויהפלח האוכלוסייה שמנהל אורח חיים יושבני ואינו מבצע פעילות גופנית מייצג את כול הגורמים הללו. ניוון הוא גורם סיכון מרכזי להתפתחות שינויים בעמוד השדרה הצווארי והתפתחות כאבים בצוואר. תהליכים ניווניים ואורח חיים יושבני הופכים את קבוצת האנשים בגילאי 30-50 לפגיעים ביותר להתפתחות בעיות במערכות עצב שריר ושלד ובכלל זה כאבי צוואר. אורח חיים פסיבי, נטול פעילות גופנית,  גובה את מחירו גם מילדים. יותר ויותר ילדים סובלים מטורטיקוליס וכאבים בעמוד השדרה הצווארי בגלל חוסר בפעילות גופנית או בגלל עומס יתר הנגרם עקב אימון יתר או ישיבה לקויה ו/או ישיבה ממושכת מול הטלוויזיה ומול המחשב.

סוג העבודה

קבוצת סיכון מובהקת היא עובדי המחשבים אשר מצויים כול יום העבודה שלהם מול מסך המחשב. למעשה, כול עבודה המחייבת מנח צווארי שאינו ניטראלי ו/או מנח קבוע, חושפת את העוסקים בה לעומס צווארי וסיכון גבוה לסבול מכאבי צוואר. במחקר שפורסם בארצות הברית (Cephalalgia, 02/2009) שבו ואישרו החוקרים את הקשר שבין עבודה עם מחשב וכאבים בצוואר. על פי המחקר יש חשיבות לעמדת עבודה ארגונומית בהפחתת הסיכון. יחד עם זאת יש לזכור שלעיתים קרובות הכאבים הללו  בצוואר נגרמים בגלל שילוב של מספר גורמים גם יחד. 

פעילות גופנית

סוגים מסוימים של פעילות גופנית חושפת את העוסקים בה לעומסי יתר על הצוואר ו/או לסיכוי גבוה לפציעות בעמוד השדרה הצווארי (אגרוף, אומנויות לחימה). גם חוסר בפעילות גופנית מעלה את הסיכון לסבול מכאבי צוואר. פעילות גופנית נכונה שומרת ואף משפרת את היכולת התפקודית של עמוד השדרה הצווארי והרקמות התומכות ומניעות אותו ומונעת או מצמצמת את התהליכים הניווניים שהוא נתון בהם. התוצאה היא הפחתה בסיכוי להיפצע. פעילות גופנית לקויה, פעילות גופנית יתרה או שאינה מתבצעת על פי כללי האימון הנכון מעלה את הסיכון לפציעות בעמוד השדרה הצווארי.

חוסר שינה ועייפות 

חוסר ועייפות מקשים על היכולת שלנו לשמור על ריכוז ועל מודעות לאופן שבו אנו מתנהלים בספורט, בעבודה ובבית. התוצאה היא סיכון גבוה יותר להיפצע בגלל  ישיבה לא נכונה מול הטלוויזיה, ביצוע כפיפות בטן לא נכונות בספורט ועבודה מרושלת מול המחשב.

יציבה לקויה

האופן שבו אתם מחזיקים את גופכם ואת הצוואר שלכם בעמידה, ישיבה, הליכה או שינה משנה באופן משמעותי כמות העומס המוטל על עמוד השדרה הצווארי ובכך משנה גם את הסיכוי שלכם להיפצע. יציבה נכונה שומרת על הקשתות והקימורים הטבעיים בעמוד השדרה.

ארגונומיה לקויה

סביבת החיים שלכם ורמת ההתאמה שלה אליכם קובעת בין היתר כמה עומסים אתם יוצרים על עמוד השדרה הצווארי. עמדות עבודה לא תקינות, ישיבה ממושכת, ישיבה לא נכונה, מנח עבודה לא נכון, ביצוע מטלות חוזרניות, שינה על כרית לא מתאימה ועוד. כול אלה ועוד אחראים לרמת העומסים שאתם מטילים על הצוואר שלכם ולסיכוי שלכם להיפצע. 

דיכאון, חרדות ומחלות נפשיות אחרות

אנשים שסובלים מהפרעות במצב רוח כולל דיכאון,  חרדה, מתחים נפשיים כרוניים ועוד מעלים את הסיכוי לסבול ממיחושים בצוואר. אחת הסיבות לכך היא הכיווץ הבלתי רצוני של שרירים בצוואר ובגב העליון המתרחש בקרב קבוצת אנשים זאת. אנשים הסובלים מתופעות נפשיות אלה גם מחלימים יותר לאט מפציעות וכאבים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט? סימנים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה הניזוקה ואומדן חומרת הנזק. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מרקמות שניזוקו בגלל הטחת הראש באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים בעקבות תאונה, ספורט, נפילה ועוד. 

צליפת שוט סימנים ותסמינים
טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל. טורטיקוליס חריף הוא מצב של מיחושים חדים ביותר המלווים במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש לעתים כדי להגיע למצב הזה הוא תנועה קטנה. 

טורטיקוליס חריף
טורטיקוליס מולד

טורטיקוליס מולד? אבחון וטיפול מהירים בסמיכות ללידה הם הצעדים הנדרשים כעת למניעת שינויים כרוניים. תופעה מולדת זאת היא בעיה שכיחה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לכיוון השני, עיוות הפנים ויציבה לקויה. 

טורטיקוליס מולד
כאבי צוואר גורמים

כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד הפגיעה באיכות חיים מיחושים באזור הזה גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

כאב צוואר גורמים
צוואר תפוס גורמים

צוואר תפוס? גורמים אופייניים לקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי יכללו לרוב נזקים מינוריים לאחת או יותר מהרקמות בחלק הזה של עמוד השדרה או בסביבתו. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה.

צוואר תפוס גורמים
מכתב: טורטיקוליס

טורטיקוליס

לד"ר יצחק בכר היקר!  

ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמוצלח עקב טורטיקוליס מולד שהענקת לתינוק שלנו מתן. הגענו אליך כשמתן היה בן שלושה חודשים. מתן לא יכול היה לסובב בכלל את ראשו לצד שמאל ולא הצליח להרים את ראשו בעודו על הבטן.

טורטיקוליס
מכתב: פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

ד"ר יצחק בכר שלום רב,

מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות בשריר בשלד, כאבים, נימול ועוד, אני ממליצה להיכנס לאתר ולבדוק אם ניתן לעזור או אפילו לפתור את בעיותיו. הכול כתוב באתר. אפשר גם להתייעץ באמייל בתוך האתר. מומלץ

פריצת דיסק צווארי
מכתב: בקע דיסק

בקע דיסק

חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:  

(לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע דיסק. יצחק אבחן את הבעיה במהירות, טיפל בי במסירות ולאורך כל הטיפול היה נחמד, כייפי ומשתתף. רואים שהוא מבין את המקצוע ומבין ספורטאים ואת הרצון שלנו

בקע דיסק
כאבי צוואר? כירופרקט וספורט

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט
דלקת בצוואר

דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים שמקורם בחלק זה של עמוד השדרה מהווים תלונה שכיחה ביותר. הגורמים כוללים בעיקר עומס המוטל על חלק זה של עמוד השדרה בגלל נשיאת משקל הראש, תוך כדי שהייה במנחים שונים ומשונים וביצוע מגוון תנועות רחב.

דלקת בצוואר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)