Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי רגליים? אבחון עצמי ובמידת הצורך אבחון מקצועי מהיר יאפשרו טיפול מהיר ומניעת נזק בלתי הפיך. מיחושים בגפה התחתונה יכולים להתפתח בגלל ליקוי בזרימת דם, בעיות נוירולוגיות, דלקות זיהומיות אך ברוב המקרים הגורם יהיה עומס יתר, פציעה ו/או שחיקה ובלאי המתפתחים עם הגיל. 

 לרוב יחלפו הכאבים ברגליים תוך זמן קצר גם אם לא טיפלתם בהם. בחלק קטן מהמקרים ידרשו אבחון מהיר וטיפול יעיל בכאבי הרגליים כדי למנוע החמרה והפיכת הבעיה לכרונית. כאבים ברגליים מהווים בעיה שכיחה רוב האוכלוסייה צפויה לסבול מיחושים באזור זה או אחר בגפה התחתונה. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי רגליים אבחון עצמי - רקע

כאבי רגליים יכולים להתפתח בעקבות נזקים בכול אחת מהרקמות המרכיבות אותן: עצמות, מפרקים, שרירים, רצועות, גידים, מיניסקוסים, סחוסים, רקמות חיבור, כלי דם, עצבים ועור. המפרק הפגיע ביותר לכאבים בגפה התחתונה הוא מפרק הברך לאחריו מפרק הירך ולבסוף מפרק הקרסול. כאבים ברגל יכולים לעתים קרובות להיות מטופלים בבית באופן עצמי. יחד עם זאת במידה והכאבים חריפים במיוחד, מתפתחים באופן מהיר ונלווים אליהם סימנים ותסמינים נוספים כגון חולשה ונימול ברגל יש לפנות לעזרה מקצועית. זיהוי מהיר ומדויק של הרקמה שניזוקה תאפשר טיפול יעיל ותפחית את העלויות הכלכליות ועוגמת הנפש הכרוכה בפציעה.

אבחון עצמי של כאבי רגליים

כאב ברגל שהחל בעקבות נפילה או חבלה

האם ישנה נפיחות במקום הכאב? האם שמעתם קול קריעה או רעש חריג אחר מהאזור הכואב? האם התפתחה דפורמציה במקום הכאב? האם יש שטף דם באזור הכאב? האם יש לכם קושי לנוע על הרגל? האם ישנם שינויים תחושתיים ברגל כמו נימול או חולשה?

במידה והתשובות לכול השאלות הללו הן שליליות אז סביר להניח שאתם סובלים ממתיחה או קרע זעיר של שריר ברגל. הטיפול הרצוי במצב הזה הוא בעיקר הימנעות ממאמצים הגורמים לגירוי של הפציעה. תשובה חיובית לאחת מהשאלות הללו מחייבת פניה לעזרה מקצועית.

כאב החל לאחר פעילות גופנית

האם הכאב מופיע לאחר פעילות גופנית או בשלבים הראשונים של פעילות המשלבת ריצות או קפיצות? האם לאחר הפעילות או במהלכה אתם חשים בנפיחות קלה וחום מקומי בחלק הפנימי של עצם השוק או מאחור בשריר התאומים? האם לאחר הפעילות או בשלבי הפעילות הראשוניים אתם חשים כאב בשריר הירך האחורי או בשריר הארבע ראשי לפנים? האם למרות הכאבים הללו לא נגרמת לכם צליעה?

במידה והתשובות על שאלות אלו הן חיוביות אז סביר להניח שאתם סובלים משין ספלינט קל או ממתיחה קלה בשריר התאומים או בשריר הירך האחורי או בשריר הארבע ראשי. הקפידו על מנוחה והימנעו מפעילות המגרה את התסמינים שלכם. במידה ואתם עונים בשלילה על שאלות אלו או חלקן פנו לעזרה רפואית. במידה והכאבים אינם משתפרים לאחר טיפול עצמי פנו לעזרה מקצועית.

כאב שמקורו בכלי דם

האם אתם מזהים במקום הכאב ברגל ורידים בולטים ומפותלים? האם עמידה או ישיבה ממושכת מחמירים את הכאב וגורמים להתכווצות שרירים בשוק? תשובות חיוביות מצביעות בסבירות גבוהה על דליוּת (Varicose veins) ברגליים. השתמשו בגרביים אלסטיות והתנהלו באופן שאינו מכאיב. פנו לעזרה מקצועית במידה והורידים נעשים אדומים והכאבים הללו ממשיכים להטריד או מחמירים.

אבחון מקצועי של כאבי רגליים

היסטוריה הרפואית אישית ומשפחתית ובדיקה גופנית כללית הכוללת בדיקה מדוקדקת של הגפה התחתונה תסייע לנו במלאכת האבחון. במידת הצורך נעזר באמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נגלה בין היתר האם יש למתלונן רקע תורשתי של מחלות פרקים כדוגמת שיגדון, דלקת פרקים או מחלות מטבוליות כגון סוכרת. נלמד מתי החל הכאב, כיצד החל הכאב (טראומה?), מה המיקום המדויק של הכאב, מה סוג הכאב (כאב מתמשך, כאב פועם....), האם קיימות מגבלות תנועה? נלמד אלו פעולות, מאמצים ו/או מנחים מחמירים או לחילופין מפחיתים את הכאב ברגליים. כך למשל אם כאב ברגליים שהנגרם בגלל הליכה ונעלם ברגע שהתיישבנו מצביע בסבירות גבוהה על קלאודיקציה ספינלית על רקע היצרות תעלת השדרה המותנית. נשאל אם קיימים סימנים ותסמינים נוספים מלבד כאבי הרגליים כולל בין היתר חום, עייפות, אובדן תיאבון, אובדן משקל בלתי מוסבר, דליות בוורידי הרגליים, חולשה, נימול ועוד.

בדיקה גופנית

כאבי רגליים אבחון עצמילאחר מכן נעבור לבדיקה הגופנית. מטרת הבדיקה הגופנית היא זיהוי הרקמה שניזוקה ואומדן חומרת הנזק. לצורך כך ננסה במהלך הבדיקה הגופנית לשחזר את הכאב שלכם. הבדיקה הגופנית תכלול תצפית על הרגל כולל חיפוש סימנים לקיום דליות (varicose veins), התבוננות על האופן שבו מתנהלת הרגל על חלקיה השונים במהלך הליכה, עמידה וריצה ואם אפשר גם בקפיצה.

נמשש את חלקי הרגל השונים ונחפש מוקדים של כאב. נבדוק את זרימת הדם. נערוך בדיקות טווחי תנועה של המפרקים השונים לאורך הגפה התחתונה, נערוך בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות.  הבדיקות תתמקדנה ברגליים עצמן אך תשומת לב תוקדש גם לחלקי גוף אחרים כמו הגב התחתון והאגן שעלולים לגרום לכאבים ברגליים. 

בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה

היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית תקנה לנו, ברוב המקרים, מספיק מידע על מנת לקבוע את האבחנה הרפואית. רק כאשר יש ספק לגבי האבחון או כאשר מתעורר הצורך לאשר את האבחון שלנו או לשלול קיום של פתולוגיה אחרת נפנה את החולה לבדיקות נוספות. בין הבדיקות שאנו עשויים להיעזר בהן נכלול בדיקות דימות (צילומי רנטגן, CT או MRI) ו/או בדיקות מעבדה.

דגלים אדומים וצהובים

נוכחות של סימנים ותסמינים כגון חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, קושי לנשום, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד מעלים את הסבירות שהגורם לכאבים ברגליים אינו מכני. סימנים ותסמינים אלו מהווים דגל אדום ומקרים אלו יופנו לבירור רפואי מעמיק נוסף. נוכחות של סימנים ותסמינים כגון חרדות, דיכאון ומצב נפשי ירוד אחר מהווים דגל צהוב. סימנים ותסמינים אלו עלולים להאט את קצב ההחלמה ואף לבלום אותה. 

אבחנה מבדלת

טרם ביצוע האבחון חייב הקלינאי לקחת בחשבון את מגוון הבעיות שעלולות לעמוד בבסיס הכאבים ברגליים. בין הפגיעות השכיחות במערכת שריר ולשד שעלולות לגרום לכאבי רגליים נמנה שברי מאמץ, שברים, נזקים טראומטיים אחרים לעצמות, שין ספלינט, תסמונת המדור בשוק, שחיקת סחוסים, כיווץ שרירים לילי (Muscle cramp), מתיחה או קרע שריר ברגל, קרע מיניסקוס, דלקות בשקי הבורסות (בורסיטיס), דלקות בגידים, נזקים מצטברים הנובעים מעומס יתר לסחוסים, שרירים, מיניסקוסים, בורסות וגידים,  מחלות פרקים, נזקים בעמוד השדרה המותני הגורמים להקרנת כאב לרגל (פריצת דיסק), ועוד.

פציעות ספורט ברגליים

בעיות שמקורן בכלי הדם עלולות להיות הגורם לכאבי רגליים. בין הבעיות נמנה פקקת ורידים עמוקה (Deep Vein Thrombosis) שבה נוצר קריש דם בוורידי הרגליים, מחלת כלי דם היקפיים (Peripheral Vascular Disease) היצרות טרשתית בעורקים הגדולים והבינוניים ברגליים, דליות (Varicose veins)  ועוד. כמובן שבאופן לא שכיח כאבי הרגליים יכולים להיגרם גם בגלל מחלות קשות כמו גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות באחת מהרקמות ברגל, מחלות נוירולוגיות ועוד.

כול אחת מהפתולוגיות הללו מביאה אתה סימנים ותסמינים שונים בחלקם ולעיתים ייחודיים לפתולוגיה עצמה. בהתבסס על המידע המופק מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומהבדיקות המתקדמות כולל מהדימות ומהמעבדה, על הקלינאי להחליט מהי הבעיה המונחת לפניו. עליו לזהות את הפתולוגיות מסכני החיים ולהפנותם במהירות לטיפול ובירור רפואי ומאידך להעניק במקרים המתאימים טיפול וניהול מהירים ויעילים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליעה בקרב ילדים

צליעה בקרב ילדים? אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים. ילדים בגיל 3 - 10 שנים הסובלים צליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה. יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי.

צליעה בקרב ילדים
צליעה אבחון וטיפול

צליעה? אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים ארוכי טווח. הליכה היא דרכו של הגוף לנוע. אחד מגורמי הסיכון לצליעה היא גיל. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול ובחלק אחר הסיבה עלולה להיות הפרעות בריאותיות קשות.

צליעה אבחון וטיפול
התכווצות שרירים בלילה גורמים

התכווצות שרירים בלילה? גורמים אפשריים לכך כוללים גיל, פעילות גופנית מאומצת, היריון, מחלות מסוימות, תרופות מסוימות ועוד. עווית השרירים המתוארת כאן מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך יכולות להתרחש בכול זמן אחר. התסמין העיקרי הוא כאב חריף. 

התכווצות שרירים בלילה גורמים
תסמונת המדור אבחון וטיפול

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
רגל קצרה יותר

רגל קצרה יותר היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים ההבדלים באורך הרגליים הם מילמטריים ספורים ואינם משמעותיים קלינית. לעתים ההבדלים גדולים יותר ועלולים לגרום לפגיעות בגב, בירך,בברכיים ועוד. למניעת נזקים עתידיים חשוב לאבחן בעיה זאת בזמן. 

רגל קצרה יותר
קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים? נזק בשריר הזה עלול להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שאתם חשים. תסמינים אלו מתפתחים לרוב במהלך פעילות גופנית ונגרמים בגלל מתיחה או קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו. 

קרע בשריר התאומים
מכתב: כאבי רגליים

כאבי רגליים

ד"ר בכר שלום רב 

אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים ארוכים, כתוצאה מדלקת חמורה. כל עמידה ממושכת הייתה מלווה בייסורים

כאבי רגליים
שין ספלינט בגלל שרירי ירך

שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים בעוד אחרים ממשיכים לרוץ ללא כול כאב ברגליים? ישנן מספר סיבות לכך, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.

שין ספלינט בגלל שרירי ירך
כאבים ברגליים גורמים

כאבים ברגליים? גורמים ותסמינים שכיחים יעזרו לנו לזהות את הרקמה שניזוקה ואת חומרת הנזק. אנו נוטים ליצור עומסים קיצוניים על הגפה התחתונה במצבים רבים ולאורך זמן, אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבים ברגליים גורמים
שין ספלינט גורמים

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

שין ספלינט גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)