Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ספונדילוליסטזיס? אבחון וטיפול צריכים עשויים למנוע החמרה במצב וצורך עתידי בניתוח. הפרעה זאת נגרמת כאשר חוליה אחת זזה ממקומה קדימה או אחורה ביחס לחוליות האחרות. תופעה זאת מתפתחת בעקבות שבר מאמץ בקשת האחורית של החוליה.  

 אחד מהגורמים השכיחים לכאבי גב תחתון בעיקר בקרב ילדים ונערים הוא ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis) תזוזת חוליה. הגורם העיקרי לתופעה הזאת הוא שבר מאמץ בקשת החוליה באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים (Pars interarticularis). שבר זה הקרוי ספונדילוליזיס (Spondylolysis) יכול להתרחש בגלל עומסי יתר ומגוון סיבות נוספות ולאפשר באופן הדרגתי את גלישת החוליה ממקומה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ספונדילוליסטזיס אבחון וטיפול - רקע

המילה ספונדילוליסטזיס מורכבת למעשה משתי מילים יווניות נפרדות ספונדילו וליסטזיס. המשמעות של ספונדילו היא עמוד שדרה ואילו המשמעות של ליסטזיס היא החלקה. המשמעות הכוללת היא על כן: החלקה של חוליה אחת ביחס לחוליה השנייה. כאבי גב ולעיתים גם סימנים ותסמינים נוספים עלולים להתפתח בגלל ספונדילוליזיס (שבר בלי תזוזת חוליה) וגם בגלל ספונדילוליסטזיס (שבר עם תזוזת חוליה). עם זאת חשוב לזכור שהתופעות הללו יכולות להיות קיימות במשך שנים ללא כול סימנים ותסמינים. עוד חשוב לזכור שאין בהכרח התאמה בין גודל התזוזה של החוליה לבין חומרת הסימנים והתסמינים. שבר מאמץ וגלישה של החוליה יכולים להתפתח בכול אזור בעמוד השדרה אך ברוב המקרים הם מתפתחים בעמוד השדרה המותני.

חוליית מותן טיפוסית - אנטומיה

אנטומיה של חוליהחוליות עמוד השדרה ובכלל זה החוליה המותנית מורכבים משני חלקים עיקריים, גוף החוליה מלפנים וקשת החוליה מאחור. גוף החוליה המותנית רחב וחזק ובעל צורה של כליה. המסיביות היחסית של חוליות המותן נועדו לאפשר להן לשאת את משקל הפלג הגוף העליון. קשת החוליה מאחור יוצרת את תעלת השדרה שתפקידה להגן על חוט השדרה ולהכיל מלבד חוט השדרה גם רצועות, כלי דם ועוד.

המבנה האנטומי של קשת החוליה כולל שתי רגליים (Pedicles) ושתי לוחות (Laminae). מתחת לכול רגל נוצר נקב החוליה (Intervertebral foramen) שדרכו יוצא שורש העצב מחוט השדרה לחלקי הגוף השונים. שבעה זיזים גרמיים יוצאים מקשת החוליה: זיז קוצי (Spinous process) שני זיזים רוחביים (Transverse processes), שני פרקי שטחה עליונים (Superior facets) ושני פרקי שטחה תחתונים (Inferior facets). האזור הצר שבין פרק השטחה העליון לפרק השטחה התחתון (Pars interarticularis) הוא לרוב נקודת התורפה שבה מתרחש השבר.

שכיחות

כול אחת מהחוליות בעמוד השדרה כולל חוליות הצוואר וחוליות הגב עלולות לגלוש ממקומן האנטומי עם זאת גלישת של החוליות שכיחה יותר בקרב חוליות המותן ובעיקר (90%) גלישה של חוליית המותן החמישית (L5) על פני חוליית עצם העצה הראשונה (S1). החוליה השנייה בשכיחותה היא חוליית המותן הרביעית (L4) הגולשת מעל החוליה החמישית (L5). יתכן מצב של שבר באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים ללא גלישה של החוליה אך בחלק ניכר מהמקרים (30-60%) המצב שונה וקיומו של שבר מאמץ כרוך גם בגלישה של החוליה.

כאמור שבר מאמץ בקשת החוליה באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים הוא הגורם השכיח ביותר לכאבי גב בקרב ילדים ונערים אך גם בקרב יותר מ10% מהמבוגרים. התופעה מתרחשת בקרב ילדים ובני נוער בין הגילאים 6-16. כאשר גורמי הסיכון לכך כוללים כנראה חבלות חוזרות ונשנות בשילוב עם התפתחות לקויה של עמוד השדרה או חבלה טראומטית משמעותית. בין 6-7% מבני הנוער עד גיל 18 עלולים לסבול מתופעה זאת.

הבעיה שכיחה יותר בקרב בנים אך נוטה להיות חמורה יותר בקרב בנות. הבעיה שכיחה יותר בקרב ספורטאים צעירים העוסקים בענפי ספורט הכוללים מתיחות חוזרות ונשנות של עמוד השדרה לאחור כגון אתלטיקה, התעמלות, הרמת משקולות, טניס, היאבקות, אומניות לחימה ועוד. ספורטאים צעירים אלו מצויים בסיכון מוגבר לסבול משבר (Spondylolysis) באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים (Pars interarticularis) ללא גלישה של החוליה או משבר עם גלישה (Spondylolisthesis).

סימנים ותסמינים

כאמור ברוב המקרים שבר המאמץ בקשת החוליה יכול להיות נוכח ללא כול סימנים ותסמינים. במקרים שבהם ישנם סימנים ותסמינים יתלונן החולה בעיקר על כאבי גב תחתון שמחמירים לאחר פעילות גופנית ובעיקר לאחר פעילות הכרוכה בפשיטה של עמוד השדרה לאחור. תלונות אחרות תכלולנה מגבלות תנועה של הגב התחתון ונוקשות של שרירי המיתר מאחור (Hamstrings) .

במצבים שבהם יש לחץ על חוט השדרה או על שורשי עצב עלול החולה להתלונן גם על חלק או כול הסימנים והתסמינים הנוירולוגיים הבאים: כאב בישבן, בירך ובמורד הרגל, נימול הירדמות בגפיים, חולשה בגפיים. במצבים קשים במיוחד שבהם יש לחץ חמור על רקמה עצבית יכול החולה לסבול מאובדן שליטה על הסוגרים ומתסמונת זנב הסוס (Cauda equina syndrome).

גורמים

עמוד השדרה בכלל ועמוד השדרה המותני בפרט חשופים לעומסים כבדים חוזרים ונשנים הנובעים מהמנח הזקוף שאימצנו. עומסים ומאמצים חוזרניים אלו בשילוב עם עמוד שדרה שטרם התחזק דיו הם הגורמים העיקריים לשכיחות התופעה בקרב ספורטאים צעירים. ענפי ספורט מסוימים מעלים את הסיכון להתפתחות שבר מאמץ (spondylolysis) בקשת החוליה מאחור בחלק הצר שבין פרקי השטחה העליונים לפרקי השטחה התחתונים (Pars interarticularis).

במצב של שבר מאמץ פרקי השטחה העליונים לא יכולים יותר להתנגד למשקל הגוף הדוחף את החוליה מטה והגלישה של החוליה מתרחשת. גורמים נוספים להתפתחות התופעה כוללים נטיות גנטיות, בעיות התפתחותיות של עמוד השדרה או טראומה הגורמת לשבר בחלק האחורי של קשת החוליה. בהקשר זה חשוב לציין שמעל 50% מהאסקימוסים סובלים מספונדילוליזיס. לדעת חלק מהחוקרים הדבר מצביע על בעיה גנטית בעוד שחוקרים אחרים מייחסים את הנטייה הזאת לחשיפה המוגברת לעומסים על עמוד השדרה של התינוקות האסקימוסים בגלל אופן הנשיאה שלהם.

- סיווג על פי גורמים:

נהוג לחלק את הסוגים השונים של ספונדילוליסטזיס ל6 קטגוריות שונות על פי הגורמים לתופעה:
סוג 1
מולד (Congenital or dysplastic) נגרם על רקע התפתחות לקויה של פרקי השטחה האחוריים שעקב כך אינם מונעים את גלישת החוליה.
סוג 2
איסטמי (Isthmic or spondylolytic) השכיח ביותר. נגרם על רקע שבר מאמץ או שבר חריף באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים (pars interarticularis).
סוג 3
 ניווני (Degenerative) - שכיח יותר בקרב אנשים מבוגרים ונגרם על רקע שינויים ניווניים במפרקים הבין חולייתיים ופגיעה ביכולתם לבלום את גלישת החוליה.
סוג 4
טראומטי (Traumatic) נגרם על רקע של שבר חבלתי או פריקה טראומטית של אחד או יותר מהמבנים המצויים בחלק האחורי של קשת החוליה ובכך אינם מונעים את גלישת החוליה.
סוג 5
פתולוגי (Pathologic) נגרם על רקע נזקים משניים ממחלות כגון גידולים סרטניים מחלות זיהומיות של העצם ועוד
סוג 6
רפואי (Iatrogenic) נגרם בעקבות ביצוע פרוצדורה רפואית כגון ניתוח עמוד שדרה.

 גורמי סיכון

ישנם מספר גורמים המעלים את הסיכון לכך ששבר בקשת החוליה (Spondylolysis) התפתח לכדי גלישה של החוליה Spondylolisthesis) ). בין יתר הגורמים נמנה סוגי ספורט כגון אתלטיקה והתעמלות היוצרים עומסים חריגים על עמוד השדרה, מין (בנות יותר מבנים), גיל צעיר, פגמים מולדים בחוליות עמוד השדרה כגון שדרה שסועה (Spina bifida), שדרה שסועה נסתרת (spina bifida occulta), חוליות בצורת טריז (Vertebral wedging) ועוד, קרוב משפחה מקרבה ראשונה שסובל מספונדילוליסטזיס, קיעור יתר של עמוד השדרה המותני (Lumbar hyper lordosis) ועוד.

אבחון

ספונדילוליסטזיס לא ניתן לאבחן ספונדילוליסטזיס על סמך הסימנים והתסמינים עימם מופיע החולה. ועל כן האבחון נעשה באמצעות לקיחת היסטוריה ובדיקות גופנית אך נסמך על אמצעי הדמיה ובעיקר על צילום רנטגן. באמצעות צילום רנטגן צדי Lateral X-ray)) של עמוד השדרה נדע להעריך עם קיימת גלישה של החוליה ומהי חומרתה. צילום רנטגן אלכסוני (Oblique X-rays) עשוי להדגים את השבר בחוליה.

במידה ויש חשש שקיימת חוסר יציבות בעמוד השדרה ניתן לבצע צילומי רנטגן צדיים נוספים כולל צילום במצב כפיפה (Flexion) וצילום במצב פשיטה (Extension). במקרים מסוימים כדי לשלול פתולוגיות נוספות או אחרות או לאשר שאכן ספונדילוליסטזיס הוא הגורם לסימנים והתסמינים ידרשו בדיקות דימות מתקדמות נוספות כולל מיפוי עצמות, CT ו/או MRI.

דירוג חומרת הגלישה

את חומרת הגלישה מחלקים לחמש דרגות חומרה כאשר החוליה זזה קדימה כ 25% מהמקסימום הגלישה מוגדרת כרמה 1, כאשר החוליה זזה קדימה כ 50% מהמקסימום הגלישה מוגדרת כרמה 2, כאשר החוליה זזה קדימה כ 75% מהמקסימום הגלישה מוגדרת כרמה 3, תזוזה קדימה של 100% מהמקסימום מוגדר כרמה 4.  גלישה של מעל 100% מוגדרת כרמה 5.

טיפול

הטיפול הראשוני בתופעה הוא שמרני. ברוב המכריע של המקרים טיפול שמרני ושיקום הוא כול שצריך כדי להחזיר את החולה לחיים נורמליים הכוללים עבודה ופעילות גופנית. השילוב של טיפול באמצעים להפחתת דלקת כגון לייזר רך עם טכניקות טיפול ידניות ועם מנוחה מתנועות ומאמצים הגורמים לכאב הכוללים הרמות משקלים, כפיפות עמוד שדרה לאחור, עמידה ממושכת ועוד יעזור ברב המקרים להרגיע את המצב. מטרתן של טכניקות הטיפול הידניות הוא לשמר או לשפר את טווחי התנועה של חוליות המותן, הגמשה של שרירי המיתר וחיזוק שרירי הליבה.
במקרים של ספונדילוליסטזיס לא יציב המסכן את חוט השדרה או במקרים אחרים שאינם מגיבים לטיפול שמרני יש לשקול טיפול כירורגי לקיבוע ואיחוי השבר ואולי החזרת החוליה למקום.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)